Jei šąla rankos ir kojos

„Man nuolat šąla kojos, net tuomet, kai kitiems žmonėms temperatūra atrodo normali, net kai dėviu storas kojines. Kartais ilgiau pavaikščioju kojas pradeda skaudėti. Ką daryti?“, – klausia mūsų skaitytojas. Gyd. Alvydos PILKAUSKIENĖS paprašėme patarti šiam ligoniui ir kitiems, varginamiems tokių negalavimų.
 

Kokios priežastys?


Kad gerai, normaliai funkcionuotų kūno audiniai (šiuo atveju – galūnių), jie turi gauti pakankamai deguonies ir maisto medžiagų, kuriuos po mūsų kūną išnešioja kraujas, Jei kraujo pritekėjimas dėl kokių nors priežasčių sutrinka, atsiranda tam tikri signalai – simptomai, rodantys, kad vystosi liga. Viena iš dažnų ir gerai skaitytojams žinomų ligų – aterosklerozė. Šios ligos metu gali būti pažeidžiamos,pvz., kojų kraujagyslės. Žmogus pradžioje jaučia lengvus nepakankamos kraujotakos sutrikimo simptomus (galūnių šalimą), kurie palaipsniui sunkėja, darosi sunkiau eiti, nes pradeda skaudėti kojas. Arba:„anksčiau eidavau, ir nieko, o dabar nesustojęs parduotuvės nepasiekiu“,
Sergant periferinių kraujagyslių liga dėl aterosklerozės susiaurėja ar užsikemša (dažnai sakoma „užkalkėja“) arterijos. Jei kraujagyslių susiaurėjimas sunkus, skausmas atsiranda paėjus vos kelis metrus. Tarsi spaustuvais spaudžiantis kojų skausmas priverčia sustoti ir laukti, kol praeis. Taip yra todėl, kad į raumenis nebepatenka pakankamai deguonies ir maisto.
Didžiulę riziką susirgti periferine kraujagyslių liga sukelia rūkymas. Tarp svarbiausių priežasčių dar reikia paminėti aukštą kraujo spaudimą, didelę cholesterolio koncentraciją, cukrinį diabetą. Nejudrus gyvenimo būdas, netinkama mityba, kai vartojama daug riebalų ir mažai antioksidantų, taip pat skatina aterosklerozės vystymąsi, kartu blogėja kraujo pratekėjimo sąlygos.

Susiję straipsniai

Mūsų draugai