Burnos ertmės priežiūrai – ne tik dantų šepetėlis

Taisyklinga burnos ertmės priežiūra – tai sveikatos bei geros savijautos pagrindas. Dantis reikia valyti 2 kartus per dieną, to buvome mokomi nuo pat mažens. Tačiau žmogus, besirūpinantis burnos higiena, privalo turėti ne tik dantų pastą ir šepetėlį. Šiandien rinka mums siūlo išties daug dantų ir burnos priežiūros priemonių. Kaip nepasiklysti tokioje gausybėje ir kiekvieną priemonę naudoti būtent taip, kaip reikia? Apie tai pasakoja Kauno odontologijos klinikos „Neodenta“ direktorius gydytojas odontologas Darius KUNČIUS.
 

Burnos skalavimo skystis – kasdienei priežiūrai


Burnos skalavimo skystis yra skirtas dantims prižiūrėti tarp valymų ir po jų. Skystis skatina dantų emalės mineralizaciją, saugo nuo dantų akmenų susidarymo ir ėduonies, stiprina dantenas, apsaugo jas nuo kraujavimo. Viena svarbiausių priežasčių, kodėl būtina skalauti burnos ertmę, – skystis neleidžia kauptis bakterijoms bei šalina bakterines dantų apnašas, kurios skatina karieso ir dantenų uždegimo atsiradimą. Burnos skalavimo skystis – efektyvi priemonė burnos gleivinės uždegimų, dantenų ligų bei uždegimų profilaktikai.
Kiekvienąkart po valgio burnos ertmę išskalauti skysčiu yra kur kas patogiau negu sukti galvą, kur ir kaip išsivalyti dantis. Tereikia į skysčio pakuotės kamštuką įsipilti skysčio ir 10 sekundžių intensyviai skalauti burną. Ypač ilgas ir malonus gaivumo jausmas – garantuotas. Burnos skalavimo skysčio teikiamam ir maksimaliai efektyviam poveikiui pasiekti specialistas rekomenduoja nevalgyti ir negerti 30 minučių po procedūros.
 

Burnos gaiviklis – efektyvus kramtomosios gumos pakaitalas


Specialistai teigia, jog kramtomąją gumą geriausia kramtyti po valgio, apie 5 minutes. Per dieną kramtomą gumą reikia kramtyti ne ilgiau nei 20 minučių. Deja, to nepakanka gaiviam burnos kvapui užtikrinti visą dieną, tad aerozolinis burnos gaiviklis – geriausią išeitis. Jis momentaliai atgaivina burnos kvapą maloniu aromatu, pašalina net nemaloniausius – česnakų, tabako, alkoholio ir pan. – kvapus.
Aerozoliniai burnos gaivikliai parduodami ypač mažuose flakonuose, tad visuomet galima turėti „po ranka”. Paprastai vieno flakono talpos užtenka 250 papurškimų. Tokie burnos gaivikliai yra ypač patogūs naudoti. Flakoną laikant tiesiai, tereikia nukreipti jį į burną ir paspausti mygtuką.


 

Dantų krapštukai


Esame įpratę dantų krapštukus pirkti specializuotose maisto prekių parduotuvėse, tačiau, pasak gydytojo, tai dantenų atžvilgiu prilygsta „meškos paslaugai“. Specialių medicininės paskirties dantų krapštukų galiukai yra kruopščiai suapvalinti, o jų forma labiau trikampė negu apvali (apvalūs – skirti kulinarijos gaminiams smaigstyti). Naudojant įprastus dantų krapštukus iškyla didelis pavojus pažeisti dantenas ir dantų emalį, nes tik trikampis pagaliukas lengvai patenka į kiekvieną tarpdantį. Lygiai taip, kaip atsakingai rinktis, reikia mokėti ir elgtis su dantų krapštuku. Laikant pagaliuką 45 laipsnių kampu danties atžvilgiu jis kruopščiai stumiamas išilgai danties žemyn. Ir jokių staigių judesių, pabrėžia specialistas, nes dantenų pažeidimas – garantuotas.

 

Tarpdančių siūlas


Tarpdančių siūlas padeda išvengti dantenų ligų, nes juo išvalomi visi nešvarumai, kurių nepasiekia dantų šepetėlis. Jį rekomenduojama naudoti kiekvieną dieną.
Kad išvalytume dantis visiems pažįstamu išvyniojamu tarpdančių siūlu, iš kasetės būtina ištraukti 30–40 cm ilgio siūlą ir užsukti jo galus ant abiejų rankų smilių. Po to atsargiai įtemptu siūlu valyti tarpus tarp dantų. Viršutinio žandikaulio tarpdančiai valomi nykščiais nukreipiant siūlą į viršų, apatinio – didžiaisiais pirštais nukreipiant siūlą š apačią.
Atplėštą tarpdančių siūlą rekomenduojama naudoti tik vieną kartą, o kiekvieną tarpdantį valyti vis nauja siūlo vieta.
Tiems, kurie nenaudoja tarpdančių siūlo, nes tai nepatogu, užima daug laiko, plati burnos higienos prekių rinka siūlo ergonomišką, savo ilgu koteliu primenantį dantų šepetėlį tarpdančių siūlą su keičiama galvute.
 

Tarpdančių šepetėliai – geriausia išeitis negalint naudoti tarpdančių siūlo


Tarpdančių šepetėlis ne tik užtikrina optimalų tarpdančių išvalymą, bet ir pašalina dantų apnašas bei masažuoja dantenas. Juo patogu pasiekti ir išvalyti sunkiai prieinamas vietas, o tai yra būtina norint apsaugoti burnos ertmę nuo bakterijų dauginimosi. Tarpdančių šepetėlis yra puiki priemonė siekiant pašalinti dantų akmenis.
Po dantenų operacijų, kai yra karūnėlės, metalo keramikos tiltai, implantų ar dėl ypatingo dantenų jautrumo negalint naudoti tarpdančių siūlo, tarpdančių šepetėliai – geriausia išeitis siekiant užtikrinti maksimalią burnos priežiūrą.
Renkantis tarpdančių šepetėlį būtina atkreipti dėmesį į jo dydį. Tinkamo dydžio šepetėlio šereliai turi užpildyti tarpdančių ertmes. Jokiu būdu šepetėlio negalima per jėgą grūsti į tarpus. Dėl per didelės jėgos ir nuolatinio lankstymo viela gali sutrūkinėti, todėl iškyla pavojus susižeisti.
 

Liežuvio valiklis – prabanga ar būtinybė?


Ant liežuvio paviršiaus gyvenančios bakterijos netrukdomai dauginasi ir gamina (ypač jei sergama gerklės ligomis) storą, baltai-gelsvą liežuvio apnašą. Taip atsiranda blogas burnos kvapas, kurio panaikinti nepadeda net itin kruopštus dantų valymas, nes bakterijos, augančios ant liežuvio, pasilieka ant jo paviršiaus. Liežuvio valymas specialiu valikliu, pašalinant nuo jo paviršiaus apnašas, negyvas ląsteles ir maisto likučius, gali sumažinti blogo burnos kvapo riziką iki minimumo.

Populiariausi straipsniai

Lankytojų komentarai

Paulina
2011-03-26 11:28
daug esu sakicius apie burnos prieziura ir matau kad kaikurie tekstai yra kopijuoti (gal as klystu, gal tai nuo jusu nukopijuota..) bet vistiek jei tai jus nukopijavot tai zmonem tiesiog norintiems suzinot daugiauinformacijos apie burnos prieziura atsibos skaityt. beje cia neparasyta kad valant liezuvi galima isvengti kvepavimo taku ligu, tokiu kai bronchu ligomis

Parašykite savo nuomonę

 • :)
 • (happy)
 • :D
 • (super)
 • (hi)
 • (red)
 • (fu)
 • (fool)
 • (weird)
 • :P
 • :(
 • (hooray)
 • (bad)
 • (think)
 • 8|
 • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai