Pratimai, padedantys gydytis varikozę

Pradinėse venų išsiplėtimo stadijose didelių pakitimų nebūna, todėl dauguma žmonių neskuba kreiptis į gydytojus. Iš tikrųjų reikėtų neatidėliojant imtis profilaktikos priemonių, kurios dar galėtų labai padėti - tai judėjimas, aktyvūs specialūs pratimai, gydomoji gimnastika - kineziterapija. Specialiai parinkti pratimai gerina kraujo apytaką, stiprina širdies raumenį, aktyvina širdies darbą ir deguonies apykaitą audiniuose, teigiamai veikia kraujagysles.
 

Kvėpavimo pratimai


Daug dėmesio reikia skirti kvėpavimo, ypač diafragminio kvėpavimo, pratimams, nes jie aktyvina viso organizmo, o tuo pačiu ir galūnių venų kraujotaką. Kiekvieną gydomąją procedūrą pradėkite ir užbaikite diafragminiu kvėpavimu. Atsigulkite ant nugaros, sulenkite kojas per kelius ir atsipalaiduokite (A, B pav.): iškvėpkite ir po to pro nosį įkvėpkite taip, kad pradžioje pakiltų pilvas, po to krūtinė, įkvėpę iki galo, srovele pro burną iškvėpkite, kad pilvas ir krūtinė subliukštų, ir toje padėtyje pabūkite, kol galite, ir tik vėl atsiradus poreikiui – įkvėpkite. Kartokite 5-7 kartus.
Atliekant diafragminius kvėpavimo pratimus, diafragma pasikelia ir nusileidžia, ir taip suaktyvėja kraujo apytaka. Ritmiškai judinant kojas, blauzdų ir šlaunų raumenys periodiškai įsitempia ir atsipalaiduoja, tuo būdu aktyvėja kojų venų kraujotaka ir šalinama kraujo stazė kojų venose.
 

Gydomoji mankšta


Pirmą gydomąją mankštą geriausia atlikti iš ryto, dar gulint lovoje. Po to užsimaukite elastines kojines (ar susibintuokite elastiniu bintu) ir tik tada užsiimkite ruoša ir eikite į darbą.
Antrą kartą mankštinkitės po visų dienos darbų (15-20 min., pratimai kaip ryte). Be to, labai naudinga, esant galimybei, dienos metu keletą kartų pagulėti bent po 5 min. po kojomis padėjus pagalvėlę ir pakaitomis pakratant po vieną koją, palankstyti pėdas per čiurnos sąnarius ir “pavažiuoti dviračiu” (C pav.).
Jei darbas sėdimas, naudinga bent kas valandą atlikti pratimus atsistojus ir laikantis kėdės atkaltės: pasistiebkite ant pirštų ir atsiremkite ant kulnų, pakeldami pirštus, palankstykite kojas, aukštai keldami kelius lyg “eitumėte”; pasisukite šonu į kėdės atkaltę, laikykitės viena ranka, pasiūbuokite koja pirmyn atgal ir į šalis. Po šių pratimų dirbkite toliau.
 

Vaikščiojimas


Sergantiesiems venų išsiplėtimu labai naudinga vaikščioti, todėl patartina eiti į darbą ir iš darbo pėsčiomis (30-45 min., kitą atkarpą važiuokite). Be to, naudinga važinėti dviračiu, plaukti, slidinėti, čiuožti ir pan. Blogiausia - ilgai stovėti ir sėdėti. Jeigu dirbate tokio pobūdžio darbą, stenkitės bent kas 40-45 min. pakeisti padėtį - atsistoti, pavaikščioti, palankstyti kojas (pėdas per čiurną, per kelius), pakvėpuoti diafragma.
Pastaba: atlikdami pratimus, kvėpuokite laisvai, kvėpavimo nesulaikykite. Po kiekvieno pratimo atpalaiduokite ir pakratykite kojų raumenis. Baigę visus pratimus, neatsikėlę užsimaukite elastines kojines arba susibintuokite elastiniu bintu ir pradėkite naują darbo dieną.
 

Pratimai, kuriuos patartina atlikti ryte dar nepakilus iš lovos


1. Atsigulkite ant nugaros, atsipalaiduokite ir 5-7 kartus pakvėpuokite diafragma. Po to lankstykite pėdas per čiurnų sąnarius, 40-60 sekundžių imituokite “vaikščiojimą”.
2. Sulenkite dešiniąją koją per kelį ir ištieskite. Po to sulenkite kairiąją ir t.t. Kartokite 7-9 kartus kiekviena koja.
3. Sulenkite abi kojas per kelius, rankos palei šonus. Pražerkite kelius plačiai į šalis ir suglauskite. Kartokite 10 kartų.
4. Sulenkite kojas per kelius, rankos palei šonus. Pakelkite dubenį aukštyn - įkvėpkite, nuleiskite, atsipalaiduokite - iškvėpkite. Kartokite 7-9 kartus.
5. Sulenkite kojas per kelius: lenkite kelius ir dubenį į dešinę pusę, po to į kairę. Kartokite po 5-7 kartus į kiekvieną pusę.
6. Gulėdami ant nugaros, 40-60 sekundžių sukite kojomis ratus (“važiuokite dviračiu).
7. Atsigulkite ant dešiniojo šono, dešiniąja ranka paremkite galvą, kairiąja ranka atsiremkite į grindis prieš krūtinę. Sulenkite kairiąją koją per kelį, pasiekite keliu alkūnę ir ištieskite. Kartokite 5-7 kartus. Po to tą patį atlikite atsigulę ant kairiojo šono.
8. Gulėdami ant šono, pakelkite ištiestą koją aukštyn ir nuleiskite į pradinę padėtį. Kartokite 5-7 kartus. Po to atlikite tą patį atsigulę ant kito šono.
9. Atsiklaupkite ir atsiremkite delnais į žemę. Ištieskite vieną koją aukštyn ir nuleiskite į pradinę padėtį. Po to ištieskite kitą koją ir t.t. pakaitomis. Kartokite po 5-7 kartus kiekviena koja.

Susiję straipsniai

Mūsų draugai