Kodėl pasireiškia kojų skausmas?

Galbūt vakar patyrėte didesnį nei įprastai fizinį krūvį ir šiandien Jums skauda kojas? Užsiimkite lengva fizine veikla, tinkamai pailsėkite ir per porą dienų skausmas susilpnės ar visai praeis. Vis dėlto, jei skausmas nepraeina ilgiau ir jeigu kojas skauda dėl neaiškios priežasties ir tai kartojasi kasdien, būtinai reikėtų išsiaiškinti priežastį.

Kojų venų ligos (pavyzdžiui, venų varikozė). Kojas gali skaudėti, jei sutrikusi veninė kraujotaka. Pacientas gali jausti „skruzdėlyčių“ bėgiojimą, kojų sunkumą, tinimą, skausmą, deginimo jausmą. Pažengusios venų varikozės požymiai jau matomi plikomis akimis – ant kojų pastebimas venų tinklas, gali būti susiformavę veniniai mazgai, gausu sutrūkinėjusių kapiliarų ir mėlynių. Padeda lengvas fizinis krūvis (pavyzdžiui, vaikščiojimas), kompresinės kojinės, geliai su heparinu, specialūs maisto papildai, gydytojo paskirtas gydymas (gali prireikti kojų venų operacijos). Šiai ligai ypatingai svarbios profilaktinės priemonės – ligos visiškai išgydyti neįmanoma, tačiau galima pristabdyti jos eigą.

Sąnarių ligos (pavyzdžiui, artritas). Tokios ligos kaip reumatoidinis artritas ar osteoartritas yra dažnesnės tarp vyresnių pacientų (vis dėlto autoimuninio tipo ligos paplitusios tarp įvairaus amžiaus žmonių). Sergant šiomis ligomis jaučiamas skausmas, sumažėja paciento judrumas, sąnariai gali traškėti, sustingti, oda ties jais gali parausti, ištinti. Tai blogina paciento gyvenimo kokybę, trukdo užsiimti fizine veikla. Degeneracinės, uždegiminės sąnarių ligos gydomos nemedikamentinėmis ir medikamentinėmis priemonėmis. Nemedikamentinis gydymas apima specialius fizinius pratimus, akupunktūrą, šildymą, svorio kontrolę, specialius vidpadžius ir panašiai. Populiariausias medikamentinis gydymas yra nesteroidinių vaistų nuo uždegimo (NVNU) vartojimas.

Spazminiai raumenų skausmai arba blauzdos raumens skausmas. Šio skausmo rūšis pasitaiko itin dažnai. Spazminis raumenų skausmas arba blauzdos skausmas kankina tuos pacientus, kurie daug juda, sportuoja ant kietų paviršių, nešioja aukštakulnius arba kitą nepatogią avalynę, yra plokščiapadžiai. Raumenų spazmai gali atsirasti ir nuo karščio ar skysčių netekimo (dehidratacijos). Blauzdos raumenis skauda dėl raumenų uždegimo ir skausmas yra itin nemalonus, duriantis. Gyvenimo kokybę trikdantys pojūčiai turėtų praeiti pailsėjus (pavyzdžiui, jei pacientas žaidžia tenisą, kurio metu reikia greitai bėgioti ir greitai sustoti, jį gali kankinti stiprūs spazminiai kojų raumenų arba blauzdos skausmai – kurį laiką nežaidžiant šio žaidimo skausmas turėtų praeiti). Taip pat būtina sportuoti pagal rekomendacijas. Ypatingai šiuo atveju tinkami vaistai nuo uždegimo, pavyzdžiui, deksketoprofenas. Taip pat tiktų magnio, kalcio bei kitų naudingų mineralinių medžiagų turintys vaistiniai preparatai ir maisto papildai, negazuotas mineralinis vanduo, naudingomis medžiagomis turtinga mityba. Dėl ilgiau trunkančių skausmų būtina kreiptis į gydytoją.

Arterijų ligos (kurių metu arterijos susiaurėja arba užsikemša). Šiems sutrikimams būdingas požymis, kad einant sparčiau atsiranda aštraus pobūdžio skausmas, dažniausiai blauzdose, o sustojus skausmas silpsta ir visai praeina. Randasi ir kiti kraujotakos sutrikimai – kojos gali tirpti, šalti, jaučiami kiti nemalonūs simptomai, kurie kartojasi vis dažniau, netgi ir nakties metu. Esant panašiems sutrikimams būtina kuo skubiau kreiptis į gydytoją, nes tai gali būti rimtų kraujotakos ligų požymiai. Jis patars, kokios profilaktinės priemonės ir koks gydymas tinkamas šiuo atveju.

Kiti sutrikimai, pavyzdžiui, stuburo ligos, neramių kojų sindromas, traumos. Jeigu sunkumas kojose susijęs su stuburo ligomis, pavyzdžiui, stuburo diskų išvarža, tai duriančio pobūdžio skausmas gali plisti nuo šlaunies žemyn, kojos gali tirpti, atsirasti „skruzdžių bėgiojimo“ pojūtis, kartais gali skaudėti tam tikrą kojos sritį, sutrikti jutimas. Šie pojūčiai priklauso nuo stuburo pažaidos vietos ir apimties. Taip pat šiais laikais dažnai pasireiškia ir neramių kojų sindromas – tai itin nemaloni lėtinė liga, pasireiškianti nuolatiniu noru judinti galūnes. Ramybės metu jaučiamas skausmas, sunkumas kojose, pacientus kankina nemiga ir mieguistumas dienos metu, nes kojos dažniausiai krutinamos naktį nesąmoningai. Žinoma, kad įvairius sutrikimus gali sukelti ir patirtos raumenų, sausgyslių ar kaulinio audinio traumos – audiniams sugijus skausmas nebūtinai dingsta. Taip pat nemalonius pojūčius kojose gali sukelti ir daugybė kitų priežasčių – periferinės nervų ligos, netinkama mityba, poilsio trūkumas ir panašiai.

Trumpalaikiam skausmo gydymui tinkami nesteroidiniai vaistai nuo uždegimo. Puikus pavyzdys yra deksketoprofenas, kuris ir priklauso šiai vaistų nuo skausmo grupei. Vis dėlto dėl bet kokio vaisto nuo skausmo vartojimo ir profilaktinių priemonių verta pasitarti su gydytoju arba vaistininku.

Autorius: farmacininkė Rūtelė Foktienė. 

Susiję straipsniai

Mūsų draugai