Be vandens nėra gyvybės

„Per maža pasakyti, kad tu reikalingas gyvybei – tu pats esi gyvybė”, – taip apie vandenį rašė „Mažojo princo“ autorius A. De Sent Egziuperi. Kol jo turime į valias, nejaučiame poreikio. Nevalgęs žmogus gali išgyventi keliasdešimt parų, be vandens ištemptų vos kelias dienas. Kai organizmas netenka 10 proc. vandens, gali prasidėti rimti sveikatos sutrikimai, o netekus 20 proc. – kyla pavojus gyvybei. Tačiau organizme nėra tokios talpyklos, kurioje galima būtų kaupti atsargas, todėl būtina kasdien išgerti porą litrų vandens.
 

Kokį vandenį gerti kasdien?


Medikai pataria nepulti gerti bet kokio vandens. Nerimas dėl vandentiekio ar šulinio vandens kokybės suprantamas, todėl visuomet yra išeitis – kasdien gerti saugų fasuotą stalo vandenį. Jame yra ištirpusių druskų – kalcio, magnio, natrio, kalio bei biologiškai veiklių mikroelementų – geležies fluoro, jodo, cinko, seleno, vario, kobalto ir kt.
Dietologė Daiva Pipiraitė sako, kad pagal bendrą mineralizaciją (vandenyje esančių katijonų ir anijonų sumą) mineraliniai vandenys skirstomi į silpnos, mažos, vidutinės ir didelės mineralizacijos. Pastarieji retai geriami, o naudojami vonioms, dušams. Yra ir sūraus – negeriamo – vandens rūšis. Medikai tvirtina, kad kasdien itin sveika gerti mažos mineralizacijos vandenį.

 

Tyrimas parodė, kuris vanduo tinkamas kasdien


Nepriklausomi tyrėjai, Nacionalinė visuomenės sveikatos laboratorija, ištyrė „Vichy Classique“ vandenį ir palygino jį su kitais Lietuvoje gaminamais geriamaisiais ir mineraliniais vandenimis.Norėta įsitikinti, kokių mineralinių medžiagų ir kiek turi skirtingos vandens rūšys, remiantis moksline literatūra panagrinėti šių mineralinių medžiagų poveikį žmogaus organizmui ir paanalizuoti, kokia geriamojo vandens sudėtis tinka kasdieniam vartojimui.
„Remiantis mūsų duomenimis, „Vichy Classique“ vanduo skiriasi nuo kitų esančių rinkoje. Kiekviename vandenyje yra skirtingas mineralinių medžiagų kiekis. Remiantis laboratorijoje atlikto tyrimo duomenimis, „Vichy Classique“ mineralizacija yra nedidelė (apie 200 mg/l negazuoto ir 400 mg/l gazuoto vandens ). Žinant, kad žmogus druskos ir taip suvartoja vidutiniškai 3 kartus daugiau, negu reikėtų, maža vandens mineralizacija tampa privalumu. Toks vanduo rekomenduojamas ir tinkamas vartoti kasdien.
Geriant „Vichy Classique“ vandenį, nekyla rizika viršyti rekomenduojamų mineralinių medžiagų normų”, – sako Nacionalinės sveikatos priežiūros laboratorijos atstovė Giedrė Jankovskienė.
 

Natrio reikia, bet su saiku


„Norėčiau atkreipti dėmesį į natrio, t.y. druskos, vartojimą. Jo yra beveik visuose maisto produktuose, todėl net valgant prėską maistą organizmui natrio netrūks. Su maistu jo gauname pakankamai ir net per daug. O jei maitinamės pusfabrikačiais, vadinamuoju „greitu“ maistu, į kurį dedama daug druskos, natrio suvartojame kur kas daugiau nei reikėtų. Todėl geriamajame vandenyje jo turi būti kuo mažiau”, – sako dietologė Daiva Pipiraitė.


Per didelis natrio vartojimas skatina kalio netekimą su šlapimu, skysčių susilaikymą organizme. Druskos perteklius taip pat didina kraujospūdį, kepenų, širdies ir inkstų ligų riziką. O karštą vasaros dieną išgėrę vandens, kurio sudėtyje yra daug natrio, tik dar labiau pajausime troškulį. „Todėl renkantis mineralinį vandenį, būtina atkreipti dėmesį, kiek jo sudėtyje yra natrio”, – pabrėžia specialistė.
Remiantis minėtojo tyrimo duomenimis, mažai natrio turi minėtasis „Vichy Classique“ vanduo. Kuo vandenyje mažiau natrio, tuo mažesnė jo koncentracija kraujyje prakaituojant. O jei natrio koncentracija kraujyje nedidėja, tai ir troškulio pojūtis mažesnis. „Tyrimų rezultatai rodo, kad „Vichy Classique“ negazuotas stalo vanduo turi tik 10,8 mg/l natrio. Įrodyta, kad kai natrio koncentracija mažesnė nei 20 mg/l, toks vanduo tinka net sumažinto natrio kiekio dietai”, – sako Nacionalinės sveikatos priežiūros laboratorijos atstovė G. Jankovskienė.
 

Kalis nukenksmina natrį


Kalis yra pagrindinis katijonas ląstelių viduje. Kaip ir natris, palaiko normalų vandens, rūgščių ir šarmų balansą organizme. Kartu su kalciu kalis svarbus nervų ir raumenų aktyvumui reguliuoti. Taip pat stimuliuoja ląstelės augimą.
Kalio kiekis raumenyse priklauso nuo raumenų masės ir glikogeno kiekio. Taigi, jeigu raumenų masė yra didinama, labai svarbu užtikrinti pakankamą kalio kiekį. Normalų kalio kiekį organizme palaiko inkstai.
Rekomenduojama kalio paros norma yra 2,5 g per dieną.
Pakankamas kalio kiekis racione svarbus ir normaliam širdies ritmui. Yra duomenų, kad kai racione mažai kalio, o per daug natrio, didėja vėžio, širdies ir kraujagyslių ligų (aukštas kraujospūdis, širdies ligos, insultas) rizika.
Pakankamas kalio kiekis mažina inkstų akmenligės riziką, nes mažina kalcio kiekį šlapime. Kartu padeda apsisaugoti nuo kaulų mineralizacijos mažėjimo.
Kalis taip pat mažina neigiamą natrio poveikį, nes didina jo pašalinimą pro inkstus. Yra duomenų, kad kalis naudingas insulto prevencijai, raciono papildymas kaliu padeda sumažinti cukraus kiekį kraujyje sergantiesiems diabetu.
„Iš Lietuvoje parduodamų tirtų mineralinio vandens rūšių didžiausias kalio kiekis nustatytas „Vichy Classique“ gazuotame vandenyje – 92 mg/l – dvigubai daugiau negu natrio, o tai atitinka Europos Komisijos direktyvomis nustatytą rekomenduojamą šių mineralinių medžiagų santykį. Tokio šių mineralinių medžiagų santykio nėra nei viename iš kitų tirtų produktų”, – teigia Nacionalinės sveikatos priežiūros laboratorijos atstovė G. Jankovskienė.
 

Mineralinis vanduo yra kalcio ir magnio šaltinis


„Kalcis yra kaulų ir dantų sudedamoji dalis, reikalinga kraujo krešumui. Jis taip pat reikalingas raumenų ir nervų signalų kontrolei. Kalcio stoka vaikystėje pasireiškia augimo sutrikimu, vyresniame amžiuje – osteoporoze. Suaugusiems iki 50 metų rekomenduojama suvartoti apie 1000 mg kalcio per dieną, vyresniems nei 50 metų – 1200 mg“, – sako dietologė D.Pipiraitė. „Vichy Classique“ negazuotame vandenyje yra 15 mg/l kalcio, o gazuotame 39 mg/l.
Magnis yra kaulų ir dantų jungiamoji dalis, būtinas energetinių medžiagų sintezei, raumenų ir nervų ląstelių funkcijai. Kiekvienas žmogus per dieną turi gauti apie 300 mg magnio. Vienas iš magnio šaltinių gali būti kietas mineralinis vanduo. „Vichy Classique“ negazuotame vandenyje magnio yra 12 mg/l ir 35 mg/l – gazuotame.
 

Gazuotas ar negazuotas – kurį pasirinkti?


Gazuotas – angliarūgštės prisotintas vanduo geriau malšina troškulį, didina virškinimo sulčių sekreciją, kelia apetitą, skatina motoriką. Dietologė D. Pipiraitė gazuotą vandenį pataria gerti 15 minučių prieš valgį.
Negazuotas ir mažai mineralinių medžiagų turintis „Vichy Classique“ vanduo tinka virškinimo sulčių sekrecijaislopinti, padidėjus rūgštingumui.
Negazuotame „Vichy Classique“ vandenyje vyrauja hidrokarbonatų jonai. Jie yra vertingas komponentas, nes padeda pasisavinti mikro- ir makroelementus, taip pat suteikia vandeniui gerą skonį.
Tad „Vichy Classique” stalo vanduo subalansuotas kasdieniniam atsigaivinimui. Vartodami jį kasdien, organizmą papildysite reikalingomis mineralinėmis medžiagomis ir būsite tikri, kad jų kiekiai nebus viršyti.
„Bendra „Vichy Classique“ vandens mineralų koncentracija yra maža. Geriant mažos mineralizacijos vandenį, nebus rizikos suvartoti per daug natrio, kurio dažniausiai yra daugiau didesnės mineralizacijos vandenyje. Būtent dėl šių priežasčių „Vichy Classique“ vandens mineralinių medžiagų sudėtis yra puikiai subalansuota kasdieniam vartojimui”, – patvirtina Nacionalinės sveikatos priežiūros laboratorijos atstovė G. Jankovskienė.

Populiariausi straipsniai

Lankytojų komentarai

Ignas
2010-07-25 22:32
Kaip smagu. Ir pirma karta be reklamos padarytas kokybiskas straipsnis!

Parašykite savo nuomonę

  • :)
  • (happy)
  • :D
  • (super)
  • (hi)
  • (red)
  • (fu)
  • (fool)
  • (weird)
  • :P
  • :(
  • (hooray)
  • (bad)
  • (think)
  • 8|
  • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai