Krūminių dantų plombavimas

Kodėl svarbu taisyklingai atkurti danties anatomiją? Pasaulis jau seniai suprato, kad estetika – būties dalis, o sveikata ir puiki šypsena turi būti natūrali žmogaus būsena. Dantys yra neatsiejama veido dalis, o žmonės nori gražiau atrodyti. Šiuolaikinis odontologijos mokslas meta iššūkį neprilygstamam gamtos išradimui ir siūlo rekonstrukcinio plombavimo – odontologijos šakos, derinančios mokslą ir meną, – paslaugas. Apie rekonstrukcinį krūminių dantų plombavimą pasakoja odontologijos klinikos „Neodenta“ vadovė, Nacionalinės estetinės odontologijos akademijos prezidentė, Europos estetinės odontologijos akademijos narė gydytoja odontologė Eglė Kunčiuvienė.
 

Apie rekonstrukcinį plombavimą


Rekonstrukcinis plombavimas – itin tausojantis gydymo būdas. Plombuojant šiuo būdu, išsaugomi natūralūs danties audiniai, jų nereikia šlifuoti, protezuoti dantys dažniau išlieka gyvybingi, nežalojama gleivinė, atkuriami natūralių dantų sluoksniai artimi natūraliai danties anatomijai, grąžinamas dantų sluoksnių skaidrumas bei forma. Taip gali būti sutvarkyti ir ėduonies pažeisti, nuskilę ar nudilę, jautrūs dantys.
Plombuojant krūminius dantis, svarbu ne tik užpildyti danties ertmę, bet ir taisyklingai atkurti prigimtinę danties formą, – tai užkerta kelią kramtymo efektyvumo silpnėjimui, sąkandžio pažemėjimui, dantų pasislinkimui, pailgėjimui, dėl ko gali išsivystyti apatinio žandikaulio sąnario patologija.
Plombuojant krūminius dantis, atkuriami kramtomajame paviršiuje esantys kauburėliai, kurie yra ypač svarbūs kramtymo efektyvumui, sukandimo aukščiui išlaikyti bei dantims nuo savaiminio nudilimo apsaugoti.
Gydytojai odontologai, rekomenduodami dantų koregavimo metodus, pirmiausia įvertina, kokia žmogaus veido forma, dantų spalva ir forma, koks dantų išsidėstymas žandikaulyje, kokios plombos, vainikėlių kokybė ir patvarumas, burnos ertmės gleivinės būklė. Taip pat įvertinamas dantų ir dantenų santykis, dantų aukštis, plotis bei santykis su kitais dantimis. Būtina atkreipti dėmesį ir į amžių, lytį, pageidavimus ir pan.
Prieš plombavimą būtina atlikti profesionalią burnos ertmės higieną, kurios tikslas – pašalinti minkštąsias ir kietąsias dantų apnašas (akmenis), sustabdyti karieso, dantenų ir periodonto ligų atsiradimą.

 

Šiuolaikinės plombavimo medžiagos


Kalbant apie šiuolaikines plombavimo medžiagas, pirmiausia reikia paminėti šiuos kriterijus: ilgaamžiškumą, kainos ir kokybės santykį, apsilankymų pas odontologą skaičių ir trukmę, estetinį vaizdą.
Populiariausios šiuolaikinės plombavimo medžiagos – šviesoje kietėjantys kompozitai – dar populiariai vadinami helio plombomis. Jos turi puikų estetinį vaizdą: dėl spalvų ir atspalvių gausos šios plombos leidžia idealiai pakartoti danties spalvą, yra pakankamai tvirtos ir ilgalaikės, naudojamos tiek priekiniams, tiek krūminiams dantims rekonstruoti. Kompozicinėmis šviesoje kietėjančiomis plombomis gali būti atliekamos gana didelės dantų rekonstrukcijos. Tuo tarpu pacientui yra aktualu šių plombų tvirtumas ir ilgaamžiškumas. Tokios plombos gali tarnauti pakankamai ilgai – nuo 7 iki 10 metų. Rekonstrukcinio plombavimo tikslas yra ne tik defekto užpildymas, bet ir mechaninis netektų audinių funkcijos sugrąžinimas. Kompozicinė rekonstrukcija, atkurianti vainiko anatomiją, kontaktinį tašką, gerai nupoliruota, visuomet yra geriau už bet kokį protezavimą. Todėl, jeigu likę pakankamai vainiko kietųjų audinių, galima rekonstruoti tik kompozitu. Jeigu matytumėme, kad kompozicinė rekonstrukcija neįmanoma, tada būtina protezuoti. Galima neprotezuoti pavienių krūminių gyvų dantų – puikiausiai laikosi kompozicinės restauracijos.


 

Plačiau apie skirtumus tarp protezavimo ir plombavimo


Dantų protezavimo ir plombavimo tikslas – atkurti trūkstamus dantis, pagerinti esamą dantų būklę, grąžinti kramtymo efektyvumą bei atkurti estetinį vaizdą, suteikti dančiui taisyklingą anatominę formą ir visiškai atnaujinti jo kramtymo funkciją Šiuolaikinės technologijos leidžia pagaminti protezus, atitinkančius aukščiausius estetinius ir funkcinius reikalavimus. Šiuolaikinė odontologija gali pasiūlyti labai daug protezavimo būdų. Tam reikalinga odontologo konsultacija, kurios metu jums ir bus pasiūlytas tinkamiausias protezavimo būdas, sudaromas gydymo planas, supažindinama su gydymo etapais, terminais, kainomis. Protezavimo metu atkuriama prarasta dantų eilių struktūra ar patys dantys, kramtymo patogumas, estetinė išvaizda, dėl dantų netekimo sutrikusi kalba. Galimi du protezavimo variantai: protezuoti išimamaisaiais (lanko atraminiai protezai su įvairia fiksavimo sistema, plokštelės, apsauginiai protezai) ir neišimamais protezais (vainikėliai, laminatės, užklotų-įklotų sistema, tiltai). Protezų parinkimas priklauso nuo burnoje likusių dantų skaičiaus bei būklės.
Dabartiniai dantų ėduonies gydymo metodai, panaudojant gana aukštos kokybės plombines medžiagas ir tai derinant su gydytojo profesionalumu, duoda galimybę, kad dantų rekonstrukcijos gyvuotų pakankamai ilgai: tiek anatominės forma, tiek fiziologinė funkcija – kramtymas.
 

Kaip papildomai sutvirtinama plomba, kai nėra daug danties audinio?


Atsiradus vis geresnėms odontologinėms medžiagoms bei technologijoms, daugeliu atvejų galima plombuoti ir sutvarkyti tokius dantis, kuriuos iki šiol tekdavo tik protezuoti. Plombuojant išsaugojama daugiausia natūralių danties audinių, tuo tarpu protezuojant didelę danties dalį tenka nupjauti. Plombuojant galima patobulinti tiek nulūžusį ar nutrupėjusį, tiek ir visiškai kreivą dantį, pakeisti danties padėtį, nesimetrišką šypseną. Plombuojant efektas pasiekiamas nepalyginti greičiau – per 1-2 valandas. Pasitelkus estetinę rekonstrukcija, dantis galima išlyginti, pakeisti jų spalvą, taip pat – užtaisyti tarpus tarp dantų. Estetinės rekonstrukcijos procedūrų metu dantys yra formuojami itin preciziškai. Palyginti su tuo, kaip plombavimas buvo atliekamas prieš keliolika metų, šiandien, dabar po rekonstrukcijos „plika“ akimi nepamatysi, kad dantis apskritai buvo sugedęs ir taisytas.

 

Populiariausi straipsniai

Parašykite savo nuomonę

 • :)
 • (happy)
 • :D
 • (super)
 • (hi)
 • (red)
 • (fu)
 • (fool)
 • (weird)
 • :P
 • :(
 • (hooray)
 • (bad)
 • (think)
 • 8|
 • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai