Užvadėlis akims. Akiniai nuo saulės

Kai kurie akinius įsigudrina nešioti ne dėl prasto regėjimo, o būtent dėl daug besimokiusio, daug skaičiusio, apsišvietusio žmogaus įvaizdžio.
 

Jei kaitinant saulei nenešiojami apsauginiai akiniai nuo saulės, ultravioletiniai (UV) spinduliai kenkia ragenai, lęšiukui ir tinklainei. Gali prasidėti katarakta, t.y. lęšiuko drumstėjimas, ir regėjimas blogėja. Be to, prisimerkus prieš saulę, akių kampučiuose atsiranda raukšlelės. Akinių stiklas sugeria didžiąją dalį UV spindulių. Dar geriau apsaugos (be to, ir raukšlių bus mažiau) patamsinti reikiamų dioptrijų akiniai su apsauga. Tačiau nereikia verstis per galvą - pas mus, lyginant su šiltaisiais kraštais, saulės yra ne tiek jau daug.
Dar ankstyvą pavasarį, vos tik įsiplieskia saulutė, į gatves pasipila prekiautojai akiniais nuo saulės. Vos už keliasdešimt litų galima vienam sezonui įsigyti akinius su pretenzijom į paskutinį mados klyksmą. Tačiu sveikata besirūpinantis žmogus turėtų pasidomėti, ar šie akiniai iš tiesų apsaugo nuo kenksmingo saulės poveikio. Žinoma, geriausia akinius pirkti optikoje, kuri turi galiojančius sertifikatus, garantuojančius gerą akinių kokybę. Bet negalima vienareikšmiškai teigti, kad visi akiniai, kuriais prekiaujama gatvėje, yra kenksmingi arba visi puikūs. Akinių apsaugą galima nustatyti optikos parduotuvės laboratorijoje (žinoma, būtų idealu, jei jūs galėtumėte tai padaryti prieš nusipirkdami akinius, pavyzdžiui, palikę užstatą.) Tačiau jei jau nusipirkote akinius gatvėje ir nesate tikri, kad jie saugūs, vis tiek verta patikrinti, kadangi galite pakenkti akiai labiau nei būdami be akinių nuo saulės. Jei akinių stiklai užtamsinti, bet neturi apsaugos nuo UV spindulių, vyzdys išsiplečia, ir į jį patenka dar daugiau UV spindulių nei šviesoje, kai vyzdys susitraukęs. Akinių lęšių kokybę, nesvarbu, iš ko jie pagaminti, galite įvertinti ir patys. Jei žiūrint pro akinius vaizdas išsikraipo, akys greitai pavargsta, skauda, tokius akinius būtina arba mesti lauk, arba grožėtis jais kaip suvenyru, arba pakeisti stiklus. Beje, dabar labai populiarūs įvairiomis spalvomis - geltona, mėlyna, rožine, violetine, ruda ir t.t. tamsinti stiklai. Jei jie kokybiški, turi apsaugą nuo UV spindulių, jie apsaugo akis ne mažiau nei įprasti tamsiai pilki akiniai nuo saulės. Beje, pernelyg tamsius akinius reikia nešioti tik deginantis ar pan., o kasdienai, vaikščioti mieste, rinktis šviesesnius. Akiniai spalvotais stiklais padaro gyvenimą “rožinį” tiesiogine ta žodžio prasme. Pavyzdžiui, debesuotą dieną žvelgiant pro akinius geltonais stiklais vaizdas atrodo ne geltonesnis, o “saulėtesnis” ir ryškesnis, pro mėlynus - kontrastingesnis, pro žalius - ramesnis. Akinių rėmelius galima įsigyti atskirai, į juos įdėti norima spalva užtamsintus lęšius. Tie, kurie nešioja akinius dėl prasto regėjimo ir nori akinių nuo saulės, dabar gali užtamsinti reikiamų dioptrijų akinius norimu tamsumu. (Tai kainuoja apie 70 Lt.)


 

AKINIŲ FORMA, RĖMELIAI


Madų besivaikantys akiniuočiai ne mažesnį dėmesį nei lęšių kokybei skiria ir jų formai bei rėmeliams. Rėmelių kaina priklauso ne tik nuo medžiagos, iš kurios jie pagaminti, ne tik nuo kokybės, bet ir nuo “vardo”. Todėl jie gali kainuoti nuo 15 iki kelių šimtų litų. Brangiausi yra kolekciniai akinių rėmeliai, kuriuos yra sukūrę garsūs dizaineriai.
Išskirtiniu dizaineriu galite tapti ir jūs pats. Pavyzdžiui, Kaune, “Senamiesčio optikoje”, galima užsisakyti vadinamuosius varžtukinius akinius. Lęšių formą galima pasirinkti iš daugybės siūlomų nestandartinių formų arba ją galite nusipiešti patys. Tokie akinių lęšiai yra be apvado, juos laiko tik varžteliais prisukamos kojelės bei sujungimas ties nosimi. Kaina priklauso nuo rėmelių ir svyruoja nuo 200 iki 600 Lt. Šia galimybe ypač naudojasi pramogų verslo žmonės, muzikantai ir kiti įžymūs žmonės, norintis atrodyti išskirtiniau, turėti vienetinį daiktą.
Akiniai turi derėti prie aprangos stiliaus ar net spalvos, prie žmogaus būdo. Klasikinės formos rėmelius galima nešioti ilgai, o iššaukiantys, neįprastos formos ar spalvos akiniai kitais metais bus pabodę ir nieko nebežavės, o dar po keleto metų tokie akiniai atrodys tarsi iš sendaikčių dėžės. Kad ir kokio stiliaus akiniai būtų, jie atrodys gerai tik tuomet, jei tiks prie jūsų veido bruožų - tai svarbiausia. Todėl konsultuokitės su pardavėju, klauskite kitų klientų nuomonės, atsiveskite su savimi skonį turintį draugą. Kai veidrodyje pamatysite ne veidą su akiniais, o stilingą gyvo ir dirbtinio daikto derinį, tuomet ir pirkite.
Pastaruoju metu akinių pasaulyje atsiranda įvairiausių naujovių, kurios pasiekia ir Lietuvą. Pavyzdžiui, fotochrominiai (kaina 80 Lt) lęšiai sugeba saulėje per 3 minutes patamsėti, o patalpoje vėl pašviesėti, galima keisti jų atspalvį ir t.t. Tai pat yra ir mineraliniai (stiklo) lęšiai su daugiasluoksne danga, kurie yra plonesni, lengvesni už kitus standartinius mineralinius lęšius su atspindžio neduodančia danga, nesiriebaluoja, nerasoja. (Vieneto kaina - apie 50 Lt.)

Populiariausi straipsniai

Lankytojų komentarai

kqfmrvpdz pgdliqshu
2007-08-22 12:55
foargcyqi vkpicda wbay tmdux ojab wfirmkb ragswc
siga
2006-09-15 01:29
as be akiniu i lauka tai ne zingsnio

Parašykite savo nuomonę

 • :)
 • (happy)
 • :D
 • (super)
 • (hi)
 • (red)
 • (fu)
 • (fool)
 • (weird)
 • :P
 • :(
 • (hooray)
 • (bad)
 • (think)
 • 8|
 • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai