Spazmas – nemalonus pojūtis pilve

Vasarą dėl gausaus daržovių, vaisių vartojimo, valgymo gamtoje dažnesni įvairūs žarnyno sutrikimai, sukeliantys nemalonius pojūčius: pilvo pūtimą, raižymą ir pan.. Jie atsiranda dėl pilvo lygiųjų raumenų spazmų ir žarnyno sienelių tempimo. Kaip jis atsiranda ir ką daryti?
 

Dėl kokių priežasčių lygieji virškinimo raumenys gali pradėti spazmuoti?


Dažniausiai spazmus išprovokuoja dujų kaupimasis žarnyne. Tam įtakos turi:
▪ vidurius pučiantis maistas – dažniausia vidurių pūtimo priežastis yra kai kurie maisto produktai, pavyzdžiui, ankštiniai augalai, svogūnai arba kopūstai, ypač rauginti, brokoliai, salierai, ridikėliai, agurkai, kai kurie vaisiai – obuoliai ir arbūzai, vynuogės, razinos, bananai.
▪ vidurių užkietėjimas – būdingas sulėtėjęs išmatų judėjimas virškinamuoju traktu, mažas išmatų tūris, sunkus tuštinimasis.
▪ per didelis saldumynų pomėgis – storojoje žarnoje virškinime dalyvauja nuo 300 iki 500 bakterijų rūšių. Per daug vartojant angliavandenių, sutrinka bakterijų tarpusavio veikla, dėl to atsiranda virškinimo sutrikimų – vidurių pūtimas ir užkietėjimas.
▪ nervingumas, stresas, nejudrus gyvenimo būdas turi didelę reikšmę pilvo pūtimui.
▪ didesnis nuryjamo oro kiekis į virškinamąjį traktą patenka greitai, blogai sukramtant maistą ar kalbant valgio metu. Maždaug po 45 minučių oras iš žarnų pasišalina.
▪ susilpnėjusi žarnyno peristaltika gali sukelti dujų kaupimąsi. Žarnyno veikla gali būti silpna iš prigimties arba pablogėti po pilvo ertmės operacijos, ypač po daugkartinių operacijų.
▪ medikamentai – antibiotikai gali sutrikdyti normalią žarnyno mikroflorą, kuri reikalinga virškinimui. Taip pat nesaikingai vartojant rūgštingumą mažinančius vaistus gali atsirasti pilvo pūtimas.


▪ ir kt.
 

Kaip tai vyksta?


Žarnyno susitraukimai sukelia pilvo spazmus (spazmas yra labai intensyvus raumeninių skaidulų susitraukimas), o juos išprovokuoja patekusios į organizmą dujos dėl žarnyne vykstančių rūgimo ar puvimo procesų. Patekusios dujos susimaišo su žarnyne esančiu skysčiu ir sudaro tirštas putas iš daugybės dujų burbuliukų. Dujos susilaiko žarnose ir nepasišalina, ima kauptis. Tuomet žarnų sienelės išsitempia, dirginami jose esantys receptoriai, sutrinka jų kraujotaka, žarnos ima stipriau susitraukinėti, mėgindamos pašalinti susidariusias dujas. Dėl visų šių priežasčių skauda pilvą, sutrinka maisto medžiagų virškinimas ir pasisavinimas žarnyne. Kuo blogiau pasisavinamos maisto medžiagos, tuo dar labiau didėja dujų kaupimasis.
 

Ką žmogus tuo metu jaučia?


Susikaupus didesniam dujų kiekiui žarnose atsiranda:
• skausmas (spazminio pobūdžio) – pilvo diegliai;
• kartais jaučiamas spaudimo, pilnumo, sunkumo jausmas;
• sumažėja šlapimo išsiskyrimas;
• susilpnėja virškinamųjų liaukų sekrecija,
• dusulys;
• kartais net širdies ritmo sutrikimai (juos sukelia padidėjęs diafragmos spaudimas);
• apsnūdimas, vangumas;
• pykinimas;
• raugėjimas;
• galvos skausmas.
 

Kaip numalšinti spazmus ir jų sukeliamą skausmą?


Svarbiausia – žinoti jo priežastis ir pasirinkti racionalų gydymo būdą.
Jei kamuoja vidurių užkietėjimas – valgykite daug skaidulų turinčio maisto (vaisių, daržovių, grūdinių produktų su sėlenomis), gerkite pakankamai skysčių (6–8 stiklines vandens), vartokite vidurių laisvinamuosius vaistus.
Nuo vidurių pūtimo gelbės pankolio, ramunėlių, kmynų ar pelyno arbatos.
Venkite kopūstų, ankštinių augalų, slyvų. Geriau pamėginkite gerti kefyro, rūgpienio, valgyti jogurto.
Nepamirškite judėti, sportuoti – tai skatina dujų pasišalinimą. Be to, sportas gerina medžiagų apykaitą bei virškinimą.
Nerūkykite – nikotinas skatina žarnų sienelių kraujotaką slopinančių hormonų sekreciją.
Jeigu skausmas tampa nepakeliamas, trukdo gerai jaustis ir dirbti, rekomenduojami spazmolitiniai vaistai. Vienas iš žinomiausių ir dažniausiai vartojamų spazmolitikų yra drotaverinas (No–spa). Tai yra veiksmingas spazmolitinis vaistas, lygiųjų raumenų ląstelėse slopinantis fermentą fosfodiesterazę IV, taip pat blokuojantis ir kalcio kanalus. Šis vaistas spazmus atpalaiduoja paveikdamas pačias raumenų ląsteles – miocitus. Drotaverinas atpalaiduoja visų vidaus organų lygiuosius raumenis. Kadangi spazmas yra labai intensyvus raumeninių skaidulų susitraukimas, dėl kurio kyla skausmas, tai, atsipalaidavus skaiduloms, skausmas nurimsta.

 

Susiję straipsniai

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai