Insultas – viena iš dažniausių mirtingumo priežasčių Lietuvoje ir pasaulyje. Svarbu ne tik žinoti, kaip atpažinti insulto požymius ir tinkamai reaguoti, ištikus šiai ligai, bet ir užtikrinti modernų reabilitacinį gydymą, kuris gali pastatyti žmogų ant kojų. „Apskritai yra svarbiausia išvengti insulto, t. y. pasirūpinti insulto profilaktika – laiku ir tinkamai koreguoti insulto rizikos veiksnius“, – įsitikinusi Lietuvos sveikatos mokslų universiteto ligoninės (LSMUL) Kauno klinikų gydytoja neurologė prof. Diana Obelienienė.
Kai susidaręs kraujo krešulys užkemša į smegenis einančią arteriją, ląstelėms ima trūkti deguonies bei maistinių medžiagų, dėl to jos negali pagaminti pakankamai energijos ir palaipsniui liaujasi funkcionavusios. Jei galvos smegenų arterija būna užblokuota ilgiau nei kelias minutes, smegenų ląstelės pradeda žūti, t. y. toje vietoje įvyksta smegenų infarktas, dar vadinamas išeminiu insultu. 2013 metais jis ištiko apie 6.9 milijonus žmonių visame pasaulyje. Dar 3.4 milijonai žmonių insultą patyrė, trūkus kraujagyslei ir dėl to išsiliejus kraujui į smegenis. Tai vadinama intracerebrine hemoragija arba hemoraginiu insultu. Abi insulto formos pareikalavo apie 6.4 milijonų gyvybių. Todėl insultas yra antra pagal dažnumą mirties priežastis.
Pasak prof. D. Obelienienės, dažniausias yra išeminis insultas. Jis patiriamas, kai susidaręs trombas užkemša kraujagyslę arba kraujagyslė užkemšama atkeliavusio embolo. Embolinio insulto rizika ypač padidėja esant prieširdžių virpėjimui. Hemoraginis insultas kur kas retesnis ir dažniau jo padariniai yra sunkesni. Jo metu įvyksta kraujavimas į galvos smegenis, kuris dažniausiai ištinka dėl nekontroliuojamos arterinės hipertenzijos, alkoholio ar įvairių kraujagyslių ligų pažeistų kraujagyslių sienelių plyšimo.
Rizikos veiksniai ir profilaktika
Anot gydytojos, reikėtų atkreipti dėmesį į insulto rizikos veiksnius. Vienas pagrindinių – lytis. Vyrus insultas ištinka dažniau nei moteris. Taip pat labai svarbus paciento amžius. Nuo 60 metų insulto rizika kas dešimtmetį padidėja po 5 kartus. Šią ligą taip pat gali sukelti jau minėta nekontroliuojama arterinė hipertenzija, taip pat rūkymas, cukrinis diabetas ir padidėjęs cholesterolio kiekis. Dėl šių veiksnių greičiau susidėvi galvos smegenų kraujagyslių sienelės, vystosi aterosklerotiniai procesai ir dėl to gali greičiau susidaryti trombas. Tad, siekiant išvengti insulto, labai svarbu koreguoti rizikos veiksnius – stabdyti ar atitolinti aterosklerozės vystymąsi, koreguoti arterinį kraujo spaudimą iki normalaus, pasirūpinti cholesterolio kontrole. Norint tai užtikrinti reikia laikytis sveikos gyvensenos: tinkamai maitintis, pakankamai judėti, nerūkyti, vengti viršsvorio. Be to, išeminio insulto riziką padidina įvairios širdies ligos, ypač prieširdžių virpėjimas, galintis sukelti embolinį insultą.
„Reikia rūpintis savimi. Jeigu garbaus amžiaus žmogui staiga ištinka ir kartojasi trumpi galvos svaigimo, orientacijos ar atminties sutrikimo priepuoliai, galūnių nusilpimas ar nutirpimas ar pradeda nuolat svaigti galva, jam rekomenduotina išsitirti galvos smegenų kraujagysles, su tikslu išsiaiškinti, ar jos nėra pavojingai susiaurėjusios – toks susiaurėjimas gali būti būdingas stenozei. Mat šiais laikais į galvos smegenų kraujagysles, kaip ir į širdies kraujagysles, gali būti dedami stentai, padedantys atstatyti šiuos susiaurėjimus“, – pasakojo neurologė.
Veikite GREITAI
„Labai svarbu žinoti pirmuosius insulto požymius ir, juos atpažinus, iš karto kviesti greitąją pagalbą. Atsižvelgiant į specializuotą insulto gydymą, galima teigti, kad laikas yra pagrindinis ir svarbiausias veiksnys, padedantis išvengti blogesnių pasekmių. Kuo greičiau pradedama gydyti, tuo didesnė tikimybė, kad pacientas pasveiks“, – aiškino prof. D. Obelienienė.
Pirmiausia, pasak gydytojos, reikia atkreipti dėmesį, jei viena kūno pusė yra nusilpusi, nutirpusi ar net visiškai paralyžiuota. Kiti svarbūs simptomai: kalbos bei regos sutrikimai, labai stiprus galvos svaigimas ar orientacijos sutrikimas.
Pasaulyje, siekiant padėti žmonėms geriau įsiminti pirmuosius ir svarbiausius insulto požymius, vartojamas akronimas FAST (GREITAI):
Face (Veidas): Nusilpus veido raumenims, viena veido pusė paralyžiuojama.
Ar žmogus jaučia, kad viena veido pusė yra apmirusi? Ar gali nusišypsoti?
Arms (Rankos): Rankos nusilpsta ir nutirpsta.
Ar asmuo gali pakelti abi rankas ir laikyti jas iškeltas?
Speech (Kalba): Sunegalavusysis gali pradėti neaiškiai kalbėti arba visiškai liautis kalbėjęs.
Ar žmogus gali aiškiai kalbėti? Ar jo kalba neaiški?
Time (Laikas): Skambinti.
Jei nustatėte bet kurį iš šių požymių, kvieskite greitąją pagalbą.
Net jei simptomai po kurio laiko išnyktų, vis tiek labai svarbu kreiptis į gydytoją. Pradingę simptomai gali reikšti, kad jūs patyrėte praeinantį galvos smegenų išeminį priepuolį (PSIP), t. y. priešinsultinę būseną, kuri dažnai signalizuoja, kad po kurio laiko jus gali ištikti tikrasis insultas. Negydant daugiau kaip vieną iš 12 žmonių, patyrusių PSIP, per savaitę ištinka tikrasis insultas. Taigi neignoruokite perspėjimo.
Krešulio suardymo terapija
Vos tik pastebėjus anksčiau minėtus simptomus, būtina nedelsiant skambinti greitajai pagalbai ir iš karto įspėti medicinos darbuotojus, kad ligoniui įtariamas insultas. Taip pat labai svarbu įsidėmėti laiką, kada žmogus pajuto pirmuosius simptomus.
Jei, atvykus į gydymo įstaigą ir diagnozavus insultą, paskiriamas teisingas gydymas, tai gali padėti išvengti ilgalaikės negalios. Ligoninėse ir vietiniuose insulto centruose žmonės, kuriems diagnozuotas išeminis insultas, gali būti gydomi trobolize, t. y. krešulį ardančiais vaistais.
„Labai svarbu žinoti, kada asmuo pajuto pirmuosius insulto simptomus. Jei nėra aiškus laikas ar liga pastebėta tik po nakties, mes negalime taikyti specialaus gydymo – trombolizės. Jeigu žmogus negali kalbėti, o artimieji nežino, kada jis pajuto pirmuosius simptomus, toks gydymas taip pat negalimas“, – teigė gydytoja neurologė.
Krešulį ardantys vaistai įšvirkščiami tiesiai į kraują – jie greitai ištirpdo kraujo krešulius ir atstato smegenų kraujotaką. Atlikus vieną tyrimą, nustatyta, kad iki pusės visų išeminio insulto ištiktų žmonių, kurie buvo gydyti krešulius ardančiais vaistais, galėjo gyventi savo įprastą kasdienį gyvenimą, praėjus vos trims mėnesiams nuo susirgimo. Jie nesusidūrė su pastebimomis problemomis.,
„Vienintelis specializuotas insulto gydymo būdas šiandien yra trombolizė. Naudojamas trombolitikas – paprastai alteplazė, kuri labai veiksmingai tirpdo trombus. Tačiau vadinamąjį trombozinį langą sudaro 4,5 valandos nuo pirmųjų ligos simptomų. Vėliau jos atlikti nebegalime. Be to, kuo anksčiau atliekama trombolizė, tuo geresni rezultatai. Reikia pabrėžti, kad šį gydymo būdą galima taikyti, jeigu nėra kontraindikacijų. Tokiu būdu gydyti negalima, jei, pavyzdžiui, sergama onkologine liga ar per pastaruosius tris mėnesius daryta operacija“, – dėstė prof. D. Obelienienė.
Aspirinas – tik paskyrus gydytojui
Pasak gydytojos, jeigu trombolizės langas jau užsidaręs, dar lieka galimybė taikyti trombektomiją. Tai intervencinis metodas, kai, atliekant angiografiją, trombas pašalinamas iš kraujagyslės. Šią procedūrą galima taikyti, praėjus ne daugiau kaip 6 valandoms nuo to laiko, kai pasirodė pirmieji simptomai. Kartais ligoniui gali būti atliekamos abi procedūros.
Jeigu pacientui nebegalima atlikti trombolizės ar trombektomijos, tada taikomas bazinis insulto gydymas. Dažniausiai skiriamas aspirinas, kuris mažina trombocitų sukibimą, ir lašinamas fiziologinis tirpalas, atskiedžiantis kraują.
Tačiau gydytoja įspėja – griežtai draudžiama vartoti aspiriną namuose, pastebėjus simptomus ir nesulaukus greitosios. Tokia praktika buvo taikoma tol, kol atsirado moderniausias gydymo metodas – trombolizė. Jei ligoniui bus sugirdyta aspirino, gali nutikti taip, kad būtent dėl šio vaisto ir nebus galima atlikti trombolizės.
Svarbi kiekviena minutė
Kasmet visame pasaulyje užfiksuojama beveik 17 milijonų insulto atvejų – po vieną insultą kas dvi sekundes. Žinant simptomus, galima išgelbėti kai kurių žmonių gyvybes ir pagerinti kur kas didesnio žmonių rato gyvenimo kokybę. Ištikus insultui, svarbi kiekviena minutė. Taigi atminkite: būtina veikti GREITAI (FAST).
„Jeigu suspėjama laiku suteikti pagalbą, gali būti, kad žmogus visiškai atsigaus. Vis dėlto insultas – labai sudėtinga būklė, tad apie 50 proc. šios ligos ištiktų asmenų lieka su negalia. Žmonės to labai bijo. Bet reikia nepamiršti, kad neabejotina, jog reabilitacinis gydymas yra labai veiksmingas. Taip gydyti gali būti pradedama jau kitą dieną, jei leidžia ligonio būklė, ir ligonis greičiau ima sveikti“, – pasakojo prof. D. Obelienienė.
dantys yra mūsų vizitinė kortelę, tačiau kartais nutinka taip, kad žmogus...
Skaityti daugiauraumenų skausmas – viena dažniausių priežasčių, dėl kurių kreipiamasi...
Skaityti daugiauvėjaraupiai – viena žinomiausių vaikiškų ligų, tačiau ja susirgti gali...
Skaityti daugiauatopinis dermatitas – viena dažniausiai kūdikiams diagnozuojamų odos ligų. ...
Skaityti daugiauNeretai sakoma, kad pavasarį maišosi dangus su žeme. Orai labai permainingi, todėl šeimose, kuriose yra vaikų, padaugėja peršalimo ligų atvejų. Tačiau mažus vaikus užpuola ne tik peršalimas, todėl namų vaistinėlėje naudinga turėti ir kitų priemonių. Taigi pats metas atidžiau peržiūrėti namų vaistinėlę, skirtą vaikams – kas joje turėtų būti, kad netikėtai sunegalavus vaikui naktį nereikėtų važiuoti į vaistinę? ...
Skaityti daugiauVieni mažyliai čiulptukų net neima, kad ir kaip stengtųsi tėvai išmėginti visas jų rūšis ir formas. Tuo tarpu kiti vaikai su jais atsisveikina labai sunkiai. Kada geriausia atsisakyti čiulptuko? Kodėl tai geriausia padaryti dar ankstyvoje vaikystėje? Kokie žaismingi būdai gali padėti tai padaryti daug lengviau? ...
Skaityti daugiauŠiandieninis gyvenimo ritmas ir būdas gali turėti nemažai neigiamos įtakos vyro seksualiniam gyvenimui. Kai daug sėdima, mažai judama, nesveikai maitinamasi, patiriama daug streso, ne taip jau ir retai „kertama“ per bene svarbiausią vyrui faktorių – lytinį pajėgumą. Ką daryti, kad erekcijos funkcija būtų puiki, o lytinis potraukis nesumažėtų? ...
Skaityti daugiauArtėjant pavasariui didelė dalis mūsų ir vėl jaudinasi dėl to, kad nepavyks išvengti alergijos simptomų. Bepradedantys žydėti augalai ir jų į orą paleidžiamos žiedadulkės – bene svarbiausias sezoninės alergijos faktorius, kurio išvengti iš tiesų labai sunku. Ankstyvesnis antihistaminių vaistų vartojimas gali padėti išvengti sunkiausių alergijos simptomų. Tačiau ar kada nors domėjotės, kaip veikia šie populiariausi vaistai nuo alergijos? Ar jie saugūs senyviems pacientams? ...
Skaityti daugiauDirgliosios žarnos sindromas – sveikatos nusiskundimas, kuris plinta žaibišku greičiu. Iki šiol nėra vieno ir visiškai efektyvaus gydymo, kuris padėtų visiškai įveikti šį varginantį sveikatos sutrikimą, susijusį su pilvo pūtimu, pilvo skausmu ir raižymu, viduriavimu bei kitais nemaloniais simptomais. ...
Skaityti daugiauPasirodo, kad vaiko patiriamą skausmą sustiprinti gali netgi netinkama aplinkinių reakcija ar „nedraugiška“ aplinka, todėl su vaikų skausmu reikia elgtis itin atsargiai ir skirti pakankamai dėmesio adekvačiam ir savalaikiam jo gydymui. Taigi kodėl būtina malšinti vaikų skausmą ir kokios vaistinės medžiagos dažniausiai vartojamos vaikų skausmo malšinimui? ...
Skaityti daugiauPriešlaikinė ejakuliacija – tai lytinės sveikatos sutrikimas, kai vyrui būdinga ankstyvesnė ejakuliacija, nei to pageidauja jis pats ir (arba) jo partnerė. Tai gana dažnai pasitaikantis lytinės sveikatos nusiskundimas. Vis dėlto dar vis vengiama apie tai atvirai kalbėti. Manoma, kad priešlaikinė ejakuliacija retkarčiais kamuoja net kas trečią vyrą, o maždaug kas penktam vyrui tai gali būti nuolatinė problema, trikdanti ne tik lytinio, bet ir bendrojo gyvenimo kokybę. ...
Skaityti daugiauTai gali atrodyti šiek tiek netikėta, bet nugaros skausmo priežasčių gali būti iš tiesų labai daug. Mes dalinamės dešimtimi dažniausiai pasitaikančių nugaros skausmo priežasčių ir faktorių. Galbūt kai kurios iš jų būdingos ir Jums? ...
Skaityti daugiauTikėtina, kad pasibaigus pandemijai gydymo įstaigas užplūs daugybė pacientų su gerokai pažengusiomis venų ligomis. Juk lėtinio venų kraujotakos nepakankamumo atvejai niekur nedingo, ir, tikėtina, pandemijos metu jų atsirado tik daugiau. Kaip geriau pasirūpinti savo kojomis per pandemiją? Kuo venoms naudinga fizinė veikla, bioflavonoidai ir heparino natrio druska? ...
Skaityti daugiauBurnos opelės, žaizdelės arba aftos – nemaloni ir varginanti problema. Ypatingai gleivinės vientisumo pažeidimai gyvenimo kokybei kenkia tuomet, kai jie linkę pasikartoti ir vis atsinaujinti. Ką reikėtų daryti, kad burnos opelės užgytų kuo greičiau? Ir kodėl būtina atkreipti dėmesį į ilgiau nei 3 savaites negyjančias burnos opeles? ...
Skaityti daugiauPieninių dantukų dygimas – ir džiugus, ir daugumai šeimų gana sudėtingas laikotarpis. Todėl pateikiame Jums 7 paprastus, bet genialius patarimus, kurie, tikime, padės palengvinti sudėtingą laikotarpį: ...
Skaityti daugiaugyvenant skaitmeniniame amžiuje darbas prie kompiuterio, laisvalaikis įsitaisius...
Skaityti daugiauPateikiame Jums 5 faktus apie mėnesinių skausmą, kurių galbūt iki šiol dar nežinojote. Galbūt jie paskatins labiau susirūpinti savo sveikata ir suprasti, kad kasdienei veiklai trukdantis mėnesinių skausmas nėra normalus reiškinys. ...
Skaityti daugiauTikrosios varginančio ir nuolat pasikartojančio pilvo pūtimo priežasties nustatymas gali tapti dideliu iššūkiu, nes tai gana nespecifiškas sveikatos sutrikimas. Vis dėlto dažniausiai pilvą pučia dėl per didelio nuryto oro kiekio, tam tikro maisto valgymo ir netgi... streso. Kokios galimos kitos pilvo pūtimo priežastys ir kada dėl jo jau reikėtų kreiptis į gydytoją? ...
Skaityti daugiauVenų ligos vis labiau „jaunėja“ ir jomis serga vis daugiau asmenų. Tokie nuolat augantys duomenys rodo, kad venų varikozės vystymuisi dabartinis gyvenimo būdas labai „draugiškas“, o mes, vietoje to, kad daugiau judėtume, tik numojame ranka į organizmo siunčiamus pagalbos signalus. Venų varikozė – vienas iš jų. Kaip gyventi, kad sukurtume kuo mažiau šansų kojų venų varikozės vystymuisi? Pateikiame 6 paprastus patarimus, bet labai naudingus patarimus, kurie leis jaustis lengviau ir... laimingiau!...
Skaityti daugiauŠiuo metu šeimos gydytojai dažnai sulaukia tėvelių klausimų, ar jie galėtų paskirti kažką tokio, kas greitai ir veiksmingai sustiprintų vaikų imunitetą. Deja, bet tokie preparatai tiesiog neegzistuoja, nes vaikų imuninė sistema – sudėtingas ir dar nebrandus apsaugos kompleksas, kurį reikia stiprinti ištisus metus, o ne tik susirgus. Pasirodo, kad kartais belieka tik... laukti. Kodėl atrodo, kad šiuolaikinių vaikų imunitetas – silpnesnis ir jie serga žymiai dažniau?...
Skaityti daugiauAr žinote, kas iš tikrųjų yra kosulys? Kaip gydomas sausas, o kaip – drėgnas kosulys? Ir kada dėl kosulio jau reikėtų kreiptis į gydytoją? Atsakymus į šiuos svarbius klausimus rasite straipsnyje. ...
Skaityti daugiauStomatitas – dažniausia burnos žaizdelių susiformavimo priežastis. Ar žinote, kokios stomatito formos pačios įprasčiausios? O kas galėtų padėti greičiau ir lengviau susidoroti su burnos opelėmis? ...
Skaityti daugiauPieninių dantų dygimo sukeliamas diskomfortas gali išderinti ne tik mažylio, bet ir visos šeimos dienotvarkę. Ką reikėtų žinoti apie pirmųjų dantų dygimą ir kas galėtų padėti šį laikotarpį išgyventi lengviau? ...
Skaityti daugiauVaikų sloga – maža bėda? Ar tikrai? Dalinamės penkiais dalykais, kuriuos reikėtų žinoti apie vaikų slogą. Galbūt jie padės pakeisti Jūsų nuomonę, kad vaikų sloga nėra jau tokia maža bėda, kaip gali pasirodyti iš pirmo žvilgsnio. ...
Skaityti daugiauturbūt nieko nestebina faktas, kad vėlyvas ruduo ir žiema laikomi tikrų...
Skaityti daugiau