Kokie ženklai gali prognozuoti venų varikozę?

Dažnas pacientas į kojų nuovargį linkęs numoti ranka. Kojų skausmas, patinimas, sunkumas ir kiti nemalonūs pojūčiai nėra jau tokie nekalti, ypač jei jie linkę kartotis kasdien. Jeigu tokie simptomai jaučiami kiekvieną dieną ir ne tik vakarais, bet ir kitu paros metu, tuomet itin svarbu susirūpinti savo sveikata ir pasidomėti, ar nesergama lėtiniu veninės kraujotakos nepakankamumu. 

 

Ar tikrai venų varikozė yra tik su išvaizda susijusi problema?

Venų varikozė tikrai nėra tik estetinė problema. Tai labai rimta liga, kuri sukelia ne tik nemalonius kojų nuovargio ir skausmo, tinimo simptomus, bet gali komplikuotis ir į daug pavojingesnius, netgi mirtinus sveikatos sutrikimus. Jeigu kiekvienas abejojantis žinotų, kad kuo greičiau kreipiamasi į gydytoją, tuo gydymas veiksmingesnis, tuomet, tikėtina, daugiau pacientų susirūpintų savo sveikata iš karto po pirmųjų venų varikozės ženklų pasirodymo ir nedelsdami kreiptųsi į gydymo įstaigą. 

 

Kokie ženklai prognozuoja galimą lėtinį venų kraujotakos nepakankamumą?

Yra tam tikrų požymių, kuriuos pastebėjus patariama nedelsti ir kreiptis į gydytoją flebologą (kraujagyslių specialistą). Gali pasireikšti vos keli požymiai arba vieni jų gali pasireikšti anksčiau, kiti - vėliau, tačiau tai jau rimtas signalas, kad būtina susirūpinti savo sveikata ir imtis priemonių. 

 

Ilgiau pabuvus vienoje padėtyje, pavyzdžiui, pastovėjus ar pasėdėjus, jaučiamas kojų skausmas. Tai rodo, kad sulėtėjo kojų veninė kraujotaka. Venų varikozė progresuoja greičiau, jei darbo pobūdis yra sėdimas arba stovimas. 

 

Naktimis pasireiškia mėšlungis. Jis gali pasireikšti nebūtinai vien naktimis. Toks staigiai užklumpantis nemalonus pojūtis gali būti lėtinio veninės kraujotakos nepakankamumo požymis. Žinoma, jis gali signalizuoti ir apie kitas sveikatos būkles, pavyzdžiui, magnio trūkumą. 

 

Kojos greitai pavargsta, ištinsta ir apsunksta. Ligos pradžioje kojų nuovargis, sunkumas ir patinimas pasireiškia tik vakarais. Venų varikozei progresuojant tokie nemalonūs simptomai gali kankinti ir visą parą, todėl neabejotinai bloginama gyvenimo kokybė. 

 

Paviršinės kojų venos tampa pastebimos, greičiau atsiranda mėlynės, pakinta odos spalva. Kartais tokie matomi simptomai atsiranda dar tik prasidėjus ligai, o kartais jie tampa pastebimi venų varikozei jau gerokai pažengus. 

 

Ant kojų atsiveria negyjančios žaizdos ar opos. Tai jau rimta pažengusios venų ligos komplikacija. Būtina nedelsiant kreiptis į specialistą, nes gali kilti dar sunkesnių sveikatos sutrikimų. 

 

Kokie rizikos faktoriai yra vieni svarbiausių?

Kiti asmenys šeimoje taip pat serga ar sirgo kojų venų varikoze. Genetika yra viena svarbiausių veninės kraujotakos sutrikimų rizikos faktorių. Paveldimumo pakeisti neįmanoma (bent jau kol kas), tačiau galima anksčiau pradėti kovoti su venų varikoze

 

Moteriška lytis ir nėštumai. Pastebėta, kad moteriška lytis ir nėštumai bei gimdymai gali turėti didelę reikšmę kraujotakos sutrikimų progresavimui. 

 

Gyvenimo būdas. Mažas fizinis aktyvumas, sėdimas arba stovimas darbas, tam tikros sporto šakos (sunkumų kilnojimas, dviračių sportas) gali daryti svarbią įtaką venų varikozės progresavimui. 

 

Kaip sau padėti?

Geriausią gydymo taktiką parinks kraujagyslių specialistas po išsamios apžiūros. Jis informuos, ar užtenka profilaktinių priemonių, ar jau būtinas operacinis gydymas. 

 

Kiekvienam verta žinoti, kad venų varikozės progresavimą gali sulėtinti lengvas ir reguliariai praktikuojamas fizinis krūvis. Puikūs tokio fizinio krūvio pavyzdžiai yra vaikščiojimas, plaukiojimas baseine, specialios jogos pozos. Kompresinė terapija pripažįstama kaip viena veiksmingiausių profilaktinių priemonių, tik būtina tinkamai pasirinkti kompresines kojines. Gali padėti kontrastinis dušas, reguliarios kojų mankštos ir jų pakėlimas aukščiau širdies lygio. 

 

Nemalonius venų varikozės simptomus padeda sumažinti Lioton gelis. Jis yra itin lengvos ir švelnios konsistencijos, greitai įsigeriantis nereceptinis vaistinis preparatas. Unikali sudėtis padeda kovoti su kojų nuovargiu, patinimu, sunkumu bei kitais varginančiais simptomais. Rekomenduojama lengvais masažuojamaisiais judesiais tepti pažeistas vietas. 

 

Autorius: farmacininkė Rūtelė Foktienė. 

Populiariausi straipsniai

Parašykite savo nuomonę

  • :)
  • (happy)
  • :D
  • (super)
  • (hi)
  • (red)
  • (fu)
  • (fool)
  • (weird)
  • :P
  • :(
  • (hooray)
  • (bad)
  • (think)
  • 8|
  • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Mūsų draugai

Mūsų draugai