Moderniausias venų varikozės gydymo būdas jau Lietuvoje

Genetiškai paveldimas venų išsiplėtimas kamuoja dažną moterį. Iki šios dienos išsiplėtusi vena buvo šalinama chirurginiu būdu, po to likdavo randas, moteris dar mėnesį būdavo nedarbinga, be to, būdavo atliekama vadinamoji visiška narkozė. „GK klinikoje“ jau kurį laiką taikomas pats moderniausias lazerinis venų varikozės gydymo būdas. Tai tikra revoliucija medicinos istorijoje. Jokių randų, jokio pooperacinio laikotarpio ir po to iš karto galite traukti namo.
 

Paveldimas vožtuvėlio silpnumas


Mokslininkai suskaičiavo, kad žmogus per dieną vidutiniškai nueina apie dešimt tūkstančių žingsnių. Moterys beveik dvigubai daugiau. Taip, mes nuolat kažkur skubame, lekiame, turime šimtus reikalų... O mūsų pagalbininkės kojos – kenčia.
Tikriausiai dažna moteris žino, ką reiškia išsiplėtę kapiliarai ant kojų ar, dar baisiau, išsiplėtusios venos. „Viena aiškiausių venų varikozės išsivystymą paaiškinančių teorijų kalba apie genetinį paveldimumą. Jei kas šeimoje sirgo šia liga, tai moteriai 60 proc., o vyrui – 40 proc. padidėja tikimybė sirgti venų išsiplėtimu. Atrastas „kaltas“ genas nulemia kraujagyslėje esančio vožtuvėlio silpnumą. Vadinasi, jis nuo gimimo yra silpnas ir tik laiko klausimas, kada susilpnės galutinai ir nebeatliks savo funkcijos,“ – aiškino „GK klinikos“ kraujagyslių chirurgas med. dr. Rolandas Dagilaitis.
Vožtuvėlio funkcija yra labai svarbi, nes kraujas iš kojų turi tekėti į viršų. Vožtuvėlis užtikrina, kad kraujas be trikdžių tekėtų į viršų, jeigu jis yra nusilpęs, kraujas vis užsilaiko venose. Taip venos ima plėstis. Taip pat vožtuvėlio silpnumas padiktuoja vienintelį ir veiksmingiausią gydymo būdą – operacinį. „Vožtuvėlis neatauga nei nuo tepaliukų, nei nuo tablečių ar kompresinių kojinių. Jei jis yra silpnas ir neveikiantis – jis nepasitaisys. Lieka vienintelis kelias – sumažinti venoje esantį slėgį, koreguoti veninę kraujotaką. Vadinasi, veną reikia sunaikinti,“ – teigia kraujagyslių chirurgas.
 

Operuoti būtina


Nekreipti dėmesio į venų išsiplėtimą negalima. Jeigu iš pradžių tai būna tik kosmetinis defektas, tai po kurio laiko atsiranda ir negalavimų. Į dienos pabaigą kojos būna ištinusios, jos greičiau pavargsta, naktimis traukia mėšlungis. „Jeigu toliau leidžiama ligai progresuoti, sutrinka mityba apatinėse kojų dalyse – blauzdose. Pradeda keistis odos spalva, ji tampa labai jautri. Dėl mažiausio įbrėžimo gali atsirasti trofinė opa, kuri vos užgydyta vėl atsiveria. Šios būklės yra lėtinio venų nepakankamumo pasekmė ir kovoti su jomis – tai kovoti su vėjo malūnais,“ – sakė gydytojas.
Ne mažiau grėsminga dar viena pasekmė – krešulių formavimasis. Pasak kraujagyslių chirurgo Rolando Dagilaičio, mazguose veninis kraujas teka lėtai arba visai neteka. Jei kraujas neteka, jis ima krešėti. Susiformavę krešuliai gali sukelti ūmines gyvybei pavojingas būkles. Žmogus turi būti skubos tvarka vežamas į ligoninę, nes krešulys gali kilti į viršų, kažkur atskilti, patekti į plaučius... Galutinės prognozės gali būti labai liūdnos.
 

Moderniausias gydymas jau Lietuvoje


Venų varikozės gydymą galima skirstyti į dvi dideles grupes. Konservatyvus gydymas – tai kompresinės kojinės, tepalai, vaistai. „Kompresinės kojinės mechaniškai užspaudžia veną ir tam kartui pašalina veninę hipertenziją. Tačiau vos kojinė numaunama, vena plečiasi toliau. Liga progresuoja toliau. Taip pat yra ir su tepalais, ir su geriamaisiais venotonikais,“ – sakė med. daktaras.
Prie konservatyvaus gydymo priskiriama ir skleroterapija. Šio metodo esmė tokia: į veną suleidžiama medžiagos, kuri venoje sukelia uždegimą, ir vena užanka. „Yra rizika, kad medikamentas suveiks ne toje vietoje, kur reikia. Šis metodas tinkamiausias tik smulkioms šakelėms,“ – aiškino gydytojas.
Antra gydymo grupė – radikalus gydymas, kitaip sakant, operacija. Iki šiol Lietuvoje buvo vienintelis šios grupės gydymo būdas – poodinių venų pašalinimas. „Nesveika vena, panaudojant specialų zondą, būdavo tiesiog išraunama. Reikėdavo atlikti nemažus pjūvius, likdavo randai. Pats rovimo momentas yra skausmingas, tad buvo daroma narkozė. Po narkozės žmogui tenka kelias dienas praleisti ligoninėje,“ – sakė R. Dagilaitis.
Lazerinis venų varikozės gydymo metodas yra pats naujausias pasaulyje, džiugu, kad jau prieinamas ir lietuviams. „Pro adatos dūrį į veną įkišamas šviesolaidis. Labai plona adatyte į veną suleidžiama šaldančio anestetiko. Narkozė neatliekama. Kontroliuojant ultragarsu vena yra „išgarinama“ –išgarinamas vanduo iš venos sienelės. Pasidaro minkštas randelis, kuris po kurio laiko virsta jungiamuoju audiniu ir po pusės metų 80 proc. atveju ultragarsu jo jau nebeįmanoma aptikti. Organizmas jį ištirpdo,“ –gydymo lazeriu esmę nupasakojo gydytojas.
Prieš operaciją siekiant išsiaiškinti anatominį venos vingiuotumą, atliekamas ultragarsinis dvigubo skanavimo tyrimas. Taip pat paprašoma pašalinti plaukus nuo kojos. Na, ir dar galite atsigerti kavos. O po valandos traukti savais reikalais.
 

Venų varikozės gydymo lazeriu privalumai


· Ši operacija nereikalauja iš žmogaus papildomo pasiruošimo. Kadangi narkozė nedaroma, prieš operacija nereikia nevalgyti.
· Praėjus operacijai, po dešimties minučių žmogus pats keliasi nuo operacinio stalo ir eina.
· Lazeris uždaro apie 1,5 cm diametro veną. Didesniems spindžiams netinka.
· Ši operacija tinkama 90 proc. ligonių, sergančių venų varikoze.
· Klinikinis efektyvumas toks pat geras, kaip ir klasikinės operacijos. Lazeriu pašalinta vena niekada neatsinaujina.
· Paciento darbingumas sugrįžta po keturių dienų.

Susiję straipsniai

Mūsų draugai

Mūsų draugai