Kaip gydomas kosulys?

Kuo daugiau sužinoma apie  kosulio  produktyvumą, pobūdį , dažnį, trukmę, tuo lengviau jį gydyti. Nėra vieno vaisto, tinkamo visiems kosulio tipams gydyti, todėl labai svarbu išsiaiškinti kuo daugiau informacijos apie patį kosulį. Ši taisyklė galioja ir gydytojo kabinete, ir vaistinėje, ir net gydantis savarankiškai namuose.

 

Kokios dažniausios kosulio priežastys?

 

Dažniausiai kosulys atsiranda dėl viršutinių virusinės kilmės kvėpavimo takų infekcijų. Šiuo atveju pirmosiomis paromis jis būna sausas ir dirginantis, o po kelių parų jis jau tampa drėgnas, produktyvus.  Drėgnas kosulys  dažniausiai yra sveikimo požymis, nes organizmas kartu su kvėpavimo takų gleivėmis jau mėgina iš kvėpavimo sistemos pašalinti infekciją sukėlusius mikroorganizmus. Tuo tarpu laringitui būdingas labai stiprus, priepuolinės kilmės kosulys, kuris primena lojimą. Kartu kamuoja ir balso prikimimas. Intensyvus kosulys, kuris būna tai sausas, tai drėgnas, gali pranešti apie bronchų uždegimą – bronchitą. Gastroezofaginiam refliuksui būdingas sausas kosulys atsigulus, kartu kamuojantis gerklės deginimas ir skausmas už krūtinkaulio. Astmos metu pasireiškia priepuolinės kilmės kosulys, kuris yra spazminio pobūdžio. Šiai ligai būdingas dusulys bei apsunkintas kvėpavimas – ypatingai sunku iškvėpti. Ilgiau nei aštuonias savaites trunkantis lėtinis kosulys gali pranešti apie įvairias lėtines ligas, pavyzdžiui, astmą, gastroezofaginio refliukso ligą, lėtinę obstrukcinę plaučių ligą, alerginius ir net vėžinius susirgimus. Tad labai svarbu teisingai reaguoti į kosulio ženklus ir nenumoti ranka į organizmo siunčiamus signalus.

 

Kaip gydomas sausas, o kaip – drėgnas kosulys?

 

Sausą kosulį galima slopinti, bet tik tuomet, kai tai būtina, pavyzdžiui, sausas kosulys labai vargina, neleidžia dirbti ir miegoti. Galima rinktis specialius kosulį slopinančius vaistinius preparatus, tačiau labai svarbu atkreipti dėmesį į pakuotės lapelyje išvardintus įspėjimus. Kai kurie vaistai gali mažinti dėmesingumą, slopinti, kelti mieguistumą. Be to, tokių vaistų nerekomenduojama vartoti ilgiau kaip 2-3 paras, nes paprastai po tokio laiko kosulys tampa drėgnas.

Drėgno kosulio  lengvinimui jau galima vartoti atsikosėjimą gerinančius vaistinius preparatus. Jie padeda skystinti tirštą bronchų sekretą, todėl jis lengviau atkosėjamas ir pašalinamas iš kvėpavimo takų kartu su ligos sukėlėjais. Yra augalinės ir cheminės prigimties vaistinių preparatų.

Ir sauso, ir drėgno kosulio metu rekomenduojama gerti kuo daugiau skysčių. Sauso kosulio gydymui negalima vartoti atsikosėjimą gerinančių vaistinių preparatų, o drėgno kosulio jokiais būdais negalima slopinti. Tai keletas pagrindinių taisyklių, kurias reikėtų žinoti kiekvienam.

 

Kada vaistai kosulio gydymui nebūtini?

 

Jei  kosulys  nėra labai intensyvus ir užsitęsęs, jei bendra paciento būklė gera ir neblogėjanti, jei asmuo nekarščiuoja ir nėra tokių rimtų simptomų kaip dusulys ar kvėpavimo sunkumai, tuomet galima pamėginti gydytis ir namuose. Vertėtų pradėti nuo poilsio, gausesnio šiltų skysčių vartojimo, inhaliacijų su druskų tirpalais, patalpų drėkinimo ir vėdinimo. Vis dar rekomenduojamos tokios priemonės kaip nugaros ir krūtinės įtrynimas specialiais tepalais su eteriniais aliejais.

 

Kuo gali būti naudingos vaistažolių arbatos?

 

Įvairios vaistažolių arbatos – seniai žinoma natūrali priemonė, padedanti lengvinti atsikosėjimą, skystinti bronchų sekretą, sumažinti kvėpavimo takų dirginimą, mažinti karščiavimą ir t.t. Įvairias vaistažolių arbatas galima pagardinti medumi, imbieru, citrina, prieskoniais. Peršalus puikiai tiks ramunėlių žiedų, mėtų lapų, čiobrelių žolė, šaltalankių vaisių, liepžiedžių žiedų, aviečių lapų arbatos. Sauso kosulio atveju naudingos saldymedžio šaknų, svilarožių šaknų, tūbių žiedų, islandinės kerpenos arbatos ir įvairūs vaistinių augalinių žaliavų mišiniai, skirti būtent sauso kosulio gydymui.  Drėgnam kosuliui  lengvinti itin naudingos raudonėlių ir čiobrelių vaistinės augalinės žaliavos. Namuose taip pat labai naudinga turėti pušų pumpurų vaistinės augalinės žaliavos arba mišinių, specialiai skirtų drėgnam kosuliui kontroliuoti

 

Jei vaistažolių arbatų nepakanka...

 

Viena populiariausių vaistinių medžiagų, tinkamų  drėgno kosulio  gydymui, yra ambroksolio hidrochloridas. Flavamed tabletės yra gleives skystinantis vaistas, vartojamas sergant kvėpavimo sistemos ligomis. Šis vaistas  skirtas vaikams nuo 6 metų, paaugliams ir suaugusiems. Flavamed vartojamas sergant ūmiomis ir lėtinėmis plaučių ir bronchų ligomis, kai susidaro klampios gleivės. Jis suskystina klampias gleives ir jos gali lengviau pasišalinti. Dėl bet kokio vaisto vartojimo būtina pasitarti su gydytoju ar vaistininku. Netinkamai vartojamas vaistas gali pakenkti sveikatai.

 

Parengė vaistininkė Rūtelė Foktienė

Susiję straipsniai

Mūsų draugai

Mūsų draugai