Pakeičiamoji hormonų terapija - brandaus amžiaus moterų sveikatos sutrikimų profilaktika ir aktyvaus gyvenimo išsaugojimas

Šių metų gegužės 15 d. Vilniuje vykusios diskusijos dalyviai pasirašė kreipimąsi į visuomenę, kuriame kalbama apie pakeičiamosios hormonų terapijos (PHT) reikalingumą, saugumą ir efektyvumą, aptariami pasaulyje atliktų PHT klinikinių tyrimų rezultatai. Diskusijoje dalyvavo prof. K. D. Prunskienė (Valstiečių ir Naujosios demokratijos partijų sąjunga), gyd. V. Labanauskas (Lietuvos medicininės informacijos draugija), doc. V.Kruminis (ginekologas), doc. J.Ališauskas (ginekologas), gyd. M.Linkevičienė (ginekologė), gyd. H. Stankevičius (ginekologas), gyd. R.Žiobakas (ginekologas), gyd. R.Armonaitė (bendrosios praktikos gydytoja), gyd. S.Grigonis (endokrinologas), med.dr. J.Badarienė (kardiologė), med. dr. V. Petraitienė (onkologė), habil. dr. R.Bunevičius (psichiatras).
 

Brandus amžius yra vienas svarbiausių moters gyvenimo tarpsnių, kada ji gali būti ekonomiškai bei socialiai aktyvi. Tačiau tai yra laikotarpis, kai moterį pradeda varginti įvairūs sveikatos sutrikimai, didelė dalis iš jų yra susiję su menopauzės sukeltais hormonų pusiausvyros pakitimais.
Dauguma 45 metų ir vyresnio amžiaus moterų ima jausti darbingumo sumažėjimą, sveikatos būklės ir gyvenimo kokybės pablogėjimą, nulemtą moteriškų lytinių hormonų trūkumo, nors, apklausų duomenimis, būtent šiuo gyvenimo laikotarpiu daugiausia moterų jaučiasi laimingos ir įvykdžiusios daugumą savo planų. Menopauzės periodui būdingi organizmo pokyčiai skatina kai kurių vėžio rūšių, širdies ir kraujagyslių ligų, osteoporozės bei demencijos (silpnaprotystės) vystymąsi. Išsivysčiusiose Vakarų valstybėse jau ilgus dešimtmečius menopauzės sukeltiems sutrikimams gydyti vartojama PHT, kaip tiesioginis hormonų trūkumo kompensavimo būdas. Moterys turėtų nesitaikstyti su brandžiuoju gyvenimo laikotarpiu pasireiškiančiais sveikatos sutrikimais. Naudojantis šiuolaikinės medicinos galimybėmis įmanoma išlaikyti darbingumą ir gyvenimo džiaugsmą, užkirsti kelią galimam dar didesniam sveikatos pablogėjimui.
 

Menopauzės simptomai


Menopauzė - tai natūralus procesas, kurio metu organizme sumažėja lytinių hormonų, ypač estrogenų, gamyba. Todėl 85 proc. moterų pasireiškia įvairių simptomų, padidėja rizika susirgti lėtine koronarine širdies liga ir osteoporoze. Menopauzė - tai visiška menstruacijų pabaiga. Šis laikotarpis prasideda nuo paskutinių savaiminių mėnesinių datos, kai nuo jų susilaikymo praeina 12 mėnesių. Vidutinis menopauzės amžius - 51 metai, jei ji prasideda iki 40 m. - tai ankstyva menopauzė. Sutrumpėjęs menstruacinis ciklas yra vienas pirmųjų artėjančios menopauzės simptomų. Pagrindiniai simptomai menopauzės periodu: karščio bangos, prakaitavimas, irzlumas, nuovargis, nemiga, depresinė nuotaika, sumažėjęs lytinis potraukis, makšties sausumas ir uždegimai, šlapinimosi sutrikimai, krūtų, odos pokyčiai (plonėjimas ir sausėjimas, raukšlių susidarymas), plaukuotumo pokyčiai, kaulų ir sąnarių skausmai, emociniai simptomai. Gimdymų ir abortų skaičius, hormoninių kontracepcijos priemonių vartojimas neturi įtakos menopauzei. Žalingi įpročiai (pvz., rūkymas, piktnaudžiavimas alkoholiu) gali paankstinti menopauzę vieneriais metais. Daugelis menopauzės simptomų greitai išnyksta gydant lytiniais hormonais (PHT).


 

PHT tikslas


Nesant kontraindikacijų, vartojama taisyklingai, PHT yra saugus ir efektyvus hormonų trūkumo sukeliamų ligų gydymo būdas, nes leidžia išvengti daugelio sunkių sveikatos sutrikimų, pagerina gyvenimo kokybę, o šalutinių poveikių sukelia retai. Atsiradus menopauzės simptomams, būtina pasikonsultuoti su gydytoju ginekologu ir aptarti visų nepageidaujamų simptomų gydymo galimybes. Moteris turėtų domėtis organizme vykstančiais pokyčiais ir tuo, kaip įveikti nemalonius menopauzės simptomus. Tyrimų duomenimis (Le Blanc ir kt.), moterims, pomenopauzės periodu vartojusioms PHT, pagerėjo protinė veikla, žodinė atmintis, sumažėjo silpnaprotystės rizika. PHT palengvina klimakso simptomus, pagerina savijautą, tai puiki urogenitalinės sistemos organų pokyčių ir osteoporozės profilaktika bei gydymas. PHT reikėtų pradėti vartoti dar prieš menopauzę ir tęsti 5-10 metų. Nerekomenduojama PHT pradėti vyresnėms nei 60 ir tęsti vyresnėms nei 70 metų moterims.
 

Rizikos veiksnių vertinimas


Prieš pradedant vartoti PHT moterį turi apžiūrėti ginekologas, taip pat atliekama mamografija (krūtų tyrimas). Įvertinami moters širdies ir kraujagyslių ligų rizikos veiksniai, t.y. nustatomas moters kraujospūdis, gliukozės kiekis kraujyje, antsvorio (jei jis yra) dydis ir tipas, žalingi įpročiai (rūkymas, nejudrus gyvenimo būdas). Osteoporozės rizika didesnė, jei moteris baltosios rasės, menko fizinio sudėjimo, diagnozuotos estrogenų sumažėjimo būklės, nevaisingumas, ilgai vartojusi kortikosteroidų, moteris piktnaudžiauja alkoholiu, rūko, maitinasi nevisaverčiu maistu, gyvena nejudrų gyvenimo būdą. Siekiant užtikrinti pacientei teigiamą PHT poveikį, svarbu vengti visų įmanomų rizikos veiksnių.
 

Kada PHT skirti negalima


PHT neskiriama, jei moteriai diagnozuojamas krūties arba gimdos gleivinės navikas, jei yra buvusios tromboembolinės būklės. Išanalizavus 51 pasaulyje atliktą tyrimą, patvirtinta, kad trumpalaikė PHT (iki 5 metų) nepadidina rizikos susirgti gimdos gleivinės ar krūties vėžiu, o ilgalaikė PHT krūties vėžio riziką padidina nedaug, ji priklauso nuo moters amžiaus, PHT vartojimo pradžios, trukmės ir preparato sudėties. Nustatyta, kad bendra PHT nauda viršija riziką.
Gydytojų kardiologų nuomone, moterys, kurioms yra nustatyta ir patvirtinta koronarinių (vainikinių) širdies kraujagyslių liga, PHT nerekomenduojama. Tuo metu pirminei širdies ligų profilaktikai (t.y. kai moteriai širdies ir kraujagyslių sutrikimų kol kas nėra nustatyta) PHT vartoti rekomenduojama. Gydytojų nuomone, svarbu toliau stebėti šioje srityje atliekamus tyrimus ir remtis jų rezultatais.
 

Svarbu žinoti


Gydymo planas kiekvienai moteriai yra individualus. Jis priklauso nuo to, ar pašalinta gimda, ar ne, koks yra moters amžius, kokia moters klimakterinio laikotarpio fazė bei sveikatos būklė. Norint, kad PHT nauda būtų maksimali, gydyti turi būti pradėta laiku, kai sveikų audinių atsakas į hormoninį gydymą yra geriausias.
 

Naujausių tyrimų komentaras


Atsižvelgdama į naujai pasirodžiusią PHT tyrimų informaciją, Europos menopauzės ir andropauzės draugija rekomenduoja PHT moterims, kurioms pasireiškia klimakso simptomų, galinčių paveikti gyvenimo kokybę.
 

Patarimai pacientei


Prieš paskirdamas PHT, gydytojas išaiškina pacientei visus jos privalumus, galimą nepageidaujamą poveikį, riziką bei alternatyvą kiekvienai moteriai individualiai. Moteris, žinodama šią informaciją, nusprendžia, vartoti ar nevartoti PHT. Svarbu, kad moteris suprastų organizme vykstančius fiziologinius pokyčius, mokėtų juos palengvinti ir gyventų visavertį gyvenimą.

Susiję straipsniai

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai