Slankstelių plastika – saugi ir veiksminga procedūra

Slankstelių plastika, arba vertebroplastika, – tai minimaliai invazinė nechirurginė procedūra, kurios metu sustiprinamas osteoporozės ar navikinio proceso pažeistas stuburo slankstelis. Slankstelių plastika padidina pacientų funkcines galimybes, užkerta kelią galimiems slankstelio irimo procesams. Ši procedūra sėkmingai sumažina slankstelio lūžio sukeltą skausmą. Vertebroplastika dažniausiai gali būti atliekama ambulatoriškai, įdūrus adatą į pažeistą slankstelį ir suleidus ortopedinio cemento mišinio.
 

Kada slankstelių plastika atliekama?


Slankstelių plastika atliekama norint gydyti skausmą, kurį sukelia osteoporoziniai kaulų kompresiniai lūžiai. Menopauzės metu moterims mažėja kaulų tankis. Daugiau nei vienam ketvirtadaliui vyresnių nei 65 metų moterų gali įvykti slankstelių lūžis dėl osteoporozės. Vyresnio amžiaus žmonėms dažniau įvyksta kompresiniai kaulų lūžiai. Dėl to jie yra linkę mažiau judėti, o tai dar labiau spartina kaulinės medžiagos netekimą. Didelės vaistų nuo skausmo dozės, ypač narkotiniai analgetikai, papildomai apriboja funkcionalumą.
Slankstelių plastika dažniausiai atliekama labai seniems pacientams, kai dėl bendros būklės chirurginis gydymas negalimas. Vertebroplastika gali būti atliekama ir jauniems pacientams, kuriems osteoporozė išsivystė dėl gydymo hormonais ar metabolizmo sutrikimo. Ši procedūra rekomenduojama, kai neveiksmingas paprastesni gydymo metodai, tokie kaip gulimasis režimas, nugaros stiprinimas ar skausmą malšinančių vaistų vartojimas, arba kai vaistai sukelia komplikacijas, pvz., skrandžio opas.
 

Kaip pasiruošti slankstelių plastikai?


Pirmiausia gydytojas turi atlikti klinikinius tyrimus: įvertinti bendrą būklę, kraujo tyrimą ir fizinį pajėgumą. Vėliau atliekama stuburo rentgeno nuotrauka, radioizotopinis kaulų skenavimas, kompiuterinė tomografija ar magnetinio rezonanso tyrimas.


 

Kaip atliekama slankstelių plastika?


Prieš procedūrą suleidžiama raminamųjų vaistų į veną ir vietinių anestetikų į odą ir raumenis, kur bus duriama adata. Taip pat gali skirti į veną antibiotikų infekcijos profilaktikai. Padaromas mažas pjūvelis ir, kontroliuojant fluoroskopu, tuščiavidure adata praduriami stuburo raumenys ir tiksliai pasiekiama lūžio sritis. Norint įsitikinti, ar adata saugiai pasiekė lūžusį kaulą, intervencinis radiologas gali atlikti intraveninę venografiją. Įsitikinus, kad yra saugu, suleidžiama cemento. Cementas sukietėja per dešimt dvidešimt minučių. Po procedūros galima iš karto atlikti kompiuterinę tomografiją, norint nustatyti, kaip pasiskirstė cementas.
Slankstelių plastika dažniausiai trunka mažiau nei dvi valandas (ilgiau trunka, jei yra kelios pažeidimo vietos). Tą pačią dieną po procedūros pacientas išleidžiamas namo ir gydomas ambulatoriškai.
 

Kas jaučiama slankstelių plastikos metu?


Per procedūrą reikia gulėti ant pilvo. Procedūros metu suleidžiama raminamųjų, todėl pacientas diskomforto nejaučia, būna į miegą panašios būklės. Jei juntamas skausmas, reikia iš karto pasakyti gydytojui.
 

Po procedūros


Tris keturias dienas po procedūros būna jautri dūrio vieta. Galima dėti šalčio kompresus 15 minučių, kad sumažėtų nemalonus pojūtis. Žaizdą reikės perrišti po keleto dienų. Svarbu laikytis higienos. Galima maudytis, tik neplauti dūrio vietos.
Lovos režimas rekomenduojamas pirmąją parą po procedūros. Vėliau fizinį krūvį galima didinti palaipsniui ir, pasitarus su gydytoju, galima pradėti vartoti savo įprastus vaistus.
 

Kokie yra slankstelių plastikos privalumai?


Atlikus vertebroplastiką, iš karto sumažėja skausmas. Pacientai po kelių savaičių gali sumažinti skausmą malšinančių vaistų dozes. Kai kuriems pacientams gali išnykti visi simptomai.
Apie 75 proc. pacientų atgauna prarastą judrumą, tampa aktyvesni, o tai lėtina osteoporozės vystymąsi. Po slankstelių plastikos ilgą laiką nejudėję pacientai gali atsikelti iš lovos, todėl mažėja rizika susirgti tokiomis ligomis, kaip plaučių uždegimas.
 

Kokie procedūros trūkumai?


Dažniausiai slankstelių plastika yra saugi ir efektyvi procedūra. Nedidelis išsiliejusio už slankstelio ribų ortopedinio cemento kiekis dažniausiai nesukelia didelių problemų, tačiau kartais jis gali patekti į gyvybiškai svarbias anatomines sritis, pvz., stuburo kanalą ir sukelti spaudimo požymius.
Kitos retai pasitaikančios komplikacijos gali būti infekcija, kraujavimas, išplitęs nugaros skausmas ir neurologiniai simptomai (nutirpimas ar dilgčiojimas). Paralyžius išsivysto labai retai.
Slankstelių plastika netaikoma esant stuburo išvaržoms ir artrito sukeltam nugaros skausmui.
Slankstelių plastika nerekomenduojama jauniems pacientams, nes cemento galiojimo laikas yra trumpas.
Vertebroplastikos negalima taikyti kaip osteoporozės prevencinio gydymo. Ji tinka tik esant slankstelių lūžiams.
Slankstelio plastika negali ištiesinti dėl osteoporozės išsivysčiusį stuburo kreivumą, bet gali sustabdyti tolesnį progresavimą.

 

Susiję straipsniai

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai