Varikozė

Varikozė, arba lėtinis venų nepakankamumas, žmonių dar vadinamas išsiplėtusiomis venomis, šiuo metu yra gan dažna liga. Kai kas mano, kad odos paviršiuje išsišokusios it virvės gyslos - vien kosmetinis trūkumas. Nesuklyskite. Ligai progresuojant, gali atsirasti komplikacijų, ne tik kenkiančių kūno grožiui, bet ir keliančių nemenką pavojų sveikatai. Varikozė dabar sėkmingai gydoma operuojant venas. Po operacijos gali netgi nelikti randų.
 

Ligos priežastys


Pirminė varikozė. Manoma, jog ši liga dažniausiai genetiškai paveldima iš tėvų, senelių, net tolimesnių kraujo giminaičių. Jei sirgo kuris iš tėvų, o juo labiau - abu, tikimybė, kad ir palikuonys susirgs, - iki 80 proc.Tokia varikozė vadinama pirmine.
Antrinė varikozė. Kartais venų nepakankamumas išryškėja kaip kitos ligos pasekmė, dažniausiai dėl kraujagysles spaudžiančių darinių, kurie sulėtina arba pasunkina kraujo tekėjimą giliosiomis venomis širdies link. To priežastis gali būti augliai, traumos, persirgta giliųjų venų trombozė. Tai antrinė varikozė.
Ligos progresavimo faktoriai. Varikozei progresuoti padeda ilgalaikis stovimas darbas, antsvoris, vibruojantis pagrindas, drėgnos ir karštos patalpos, nėštumai. Liga dažnai pasireiškia kartu su kitomis jungiamųjų audinių silpnumo negalėmis - plokščiapadyste, hemorojumi, išvarža, kai kuriomis ginekologinėmis ligomis.
 

Kas serga dažniausiai?


Moterims varikozė išsivysto 5-6 kartus dažniau nei vyrams (greičiausiai tai lemia skirtinga kūno struktūra). Šis negalavimas kamuoja apie 15 proc. pasaulio gyventojų. Liga daugiau išplitusi išsivysčiusiose šalyse, kur žmonės mažiau juda.
 

Kada liga pasireiškia?


Kartais liga pasireiškia labai ankstyvame amžiuje, ypač moterims. Joms varikozės paūmėjimui labai palankūs trys gyvenimo tarpsniai: paauglystė, t.y. brendimas, nėštumas bei menopauzė. Po gimdymo dažnai venos sumažėja, tačiau beveik galima garantuoti, kad kito nėštumo metu varikozė atsinaujins. Vyresniame amžiuje ši liga, nors ne taip stipriai, bet pasireiškia ir vyrams.
 

Simptomai


Tai, kad venos matosi odos paviršiuje, dar nėra varikozės
požymis. Diagnozuoti šią ligą galima pacientą kruopščiai ištyrus.
Varikozei progresuojant, pradžioje juntamas kojų nuovargis, tirpimas, tempimas, kojos tampa lyg “švininės”, ypač vakarais. Vėliau atsiranda jau matomi venų kamienai bei mazgai. Negydant gali prasidėti komplikacijos - trofinė opa, dermatitas (odos uždegimas), celiulitas ir kt.
 

Diagnozavimas


Nesunkiais atvejais varikozę specialistams nustatyti nesudėtinga - tereikia apžiūrėti ligonį.
Tyrimas ultragarsu. Ultragarsinė venų diagnostika, arba echoskopija, - šiuo metu plačiai paplitęs būdas, nereikalaujantis jokios invazijos. Metodas ypač ištobulėjo, pradėjus naudoti aparatus su spalvotu kraujotakos vaizdu. Tyrimas labai patikimas: ekrane galima aiškiai matyti venų, jų vožtuvų būklę, trombus bei įvertinti jų pavojingumo laipsnį. Kadangi kojų venose daug vožtuvų, specialistas ultragarsu gali tiksliau nustatyti, kokiame aukštyje yra pažeista vieta.
Tyrimas rentgenu. Esant neaiškumams, gali būti reikalingas
venų tyrimas rentgenu su kontrastine medžiaga. Specialios kontrastinės medžiagos suleidžiama į periferinę pėdos veną, o venų vožtuvų diagnostikai - į kirkšnies veną. Po to į vaizdajuostę įrašyta rentgenograma analizuojama specialistų. Tyrimas užtrunka apie 15-20 min., jį galima atlikti tiek stacionare, tiek ambulatoriškai.
 

Galimos komplikacijos nesigydant


Geriausių rezultatų galima tikėtis, kai į medikus kreipiamasi laiku, nelaukiant, kol atsiras komplikacijų. Pvz., opos labai sunkiai gyja, yra linkusios atsinaujinti. Tromboflebitas (krešuliai venose ir jų uždegimas) - taip pat dažna negydomos varikozės pasekmė.
Nors šiuo metu nuo venų ligų mirštama retai, gali grėsti invalidumas. Lietuvoje per metus atliekama apie puspenkto tūkstančio venų varikozės operacijų, tačiau poreikis gerokai didesnis.
 

Kur kreiptis?


Specializuoti angiochirurgijos skyriai įsteigti Kauno
medicinos universiteto klinikose bei VšĮ Kauno III klinikinėje ligoninėje, toks sektorius veikia ir VšĮ II klinikinėje ligoninėje. Pagrindinės specializuotos bazės taip pat teikia pagalbą Vilniuje, Klaipėdoje bei Panevėžyje.

Susiję straipsniai

Mūsų draugai

Mūsų draugai