Auksinis ūsas tebesaugo savo paslaptis

Greta įvairių gėlių tautiečių namuose ant palangių dažnai garbingą vietą užima kvapioji kalizija (Callisia fragrans) – augalas, dažniau vadinamas auksiniu ūsu. Šis augalas turi daugybę pavadinimų – naminis ženšenis, gyvasis ar Veneros plaukas, Tolimųjų Rytų ūsas. Liaudies medicinos atstovai teigia, kad kvapioji kalizija pasižymi įvairiomis gydomosiomis savybėmis, todėl vadinama ir sveikatos eleksyru. Šio augalo sultimis gydomos žaizdos, odos ligos, nudegimai. Užpiltinėmis gydomos virškinamojo trakto ligos, bronchinė astma, cukrinis diabetas, vėžinės ligos. Sakoma, kad kvapioji kalizija gali padėti atsisakyti žalingų įpročių rūkaliams ir piktnaudžiaujantiesiems alkoholiu.
 
Ant tautiečių palangių
Lietuvoje kvapioji kalizija paplito palyginti nesenai, jau atgautos nepriklausomybės dešimtmečiais. Gydytoja pensininkė Filomena Taunytė, populiarių knygų medicinos klausimais autorė, sakė auksinį ūsą auginanti jau arti dešimtmečio. Iš jo pasidaro įvairių užpilų ir antpilų, kuriais dažniausia pa¬tri¬na skau¬dan¬čius są¬na¬rius, jo ataugų dovanoja per įvairius susitikimus.
Kvapioji kalizija į nemažo būrelio nedidelio Kazlų Rūdos miestelio gyventojų namus atkeliavo prieš penkerius šešerius metus. Tada vieną didelį tokį augalą įkurtuvių naujose didesnėse patalpose proga gavo Lietuvos invalidų draugijos Kazlų Rūdos skyriaus aktyvistai. Jį padovanojo bičiulė, labai įtikėjusi gydomosiomis šio augalo galiomis ir patarusi, kaip daromi jo antpilai. Lietuvos invalidų draugijos Kazlų Rūdos skyriaus vadovė Lidija Morkūnienė iš auksino ūso daro spiritinę ištrauką, kurią naudoja sąnariams ir sprandui patrinti, kai įsiskauda. Tiesa, dažnai juo trina ir paausius – tai padeda suskaudus sprandui.
„Vieni sako, kad auksinio ūso poveikis – išsigalvojimas, savitaiga, bet man jo antpilas padeda. Mano pažįstamų būryje kaip vaistas jis labai paplitęs. Kažkas rado auksinio ūso preparatų receptų žurnale, pasidalinome ir vartojame“, – neslėpė moteris.
Kelios jos pažįstamos auksinio ūso antpilą geria, kai nevirškina, kelios – trina stuburą spiritine ištrauka. Sako, jaučia teigiamą poveikį.
Nereiklus augalas
Kvapioji kalizija – tropinis augalas, jo tėvynė – Pietų Amerika. Čia šis augalas ypač buvo vertinamas dėl žaizdas gydančių savybių. Rašoma, kad meksikiečiai jį naudoja panašiai, kaip mes nuo seno vartojome gyslotį ar kraujažolę, – patrina, pamaigo pirštais ir deda prie žaizdelių.
Kvapioji kalizija – daugiametis žolinis augalas, patalpoje užaugantis iki metro aukščio. Turi dviejų rūšių ūglius: vieni augina stačią lapų skrotelę, kiti driekiasi horizontaliai ir labai lengvai įsišaknija. Lapai stambūs, pailgi, 15–30 cm ilgio ir 3–6 cm pločio. Tai labai nereiklus augalas, kuriam tereikia geros šviesos ir vietos tolėliau nuo tiesioginių saulės spindulių. Pavasarį ir vasarą auksinis ūsas laistomas dažnokai (kad žemė neišdžiūtų, bet vanduo padėkliuke neturėtų stovėti), žiemą – 1–2 kartus per savaitę. Geriausiai augalas jaučiasi ir auga karštą vasarą, kai temperatūra siekia 25–27oC. Puikiai peržiemoja kambaryje, toliau nuo radiatorių.
Kvapiosios kalizijos ūglius rekomenduojama pririšti prie atramos, nes stiebas neišlaiko savo svorio ir šoninių ūglių. Jų auginiai pamerkiami į vandenį ir įsišaknija per savaitę arba dvi. Auginius galima sodinti tiesiai į purią drėgną žemę vazonėliuose ir uždengti stiklainiu, kad lengviau įsišaknytų.
Moksliniai tyrimai
Mokslininkai šiais augalais susidomėjo tik XX amžiuje, atradę, kad auksinio ūso sultyse yra daug biologiškai veikslių medžiagų. Jos tirtos Sankt Peterburgo valstybiniame universitete ir A.I. Gerceno universiteto biologijos katedroje, Irkutsko medicinos institute. Per kelias dešimtis metų pavyko atskleisti daug šio augalo paslapčių, bet tyrinėtojai pabrėžia, kad daryti galutines išvadas dar per anksti – kvapioji kalizija tebesaugo savo paslaptis.
Vaistines auksinio ūso savybes lemia biologiškai veiklios medžiagos — neįprastos sudėties flavonoidai ir augaliniai steroidai. Augalo sultyse, be biologiškai veiklių medžiagų, įvairių vitaminų (tarp jų ir B grupės, PP) yra daug organizmui svarbių elementų – geležies, chromo, vario, nikelio. Mokslininkų duomenimis, dideli veikliųjų medžiagų kiekiai yra kalizijos šoniniuose ūgliuose – ūsuose.
Lietuvių kalba apie šį augalą galime pasiskaityti liaudies medicinos žinovų Aleksandro Korodeckio ir Vladimiro Ogarkovo, profesoriaus, medicinos mokslų daktaro Ivano Neumyvakino, kuris remiasi ir liaudies medicinos žinovų patirtimi bei receptais, knygų. Visi šie autoriai ne tik pasakoja apie kvapiosios kalizijos sudėtį ir savybes, bet ir pabrėžia, kad oficiali medicina neturi išsamių duomenų apie auksinio ūso poveikio galią, todėl negalima pasakyti, kaip jis gali pakenkti perdozavus. Todėl patariama, pasiryžus vartoti jo preparatų, pasitarti su gydytoju ir labai kruopščiai laikytis nurodymų.
Prof. I. Neumyvakinas rašo, kaip juo gydyti atskiras ligas: gastritą, gimdos miomą, skydliaukės ligas, reumatą, radikulitą, onkologines, stuburo ir sąnarių ligas, pabrėždamas, kad namuose auginami augalai yra tokie vaistai, kurių vaistinių medžiagų sudėtis nemažai priklauso ir nuo dirvožemio, jų priežiūros, esamos geografinės platumos, gaunamų saulės spindulių.
Jis taip pat pabrėžia, kad, prieš pradedant gydytis šiuo augalu, būtina pasikonsultuoti su savo gydytoju ir prisiminti tūkstantmečio patikrintus viduramžių mediko Paracelso žodžius: „Viskas yra ir vaistai, ir nuodai, tik dozė juos skiria vieną nuo kito.”
Mados reikalas?
Lietuvos onkologijos instituto Fitoterapijos laboratorijos vedėjas Juozas Ruolia mano, kad kvapioji kalizija, šis tropikų augalas, dabar yra paprasčiausiai madinga. Nors liaudies medicina auksinį ūsą dievina kaip vaistą nuo vėžio, nėra mokslinių duomenų, kad biologiškai veiklios šio augalo medžiagos veiktų vėžio ląsteles. Bent jau jam tokių nepavyko aptikti Vakarų Europos šalių, JAV, Kanados, integracinės medicinos onkologijoje patvirtintuose vadovėliuose studentams, rimtuose klinikiniuose tyrimuose.
Tačiau, pasak fitoterapeuto, auksiniame ūse aptikta daug uždegimą slopinančių medžiagų, kurios veikia 4 uždegimo etapus, ypač leukotrienų sintezę, todėl jo preparatus, ypač kompresus, puikiausiai tinka vartoti sergant įvairių sąnarių uždegimais, kaitinantis pirtyse. Įrodyta ir tai, kad šiame augale yra nemažai antioksidacinių medžiagų, todėl nėra ko stebėtis, kad, vartojant jo preparatus, ligonių savijauta pagerėja.
„Rusijos populiarioji spauda dažnai propaguoja stebuklingas kvapiosios kalizijos vaistines galias, nes Rusijoje šiltnamiuose auginamos ištisos jos plantacijas, išvystyta ir šio augalo preparatų gamybos pramonė. Kvapioji kalizija – Lietuvoje dabar madingas augalas, kaip palyginti nesenai buvo ir kalankės, aronijos, svarainiai. Tie, kurie praktikuoja savigydą, gali saugiai vartoti jį išoriškai“,– sakė pašnekovas.
J. Ruolia pabrėžia, kad apskritai vaistiniai augalai yra švelnioji medicina ir labiau rekomenduojami kaip profilaktinė priemonė, o ne kaip vaistai. Arba naudotini kaip pagalbinė priemonė prie pastarųjų.
Kaip paruošti auksinio ūso preparatus
Spiritinė trauktinė

Spiritinei trauktinei naudojami šoniniai ūgliai. 15–20 kalizijos ūsų sąnarėlių (mažesnių nei 4 mm skersmens – 20, didesnių – 15) susmulkinti ir užpilti litru degtinės, tamsioje vietoje palaikyti 10–15 dienų. Antpilas būna tamsiai alyvinio atspalvio, laikant gali tapti ir rudas.
Kartais antpilui naudojamas visas augalas, paliekant tik jo viršūnę toliau augti.
Aliejus
Auksinio ūso aliejų galima paruošti keliais būdais.
1) Išspausti sultis iš auksinio ūso lapų ir stiebų, likusias išspaudas išdžiovinti, susmulkinti, užpilti alyvuogių aliejumi, palaikyti 2–3 savaites, nuspausti. Gautą aliejų laikyti tamsiame stikliniame inde tamsioje vietoje.
2) Stiklinę susmulkintų augalo ūsų 0.5 litro užpilti alyvuogių ar saulėgrąžų aliejumi, įdėti į orkaitę ir troškinti 8–10 valandų 30–40 laipsnių temperatūroje. Aliejų reikia nukošti ir laikyti šaldytuve.
Aliejus tinka masažui, įtrynimams, gydant artritus ir artrozes, taip pat ir odos ligas.
Tepalas
Tepalas ruošiamas iš augalo lapų ir stiebų sulčių bei riebaus pagrindo (su vaikišku kremu, vazelinu, kiaulės arba barsuko taukais). Sultis reikia sumaišyti su pagrindu santykiu1:3. Tepalas su vaikišku kremu ar vazelinu naudojamas gydant trofines opas, odos ligas ir sumušimus. Preparatas su kiaulės arba barsuko taukais naudojamas sąnarių ligoms gydyti ir įtrinti persišaldžius.

Susiję straipsniai

Video

Mūsų draugai