Pieno produktai: kuo jie naudingi?

Lietuvoje, kaip ir visoje Europoje, pieno produktai vartojami gana plačiai. Kuo naudingi sveikatai raugintas pienas, sviestas, jogurtas ar varškė? Apie tai pasakoja Valstybinės maisto ir veterinarinės tarnybos Veterinarijos sanitarijos ir maisto produktų skyriaus Vyriausioji specialistė valstybinė maisto produktų inspektorė Antanina Greičiuvienė.
 

Pienas


Žmogaus organizmas gerai pasisavina piene esančius baltymus, riebalus, cukrų, vitaminus B6, B12, E, folio rūgštį, mineralines medžiagas. Piene gausu kalio, fosforo, kalcio, yra ir geležies. Šviežias pienas naudingas sergantiesiems gastritu, skrandžio ir dvylikapirštės žarnos opalige, tuberkulioze, širdies kraujagyslių ligomis, įvairiais uždegimais.
Metų metais vis nerimsta diskusija, ar suaugusiems žmonėms gerti pieną, ar ne.
Pienas nėra vaistas, todėl teigti, kad jį reikia gerti sergant viena ir kita liga, būtų neteisinga. Kiekvieno žmogaus organizmas yra individualus, todėl gali toleruoti pieną arba ne. Pienas reikalingas augančiam, subrendusiam organizmui, o ypač svarbus vaikams (jie per dieną turėtų išgerti ne mažiau nei 0,5 litro pieno arba kefyro), nes stiprina dantis ir kaulus. Be pieno ar jo produktų žmogui sudėtinga apsirūpinti lengvai pasisavinamu kalciu ir fosforu. „Pienas vien jau dėl kalcio yra labai naudingas, nes, trūkstant šio mineralo, kaulai tampa trapūs, galima susirgti osteoporoze, išsiderina nervų sistema, raumenų, kraujagyslių funkcija, blogėja kraujo krešėjimas“, – pabrėžia p. Greičiuvienė.

 

Alergija pienui


Pasak specialistės, kai kurie žmonės skundžiasi, kad jie yra alergiški pienui ir net nuo mažiausio jo kiekio pasijunta blogai. Alergija dažniau nei suaugusiems pasireiškia vaikams. Piene yra apie 10–14 junginių, galinčių įjautrinti organizmą. Apie 50 proc. visų alergijos pienui atvejų sukelia laktoglobulinas, nors jis tesudaro apie 2 proc. visų pieno baltymų. Laktoglobulinas lengvai suirsta virintame ir raugintame piene.
Jei netoleruojama pieno, tiksliau – pieno cukraus laktozės, jaučiamas pilvo pūtimas, pykinimas, silpnumas. Tokiais atvejais vietoje pieno vartokite pieną be laktozės arba raugintus pieno produktus – kefyrą, rūgpienį, jogurtą. Arba, išgėrę pieno, išgerkite fermento laktazės turinčio preparato.
 

Raugintas pienas ir kefyras


Raugintas pienas daugiau nei pienas turi pieno rūgšties ir B grupės vitaminų. Jis pasižymi uždegimą slopinančiomis savybėmis. Kefyre esanti pieno rūgštis neleidžia žarnyne daugintis puvimo bakterijoms.
Raugintas pienas, kefyras rekomenduojami ne tik turintiems antsvorio ar esant užkietėjusiems viduriams. Rūgštūs pieno produktai naikina ligas sukeliančius mikrobus. Kefyras gerina širdies ir kraujagyslių, nervų sistemos, žarnyno, inkstų veiklą, stimuliuoja skrandžio sulčių ir tulžies išsiskyrimą, gerina apetitą.
Liaudies medicina teigia, kad, valgant riebų maistą ir jį užgeriant kefyru, nekankins rėmuo ir vidurių užkietėjimas. Patinimus, atsiradusius sergant širdies, kepenų ir inkstų ligomis, gydo trintų žemuogių ir lieso kefyro gėrimas.
Vyrams, turintiems problemų dėl sumažėjusios potencijos, reikėtų kasdien vartoti rūgštaus pieno produktų su juodaisiais šermukšniais, špinatais, petražolėmis ir riešutais.
Dėmesio! Kefyro ir rūgusio pieno nepatariama gerti sergantiesiems reumatu, rachitu, podagra, nes jų organizme ir taip per daug rūgšties.
 

Pasukos


Pasukos gaunamos gaminant sviestą. Šiame produkte gausu baltymų, pieno cukraus laktozės, fermentų, vitaminų, lecitino ir nedaug riebalų. Pasukas naudinga gerti sergant ateroskleroze, kepenų ligomis, mažakraujyste, inkstų ir širdies ligomis, cukriniu diabetu, išemija, kai padidėjęs kraujospūdis.


 

Pieno išrūgos


Išrūgos gaunamos gaminant varškę ir sūrius. Tai mažiausiai kaloringas, tačiau turintis didžiausią biologinę vertę pieno produktas. Išrūgose yra antibiotikų ir organizmo imuninę sistemą stiprinančių baltymų, daug aminorūgščių (reikalingų organizmo apykaitai, kepenų veiklai), vitaminų, druskų, mikroelementų.
Pieno išrūgos slopina rūgimo procesus, skatina virškinimą. Jų patariama gerti sergantiesiems plaučių tuberkulioze, odos ligomis. Skatina šlapimo išsiskyrimą, stabdo viduriavimą, ramina nervus. Tai natūralus vaistas, padedantis apsinuodijus maistu.
Jei sergate šlapimo pūslės akmenlige, per dieną mažais gurkšneliais išgerkite 1 stiklinę pieno išrūgų.
Jei veido ar kūno oda riebi, išberta spuogais, gerkite išrūgų po 1 stiklinę 3 kartus per dieną pusvalandį prieš valgį.
 

Grietinė


Kaip jau minėta, pieno produktai naudingi, vartojant juos saikingai. Sveikiau rinktis nedidelio riebumo, pavyzdžiui, 10 proc. ar 15 proc., grietinę „Didesnę maistinę vertę turi grietinė su probiotinėmis kultūromis. Probiotikai (gerosios bakterijos) atnaujina žarnyno mikroflorą, padeda kovoti su infekcijomis, stiprinti imuninę sistemą, gerinti žarnyno veiklą,“ – pataria maisto produktų specialistė.
 

Varškė


Paprastai gaminama 20 proc., 9 proc. ir liesa. Šį apetitą gerinantį produktą reikėtų valgyti tiek sveikiems, tiek ligoniams. „Varškė labai naudinga sergant kepenų ligomis, nes produkto sudedamosios dalys neleidžia vystytis riebalinei kepenų infiltracijai (toks sutrikimas vystosi organizme kaupiantis kenksmingoms medžiagoms, tarp jų ir dėl alkoholio poveikio, valgant riebų maistą, trūkstant baltymų). Būtina kasdien valgyti daug varškės ir sergant hepatitu, kepenų ciroze, sutrikus tulžies išsiskyrimui ir kasos veiklai“, – sako mitybos specialistė A.Greičiuvienė. Pasak jos, ne mažiau svarbi varškė ir sergant ateroskleroze arba nutukus. Varškėje esančios medžiagos normalizuoja riebalų apykaitą organizme – daugiau riebalų virsta energija ir mažiau jų susikaupia, nusėda ant kraujagyslių sienelių.
Geriausia ir naudingiausia valgyti liesą varškę. Ji mažai kaloringa (100 g – apie 90 kcal. Tiek gaunama suvalgius 35 g vištienos), puikiai numalšina alkį.
Varškę, pagamintą iš šviežio pieno (ne rauginto) galima valgyti sergant gastritu, skrandžio ir dvylikapirštės žarnos opalige.
Labai rūgšti varškė, skleidžianti acto ar net spirito kvapą, naudojama kompresams, norint sušvelninti kosulį ir numalšinti uždegimo procesus.
 

Sviestas


Sviesto kokybė priklauso nuo gamybos sąlygų, įrangos ir technologijos, o maistinė vertė – nuo polinesočiųjų riebalų rūgščių (linelio, linoleno ir arachidono), kurios dalyvauja ląstelių apykaitoje ir turi antisklerozinių savybių, kiekio. Biologiškai veiklios medžiagos, esančios svieste, yra fermentai, organinės rūgštys, hormonai, imuninės medžiagos. Jų daugiau yra vasariniame svieste, todėl jis vertingesnis nei žieminis.
Labai svarbi sviesto sudedamoji dalis – fosfolipidų junginiai, kurių poreikis ypač išauga, padidėjus nervinei įtampai. Fosfolipidai yra ir veiklūs antioksidantai. Štai kodėl visiškai atsisakyti sviesto nėra protinga.
Koks sviestas yra naudingesnis? Mokslinių tyrimų šiuo klausimų nėra atlikta. „Manau, kad žmogaus organizmui priimtinesnis yra natūralus sviestas. Kita vertus, norint greitai užtepti sviesto ant sumuštinio, patogiau naudoti gyvulinių ir augalinių riebalų sviesto mišinį. Iš esmės sviesto rūšys skiriasi tik sočiųjų ir polinesočiųjų riebalų kiekiu“, – teigia pašnekovė.
 

Jogurtas


Tai vienas seniausių pieno produktų, kurio tėvynė yra Indija. Šiuolaikinius jogurtus patariama valgyti, kai silpnas jautrus žarnynas, sergant hipertenzija (ypač tinka jogurtai su bruknėmis, juodaisiais serbentais, džiovintais abrikosais), inkstų ligomis (ypač tinka su spanguolėmis, žemuogėmis, mėlynėmis). Naudinga valgyti ir sergant osteoporoze, nes jogurte daug kalcio.
Jei vartojate antibiotikus, kasdien suvalgykite po indelį jogurto. Tai sumažins šalutinį vaistų poveikį.
 

Kuris geriau: riebesnis ar liesesnis?


„Kuo riebesnis pieno produktas, tuo daugiau jame yra nereikalingų sočiųjų riebalų rūgščių, kurios skatina nutukimą, kraujagyslių ligas, cukrinio diabeto vystymąsi. Todėl geriau vartoti liesesnius maisto produktus. Juose naudingųjų maistinių medžiagų yra ne mažiau nei riebesniuose, – pataria A. Greičiuvienė. – Su pienu gaunamas baltymų, kalcio kiekis visai nepriklauso nuo to, kokio riebumo 1 ar 3,5 proc. gersime pieną. Pastarasis bus tik kaloringesnis, o suaugusiam žmogui papildomų kalorijų tikrai nereikia“.

Populiariausi straipsniai

Lankytojų komentarai

bybis
2015-01-21 11:25
megstu bybius ir t.t ir ziauriai skanu suris gera prezervartivas skanu draugiai ciulp tik broblema ta kad merga gali ikasst(weird)
Tiesa
2014-08-26 01:48
Sviezias, dar siltas pienas yra vaistas! Nuo mazu dienu uzaugus ant pieno labai gerai zinau koks jo poveikis. Dauguma, ypac uzsienio straipsniai, neigia teigiama pieno poveiki, nes turi savanaudisku tikslu. Jie tas amino rugstis isgauna is pieno ir brangiai parduoda kaip papildus - butu graudu, kad nebutu juokinga!
’Kazeino savybės daro jį unikaliu ir įvairiu baltymų papildu. Virškinimo metu kazeinas virsta gelio konsistencija vos tik susidūrus su skrandžio rūgštimis. Taip sumažėja virškinimo greitis ir skatinamas lėtesnis ir efektyvesnis amino rūgščių išlaisvinimas ir pasisavinimas (Amino rūgštys – pagrindinės baltymo sudedamosios dalys).Tai praktiškai reiškia, kad jūsų raumenys gauna pastovų “maisto” tiekimą ilgesnį laiko tarpą.
Sulėtėjęs virškinimas yra naudingas, nes taip yra sumažinamas baltymų skilimas ir amino rūgščių oksidacija (amino rūgščių “degimas” energijai gauti). Kazeinas gali padidinti jūsų pilnumo jausmą, jausitės tarsi neseniai pavalge.’
Denis
2014-06-13 19:04
Megstu tik kefyra.
Bet...Kefyras kefyrui nelygu...Kai kas is LT gamintoju gamina ji nepakenciamai neskanu.Tai gal ir atbaido pirma kart ragaujancius.Prideda ten meslo visokio...(weird)
Kefyras skaniausias yra USA,nors nera ten labai populiarus.Ir net ne visose parduotuvese,net didelese jo aplamai buna.
Lietuviai gamina pakenciama,bet ne itin skanu.Galetu pasitempti sioj srityje.(super),nes tai tikrai megstamas gerimas Lietuvoj. Saltibarsciu be jo net nepadarysi...((((
Atsipeikekit
2013-08-27 01:50
Neklaidinkit zmoniu su tuo pienu. Pieno produktai isstumia kalci is organizmo.
Pasieskokite informacijos: "Forks over Knives".

Na, o apie elementaria higiena jei leidziama norma kraujo ir puliu vienoje stiklinije yra iki 1 laso, tai neskanu kazkaip... nu man asmeniskai ne.
uTbUmvvFPUi
2012-06-16 17:56
Kolegos bloge radau ÄÆraÅÄ… su nuoroda ÄÆ tilankpÄÆ, kuris apskaiĨiuoja, kokia kofeino dozÄ— yra mirtina. Greit permeĨiau akimis gÄ—ralų sÄ…raÅÄ… ir užkliuvau už arbatos. Kadangi mÄ—gstu žaliÄ… arbatÄ…, pamaniau, kad reiktų pasiskaiĨiuoti, kiek galiu iÅgerti puodukų žalios arbatos, kad nenumirĨiau:
meta
2011-02-19 19:11
labai geras straipsnis.
jįradau ieškodama informacijos ,ar galima naudoti pieną,sergant opalige.
Rodyti daugiau komentarų

Parašykite savo nuomonę

  • :)
  • (happy)
  • :D
  • (super)
  • (hi)
  • (red)
  • (fu)
  • (fool)
  • (weird)
  • :P
  • :(
  • (hooray)
  • (bad)
  • (think)
  • 8|
  • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai