Tulžies pūslės akmenligė

Tulžies pūslės akmenligė yra klastinga liga: viena vertus, ji dažnai būna turint perteklinį svorį, kita vertus - uolūs bandymai numesti svorį gali tik apsunkinti problemą. Kodėl tai vyksta ir kaip sumažinti riziką?

Pagal statistiką, turintieji  KMI 25 ir daugiau, kenčia nuo cholelithiasis  2-3 kartus dažniau, nei turintys  normalų svorį. Žinoma, papildomi kilogramai nėra vienintelis rizikos veiksnys, dar svarbūs genetika, amžius, lytis ... Kadangi negalite pakeisti genų ar lyties,  numesti svorį – užduotis reali.

Tulžies funkcijos

Tulžis – kepenų gaminamas klampus, kartus,  žalsvai gelsvas sekretas. Pagrindinis tulžies vaidmuo organizme yra riebalų skaidymas, kad jie būtų geriau įsisavinami. Be to, tulžis stimuliuoja kasos veiklą, padidina  dvylikapirštės žarnos peristaltiką ir taip pat sterilizuoja dvylikapirštės žarnos ir plonosios žarnos turinį, kas būtina virškinimui, padeda vitaminams A, D, E, K rezorbuotis žarnyne. Kepenys gamina apie 1,5 litro tulžies per dieną, o į žarnyną patenka ne daugiau kaip 0,5 litro. Likusi tulžis  kaupiasi ir koncentruojasi tulžies pūslėje ir proporcingai patenka į žarnyną valgio metu. Pūslės tūris yra mažas - 50 ml vyrams ir 70 ml - moterims.

Riebalai- provokatoriai

Tulžies rūgštys yra susijusios su riebalų emulgavimu, tai yra suskaido riebalus į mažas daleles. Ir kuo daugiau riebalų yra jūsų mityboje, tuo daugiau  tulžies rūgščių reikia jiems perdirbti. Maisto virškinimui kiekvieną kartą naudojamos senos atsargos, užleidžiama vieta naujoms porcijoms.

Sveikoje tulžies pūslėje  šis konvejeris veikia kaip laikrodis. Bet jei organas yra susilpnėjęs, tulžis užsilaiko ir  koncentruojasi iki tokio laipsnio, kad medžiagos gali kristalizuotis. Šie kristalai yra tulžies akmenų susidarymo pagrindas.

Viršsvoris vienu metu kenkia dviemis kryptimis:  pažeidžia tulžies pūslės varomąją funkciją ir kelia cholesterolio lygį. Būtent 80% akmenų yra susidarę iš cholesterolio.

Moterims pavojus didesnis

Pernelyg didelis svoris ir didelis cholesterolio kiekis vienodai pavojingas vyrams ir moterims. Tačiau moterys serga tulžies akmenlige 5 kartus dažniau nei vyrai. Pasirodo, kad stipriajai lyčiai cholesterolis nusėda ant kraujagyslių sienelių, o moterims jo perteklius patenka į tulžį ir dėl didelės koncentracijos formuojasi į akmenis. Be to,  moteriškieji lytiniai hormonai  estrogenai 2 kartus sumažina tulžies pūslės varomąjį aktyvumą. Kai tik keičiasi moters hormoninis statusas - prieš kiekvienas menstruacijas, nėštumą, menopauzę, vyksta tulžies stagnacija.

Taip pat ligos vystymesi svarbus faktorius yra paveldimumas- paprastai liga perduodama per moters liniją. Todėl moterys iš tokių šeimų turėtų padvigubinti prevencijos pastangas.

Klastingos ligos

Daugumai žmonių akmenys nesukelia jokių problemų ir atsitiktinai aptinkami tyrimo metu. Ir tai - pagrindinis  ligos klastingumo požymis. Ligos požymiai gali būti nespecifiniai, panašūs į kitų organų ligas - skrandžio, širdies, žarnyno.

Dažniausia cholelithiasis komplikacija yra ūmus cholecistitas. Akmenys užkemša kanalą, stagnacijos sąlygomis bakterijų sparčiai padaugėja, prasideda stiprus pilvo skausmas, pakyla temperatūra , atsiranda gelta ...

Kita rimta komplikacija yra ūminis pankreatitas: stiprus skausmas, prasidedantis viršutinėje pilvo viduryje ir plintantis nugaros link, lydimas pykinimo ir vėmimo. Tuo atveju reikalinga skubi operacija. Ir jei gydymas vėluoja, galimas lėtinis pankreatitas.

Jei esate rizikos grupėje, labai svarbu stengtis sumažinti šią riziką. Visų pirma - numesti svorį. Tačiau nereikia badauti, nereikia planuoti iškrovos dienų, nemažinti iki minimumo kalorijų,  neatsisakyti pilnai riebalų! Tokie bandymai atsikratyti perteklinio svorio yra ne mažiau pavojingi negu pats svoris. Didelės pertraukos tarp valgymų ir augalinių riebalų bei angliavandenių trūkumas  sukelia stagnaciją ir  tulžies tirštėjimą.

Prevencija

-Valgykite 4-6 kartus per dieną. Pilnaverčiai pusryčiai, pietūs su daržovių sriuba ir vakarienė yra privalomi.

-"Papildykite" save  ląsteliena. Reikalingi daržovės, vaisiai, grūdai, sėlenos - šie produktai normalizuoja žarnyno  ir tulžies pūslės peristaltiką ir sumažina  akmenų susidarymo tikimybę. Stebėkite tuštinimosi eigą- neturėtų būti vidurių užkietėjimo! Šiam tikslui, pageidautina, kad būtų valgoma per dieną bent jau 0,5 kg vaisių (persimonų, obuolių, ir tt), daržovių troškinys iš moliūgų, baklažanų arba cukinijos,  salotos iš virtų burokėlių ir morkų.

-Negalima žavėtis žaliavalgyste. Daržovių ląsteliena virškina žarnyno mikroflora, o jei ji problematiška, būklė tik pabloginama. Prasideda pilvo pūtimas, gurgimas ir kiti sutrikimai. Daržoves ir žalumynus reikia termiškai apdoroti, tada jie nepadidina rūgimo ir nesukelia nepatogumų.

-Venkite per daug riebių maisto produktų. Pašalinkite rūkytus produktus, dešras ir dirginančius pagardus. Gyvūniniai riebalai turėtų būti pakeisti augaliniais riebalais, tačiau jų kiekis  apribotas iki 30 g per dieną.

-Gerkite  2-2,5 litrus vandens per dieną, kad pagreitintumėte medžiagų apykaitos procesus ir pašalintumėte tulžies perteklių iš organizmo.

-Daugiau judėkite: užsiimkite gimnastika, plaukiojimu, vaikščiokite kiekvieną vakarą pusvalandį lauke.

-Stebėkite tulžies pūslės būklę. Norėdami tai padaryti, pakanka atlikti ultragarsinį tyrimą. Ar viskas gerai, akmenys nerasti? Kitas ultragarsas reikalingas po 2-3 metų.

Populiariausi straipsniai

Parašykite savo nuomonę

  • :)
  • (happy)
  • :D
  • (super)
  • (hi)
  • (red)
  • (fu)
  • (fool)
  • (weird)
  • :P
  • :(
  • (hooray)
  • (bad)
  • (think)
  • 8|
  • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Mūsų draugai

Mūsų draugai