Gydyti gali ir šiluma, ir šaltis. Kaip teisingai pasirinkti?

Nuo senų laikų žmonės naudojo šilumos ar šalčio kompresus raumenų ir sąnarių skausmui bei uždegimui malšinti. Šis metodas pripažįstamas ir dabar – jis ligi šiol plačiai taikomas visame pasaulyje. Tiek šaltis, tiek šiluma pasižymi gydomuoju poveikiu, tereikia žinoti, kaip ir kada teisingai juos pasirinkti.
 

Kada šaltis – pirmasis pagalbininkas


Gydymas šalčiu taikomas per pirmąsias 24–48 val. ūminių traumų atveju. Dažniausiai esant raumenų, raiščių, sausgyslių patempimams, išnirimams, sumušimams.
Veikiant šalčiui, kraujagyslės susitraukia, sumažėja skausmo signalo perdavimas nervais, todėl sumažėja skausmas, atslūgsta tinimas, mažėja kraujavimas į audinius.
Traumų sukeltam skausmui bei uždegimui, ypač po fizinio krūvio, mažinti gali būti naudojamos ledo aplikacijos. Reikia susmulkinto ledo (ar tiesiog užšaldytų daržovių) paketą įvynioti į kilpinį rankšluostį ir pridėti prie pažeistos vietos. Laikyti rekomenduojama ne ilgiau kaip 10 min. Šią procedūrą galima kartoti kelis kartus per dieną, tik svarbu, kad po paskutinės procedūros pažeistoji vieta sušiltų iki normalios temperatūros.
Galima naudoti šaldomąjį tepalą, veikia panašiai. Šaldomuoju poveikiu pasižymintys tepalai skirti mažinti traumų sukeltam skausmui bei patinimui malšinti. Tinka esant raumenų, raiščių patempimui, raumenų pervargimui, įvairioms reabilitacinio gydymo procedūroms. Pagrindinės jų sudedamosios dalys – mentolis, eukaliptų ir kt. eteriniai aliejai; pvz., mentolis vėsina odą, levomentolis veikia dirginamai, todėl greiti malšina skausmą.
 

Kada reikia šilumos


Gydymas šiluma naudojamas lėtinių ligų ir traumų sukeltam raumenų ir sąnarių skausmui, sąnarių sustingimui mažinti. Tinka praėjus ūminiam periodui po traumų, t.y. po 48 val. Veikiant šilumai, išsiplečia kraujagyslės, pagerėja pažeistos srities kraujotaka, padidėja sąnarių jungiamojo audinio elastingumas ir sąnarių lankstumas, atsipalaiduoja raumenys, pašalinamas jų spazmas ir įtempimas.
Šildomoji procedūra turi būti atliekama prieš fizinį krūvį. Šiuo tikslu galima naudoti šlapią šiltą rankšluostį, apvyniojus jį aplink pažeistą vietą. Šildyti patariama ne ilgiau kaip 15–20 min. (odos ir kt. struktūrų nudegimams išvengti), primygtinai – ne miego metu.


Galima naudoti šildomąjį tepalą, kurių šiuo metu yra didelė įvairovė.
 

Šildomųjų tepalų pasaulyje


Kada vartoti
Šildomieji tepalai vartojami esant nugaros, sprando ir strėnų, amžiaus nulemtiems sąnarių skausmams, sergantiesiems osteoartroze, reumatu, sąnarių ir jų tepalinio maišelio bei sėdmeninio nervo uždegimo sukeltiems skausmams malšinti. Jie veiksmingi esant įvairioms skeleto-raumenų traumoms, pvz., po sumušimo, suspaudimo, raumenų, sausgyslių patempimo ir jų apvalkalų uždegimo.
Kaip veikia
Šildomieji tepalai paprastai malšina uždegimą, skausmą, gerina kraujotaką (tai pasireiškia odos paraudimu, karščio pojūčiu), lengvai prasiskverbia į gilesnius odos sluoksnius, po oda esančius audinius ir pasiekia uždegimo židinį.
Jų pagrindą dažniausiai sudaro nesteroidiniai vaistai nuo uždegimo (NVNU) su kitais komponentais. NVNU (acetilsalicilo rūgštis, diklofenakas, ibuprofenas, indometacinas ir kt.) slopina uždegimą, malšina skausmą, mažina audinių patinimą bei paraudimą. Kokie būna kiti komponentais ir kaip jie veikia? Pavyzdžiui, pelargono rūgšties vanililamidas malšina skausmą, nikotino rūgštis plečia kraujagysles, gerina kraujotaką. Plačiai vartojami mentolio, eukalipto, pušų bei kt. eterinių aliejų ekstraktai, kamparas, terpentinas, rečiau – gyvatės nuodai ir kt.
Kaip vartoti
Vartojant tepalą pirmą kartą, patartina iš pradžių ant mažo odos ploto užtepti ploną sluoksnį ir stebėti vietinę reakciją. Taip galima patikrinti organizmo jautrumą tepalo sudedamosioms dalims.
Preparato rekomenduojama keletą kartų per dieną plonu sluoksniu užtepti ant švarios sausos pažeistos kūno vietos ir apie ją ir švelniai įtrinti. Patepus tepalu skaudamą vietą, rankas reikia gerai nusiplauti muilu ir vandeniu.
Šių tepalų negalima tepti apie akis, ant gleivinės, atvirų žaizdų, opų, odos uždegimo (dermatito) pažeistų vietų, odos po sandarinamuoju tvarsčiu.
Maudymasis vonioje, prieš vaisto vartojimą arba po jo, poveikį stiprina.
 

Vartojimo apribojimai


Tepalų negalima vartoti atsiradus alerginei reakcijai (odos niežuliui, išbėrimui, patinimui, dilgėlinei, sutrikus kvėpavimui ir kt.), sergant NVNU sukelta bronchų astma. Atsargiai vartoti, sergant alergine sloga, taip pat kai yra nosyje polipų.
Kai kuriuos tepalus vartoti draudžiama, paūmėjus skrandžio ir dvylikapirštės žarnos opaligei, dėl neaiškių priežasčių sutrikus kraujo krešėjimui. Mažiems vaikams ir ligoniams, sergantiems lėtinėmis ligomis (pvz., inkstų), patartina tepti tik nedidelius odos plotus ir ne ilgiau kaip keletą dienų.
Sergant lėtinėmis ligomis, vartojant kitų vaistų (antibiotikų, kraują skystinančių, cukraligei gydyti ir kt.) ar/ir naudojant kitus tepalus, taip pat nėščioms ir žindančioms moterims prieš vartojimą būtina pasitarti su gydytoju.
 

Osteoartrozei gydyti – ir šaltis, ir šiluma


Sergant sąnariu uždegimu ar osteoartroze, tam, kad rytais pagerėtų sąnarių lankstumas ir būtų lengviau judėti, rekomenduojama juos sušildyti. Šiuo atveju tinka šildomasis tepalas. Vakarais, norint po darbo dienos sumažinti sąnario patinimą ir uždegimą, patartini šalčio kompresai ar tepalai.
Kartais tepalai pasižymi dvejopu veikimu, kai staigus vėsinamasis poveikis pereina į stiprų šildomąjį ir raminamąjį poveikį. Tokios sudėties preparatai greitai ir ilgam malšina skausmą.
 

Šilumos ir šalčio naudojimo formulės


Yra viena bendra taisyklė: šaltis veiksmingas, gydant ūminį skausmą o šiluma – gydant lėtinį skausmą.
Kita taisyklė: šiluma tinka prieš fizinį krūvį, o šaltis – po fizinio krūvio.

Susiję straipsniai

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai