Iki atsirandant raštui, žinios ir patirtis apie augalų vartojimą gydomaisiais tikslais sklido iš lūpų į lūpas. Iš tėvo sūnui, iš žynio mokiniui, iš senelės anūkei.
Šumerams Mesopotamijoje išradus dantiraštį, apie 3500 m.pr.Kr. atsirado ir pirmieji užrašai molinėse lentelėse apie įvairius augalinius vaistus ir gydymo priemones. Tarp šių augalų buvo ir mums puikiai žinomas čiobrelis, garstyčios, saldymedis, opiumas.
Manoma, kad pirmosios farmakopėjos (knygos apie vaistus, jų gamybą, vartojimą) atsirado apie 2000 a.pr. Kr. šumerų karaliaus Asurbanipalo įsakymu. Babiloniečiai vėliau išplėtė šį dokumentą ir tarp medicininių augalų įtraukė daugiau savo pažįstamų augalų, tokių kaip šafranas, kalendra, cinamonas, česnakas ir t.t.
Apie gydymą vaistiniais augalais nemažai žinojo ir senovės egiptiečiai. Prieš keturis tūkstančius metų šalyje prie Nilo pasodinti pirmieji sodai, skirti vaistinių augalų auginimui ir vėliau įvairių priemonių gamybai. Apie 3000 m.pr. Kr. egiptiečiai jau turėjo sukaupę daug patirties ir žinių apie vaistinius augalus, tačiau, deja, išliko labai nedaug dokumentų, galinčių iliustruoti, kaip viskas vyko. Vis dėlto mokslininkai rado kitokių įrodymų: piešiniai ir daiktai, rasti piramidėse, rodo, kad Egipto gydytojai ir šventikai naudojo per 700 rūšių vaistinių augalų ir turėjo daugiau nei 800 vaistų receptų.
Tolimųjų rytų šalis Kinija dar seniau nei Europos šalys buvo itin išsivystęs pasaulio kraštas. Teigiama, kad imperatorius Shen Nong apie 2697 m.pr.Kr įkvėpė seniausią žinomą kinų farmakopėją Pen Tsao („Žolelių kanoną“). Tarp daugybės jame aprašytų vaistinių augalų buvo ir aguonos, rabarbarai, kurpelės. Imperatorius teigė pats išbandęs šimtus šių augalų, be to, manoma, kad būtent nuo jo ir prasidėjo Kinijos arbatos gėrimo tradicija. O štai imperatorius Huang Ti yra knygos Nei Ching („Geltonasis imperatoriaus vidinės medicinos kanonas“) autorius. Ši knyga vadinama seniausiu pasaulyje medicinos vadovėliu ir yra naudojama net ir šiandien. Tiksli šio veikalo atsiradimo data nežinoma, tačiau manoma, kad tai įvyko nuo 800 iki 200 m.pr.Kr.
Kinijos vaistinių augalų žinios buvo apibendrintos 1977 m. išleistoje „Tradicinės Kinijos medicinos medžiagų enciklopedijoje“, kurioje iš viso užfiksuota 5767 vaistinių augalų.
Kinų medicina, kamuojant stresui, rekomenduoja reguliariai gerti sausmedžio žiedų arbatos. Pavargusioms akims rekomenduojama chrizantemų žiedų arbata, o norintiesiems aksominės odos skirti rožių žiedlapiai. Vis dėlto garsiausias ir gerbiamiausias augalas iš Kinijos – tai ženšenis, kuris iš dalies jaunystės ir gyvybės eliksyru.
Šalia kitų istorinių ir kultūrinių vertybių Indija pasaulyje garsi ir savo Ajurvedine medicina, kuri, teigiama, kilo iš Vedų kultūros, datuojamos dar 5000 m. pr. Kr. Ajurvedinės medicinos praktikuotojai šalia kitų savo žinių puikiai išmano ir augalinius vaistus. Ajurvedos vidinės medicinos knygoje Charaka Samhita paminėti 582 augalai, o Sushruta Samhita – 600. Dauguma mokslininkų sutaria, kad šioms knygoms ne mažiau kaip 2000 m.
Medicinos tėvu vadinamas Hipokratas Senovės Graikijoje apie 400 m. pr. Kr. visiems rekomendavo dietos, saulės, vandens ir sporto režimą. Jis taip pat gerai pažinojo ir ligoniams dažnai skirdavo įvairių augalų. Kaip diuretikus – petražoles, čiobrelį, pankolį, salierą, kaip laisvinamuosius – anyžių ir pupeles.
Vėliau Aristotelis sudarinėjo įvairių vaistinių augalų katalogus, o vėliau jo mokinys botanikas Teofrastas (371-287 pr. Kr) parašė veikalą „Augalų tyrinėjimas“, dariusių įtaką šiai sričiai dar bent kelis šimtmečius.
Dioskoridas pirmajame šimtmetyje po Kristaus savo veikale De materia medica aprašė apie 600 augalų rūšių. Daugelį žinių mokslininkas sukaupė savo kelionių po Afriką, Galiją, Persiją ir Egiptą metu. Veikale jis sistemiškai suskirstė augalus pagal jų fiziologinius poveikius, taip pat teigė, kad gydomasis augalas savo išore atspinti kūno dalies formą, kurią gydo. De materia medica tapo standartu ir kriterijumi vėlesnėms farmakopėjoms.
Senovės Romos mokslininkas Plinijus Senasis surinko tūkstančius graikų ir romėnų traktatų apie botaniką ir farmakologiją savo 37 tomų veikale „Historia Naturalis“ („Gamtos istorija“)
Ankstyvaisiais viduramžiais labiausiai patobulėjusi buvo islamo medicina. Garsusis Avicena sekė savo pirmtakų Hipokrato, Aristotelio ir kitų pėdomis ir parašė „Medicinos Kanoną“, kurio viena dalis buvo skirta augalams ir jų panaudojimui.
Viduramžiais Europoje dauguma vaistų buvo pagaminti būtent vaistinių augalų pagrindu, o nemažai tuometinių receptų yra naudojami ir šiandien. Tuo laiku daugiausiai naudotasi dar iš graikų atėjusiomis žiniomis ir jau minėto Dioskorido veikalais. Dauguma viduramžių vaistažolių augo paprastuose soduose, augalai naudoti įvairiomis paskirtimis, pavyzdžiui, levanda gydyti nudegimai, galvos skausmai, tačiau taip pat ir gaminant maistą ar kaip namų kvėpiklis.
Iš įdomesnių gydymo būdų galima paminėti artrito gydymą: į paciento kojines ir pirštines būdavo pridedama daug džiovinto čiobrelio. Sergantieji astma turėdavo gerti mikstūrą iš dėlių ir česnako, o, lūžus kojai ar rankai, prie tos vietos rišti svogūnų laiškai.
Penkioliktame amžiuje, prasidėjus Naujojo pasaulio užkariavimams, atsivėrė nauji prekybos keliai, kuriais į Europą atkeliavo ir įvairūs nauji augalai, pasipildė naujos knygos. Žinių apie naujai atrastus augalus ir jų pritaikymą kolonistai gavo iš vietinių indėnų.
Septynioliktame amžiuje paprastas gydomuosius augalus naudojo tik vargšai. Turtingieji gydėsi įvairiais jų ekstraktų mišiniais, taip pat gyvuliniais vaistais ir mineralais.
Prasidėjus pramonės revoliucijai 18-19 amžiuje, vaistažolių vartojimą po truputėlį išstumti pradėjo cheminiai vaistai. Vis dėlto po kurio laiko daugelis vėl panoro grįžti prie vaistažolių, kadangi nuo cheminių vaistų dažnai pasireikšdavo nepageidaujami poveikiai. Augaliniai vaistai buvo labai paplitę ir Pirmojo pasaulinio karo metu, kai cheminių vaistų labai trūko.
Tačiau 1928 m., atradus peniciliną, vaistažolės vėl krito užmarštin. Vaistiniai augalai žmonių dėmesį dar kartą patraukė praėjus keleriems metams po Antrojo pasaulinio karo ir vėlgi, siekiant išvengti nepageidaujamų poveikių.
Dar vėlesniais, jau mūsų laikais ilgametė vaistinių augalų vartojimo patirtis buvo sujungta su pažangiomis technologijomis ir imti gaminti augaliniai vaistai. Vienos didžiausių ir žinomiausių augalinių vaistų gamintojos Vokietijoje „Bionorica“ istorija prasidėjo dar prieš Antrąjį pasaulinį karą nuo inžinieriaus Jozefo Poppo susidomėjimo natūropatija. 1933-aisiais Niurnbergo mieste jis įkūrė kompaniją „Bionorica“, ėmusią gaminti augalinius vaistus. Tai buvo moderniosios fitoterapijos pradžia.
Kompanijos vairą į savo rankas neramiais 1945-aisiais perėmė bendrovės įkūrėjo vaikai – farmacininkė Erna Popp ir dr. Hansas Oskaras Poppas ir, nepaisydami po karo atsiradusių kliūčių, ėmėsi spartinti verslo vystymąsi. Kompanija „Bionorica“ plėtėsi, augo, o jos preparatai buvo nuolatos tobulinami.
Vaistiniai augalai yra pagrindinė ir svarbiausia žaliava gaminant augalinius preparatus. Pasitelkus naujausias ir aukščiausias technologijas iš augalų gaminami lašai, tabletės, kuriuos savo sveikatai gerinti kasmet renkasi milijonai žmonių.
Šiuolaikinė homeopatija įgauna vis didesnį populiarumą, nes daug pacientų stengiasi atsigręžti į natūralesnius gydymo būdus, turinčius mažiau nepageidaujamų poveikių. Pateikiame 7 įdomybes apie homeopatiją, kurias verta žinoti kiekvienam, tačiau tikėti šiuo alternatyviu gydymo metodu ar ne – jau tik Jūsų pasirinkimas. ...
Skaityti daugiauPušų eterinis aliejus gaminamas iš visžalių spygliuočių. Pagrindinis ir dažniausiai naudojamas eterinio aliejaus gavybos būdas – distiliavimas vandens garais. Pušų eteriniame aliejuje gausu šių biologiškai aktyvių medžiagų: pineno, kareno, limoneno, kamfeno, mirceno, terpineno, bornilacetato, borneolio ir kt. ...
Skaityti daugiauromantiniai santykiai gali būti žmonių gyvenimą išpildantis ir praturtinantis...
Skaityti daugiauLengvesnis virškinimas – lengvesni Jūs. Kai virškinimas veikia sklandžiai, pilvas plokščias ir skrandyje nejuntamas sunkumo jausmas, tuomet galite džiaugtis geresne savijauta, būti darbingesni ir, tuo pačiu, laimingesni. Pristatome Jums 3 itin naudingus maisto produktus, kurių turėtumėte valgyti dažniau, kad galėtumėte jaustis lengviau. Tai kiviai, papajos ir linų sėmenys. Pakalbėkime apie šiuos virškinimui naudingus maisto produktus šiek tiek plačiau....
Skaityti daugiauKai alerginio rinito atvejų nuolat daugėja ne tik tarp suaugusiųjų, bet ir tarp vaikų, kyla natūralus klausimas – ką būtų galima padaryti, kad ši liga kuo mažiau menkintų gyvenimo kokybę? Ne vienas mokslinis tyrimas rodo, kad reguliarus nosies plovimas jūros vandeniu gali būti labai naudingas tuomet, kai kovojama su varginančiais alerginio rinito simptomais. ...
Skaityti daugiauOžkų pienas – nuo seno vertinamas maisto produktas, kuris, kaip manoma, yra ne tik maistingas, bet ir turi gydomųjų galių. Kuo naudingas ožkų pienas ir kodėl verta bent vieną kartą per savaitę pasimėgauti ožkų pieno sūriu?...
Skaityti daugiauKai kasdienybė tokia įtempta ir diena veją dieną, o darbas veja darbą, žmogus pasijunta įsitempęs ir pavargęs. Labai svarbu tą įtampą vis „nukratyti“, kad stresas nesikauptų organizme. Pristatome keletą paprastų ir greitų atsipalaidavimo technikų, kurios padės lengviau pasiekti harmoniją ir jaustis geriau. ...
Skaityti daugiauNosies plovimo nauda įrodyta moksliniais tyrimais. Kuo gali būti plaunama nosis? Kokia nosies plovimo nauda? Apie tai sužinosite šiame straipsnyje, kuriame nosies higienos nauda aptarta trumpai ir aiškiai. ...
Skaityti daugiauMes pirmiausiai rekomenduojame elgtis taip, kad persivalgymo tiesiog pavyktų išvengti. Galite išmėginti šiuos paprastus, tačiau veiksmingus patarimus: ...
Skaityti daugiauKuo daugiau sužinoma apie kosulio produktyvumą, pobūdį , dažnį, trukmę, tuo lengviau jį gydyti. Nėra vieno vaisto, tinkamo visiems kosulio tipams gydyti, todėl labai svarbu išsiaiškinti kuo daugiau informacijos apie patį kosulį. Ši taisyklė galioja ir gydytojo kabinete, ir vaistinėje, ir net gydantis savarankiškai namuose. ...
Skaityti daugiauMigrenos priepuolis priverčia ieškoti kuo skubesnės pagalbos, nes galvos skausmas gali atrodyti tiesiog nepakeliamas. Pateikiame Jums natūralių pagalbos būdų, kurie, tikime, padės greičiau ir vėl jaustis gerai ir (arba) padės suretinti šių gyvenimo kokybę menkinančių pojūčių pasireiškimą. ...
Skaityti daugiauPaprastasis raudonėlis (Origanum vulgare) – notrelinių (Lamiaceae) šeimai priklausanti augalų rūšis. Tai daugiametis augalas, galintis užaugti iki 40-80 cm aukščio. Paprastasis raudonėlis yra žolinis augalas, kuris turi statų stiebą. Jis dažniausiai žydi rausvos, baltos, purpurinės ar violetinės spalvos žiedynais, kurie tvirtinasi prie viršuje išsišakojančio stiebo. Lapai išsidėstę priešiškai, pritvirtinti prie kotelių, nusmailėjusia viršūne, 3-5 cm ilgio. Paprastasis raudonėlis subrandina mažus vaisius – iki 1 mm ilgio riešutėlius. ...
Skaityti daugiauPateikiame 10 priežasčių, kodėl namuose, kuriuose yra vaikų, turėtų būti ir kaladėlių bei konstruktorių. Pasirodo, tai puiki investicija ne tik į fizinį, bet ir į emocinį vaiko tobulėjimą. ...
Skaityti daugiauAr teko girdėti, kad naudingos ne tik tikrosios saulėgrąžos sėklos? Gali būti panaudojamos ir kitos šio augalo dalys, pavyzdžiui, džiovinti žiedlapiai. Pakalbėkime apie tikrąją saulėgrąžą šiek tiek plačiau – kaip ji gali pasitarnauti ir grožiui, ir sveikatai? Kaip jų užsiauginti patiems? ...
Skaityti daugiauSloga trukdo dirbti, mokytis ir miegoti? Kodėl vieni ja serga dažniau, o kiti – rečiau? Kada dėl jos būtina rimčiau susirūpinti? Kokios natūralios slogos gydymo priemonės? Atsakymai į šiuos ir kitus klausimus pateikti žemiau. ...
Skaityti daugiauVėstant orams vis dažniau domimasi, kokiais būdais galima sustiprinti imunitetą ir veiksmingiau apsisaugoti nuo įvairių peršalimo ligų, gripo ir COVID-19 koronavirusinės infekcijos. Svarbu pabrėžti – imuniteto stiprinimas ir organizmo grūdinimas yra ilgalaikiai procesai. Per savaitę to padaryti nepavyks – tai tiesiog turi tapti gyvenimo būdu. ...
Skaityti daugiauO ne – vaikas ir vėl karščiuoja? Kartais pamirštame viską, ką apie tai žinojome. Štai Jums trumpa atmintinė, kokias natūralias ir medikamentines karščiavimo mažinimo priemones galime išmėginti. Taip pat labai svarbu žinoti, į kokias situacijas reikia reaguoti greičiau ir būtinai nedelsiant kreiptis į gydytoją. ...
Skaityti daugiauMiško kvapas – tai kažkas stebuklingo, ar ne? Daugeliui jis tikrai labai patinka, nes primena tikrąją žmogaus prigimtį, be to, jis atgaivina, ramina, atpalaiduoja. Taigi kuo ypatingas gaiviu vasaros mišku kvepiantis paprastosios pušies eterinis aliejus? Kaip jį naudoti? ...
Skaityti daugiauStatistika rodo, kad per karantiną žmonės kur kas intensyviau ieškojo, kaip praskaidrinti kasdienybę. Vienas populiariausių būdų – įsigyti augintinį, kuriuo galėtų džiaugtis ne tik vaikai, bet ir suaugusieji. Panašu, kad daugiausiai žmonės rinkosi šuniukus – pastaruoju metu namuose auginamų šunų itin padaugėjo. Ir tikrai ne be reikalo – pateikiame net 5 priežastis, kodėl tikrai verta auginti šunį ar net keletą jų. ...
Skaityti daugiauTas levandų kvapas... Kas galėtų jam prilygti? Tikroji levanda paskutiniu metu populiari ne tik Viduržemio jūros regione, bet ir visame pasaulyje. Vis daugiau levandų ūkių atsiranda ir Lietuvoje. Pirmosios levandos į Lietuvą atkeliavo dar 20 amžiaus pradžioje, kai jos pradėtos auginti Kauno botanikos sode. Kuo ypatingas ir naudingas šis kvapnus ir išvaizdus augalas? ...
Skaityti daugiauKaip manote, kodėl pietuose žmonės laimingesni nei šiaurėje? Viena iš priežasčių gali būti ta, kad pietuose gyvenantiems žmonėms daug rečiau trūksta vitamino D – riebaluose tirpios medžiagos, kuri padeda palaikyti ne tik normalią kaulų, dantų ir raumenų būklę, tačiau reikšmingai prisideda prie stipraus imuniteto, geros nuotaikos palaikymo, atsparumo stresui ir blogoms emocijoms. Kam dažniausiai trūksta vitamino D? Koks vienas svarbiausių vitamino D šaltinių? Ką valgyti, kad papildytume vitamino D atsargas? ...
Skaityti daugiauŠių dienų aplinka sausina ne tik odą ir akių junginę, bet ir nosies gleivinę. Nosies gleivinės džiūvimas ir nemalonus sausumo jausmas kamuoja sergant įvairiomis nosies ligomis. Dažnai nosies sausumas ir dirginimas praneša apie prasidedančią ūminę slogą (tai yra nuo kelių dienų iki kelių parų trunkanti pirmoji slogos stadija) arba atsiranda tuomet, kai nosies gleivinę veikia netinkami aplinkos faktoriai. Nosies gleivinės sausumas gali atsirasti ir dėl tam tikrų vartojamų vaistinių preparatų arba būti vienas iš lėtinės infekcinės arba neinfekcinės kilmės slogos simptomų. ...
Skaityti daugiauLinų sėmenys savyje kaupia dideles galias – ne be reikalo senovėje linas laikytas šventu augalu. Šiandien linų sėmenys vadinami supermaistu. Jų galima rasti ir vaistinėse, ir sveiko maisto krautuvėlėse, ir eiliniuose prekybos centruose. Taigi pristatome 10 įdomybių apie naudinguosius linų sėmenis – kodėl jais taip vertinga papildyti mitybą, kuri kai kuriais atvejais itin skurdi? ...
Skaityti daugiauLydytas sviestas, dar vadinamas Ghi arba Ghee sviestu arba skystuoju auksu, paskutiniu metu muša populiarumo rekordus. Jį itin pamėgo sveikos mitybos šalininkai, mat ant šio sviesto keptas maistas kur kas vertingesnis ir gardesnis. Šiam sviestui būdingas labai malonus skonis ir kvapas, primenantis pienišką riešutų aromatą. Teigiama, kad jis kur kas naudingesnis sveikatai nei paprastas sviestas. Šaunu ir tai, kad jis ilgiau išlieka tinkamas vartoti, be to, „pakelia“ kur kas aukštesnę kaitinimo temperatūrą (priešingai nei paprastas sviestas ar skysti saulėgrąžų ir rapsų aliejai, kurie dažniausiai naudojami kepimui), todėl kepimo metu nesusidaro nuodingos medžiagos, o pats maistas įgauna labai malonų aromatą ir poskonį. ...
Skaityti daugiauGalimybė ir vėl pasimėgauti beržų sula - viena iš priežasčių, kodėl tiek daug žmonių laukia pavasario. Beržų suloje gausu naudingų medžiagų – ji vertinga ne tik sveikatai, bet ir grožiui. Tad kodėl ta sula taip liaupsinama? Pakalbėkime apie šį pavasario šauklį plačiau ir atminkime, kad suloje išvirta kava daug skanesnė. ...
Skaityti daugiau