Eteriniai aliejai: alternatyvus peršalimo ligų gydymas

Tai, kad eteriniai aliejai, tiksliau, jų skleidžiamas kvapas turi įtakos darbingumui, tinkamos atmosferos sukūrimui ir net sveikatai, žinoma seniai. Ar žinote, kad dolerių kvapas padidina darbingumą, o citrinos kvapas pagerina atmintį? Tačiau šiandien pakalbėkime apie ne mažiau aktualias peršalimo ligas bei apie tai, kaip eteriniai aliejai gali pagelbėti jas gydyti.
 

Keli žodžiai apie aromaterapiją


Aromaterapija, arba kitaip – kvapų terapija, gydymo tikslais buvo praktikuojama jau 2000 metų pr. Kr. Tai išties įdomus mokslas apie kvapų poveikį žmogaus sveikatai, savijautai, nuotaikai ir t.t. Pradžioje, siekiant išgauti kvapus, tam tikri augalai buvo deginami, smilkomi, vėliau atrastos eterinių aliejų savybės. Eteriniai aliejai, apie kuriuos šiandien ir kalbėsime kiek plačiau, – tai daugiakomponenčiai organiniai terpenų, spiritų, aldehidų, ketonų ir kitų lakiųjų medžiagų mišiniai. Ne visi augalai pagamina vienodą eterinių medžiagų kiekį, jis svyruoja nuo tūkstantųjų procento dalių iki 25 procentų. Eterinių medžiagų kaupimui įtakos turi daugybė veiksnių, pradedant dirvožemio sudėtimi, apšviestumu, klimato sąlygomis ir t.t. Neapdoroti aliejai tinka naudoti tik buityje – jų įlašinama į aromatą skleidžiantį indą, pripildytą vandens, ir iš apačios uždegama žvakė. 15 kvadratinių metrų vidutiniškai užtenka penkių lašų aliejaus. Tonizuojamųjų mišinių pakanka keturių lašų, o raminamųjų – septynių.
 

Nesudėtingos, bet labai svarbios taisyklės


• Nelašinkite neskiestų eterinių aliejų tiesiogiai ant odos arba gleivinių, juos reikia atskiesti aliejumi pernešėju. Toks gali būti vynuogių, migdolų, kukurūzų, alyvuogių aliejus ir kai kurie kiti.
• Pradėdami gydymą kvapų terapija, nepersistenkite; jei eterinių aliejų lašinate į vonią, pirmųjų seansų trukmė neturėtų viršyti 2–5–7 minučių, jei į specialius aromaterapijai skirtus indus – ne ilgiau nei 15 minučių. Palaipsniui kvapų terapijos trukmę galima ilginti.
• Vienu metu negalima naudoti daugiau kaip 5 kvapų mišinio, geriau – mažiau.
• Nėščiosioms ir sergantiesiems epilepsija savarankiškai kvapų terapija verčiau neužsiimti.
• Atsargiai naudokite eterinius aliejus vaikams gydyti. Jei jūsų vaikas jaunesnis nei 2 metų amžiaus, kvapų terapiją galit taikyti tik pasitarę su gydytoju.
• Eterinius aliejus laikykite tik tamsioje vietoje, esant ne mažesnei nei 0ºC ir ne didesnei nei 30ºC temperatūrai.
• Jei siekiate gydomojo poveikio, įsitikinkite, kad perkate natūralų aliejų, nes iš kai kurių augalų ( pvz., žemuogių, persikų) eteriniai aliejai neišgaunami.


 

Eukalipto aliejus


Gydomąsias eukalipto eterinio aliejaus savybes pirmieji pastebėjo Australijos aborigenai. Šią medžiagą, gaunamą iš eukalipto, dar vadinamo „karščio medžiu“, jie naudojo odos ligoms gydyti bei karščiuojant. Eterinis aliejus išties pasižymi stipriomis virusus bei bakterijas naikinančiomis savybėmis. Be to, jis puikiai malšina kosulį, karščiavimą, pasižymi skausmą malinančiomis savybėmis (esant raumenų bei sąnarių skausmams).
 

Pušų eterinis aliejus


Gaminamas iš pušų žievės, spyglių. Yra kelios pušų rūšys, iš kurių išgaunamas eterinis aliejus, todėl jų savybės daugiau ar mažiau skiriasi. Toliau pateikiama bendra informacija apie pušų eterinį aliejų. Jis gali būti naudojamas masažui bei kaip dezinfekuojamoji ir antiseptinė medžiaga, puikiai tinka gydant peršalimo ligas, bronchitą, gripą, laringitą, skatina atsikosėjimą, kraujotaką bei stimuliuoja nervų sistemos veiklą, pastebimas teigiamas poveikis gydant sergančiuosius tuberkulioze (kaip papildoma terapija), gali būti naudojamas raumenų bei sąnarių skausmui malšinti, niežams gydyti. Pušys gana plačiai paplitusios, todėl šis aliejus vienas dažniausiai naudojamų alternatyvaus gydymo praktikoje. Tačiau, pavartojus per didelėmis dozėmis, šis aliejus gali sukelti toksinius poveikius ir sudirginti odą.
 

Kaip naudoti eterinį eukalipto ir pušų aliejų?


Esant odos pūliniams, nudegimams ir pan., sumaišykite kelis lašelius eukalipto ar pušų aliejaus ir masažo aliejaus (arba kito aliejaus pernešėjo), paruoškite tvarstį ir, uždėję ant pažeistos vietos, apriškite ją. Tokia pati priemonė puikiai tinka ir įkandus vabzdžiams.
Esant stipriam kosuliui, identiškai paruoštus kompresus siūloma dėti ant krūtinės ląstos. Kosint puikiai tinka įlašint šių eterinių aliejų į vonią arba garintuvą. Beje, į garintuvą įlašintas eterinis eukalipto ar pušų aliejus pasitarnaus ir dezinfekuojant patalpos orą. Gydant peršalimo ligas, eukalipto aliejų galima derinti su pipirmėčių eteriniu aliejumi. O, sumaišę kelis lašelius šių aliejų su masažo aliejumi, užlašinkite mišinio ant riešų ir periodiškai pauostykite.
Jus kovojate su pleiskanomis? Patariama sumaišyti 10 lašų eterinio eukalipto aliejaus su Jūsų naudojamu šampūnu, gerai įtrinti gautą mišinį į odą ir kelias minutes pabūti su dušo kepurėle, vėliau – kruopščiai išskalauti šiltu vandeniu.
Norėdami numalšinti raumenų ar sąnarių skausmus, sumaišykite 15 lašų eukalipto arba pušų aliejaus su dviem šaukštais migdolų arba greipfrutų sėklų aliejumi ir įtrinkite skaudamą vietą. Keli lašai eterinio pušų aliejaus, lašinto į vonią, padės praskaidrinti nuotaiką ir numalšins galvos skausmą.
 

Apsinuodijimas pušų aliejumi


Jis pasireiškia nurijus pušų aliejaus. Kuo greičiau suteikiama medicinos pagalba, tuo geresni rezultatai. Nurijus pušų aliejaus, gali pasunkėti kvėpavimas, gali būti sunku ryti, varginti pilvo skausmas, atsirasti viduriavimas, padažnėti širdies plakimas, išsivystyti centrinės nervų sistemos sudirginimo požymiai.
 

Su kuo dera pušų aliejus?


Su cinamono, eukalipto, levandų, kedro, rozmarino, čiobrelių, arbatmedžio aliejumi.
 

Su kuo dera eukalipto aliejus?


Su arbatmedžio, čiobrelių, levandų, citrinų, melisos, pipirmėtės, pušų, kalendros, kadagio aliejais.
 

Aromaterapeutų siūlomi receptai nuo peršalimo:


8 lašai eukalipto aliejaus
6 lašai citrinų aliejaus
4 lašai arbatmedžio krūmo aliejaus
arba
8 lašai eukalipto aliejaus
8 lašai čiobrelių aliejaus
10 lašų rozmarino aliejaus
arba
5 lašai pušų aliejaus
5 lašai eukalipto aliejaus
5 lašai levandų aliejaus
Mišinį pilkite į šilto vandens vonelę, kad pasklistų patalpoje.

Susiję straipsniai

Video

Mūsų draugai