Norint trumpai ir aiškiai apibrėžti fitoterapiją, pakanka pasakyti, kad tai yra ligų gydymas ar profilaktika augalų dalimis arba jų preparatais. Fitoterapija gali būti dviejų tipų: tradicinė – paremta tradicijomis, ilgamete patirtimi ir paprasčiausiai liaudies medicina – ir racionalioji (dar – alopatinė fitoterapija), pagrįsta moksline medicina.
Vis dėlto šios dvi fitoterapijos rūšys yra glaudžiai susijusios: tūkstančius metų buvo kauptos žinios ir patirtis, kurios šiandien yra patikrintos mokslinių tyrimų metu. Mokslininkai įrodė, kad per amžius gydymo tikslais naudotuose augaluose yra veikliųjų medžiagų:
• vitaminų,
• mineralinių medžiagų,
• alkaloidų, stimuliuojančių širdies, kraujagyslių, nervinės sistemos veiklą,
• glikozidų, gerinančių širdies ir virškinamojo trakto veiklą,
• flavonoidų, veikiančių baktericidiškai, skatinančių tulžies išsiskyrimą,
• eterinių aliejų, kurie slopina uždegimus, spazmus, veikia antimikrobiškai,
• rauginių medžiagų, stabdančių kraujavimą, mažinančių uždegimą.
Gaminant fitoterapinius preparatus naudojamos augalo dalys, turinčios daugiausia reikalingų veikliųjų medžiagų: lapai, žiedai, šaknys, sėklos ir t.t.
Labai svarbu, kur, kokiomis sąlygomis auga vaistams naudojami augalai, didelis dėmesys skiriamas vaistažolių surinkimui ir ruošimui, kadangi tinkamai paruošoje žaliavoje veikliųjų medžiagų išlieka daugiausia.
Svarbu nepainioti fitoterapijos su homeopatija. Visų pirma, visiškai skirtingas jų gamybos ir veikimo principas. Be to, fitoterapiniai preparatai gaminami tik iš natūralių vaistingųjų augalų, o, gaminant homeopatines gydymo priemones, naudojami ir mineralai, gyvūninės kilmės produktai, kitos priemaišos, be to, homeopatinių preparatų sudėtyje pačių vaistinių augalų kiekis yra minimalus.
Lyginti augalinius ir sintetinius preparatus sudėtinga. Iš vienos pusės, fitoterapiniai preparatai yra saugesni, turi mažiau šalutinių poveikių, platesnį veikimo spektrą, tačiau iš kitos – jie negali pakeisti sintetinių vaistų gydant ūmines ligas, sunkias įvairių susirgimų formas – čia jie gali atlikti tik pagalbinį vaidmenį.
Fitoterapiniai preparatai rekomenduojami ir dažnai skiriami lėtinėms ligoms gydyti, kadangi, nors veikia lėčiau, retai sukelia nepageidaujamų ir pavojingų šalutinių poveikių.
Augalinės priemonės taip pat yra itin veiksmingos ligų profilaktikai.
Vis dėlto svarbu pabrėžti, kad, nors fitoterapiniai preparatai rečiau sukelia šalutinių poveikių, yra ir pavojingų augalų, o, neturint pakankamai žinių, galima perdozuoti bet kurio preparato. Taigi, jokiu būdu negalima gydytis savarankiškai, nepasitarus su gydytoju.
Vaistažolių preparatai pagal sveikatos sutrikimus
• Kvėpavimo takų uždegimai
Anyžių preparatai pasižymi uždegimą slopinančiu, spazmus atpalaiduojančiu poveikiu.
Debesylų preparatuose esančios veikliosios medžiagos malšina spazmus, skystina gleives, palengvina atsikosėjimą, naikina mikrobus, taip pat stiprina organizmą.
Eukalipto preparatai veikia antiseptiškai, slopina uždegimą, lengviną atsikosėjimą, mažina skausmą.
• Žaizdų gydymas
Plačialapio gysločio, jonažolės preparatai, pasižyminčių antiseptiniu, uždegimą slopinančiu poveikiu.
• Nervų sistemos sutrikimai
Valerijono, melisos, apynių spurgų, raudonėlio preparatai padeda užmigti, mažinti nervų įtampą bei stresą, slopinti širdies ploto skausmą, gerinti širdies darbą, mažina kraujospūdį, veikia raminamai.
• Odos ligų gydymas
Paprastosios linažolės, padeda gydant egzemą, spuogus. Beje, jos taip pat naudingos slopinant uždegimą, skausmą, gerinant žarnyno veiklą, skatinant prakaito, tulžies, šlapimo skyrimąsi.
• Virškinamojo trakto sutrikimai
Balinio ajero, didžiojo debesylo, karčiojo kiečio preparatai rekomenduojami žarnyno veiklai gerinti.
Esant vidurių užkietėjimui, naudingi šaltekšnio, kiaulpienės, alijošiaus preparatai.
Kai pučia vidurius, rekomenduojami pipirmėtės, ramunėlės, melisos, kmynų, krapų preparatai. Viduriuojant padės preparatai iš miškinės sidabražolės šakniastiebių, ramunėlių, ąžuolo žievės, šalavijų.
• Širdies ir kraujagyslių ligų profilaktika ir gydymas
Gudobelės preparatai padeda gerinti širdies raumens kraujotaką, susitraukimus, mažinti periferinių kraujagyslių tonusą, stiprinti širdies atsparumą deguonies stokai. Jie rekomenduojami esant širdies nepakankamumui, bradikardijai. Nors gudobelės preparatų poveikis pajaučiamas tik po poros mėnesių vartojimo, jis išlieka kelias savaites net ir baigus vartoti.
• Kraujotakos sutrikimai
Dviskiaučių ginkmedžių ekstrakto preparatai padeda gerinant periferinę ir smegenų kraujotaką, pasižymi antiagregacinėmis savybėmis (neleidžia trombocitams sulipti tarpusavyje), stiprina deguonies ir angliavandenių pasisavinimą audiniuose, juose esantys flavonoidai panaikina žalingų laisvųjų radikalų poveikį.
Šie preparatai naudingi gydant aterosklerozės pakitimų sukeltus periferinių ir smegenų kraujagyslių pažeidimus. Ginkmedis taip pat naudingas protinei veiklai gerinti, sergant Alzheimerio liga ir kitomis demencijos formomis, vartotinas esant trumpalaikiams atminties, dėmesio sutrikimams.
• Aterosklerozė
Valgomųjų česnakų preparatai pasižymi antimikrobiniu, kraujo lipidus mažinančiu, fibrinoliziniu, trombocitų sulipimą stabdančiu veikimu. Jie ankstyvoje aterosklerozės stadijoje veikia profilaktiškai, o vėlyvoje susilpnina kai kuriuos ligos simptomus.
• Menopauzė
Šventagaršvės, nakvišos, valerijono, melisos, katpėdės, apynio preparatai menopauzės metu padeda malšinti nerimą, nemigą, nuovargį.
O pipirmėtės, dilgėlės, raugerškio, spanguolės preparatai naudingi reguliuojant hormonų pusiausvyrą, medžiagų apykaitą.
• Onkologija
Fitoterapija gydant sergančiuosius onkologinėmis ligomis yra vienas dažniausių papildomos terapijos metodų.
Nustatyta, kad pacientų gyvybingumo rodikliai pagerėja vartojus amalo ekstrakto, o antinavikinį poveikį turi ugniažolės ir omelės fermentų preparatai. Tokie rezultatai suteikia optimizmo ir pagrindo ir tolimesniems fitoterapijos tyrimams onkologijos srityje.
Kalbant apie fitoterapiją, norėtųsi atkreipti dėmesį į keletą dalykų.
Pirma – gydymas augalais, kaip ir gydymas cheminiu būdu susintetintais preparatais, gali būti žalingas, kadangi augaluose yra galybė cheminių junginių. Ne veltui senieji kinų medicinos tekstai gydymą žolėmis vadina gydymu nuodais, taip pabrėždami, kad su augalais turime elgtis atsargiai.
Antra – tam, kad gydymas augalais būtų efektyvus ir nežalingas, jis turi būti individualus. Skirtingiems žmonėms, kenčiantiems nuo ligų, sukeliančių panašius simptomus, ne visada arba teisingiau labai retai padės tokios pat žolės ar kiti augaliniai preparatai. Gydoma turi būti ne Liga, o Žmogus, todėl kalbėti apie augalus, gydančius konkrečias ligas, yra nevisiškai teisinga. Ne veltui tokios tradicinės medicinos sistemos, kaip kinų medicina, indų, tibetiečių medicina, iš kartos į kartą perduodamas žinias sistemino, kūrė diagnostikos metodus, leidžiančius konkrečiam žmogui parinkti tinkamą gydymą.
Trečia – būtų idealu, kad gydymo tikslais naudotumėme augalus, augančius toje pat vietovėje, kaip ir sergantis žmogus, t.y. lietuvis turėtų būti gydomas lietuviškomis žolėmis. Juk augalai ir žmonės per daugelį metų prisitaiko vieni prie kitų.
Šiuolaikinė homeopatija įgauna vis didesnį populiarumą, nes daug pacientų stengiasi atsigręžti į natūralesnius gydymo būdus, turinčius mažiau nepageidaujamų poveikių. Pateikiame 7 įdomybes apie homeopatiją, kurias verta žinoti kiekvienam, tačiau tikėti šiuo alternatyviu gydymo metodu ar ne – jau tik Jūsų pasirinkimas. ...
Skaityti daugiauPušų eterinis aliejus gaminamas iš visžalių spygliuočių. Pagrindinis ir dažniausiai naudojamas eterinio aliejaus gavybos būdas – distiliavimas vandens garais. Pušų eteriniame aliejuje gausu šių biologiškai aktyvių medžiagų: pineno, kareno, limoneno, kamfeno, mirceno, terpineno, bornilacetato, borneolio ir kt. ...
Skaityti daugiauromantiniai santykiai gali būti žmonių gyvenimą išpildantis ir praturtinantis...
Skaityti daugiauLengvesnis virškinimas – lengvesni Jūs. Kai virškinimas veikia sklandžiai, pilvas plokščias ir skrandyje nejuntamas sunkumo jausmas, tuomet galite džiaugtis geresne savijauta, būti darbingesni ir, tuo pačiu, laimingesni. Pristatome Jums 3 itin naudingus maisto produktus, kurių turėtumėte valgyti dažniau, kad galėtumėte jaustis lengviau. Tai kiviai, papajos ir linų sėmenys. Pakalbėkime apie šiuos virškinimui naudingus maisto produktus šiek tiek plačiau....
Skaityti daugiauKai alerginio rinito atvejų nuolat daugėja ne tik tarp suaugusiųjų, bet ir tarp vaikų, kyla natūralus klausimas – ką būtų galima padaryti, kad ši liga kuo mažiau menkintų gyvenimo kokybę? Ne vienas mokslinis tyrimas rodo, kad reguliarus nosies plovimas jūros vandeniu gali būti labai naudingas tuomet, kai kovojama su varginančiais alerginio rinito simptomais. ...
Skaityti daugiauOžkų pienas – nuo seno vertinamas maisto produktas, kuris, kaip manoma, yra ne tik maistingas, bet ir turi gydomųjų galių. Kuo naudingas ožkų pienas ir kodėl verta bent vieną kartą per savaitę pasimėgauti ožkų pieno sūriu?...
Skaityti daugiauKai kasdienybė tokia įtempta ir diena veją dieną, o darbas veja darbą, žmogus pasijunta įsitempęs ir pavargęs. Labai svarbu tą įtampą vis „nukratyti“, kad stresas nesikauptų organizme. Pristatome keletą paprastų ir greitų atsipalaidavimo technikų, kurios padės lengviau pasiekti harmoniją ir jaustis geriau. ...
Skaityti daugiauNosies plovimo nauda įrodyta moksliniais tyrimais. Kuo gali būti plaunama nosis? Kokia nosies plovimo nauda? Apie tai sužinosite šiame straipsnyje, kuriame nosies higienos nauda aptarta trumpai ir aiškiai. ...
Skaityti daugiauMes pirmiausiai rekomenduojame elgtis taip, kad persivalgymo tiesiog pavyktų išvengti. Galite išmėginti šiuos paprastus, tačiau veiksmingus patarimus: ...
Skaityti daugiauKuo daugiau sužinoma apie kosulio produktyvumą, pobūdį , dažnį, trukmę, tuo lengviau jį gydyti. Nėra vieno vaisto, tinkamo visiems kosulio tipams gydyti, todėl labai svarbu išsiaiškinti kuo daugiau informacijos apie patį kosulį. Ši taisyklė galioja ir gydytojo kabinete, ir vaistinėje, ir net gydantis savarankiškai namuose. ...
Skaityti daugiauMigrenos priepuolis priverčia ieškoti kuo skubesnės pagalbos, nes galvos skausmas gali atrodyti tiesiog nepakeliamas. Pateikiame Jums natūralių pagalbos būdų, kurie, tikime, padės greičiau ir vėl jaustis gerai ir (arba) padės suretinti šių gyvenimo kokybę menkinančių pojūčių pasireiškimą. ...
Skaityti daugiauPaprastasis raudonėlis (Origanum vulgare) – notrelinių (Lamiaceae) šeimai priklausanti augalų rūšis. Tai daugiametis augalas, galintis užaugti iki 40-80 cm aukščio. Paprastasis raudonėlis yra žolinis augalas, kuris turi statų stiebą. Jis dažniausiai žydi rausvos, baltos, purpurinės ar violetinės spalvos žiedynais, kurie tvirtinasi prie viršuje išsišakojančio stiebo. Lapai išsidėstę priešiškai, pritvirtinti prie kotelių, nusmailėjusia viršūne, 3-5 cm ilgio. Paprastasis raudonėlis subrandina mažus vaisius – iki 1 mm ilgio riešutėlius. ...
Skaityti daugiauPateikiame 10 priežasčių, kodėl namuose, kuriuose yra vaikų, turėtų būti ir kaladėlių bei konstruktorių. Pasirodo, tai puiki investicija ne tik į fizinį, bet ir į emocinį vaiko tobulėjimą. ...
Skaityti daugiauAr teko girdėti, kad naudingos ne tik tikrosios saulėgrąžos sėklos? Gali būti panaudojamos ir kitos šio augalo dalys, pavyzdžiui, džiovinti žiedlapiai. Pakalbėkime apie tikrąją saulėgrąžą šiek tiek plačiau – kaip ji gali pasitarnauti ir grožiui, ir sveikatai? Kaip jų užsiauginti patiems? ...
Skaityti daugiauSloga trukdo dirbti, mokytis ir miegoti? Kodėl vieni ja serga dažniau, o kiti – rečiau? Kada dėl jos būtina rimčiau susirūpinti? Kokios natūralios slogos gydymo priemonės? Atsakymai į šiuos ir kitus klausimus pateikti žemiau. ...
Skaityti daugiauVėstant orams vis dažniau domimasi, kokiais būdais galima sustiprinti imunitetą ir veiksmingiau apsisaugoti nuo įvairių peršalimo ligų, gripo ir COVID-19 koronavirusinės infekcijos. Svarbu pabrėžti – imuniteto stiprinimas ir organizmo grūdinimas yra ilgalaikiai procesai. Per savaitę to padaryti nepavyks – tai tiesiog turi tapti gyvenimo būdu. ...
Skaityti daugiauO ne – vaikas ir vėl karščiuoja? Kartais pamirštame viską, ką apie tai žinojome. Štai Jums trumpa atmintinė, kokias natūralias ir medikamentines karščiavimo mažinimo priemones galime išmėginti. Taip pat labai svarbu žinoti, į kokias situacijas reikia reaguoti greičiau ir būtinai nedelsiant kreiptis į gydytoją. ...
Skaityti daugiauMiško kvapas – tai kažkas stebuklingo, ar ne? Daugeliui jis tikrai labai patinka, nes primena tikrąją žmogaus prigimtį, be to, jis atgaivina, ramina, atpalaiduoja. Taigi kuo ypatingas gaiviu vasaros mišku kvepiantis paprastosios pušies eterinis aliejus? Kaip jį naudoti? ...
Skaityti daugiauStatistika rodo, kad per karantiną žmonės kur kas intensyviau ieškojo, kaip praskaidrinti kasdienybę. Vienas populiariausių būdų – įsigyti augintinį, kuriuo galėtų džiaugtis ne tik vaikai, bet ir suaugusieji. Panašu, kad daugiausiai žmonės rinkosi šuniukus – pastaruoju metu namuose auginamų šunų itin padaugėjo. Ir tikrai ne be reikalo – pateikiame net 5 priežastis, kodėl tikrai verta auginti šunį ar net keletą jų. ...
Skaityti daugiauTas levandų kvapas... Kas galėtų jam prilygti? Tikroji levanda paskutiniu metu populiari ne tik Viduržemio jūros regione, bet ir visame pasaulyje. Vis daugiau levandų ūkių atsiranda ir Lietuvoje. Pirmosios levandos į Lietuvą atkeliavo dar 20 amžiaus pradžioje, kai jos pradėtos auginti Kauno botanikos sode. Kuo ypatingas ir naudingas šis kvapnus ir išvaizdus augalas? ...
Skaityti daugiauKaip manote, kodėl pietuose žmonės laimingesni nei šiaurėje? Viena iš priežasčių gali būti ta, kad pietuose gyvenantiems žmonėms daug rečiau trūksta vitamino D – riebaluose tirpios medžiagos, kuri padeda palaikyti ne tik normalią kaulų, dantų ir raumenų būklę, tačiau reikšmingai prisideda prie stipraus imuniteto, geros nuotaikos palaikymo, atsparumo stresui ir blogoms emocijoms. Kam dažniausiai trūksta vitamino D? Koks vienas svarbiausių vitamino D šaltinių? Ką valgyti, kad papildytume vitamino D atsargas? ...
Skaityti daugiauŠių dienų aplinka sausina ne tik odą ir akių junginę, bet ir nosies gleivinę. Nosies gleivinės džiūvimas ir nemalonus sausumo jausmas kamuoja sergant įvairiomis nosies ligomis. Dažnai nosies sausumas ir dirginimas praneša apie prasidedančią ūminę slogą (tai yra nuo kelių dienų iki kelių parų trunkanti pirmoji slogos stadija) arba atsiranda tuomet, kai nosies gleivinę veikia netinkami aplinkos faktoriai. Nosies gleivinės sausumas gali atsirasti ir dėl tam tikrų vartojamų vaistinių preparatų arba būti vienas iš lėtinės infekcinės arba neinfekcinės kilmės slogos simptomų. ...
Skaityti daugiauLinų sėmenys savyje kaupia dideles galias – ne be reikalo senovėje linas laikytas šventu augalu. Šiandien linų sėmenys vadinami supermaistu. Jų galima rasti ir vaistinėse, ir sveiko maisto krautuvėlėse, ir eiliniuose prekybos centruose. Taigi pristatome 10 įdomybių apie naudinguosius linų sėmenis – kodėl jais taip vertinga papildyti mitybą, kuri kai kuriais atvejais itin skurdi? ...
Skaityti daugiauLydytas sviestas, dar vadinamas Ghi arba Ghee sviestu arba skystuoju auksu, paskutiniu metu muša populiarumo rekordus. Jį itin pamėgo sveikos mitybos šalininkai, mat ant šio sviesto keptas maistas kur kas vertingesnis ir gardesnis. Šiam sviestui būdingas labai malonus skonis ir kvapas, primenantis pienišką riešutų aromatą. Teigiama, kad jis kur kas naudingesnis sveikatai nei paprastas sviestas. Šaunu ir tai, kad jis ilgiau išlieka tinkamas vartoti, be to, „pakelia“ kur kas aukštesnę kaitinimo temperatūrą (priešingai nei paprastas sviestas ar skysti saulėgrąžų ir rapsų aliejai, kurie dažniausiai naudojami kepimui), todėl kepimo metu nesusidaro nuodingos medžiagos, o pats maistas įgauna labai malonų aromatą ir poskonį. ...
Skaityti daugiauGalimybė ir vėl pasimėgauti beržų sula - viena iš priežasčių, kodėl tiek daug žmonių laukia pavasario. Beržų suloje gausu naudingų medžiagų – ji vertinga ne tik sveikatai, bet ir grožiui. Tad kodėl ta sula taip liaupsinama? Pakalbėkime apie šį pavasario šauklį plačiau ir atminkime, kad suloje išvirta kava daug skanesnė. ...
Skaityti daugiau