10 naudingų čiobrelio ypatybių

Čiobrelis – tai augalas, kuris gali būti naudojamas daugybėje sričių – ir medicinoje, ir kulinarijoje, ir grožio industrijoje. Čiobrelių žolės arbatos turėtų būti kiekvienuose namuose – ir net tik dėl to, kad ji labai skani ir labai kvapni. Pateiksime net 10 naudingų čiobrelio ypatybių.

  • Viena pagrindinių naudingų čiobrelio ypatybių yra ta, kad jie gali padėti sergant viršutinėmis kvėpavimo takų ligomis. Čiobrelio žolė gerina atsikosėjimą, be to, veikia baktericidiškai ir bakteriostatiškai, todėl gali padėti sumažinti gerklės skausmą, padėti gydyti bronchitą, faringitą, peršalimą ir kt. Manoma, kad čiobrelio žolėje esančios medžiagos veikia daugiau nei 100 rūšių bakterijų.
  • Čiobrelio vandeninė ištrauka padeda naikinti blogą burnos kvapą, gerinti burnos gleivinės ir dantenų būklę. Čiobrelio žolėje daug eterinio aliejaus, kurio pagrindiniai komponentai yra timolis, karvakrolis, pinenas ir kt.
  • Čiobrelio žolės ekstrakte esančios medžiagos neigiamai veikia grybelius. Vienas iš žinomiausių ir labiausiai paplitusių grybelių yra Candida albicans, sukeliantis mielių infekcijas. Jis gali paveikti ir burnos, ir makšties, ir gerklės, ir virškinimo trakto gleivines. Įrodyta, kad čiobrelio žolė gali padėti kovoti su tokiomis mielinėmis infekcijomis, todėl jo ekstraktais neretai būna papildytos dantų pastos ar intymios higienos prausikliai.
  • Čiobrelių ekstraktas tinkamas odos problemoms spręsti. Ne vienas mokslinis tyrimas parodė, kad jis gali padėti kovoti su paprastaisiais spuogais, mat veikia daugybę rūšių bakterijų. Čiobrelio ekstraktu neretai papildyti įvairiausi odos valikliai, prausikliai, micelinis vanduo, tonikai, kremai, geliai, serumai ir t.t. Vandeninis čiobrelių žolės nuoviras gali padėti kovoti su odos uždegiminėmis reakcijomis, padėti užgyti nedidelėms žaizdelėms. Preparatai tinkami odos įtrynimams ir kompresams.
  • Čiobrelių eterinis aliejus gali padėti skatinti plaukų augimą, todėl jais dažnai papildytos aliejinės plaukų kaukės, skirtos plaukų stiprinimui, tankinimui, būklės gerinimui. Dėl odos pleiskanojimą mažinančių savybių jis tinkamas ir šampūnų bei plaukų kondicionierių praturtinimui.
  • Čiobrelių žolė gerina virškinimo funkciją, mažina pilvo pūtimą, didina skrandžio sulčių sekreciją, gerina apetitą. Jos ekstraktais dažnai būna papildyti virškinimo funkciją pagerinti padedantys maisto papildai, tačiau itin naudinga gerti ir čiobrelių žolės arbatą. Jau liaudies medicinoje patariama duoti šaukštą čiobrelių ekstrakto prieš pat valgį – taip pagerės ir apetitas, ir virškinimo funkcija.
  • Čiobrelių žolės ekstraktas gausus įvairiausių antioksidantų, pavyzdžiui, liuteino, zeaksantino ir kitų naudingą poveikį organizmui turinčių biologiškai aktyvių junginių. Šios medžiagos padeda slopinti uždegimą, mažina vėžio riziką, gerina ląstelių apsaugą nuo laisvųjų radikalų ir suteikia daug kitų naudingų savybių. Liuteinas ir zeaksantinas ypač svarbūs normaliam regėjimui, todėl čiobrelių turintys maisto papildai gali padėti palaikyti gerą regėjimo funkciją – žinoma, reikėtų atsižvelgti į pakankamą šių biologiškai aktyvių medžiagų kiekį.
  • Čiobrelis maistui suteikia unikalų skonį, be to, toks maistas lengviau virškinamas. Tai labai mėgstamas prieskonis visame pasaulyje, kuriuo gali būti gardinamas pats įvairiausias maistas – ir padažai, ir paštetai, ir troškiniai, ir salotos, ir sriubos, ir makaronų patiekalai. O čiobrelių arbatos skonis juk patinka daugeliui – ji ne tik maloniai sušildo, bet ir teigiamai veikia organizmą.
  • Čiobrelio žolė gali būti puikus ir natūralus konservantas maistui, nes jame esančios medžiagos neigiamai veikia maistą ir gėrimus gadinančias bakterijas. Pavyzdžiui, graikai itin mėgsta marinuoti alyvuoges, naudodami čiobrelius, raudonėlius, mairūnus. Čiobreliu galima gardinti ir aliejus, ypač tuos, kurie skirti kepimui – manoma, kad aliejus taip ilgiau išlieka šviežias ir tinkamas vartojimui.
  • Čiobrelio kvapas siejamas su nuotaikos gerinimu. Atlikti tyrimai rodo, kad šis aromatas padeda sumažinti įtampą, atsipalaiduoti, tapti laimingesniam. Įvairios apklausos rodo, kad čiobrelių kvapas patinka daugeliui asmenų ir dažniausiai labai maloniai nuteikia, ramina, suteikia jaukumo pojūtį. Čiobrelių eterinis aliejus labai plačiai naudojamas aromaterapijoje – tai vienas populiariausių kvapų.

 

Parengė vaistininkė Rūtelė Foktienė

 

 

Susiję straipsniai

Mūsų draugai

Mūsų draugai