Jei prieš keliasdešimt metų vėžio diagnozė reiškė skausmingą mirtį, tai paskutiniuoju metu vėžys tapo sunkia lėtine liga, gydoma ilgą laiką. Išgyvenamumo rodikliai tampa panašūs į kitų lėtinių ligų. Medicinos mokslas progresavęs tiek, kad galima užkirsti kelią ligai pačioje jos pradžioje. Galima vėžio, kaip ir kitų ligų, profilaktika. Deja, ne tik pacientai, bet ir medikai dar neskiria tam pakankamai dėmesio. Jei moterys bent kartą per metus lankytųsi pas specialistus, joms būtų laiku nustatomos ir gydomos ikivėžinės formos, tuomet vėžys taip dažnai neišsivystytų. Vėžio profilaktika yra labai svarbi, nes ikivėžiniai pakitimai dažniausiai nesukelia jokių pastebimų klinikinių simptomų. Tačiau jie gali tapti tolesnių lėtai vykstančių ląstelių transformacijų, kurios baigiasi vėžiu, pradžia. Kuo ankstyvesnės stadijos vėžys diagnozuojamas, tuo didesnė tikimybė jį išgydyti.
Nors anksti pradėjus gydyti rezultatai paprastai būna geri, moters sąmonėje vėžio diagnozė dažnai reiškia neišgydomą ligą, ir pirmiausia kylanti emocija yra baimė. Baimė gali būti ir teigiama emocija, skatinanti profilaktiškai tikrintis. Tačiau, kai baimė per didelė, ji tampa kliūtis adekvačiai reakcijai. Iš baimės atsiranda neadekvati gynyba – vengimas. Vengiama ne tik galvoti apie ligos galimybę, tikrintis profilaktiškai, bet ir kreiptis į gydytoją jau esant aiškiems ligos simptomams. Būtent todėl dažnai nustatoma uždelstos ligos atvejų. Visų medikų pareiga – šviesti visuomenę, aiškinti apie geras prognozes anksti diagnozavus vėžį, stengtis išsklaidyti pasenusį požiūrį į šią ligą.
Diagnozavus vėžį, moteris išgyvena didelį liūdesį ir sielvartą. Didžiausią stresą sukelia pats požiūris į ligą, nes vėžys asocijuojasi su kažkuo baisiu ir nenugalimu.
Vis daugiau kalbama, kad psichikos būsena turi didelę reikšmę įvairių ligų atsiradimui ir eigai. Manoma, kad vėžio atsiradimui turi reikšmę ilgalaikiai bejėgiškumo ir beviltiškumo jausmai. Tokių jausmų kankinamas žmogus įsiteigia sau nesąmoningas nuostatas: „nenoriu gyventi“, „lėtai naikinu save“, o imuninė sistema tik įvykdo psichikos nurodymus. Kita vertus, psichikos būsena turi didelę reikšmę pacientės pasveikimui. Iš onkologinių ligonių, kurie į savo ligą žiūrėjo kaip į lėtinę, o ne mirtiną ligą, grupės išgyveno du trečdaliai.
Vėžio diagnozė pirmiausia asocijuojasi su netektimi. Netektis gali būti reali ir įsivaizduojama, numanoma. Psichologijoje yra skiriamos šešios netektys:
• Materialinė (asmeninės nuosavybės).
• Asmens (skyrybos, mirtis).
• Vaidmens (darbo, sutuoktinio praradimas, vaikų išėjimas iš namų).
• Funkcinė (klausos, regėjimo, sugebėjimo dirbti, apsitarnauti save praradimas).
• Sisteminė (didelis gyvenimo pasikeitimas, pvz., emigracija, kalėjimas).
• Neįgyvendintų troškimų ir svajonių netektis (suvokimas, kad to, ko labai trokšta, niekada nebebus).
Kiekviena netektis sukelia sielvartą, gedėjimo reakciją.
Susirgusi vėžiu pacientė gali patirti keturias netektis: funkcinę (netenkama fizinių jėgų), vaidmens (darbingumo praradimas), sisteminę (gyvenimo būdo pasikeitimas) ir troškimų neišsipildymo (tenka susitaikyti, kad daug ko jau niekada nebebus).
Moters, sužinojusios, kad serga vėžiu, psichologinė būsena praeina keletą fazių: neigimo, pykčio, derybų, depresijos, susitaikymo. Kad ir kaip moteris kentėtų, visos šios stadijos yra reikalingos. Pvz., neigimas, yra lyg apsauginis barjeras šoko metu, leidžia sukaupti jėgų ir apsiprasti su sunkia žinia ar netektimi.
Antroji stadija – pyktis: „Kodėl man tai atsitiko? Ką aš blogo padariau? “ ir pan. Vėliau prasideda derybų stadija: „Ką daryti, kaip gyventi toliau?“, dar vėliau – depresijos stadija, kai pacientė sielojasi dėl ligos ir savijautos. Labai svarbu, kad depresija neužsitęstų pernelyg ilgai, kad kuo greičiau ją pakeistų susitaikymo su liga stadija.
Dirbant su ligone svarbu gerbti jos jausmus, nenuvertinti „nebrandumo“ ir nesugebėjimo susitaikyti su situacija. Tik sėkmingai praėjusi visas stadijas ligonė gali išsiugdyti viltį. Tai nebūtinai viltis pasveikti. Net suvokdamas mirties artėjimą, ligonis gali žvelgti į gyvenimą su viltimi pamatyti brangų žmogų, sutikti pavasarį ir t.t. Dirbant su sunkiais vėžiu sergančiais ligoniais vienas svarbiausių psichoterapinio darbo elementų yra vilties skatinimas. Nors teisiniu požiūriu ligoniui visada turime sakyti tiesą, tačiau svarbu prisiminti, kad kartais tiesa gali žmogų net nužudyti. Reikia jautriai reaguoti į paciento klausimus, kurie atsispindi, kiek jis yra pasiruošęs priimti informacijos.
Klinikinė depresija sergant vėžiu pasireiškia nuo 16 iki 50 proc. atvejų. Moterys, ypač po radikalesnio gydymo (operacijos ar chemoterapijos), kai pablogėja išvaizda (suprastėja odos būklė, pakinta veido spalva, slenka plaukai, gali pakisti svoris ir kt.), jaučia didelį nerimą, kuris išlieka gana ilgai. Būtent šiuo periodu labai svarbi kvalifikuoto psichologo, psichiatro pagalba.
Moterys, sergančios krūties ar gimdos vėžiu, dažnai baiminasi, kad, netekusios šių moteriškumą simbolizuojančių organų, gali netekti ir sutuoktinio. Slepia, kad buvo atlikta operacija, pašalinta gimda, nes bijo būti paliktos.
Moteriai prarasti grožį ir žavesį, ypač gana jauno amžiaus, yra didžiulis emocinis, fizinis ir psichinis stresas. Net praėjus 3 metams po onkologinės ligos diagnozavimo, 20–30 proc. ligonių išlieka nerimo sutrikimas.
Visais atvejais šalia psichoterapijos reikia ir atitinkamo medikamentinio gydymo.
Psichoterapija gali ne tik pagerinti gyvenimo kokybę, bet ir sumažinti fizinį skausmą ar net prailginti gyvenimo trukmę. Veiksmingai gali būti taikoma tiek individuali, tiek grupinė psichoterapija, yra specialios atsipalaidavimo technikos, kurių metu pacientės išmokomos palaikyti gerą psichologinį kontaktą su aplinka, didinti savęs suvokimo laipsnį, išsakyti savo emocijas – baimę, liūdesį, nerimą.
Labai svarbu išmokyti pacientę atsikratyti blogų minčių, gerinti psichologinį kontaktą su artimaisiais, taip pat išgirsti kitus žmones, jų problemas ir skaudulius.
Būtina išmokyti ligonę tiksliai suformuoti bei išsakyti savo poreikius, mintis, išgyvenimus, nes nuo to labai priklauso ir tolesnio gydymo sėkmė.
• Priminkite pacientei, kad vėžys šiuo metu dažnai yra visiškai pagydomas.
• Skatinkite nepasiduoti abejonėms, pykčiui ir nevilčiai bei daryti tai, apie ką visada svajoja, – yra pavyzdžių, kad tai net gali padėti pasveikti.
• Padėkite pacientei suprasti ir užjausti savo artimuosius – jiems taip pat nėra lengva.
• Priminkite, kad bet kokiu atveju – gyvenimas tęsiasi ir nereikia pasiduoti nevilčiai bei juodoms mintims.
dantys yra mūsų vizitinė kortelę, tačiau kartais nutinka taip, kad žmogus...
Skaityti daugiauraumenų skausmas – viena dažniausių priežasčių, dėl kurių kreipiamasi...
Skaityti daugiauvėjaraupiai – viena žinomiausių vaikiškų ligų, tačiau ja susirgti gali...
Skaityti daugiauatopinis dermatitas – viena dažniausiai kūdikiams diagnozuojamų odos ligų. ...
Skaityti daugiauNeretai sakoma, kad pavasarį maišosi dangus su žeme. Orai labai permainingi, todėl šeimose, kuriose yra vaikų, padaugėja peršalimo ligų atvejų. Tačiau mažus vaikus užpuola ne tik peršalimas, todėl namų vaistinėlėje naudinga turėti ir kitų priemonių. Taigi pats metas atidžiau peržiūrėti namų vaistinėlę, skirtą vaikams – kas joje turėtų būti, kad netikėtai sunegalavus vaikui naktį nereikėtų važiuoti į vaistinę? ...
Skaityti daugiauVieni mažyliai čiulptukų net neima, kad ir kaip stengtųsi tėvai išmėginti visas jų rūšis ir formas. Tuo tarpu kiti vaikai su jais atsisveikina labai sunkiai. Kada geriausia atsisakyti čiulptuko? Kodėl tai geriausia padaryti dar ankstyvoje vaikystėje? Kokie žaismingi būdai gali padėti tai padaryti daug lengviau? ...
Skaityti daugiauŠiandieninis gyvenimo ritmas ir būdas gali turėti nemažai neigiamos įtakos vyro seksualiniam gyvenimui. Kai daug sėdima, mažai judama, nesveikai maitinamasi, patiriama daug streso, ne taip jau ir retai „kertama“ per bene svarbiausią vyrui faktorių – lytinį pajėgumą. Ką daryti, kad erekcijos funkcija būtų puiki, o lytinis potraukis nesumažėtų? ...
Skaityti daugiauArtėjant pavasariui didelė dalis mūsų ir vėl jaudinasi dėl to, kad nepavyks išvengti alergijos simptomų. Bepradedantys žydėti augalai ir jų į orą paleidžiamos žiedadulkės – bene svarbiausias sezoninės alergijos faktorius, kurio išvengti iš tiesų labai sunku. Ankstyvesnis antihistaminių vaistų vartojimas gali padėti išvengti sunkiausių alergijos simptomų. Tačiau ar kada nors domėjotės, kaip veikia šie populiariausi vaistai nuo alergijos? Ar jie saugūs senyviems pacientams? ...
Skaityti daugiauDirgliosios žarnos sindromas – sveikatos nusiskundimas, kuris plinta žaibišku greičiu. Iki šiol nėra vieno ir visiškai efektyvaus gydymo, kuris padėtų visiškai įveikti šį varginantį sveikatos sutrikimą, susijusį su pilvo pūtimu, pilvo skausmu ir raižymu, viduriavimu bei kitais nemaloniais simptomais. ...
Skaityti daugiauPasirodo, kad vaiko patiriamą skausmą sustiprinti gali netgi netinkama aplinkinių reakcija ar „nedraugiška“ aplinka, todėl su vaikų skausmu reikia elgtis itin atsargiai ir skirti pakankamai dėmesio adekvačiam ir savalaikiam jo gydymui. Taigi kodėl būtina malšinti vaikų skausmą ir kokios vaistinės medžiagos dažniausiai vartojamos vaikų skausmo malšinimui? ...
Skaityti daugiauPriešlaikinė ejakuliacija – tai lytinės sveikatos sutrikimas, kai vyrui būdinga ankstyvesnė ejakuliacija, nei to pageidauja jis pats ir (arba) jo partnerė. Tai gana dažnai pasitaikantis lytinės sveikatos nusiskundimas. Vis dėlto dar vis vengiama apie tai atvirai kalbėti. Manoma, kad priešlaikinė ejakuliacija retkarčiais kamuoja net kas trečią vyrą, o maždaug kas penktam vyrui tai gali būti nuolatinė problema, trikdanti ne tik lytinio, bet ir bendrojo gyvenimo kokybę. ...
Skaityti daugiauTai gali atrodyti šiek tiek netikėta, bet nugaros skausmo priežasčių gali būti iš tiesų labai daug. Mes dalinamės dešimtimi dažniausiai pasitaikančių nugaros skausmo priežasčių ir faktorių. Galbūt kai kurios iš jų būdingos ir Jums? ...
Skaityti daugiauTikėtina, kad pasibaigus pandemijai gydymo įstaigas užplūs daugybė pacientų su gerokai pažengusiomis venų ligomis. Juk lėtinio venų kraujotakos nepakankamumo atvejai niekur nedingo, ir, tikėtina, pandemijos metu jų atsirado tik daugiau. Kaip geriau pasirūpinti savo kojomis per pandemiją? Kuo venoms naudinga fizinė veikla, bioflavonoidai ir heparino natrio druska? ...
Skaityti daugiauBurnos opelės, žaizdelės arba aftos – nemaloni ir varginanti problema. Ypatingai gleivinės vientisumo pažeidimai gyvenimo kokybei kenkia tuomet, kai jie linkę pasikartoti ir vis atsinaujinti. Ką reikėtų daryti, kad burnos opelės užgytų kuo greičiau? Ir kodėl būtina atkreipti dėmesį į ilgiau nei 3 savaites negyjančias burnos opeles? ...
Skaityti daugiauPieninių dantukų dygimas – ir džiugus, ir daugumai šeimų gana sudėtingas laikotarpis. Todėl pateikiame Jums 7 paprastus, bet genialius patarimus, kurie, tikime, padės palengvinti sudėtingą laikotarpį: ...
Skaityti daugiaugyvenant skaitmeniniame amžiuje darbas prie kompiuterio, laisvalaikis įsitaisius...
Skaityti daugiauPateikiame Jums 5 faktus apie mėnesinių skausmą, kurių galbūt iki šiol dar nežinojote. Galbūt jie paskatins labiau susirūpinti savo sveikata ir suprasti, kad kasdienei veiklai trukdantis mėnesinių skausmas nėra normalus reiškinys. ...
Skaityti daugiauTikrosios varginančio ir nuolat pasikartojančio pilvo pūtimo priežasties nustatymas gali tapti dideliu iššūkiu, nes tai gana nespecifiškas sveikatos sutrikimas. Vis dėlto dažniausiai pilvą pučia dėl per didelio nuryto oro kiekio, tam tikro maisto valgymo ir netgi... streso. Kokios galimos kitos pilvo pūtimo priežastys ir kada dėl jo jau reikėtų kreiptis į gydytoją? ...
Skaityti daugiauVenų ligos vis labiau „jaunėja“ ir jomis serga vis daugiau asmenų. Tokie nuolat augantys duomenys rodo, kad venų varikozės vystymuisi dabartinis gyvenimo būdas labai „draugiškas“, o mes, vietoje to, kad daugiau judėtume, tik numojame ranka į organizmo siunčiamus pagalbos signalus. Venų varikozė – vienas iš jų. Kaip gyventi, kad sukurtume kuo mažiau šansų kojų venų varikozės vystymuisi? Pateikiame 6 paprastus patarimus, bet labai naudingus patarimus, kurie leis jaustis lengviau ir... laimingiau!...
Skaityti daugiauŠiuo metu šeimos gydytojai dažnai sulaukia tėvelių klausimų, ar jie galėtų paskirti kažką tokio, kas greitai ir veiksmingai sustiprintų vaikų imunitetą. Deja, bet tokie preparatai tiesiog neegzistuoja, nes vaikų imuninė sistema – sudėtingas ir dar nebrandus apsaugos kompleksas, kurį reikia stiprinti ištisus metus, o ne tik susirgus. Pasirodo, kad kartais belieka tik... laukti. Kodėl atrodo, kad šiuolaikinių vaikų imunitetas – silpnesnis ir jie serga žymiai dažniau?...
Skaityti daugiauAr žinote, kas iš tikrųjų yra kosulys? Kaip gydomas sausas, o kaip – drėgnas kosulys? Ir kada dėl kosulio jau reikėtų kreiptis į gydytoją? Atsakymus į šiuos svarbius klausimus rasite straipsnyje. ...
Skaityti daugiauStomatitas – dažniausia burnos žaizdelių susiformavimo priežastis. Ar žinote, kokios stomatito formos pačios įprasčiausios? O kas galėtų padėti greičiau ir lengviau susidoroti su burnos opelėmis? ...
Skaityti daugiauPieninių dantų dygimo sukeliamas diskomfortas gali išderinti ne tik mažylio, bet ir visos šeimos dienotvarkę. Ką reikėtų žinoti apie pirmųjų dantų dygimą ir kas galėtų padėti šį laikotarpį išgyventi lengviau? ...
Skaityti daugiauVaikų sloga – maža bėda? Ar tikrai? Dalinamės penkiais dalykais, kuriuos reikėtų žinoti apie vaikų slogą. Galbūt jie padės pakeisti Jūsų nuomonę, kad vaikų sloga nėra jau tokia maža bėda, kaip gali pasirodyti iš pirmo žvilgsnio. ...
Skaityti daugiauturbūt nieko nestebina faktas, kad vėlyvas ruduo ir žiema laikomi tikrų...
Skaityti daugiau