Pasirūpinkite savo kojų sveikata

Kojų sunkumu, tinimu, išsiplėtusiomis kojų venomis (vadinamąja varikoze) skundžiasi apie 40 proc. žmonių. Šie simptomai atsiranda ne dėl kojų raumenų nuovargio, o sutrikus kojų venų kraujotakai. Kraujas užsistovi venose, sunkiau nuteka širdies link, todėl ir atsiranda kojų sunkumo jausmas, tinimas, pasimato išsipūtę poodinės venos. Simptomai dažniausiai išryškėja šiltuoju metų laiku ir ypač antrojoje darbo dienos pusėje. Kaip to išvengti, pataria UAB „Baltijos Amerikos Klinika“ Vilniuje bendrosios praktikos gydytojos Eglė MERKELIENĖ ir Indrė KUKARĖNIENĖ.
 

Kokios dažniausios kojų tinimo priežastys?


Šiltuoju metų laiku žmonės dažnai skundžiasi kojų tinimu (edema). Tinimo priežasčių yra šimtai, jos labai įvairios – širdies nepakankamumas, kepenų, inkstų ligos, badavimas, nereta ir idiopatinė – neaiškios priežasties edema. Riziką didina ir nėštumas, kai kojų tinimas atsiranda dėl didėjančios vaisiaus apimties, o tai lemia apatinės tuščiosios venos užspaudimą. Kojų tinimą skatina įvairios venų ligos: varikozė, giliųjų venų trombozė, lėtinis venų nepakankamumas, lipedema (skysčio ir riebalinio audinio kaupimosi sutrikimas).
Kitos galimos tinimų priežastys – trauma, gimdos mioma.
Svarbu atkreipti dėmesį, kad tinimus gali sukelti kai kurie vaistai osteoporozei gydyti, beta adenoblokatoriai, tiazolidindionai, kalcio kanalų blokatoriai, nesteroidiniai vaistai nuo uždegimo, antidepresantai, kortikosteroidai, estrogenai ir kt. Tinimų gali atsirasti ir dėl kai kurių medžiagų vartojimo, pvz., nikotino (taip pat nikotininės kramtomosios gumos).
Dėl kojų tinimo, dažniausiai blauzdų, čiurnos, pėdų srityse, žmogus gali jausti skausmą, tirpimą, badymą, atsirasti jutimo sutrikimų. Dėl edemos pasireiškia kojų sunkumo jausmas. Vasarą dėl karščio, geriant daug skysčių, šilumoje kraujagyslės išsiplečia, dėl to kojos patinsta.
 

 

Kas yra venų varikozė?


Venų varikozė, arba varikozinės venos, – tai labai išsiplėtusios, vingiuotos ir pakilusios virš odos paviršiaus venos. Jos gali būti juodos-purpurinės arba mėlynos spalvos ir gali atrodyti kaip pluoštai ar susisukusios. Dažniausiai jos būna blauzdų srityje ir labiausiai ant blauzdų vidinio paviršiaus. Bet pasitaiko kirkšnių, šlaunų srityse arba bet kurioje kūno vietoje, kaip, pavyzdžiui, hemoroidai (išsiplėtę veniniai mazgai išangės srityje). Varikozinės venos gali susidaryti ir makštyje.
 

Kas sukelia venų varikozę?


Svarbiausi rizikos veiksniai yra nėštumas (dažniausiai per tris mėnesius po gimdymo praeina, bet būna, kad ir nepraeina), nutukimas, tromboflebitas, lėtinis kosulys, stovimas darbas, lėtinis vidurių užkietėjimas. Didelės reikšmės turi paveldėjimas.
 

Venų varikozės simptomai


· Išsiplėtusios venos
· Patinusios kojos
· Raumenų spazmai, mėšlungis
· Dėl venų varikozės gali atsirasti egzemų, negyjančių trofinių opų
· Ilgesnį laika pastovėjus, atsiranda skausmai ir išsiplečia smulkiosios venos, susidaro venų voratinklis
 

Pagalba


Jei yra tik šiek tiek išsiplėtusios venos ir jos nesukelia jokių simptomų, gydyti nereikia.
Vidutinio sunkumo atvejams gydyti naudojamos elastinės kojinės ir rekomenduojama vengti ilgalaikio stovėjimo arba sėdėjimo (ypač ant minkštos kėdės). Taip pat vidutinio sunkumo atvejais gali reikėti stebėti, ypač jei tai susiję su nėštumu.
Lazerinė chirurgija, kitos chirurginio gydymo priemonės reikalingos tik kai procesas labai progresavęs, nesandarūs paviršinių venų vožtuvai, ypač jungtyse su giliosiomis venomis. Rekomenduojami reguliarūs fiziniai pratimai.
 

Patarimai


· Vengti ilgalaikio buvimo saulėje
· Reguliariai daryti fizinius pratimus, bėgioti, vaikščioti
· Kontroliuoti savo kūno svorį
· Negalima sėdėti sukryžiavus kojų
· Jei ilgai sėdite, reikia kartkartėmis atsistoti.
· Kai ilsitės, kojas reikia pakelti
· Vengti ilgalaikio stovėjimo, dažnai keisti kūno padėtį
· Svarbu dėvėti elastines kojines
· Vengti per siaurų drabužių, vidurių užkietėjimo
· Vartoti kuo mažiau druskos

Susiję straipsniai

Mūsų draugai