Sveiki, bet geliantys! Kodėl?

Dantų jautrumas ne visuomet yra dantų karieso ar kitų ligų simptomas


Dantų jautrumas pasireiškia tada, kai išplonėja arba visiškai nudyla dantį dengiantis sluoksnis - danties emalis. Jame nėra nervų, kurie gali pranešti apie prasidėjusius destrukcijos procesus. Tai kodėl jaučiame dantis esant jautrius?
 

Danties “sargybiniai” - ondoblastai


Nervinių skaidulų nėra nei dantų emalyje, nei po juo esančiame dentine. Tačiau būtent dėl procesų, vykstančių emalio ir dentino jungties vietoje, ir jaučiame prasidėjusias negeroves. Dentine yra daug smulkių kanalėlių. Juose yra ondoblastų ataugų - specifinių ląstelių, labai jautriai reaguojančių į slėgio, mechaninius, temperatūros, cheminius ir kt. aplinkos pokyčius. Patys ondoblastai išsidėstę vidinėje danties dalyje - pulpoje. Joje yra gausus nervų galūnių, kraujagyslių ir limfagyslių tinklas. Per ondoblastų ataugas, esančias dentino sluoksnyje, jutimai nervų galūnėmis perduodami į pulpą. Todėl danties paviršiaus zonose, kur emalio struktūra yra pažeista, išorinius dirgiklius - šaltį, karštį, vidinės terpės pasikeitimus - žmogus jaučia kaip trumpalaikę gėlą (“nusmelkiantį”, “geliantį”, “prisilietimo” skausmą).
 

Dantų jautrumą didinantys veiksniai


1. Dantų valymas šepetuku kietais šereliais bei netinkama valymo judesių kryptis.
2. Netinkamas, pernelyg intensyvus dantis balinančių pastų naudojimas.
3. Rūgštus maistas, gėrimai su angliarūgšte.
4. Sergant gastroezofaginio refliukso liga, kai rūgštus skrandžio turinys dažnai atpilamas į stemplę, rūgštys gali paveikti ir dantų emalį.
5. Staigi temperatūros kaita (pvz., išėjus į lauką žiemą ar valgant ledus ir kartu geriant karštą kavą).
6. Darbas aplinkoje, kurioje didelė švino bei azoto junginių koncentracija.
7. Sergant bulimija ar/ir nervine anoreksija, kai dėl dažno vėmimo burnos ertmė nuolat veikiama rūgščių.
8. Danties kaklelio apsinuoginimas sergant dantenų ligomis, išsivysčius danties kaklelio erozijoms, pleištiniams defektams.
9. Danties jautrumas gali būti signalas, kad vystosi kariesas arba kita dantų ar dantenų liga. Tokiu atveju pirmajai pagalbai tiks skausmą slopinantys vaistai. Vystantis kariesui, dantys tampa jautrūs šalto ir karšto bei rūgštaus ir saldaus maisto poveikiui.


10. Padidėjęs jautrumas po dantų gydymo procedūros. Tai laikina problema, kuri gali atsirasti ir dėl danties audinių išdžiūvimo procedūrų metu, ir kai plomboms vartojamos medžiagos, sugeriančios drėgmę iš danties audinių, ypač tais atvejais, kai plombuojamos gilios ertmės. Jeigu po dantų gydymo skausmas bei jautrumas nepraeina keletą dienų, derėtų kreiptis į stomatologą, kad atrastų tikrąsias priežastis ir patartų, kaip geriausiai malšinti skausmą.
Šiais atvejais gali būti skiriama nesteroidinių vaistų nuo uždegimo, pvz., Nimesil, taip pat ibuprofeno, ketanovo.
 

Stresas ir dantų jautrumas


Žmogui, kuris patyrė stresą, nerimą ar yra veikiamas kitų neigiamų psichologinių faktorių, gali pasireikšti vadinamieji atipiniai skausmai, ypač - galvos, veido srityje, taip pat “netikri” danties skausmai bei jautrumo pojūtis. Be to, būdami streso ar nerimo būsenos, daugelį veiksmų esame linkę atlikti skubotai. Esant tokios būsenos, nesąmoningai skubama kuo greičiau baigti įkyrų ir laiko atimantį užsiėmimą - dantų valymą, nors ir žinoma, kad dantis reikia valyti ilgai ir kruopščiai. Užuot taip ir darę, ne tik dvasinės pusiausvyros nebuvimo momentais dantų valymui skiriame mažiau nei minutę (dera nepagailėti trijų).
 

8 būdai, kaip išvengti padidėjusio dantų jautrumo ir nemalonių pojūčių


1. Naudokite dantų pastas su dantų jautrumą mažinančiomis
medžiagomis (stroncio chloridu, kalio chloridu). Naudojant šias pastas ilgą laiką (bent keletą savaičių), specialios medžiagos užpildo dentino kanalėlius, ir įvairūs dirgikliai negali pasiekti ondoblastų ataugų dentine bei nervinių galūnių pulpoje.
2. Naudokite minkštus dantų šepetukus minkštais šereliais (skaitykite užrašus ant pakuotės). Dažnai (kas 3-4 mėnesius) keiskite dantų šepetuką. Jis nebetinkamas, kai šereliai pradeda krypti į šonus (jų forma pasidaro panaši į šluotą). Didelė klaida, jeigu dantys valomi skubotais, vien tik horizontaliais judesiais. Dantys valomi sukamaisiais, “iššluojamaisiais” judesiais, braukiant šepetuku nuo dantenų kramtomojo paviršiaus link.
3. Skalaukite burną po kiekvieno valgio (galima paprastu vandeniu). Dantų krapštukais naudokitės atsargiai. Tarpdančius valykite specialiu siūlu.
4. Suvalgę rūgščių vaisių, daržovių ar išgėrę sulčių, nepamirškite paskalauti burnos. Dažniau pakramtykite kieto sūrio, kuriame yra daug kalcio, stabdančio rūgščių gamybą seilėse ir stiprinančio dantis.
5. Nevalykite dantų per dažnai. Pakankama priežiūra - naudoti tarpdančių siūlą (prieš valymą šepetėliu) bei valyti dantis šepetėliu du kartus per dieną (rytą atsikėlus ir einant miegoti). Pasirinkite tinkamą dantų pastą.
6. Ribokite cukraus kiekį maiste.
7. Nuolat lankykitės pas stomatologą. Net jei visiškai nežinote, kuo galėtumėte pasiskųsti, apsilankykite stomatologijos kabinete 2-3 kartus per metus.
Per pastaruosius 15-20 metų, kai elektriniai šepetėliai tapo daugelio šeimų kasdieniniu buities reikmeniu, visame pasaulyje padidėjo dantenų pažeidimų bei recesijų (dantenų atsitraukimas nuo emaliu dengto danties kaklelio ir šaknies apnuoginimas). Valant dantis elektriniu šepetėliu patariama nespausti jo stipriai ties dantenomis.
 

Žinotina, kad...


Nuo aštrių patiekalų kartais burnoje jaučiamas nemalonus deginantis skonis. Gerai burnos deginimą ir dantų jautrumo pojūtį numalšina stiklinė pieno, nes jame esantis kazeinas sujungia aštriąsias medžiagas, kurios gali dirginti burnos gleivinę ir jautrinti dantis.
Tyrimai parodė, kad 5-16 metų vaikų, nuolat trejus metus naudojančių dantų pastas su fluoridais, sergamumas dantų kariesu yra 24 proc. mažesnis nei jų bendraamžių.
Arbatoje, ypač žaliojoje, yra daug fluoro, kuris stiprina emalį.
JAV gerontologai patvirtino, kad vyresnio amžiaus žmonės, vartojantys maistą, kuriame gausu kalcio ir vitamino D, gali tikėtis ilgai išsaugoti sveikus dantis. Kasdieninė kalcio norma - ne mažiau kaip 1 gramas, vitamino D dienos norma - šeši šimtai tarptautinių vienetų.

Populiariausi straipsniai

Parašykite savo nuomonę

 • :)
 • (happy)
 • :D
 • (super)
 • (hi)
 • (red)
 • (fu)
 • (fool)
 • (weird)
 • :P
 • :(
 • (hooray)
 • (bad)
 • (think)
 • 8|
 • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai