Pavojų susirgti miokardo ir smegenų infarktu galima sumažinti

Miokardo infarkto (MI) ir smegenų infarkto, arba insulto, - dviejų sunkių, dažnai invalidumą sukeliančių ar net nulemiančių ankstyvą žmogaus gyvenimo pabaigą ligų - pradžia paprastai būna staigi ir netikėta. Vis dėlto, ar asmuo patirs šias grėsmingas būkles, didele dalimi priklauso nuo jo paties. Ilgus metus prieš susergant sveikos gyvensenos taisyklių nepaisymas, vengimas apsilankyti pas gydytoją smarkiai padidina tiek širdies, tiek smegenų infarkto pavojų. Be to, labai svarbu atpažinti signalus, įspėjančius apie galimą nelaimę.
 

Kaip apsisaugoti nuo miokardo infarkto ir insulto?


Yra du pagrindiniai keliai, kurie padeda išvengti MI ir insulto: pirmasis - tai rizikos veiksnių šalinimas, o antrasis - tai vaistų, trukdančių susidaryti krešuliams ir užsikimšti kraujagyslėms, vartojimas.
Žinant pagrindinius tiek širdies, tiek smegenų infarkto rizikos veiksnius, būtina kiek galima sumažinti jų kiekį ar bent jau laipsnį, nes kiekvienas jų smarkiai didina grėsmingų būklių išsivystymo tikimybę.
 

Medikamentai, apsaugantys nuo MI ir smegenų infarkto


Klinikinių tyrimų rezultatai rodo, kad krešulio susidarymą mažinantys vaistai yra labai svarbūs ir reikšmingai mažina staigios mirties, MI ar insulto atvejus. Medikamentų, trukdančių susidaryti krešuliams ir užsikimšti kraujagyslėms, vartoti tikslinga visiems vyresnio amžiaus žmonėms, taip pat ir tiems, kuriems pasireiškia įvairių požymių, galinčių būti grėsmingų ligų pranašais (pasikartojantis spaudimas ar širdies ploto skausmas, širdies ritmo sutrikimas, staigus be aiškesnės priežasties galvos svaigimas, sutrikusi koordinacija, nutirpusi ranka, koja ar viena kūno pusė, dvejinimasis akyse, pykinimas, jau buvęs MI, įvairūs širdies ritmo sutrikimai, pasikartojantys smegenų kraujotakos sutrikimo priepuoliai ir kt.). Anksčiau pagrindinis vaistas, reguliuojantis kraujo krešumą ir mažinantis krešulių susidarymą, neleidžiantis užsikimšti kraujagyslėms, buvo aspirinas. Tačiau mokslininkai nustatė, kad yra saugesnių, geriau toleruojamų ir pasižyminčių daug stipresniu krešulių susidarymo pavojų mažinančiu poveikiu medikamentų. Vienas pagrindinių naujųjų vaistų yra klopidogrelis (Plavix). Šio vaisto rekomenduojama vartoti ligoniams, patyrusiems praeinančius galvos smegenų kraujotakos sutrikimo priepuolius, insultą, taip pat MI, sergantiesiems ateroskleroze, kuriems yra didelė insulto bei kitų kraujagyslinių komplikacijų rizika. Klopidogrelis - saugus ir gerai toleruojamas medikamentas, skirtingai nei aspirinas, retai sukeliantis opaligę. Šį vaistą galima derinti su kitais medikamentais. Plaviksu gali būti gydomi tiek vyresnio, tiek pakankamai jauno amžiaus pacientai. Be to, vartojant šio vaisto, nėra būtini jokie specialūs tyrimai, nereikia kontroliuoti medikamento koncentracijos kraujyje. Po praeinančiųjų, linkusių dažnai kartotis ir galinčių sukelti insultą ar infarktą smegenų išemijos ar mikroišemijos priepuolių klopidogrelis kompensuojamas metus laiko. Bendrosios praktikos gydytojai šioms būklėms gydyti ir profilaktikai paprastai skiria aspirino, tačiau klinikiniai tyrimai rodo, kad šiuo atveju geriausia gydyti klopidogreliu. Pacientai, kurie rūpinasi savo sveikata, gali tikėtis ir reikalauti patikimo vaisto profilaktikai. Tiek siekiant išvengti MI ar išeminio insulto, tiek ligoniams, patyrusiems MI ar insultą, skiriama 75 mg/p. plavikso. Vaisto vartojimas yra pakankamai paprastas ir parankus pacientams - vaistas vartojamas panašiai kaip ir aspirinas, tik vieną kartą per dieną, neatsižvelgiant į valgį. Siekiant išvengti paminėtų ligų, gydytojui paskyrus klopidogrelio , jo būtina vartoti nuolat, net tuomet, kai jaučiamasi gerai.
 

Pasirūpinkime savimi


Privalome atminti, kad net ir staigių, netikėtų ligų pasireiškimas dažnai priklauso nuo mūsų pačių rūpinimosi savimi. Sveika gyvensena, gydytojo konsultacijos, saugūs ir veiksmingi medikamentai, tokie kaip klopidogrelis (Plavix), padės užbėgti ligai už akių. Net ir tuomet, kai jau pastebime pirmuosius ligos požymius, mes dar galime smarkiai pagerinti ir prailginti savo gyvenimą.
 

Pagrindiniai veiksniai, galintys pagreitinti minėtų ligų atsiradimą


• AKS padidėjimas (svarbu nuolat vartoti vaistų, palaikančių normalų kraujospūdį),
• rūkymas (kuo greičiau pamiršti cigaretes),
• antsvoris (būtina normaliai maitintis ir sportuoti),
• cukrinis diabetas (palaikyti normalų cukraus kiekį kraujyje),
• padidėjęs cholesterolio kiekis kraujyje (laikytis atitinkamos dietos ir vartoti vaistų, mažinančių cholesterolio kiekį),
• širdies ligos (gydyti širdies ritmo sutrikimus ir kitas ligas),
• alkoholio vartojimas (nepiktnaudžiauti alkoholiu).

Susiję straipsniai

Mūsų draugai

Mūsų draugai