Kad šypsenos nereiktų dangstyti

Dantys labai svarbūs žmogaus estetinei išvaizdai. Kai juos turime, galime drąsiai šypsotis, kramtyti įvairų maistą, aiškiai kalbėti ir laisvai nesivaržydami bendrauti su aplinkiniais. Tačiau, netekus grupės dantų, situacija iš karto keičiasi. Dantų netekimas ir psichologiškai nuteikia prastai, juk suprantama, kad nauji savi dantys jau nebeišdygs. Gal kiek jautriau į dantų netekimą reaguoja moterys. Joms estetinė išvaizda labai svarbi. Iš tikrųjų atsiradę dantų eilių defektai, ypač priekinių dantų grupėje, labai keičia žmogaus veido išvaizdą, tarsi susenstama penketu metų.
 

Dažniausios dantų netekimo priežastys


Dantų netenkama dėl ėduonies, kai laiku nesugydytus dantis, atsiradus komplikacijoms, tenka išrauti. Taip pat dėl parodontozės, proceso, kurio metu atsiranda įvairaus laipsnio dantų paslankumas, dėl ko dantys ima klibėti ir iškrenta. Neišvengiama ir įvairių veido srities traumų, kai smūgio metu išmušami dantys, lūžta dantų šaknys.
Dantų netenkama ir esant onkologiniams procesams žandikaulių srityse. Žinoma ir atvejų, kai dėl nesusiformavusių nuolatinių dantų užuomazgų dantys neišdygsta.

 

Kas atsitinka netekus dantų


Netekus dantų suardomas natūralus dantų eilių vientisumas. Tuomet atsiranda atskirų dantų grupių funkcinis perkrovimas. Kiekviena dantų grupė yra prisitaikiusi prie skirtingo krūvio. Dėl prarasto tam tikro dantų skaičiaus likusiems dantims tenka didesnis krūvis, ir kramtymo metu tenkantis spaudimas į likusius dantis viršija normalaus dantų spaudimo jėgą. Esant tokiai situacijai, formuojasi funkcinis dantų perkrovimas. Dėl to gali skaudėti dantis kramtant. Ilgainiui atsiranda patologinis dantų paslankumas ir dantys iškrenta.


Jeigu iškrenta apatinio žandikaulio tam tikros grupės dantys, viršutinio žandikaulio tos pačios grupės dantys nebeturi kontakto ir laikui bėgant išilgėja bei gali pasislinkti viena ar kita kryptimi, sukeldami dantų eilių deformacijas. Netekus dalies dantų, kompensacinio mechanizmo dėka veido žandikaulio sistemos organai gali prisitaikyti, tačiau veido žandikaulių sistemoje vis tiek formuojasi pokyčiai, t.y. vystosi dantų eilių deformacijos. Vaikų amžiuje dantų eilių deformacijos vystosi sparčiau nei suaugusiesiems. Kuo seniau pašalintas dantis, tuo deformacija didesnė. Grubesnės deformacijos būna suaugusiems, kurie seniai neteko dantų ir laiku jų neprotezavo. Dėl skirtingos kaulo struktūros viršutinio žandikaulio pokyčiai yra didesni nei apatinio.
 

Dantų eilių defektai ir kramtymo funkcija


Įprastinėmis sąlygomis maistas kramtomas abiem žandikaulio pusėmis. Kramtymo metu abi pusės funkcionuoja pasikeisdamos.
Didėjant prarastų dantų skaičiui, keičiasi ir kramtymo funkcija. Šie pokyčiai priklauso nuo defekto vietos, prarastų dantų skaičiaus ir likusių kito žandikaulio tos pačios, kaip ir prarastoji dantų grupė, būklės. Netekus priekinės dantų grupės, maistas atkandamas ir kramtomas iltiniais ir kandžiais. O, netekus krūminių dantų, maistas kramtomas priekiniais dantimis. Priekinių dantų grupė nėra prisitaikiusi prie tokios kramtymo funkcijos, todėl dantys gauna per didelį krūvį, jie greičiau dyla, perkraunami kramtyme dalyvaujantys raumenys bei apatinio žandikaulio sąnarys.
 

Dažniausi skundai netekus dantų


Paprastai netekę priekinių dantų žmonės skundžiasi estetinio vaizdo pablogėjimu, kalbos sutrikimu, seilių taškymusi kalbant, negalėjimu atsikąsti maisto. Netekus šoninių dantų, dažniausiai skundžiamasi kramtymo sutrikimu. Didėjant prarastų dantų skaičiui ši problema tampa pagrindinė. Žmonės pastebi, kad sunku sukramtyti maistą. Kai nėra ilčių ir kandžių viršutiniame žandikaulyje, atsiranda įkritusios viršutinės lūpos sindromas. Kai nėra daugiau dantų, įdumba lūpa ir skruostai. Netekus abiejų žandikaulių dantų, kai iškrenta kontaktuojantys dantys, dažnai atsiranda lūpų kampų įskilimų, jų maceracija, dantys nudyla. Netekus dantų, vyksta ir viršutinio žandikaulio sąnario pokyčiai. Pacientai skundžiasi neįprasta apatinio žandikaulio padėtimi, pasunkėja ir pailgėja maisto kramtymas, jaučiamas kramtymo raumenų nuovargis, sąnario skausmas. Sąnario kartais gali ir neskaudėti dėl kompensacinio sąnario mechanizmo, tačiau pokyčiai nustatomi specialių tyrimų metu. Bet anksčiau ar vėliau atsiranda destrukcinių sąnario pokyčių, t.y. sąnario galvutės sunykimas, sąnarinio disko suplonėjimas ar visiškas sunykimas.
 

Galimybės grąžinti prarastas funkcijas


Nedidelio dantų skaičiaus netekimas neturi didesnės įtakos kramtymo funkcijos sutrikimams bei sąnario pokyčiams. Likusieji dantys užtikrina maisto susmulkinimą. Kada dantų ima trūkti maisto susmulkinimo funkcijai užtikrinti, sunku pasakyti. Kiekvienas atvejis individualus. Visiškam maisto susmulkinimui, kai kurių autorių duomenimis, užtenka keturiasdešimt šešiasdešimt procentų kramtymo pajėgumo. Galimybė sugrąžinti prarastų dantų funkcijas yra, tai dantų lankų protezavimas. Koks geriausias sprendimo būdas, tampa aišku įvertinus keletą kriterijų – defekto dydį, vietą, likusių dantų būklę, bendrines ligas ir t.t. Žinoma, odontologija nėra pigi, todėl ne paskutinėje vietoje ir finansinės galimybės. Kita vertus, kai požiūris į savo burnos sveikatą yra atsakingas, tai ir pinigų pavyksta sutaupyti kur kas daugiau. Protezavus prarastus dantis žmogus tarsi pasitempia, drąsiai šypsosi, ,,staiga“ užmiršęs prisidengti burną ranka.

 

Populiariausi straipsniai

Lankytojų komentarai

Aistė
2007-05-10 18:09
o kaip priziuret tai neparaset!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Parašykite savo nuomonę

 • :)
 • (happy)
 • :D
 • (super)
 • (hi)
 • (red)
 • (fu)
 • (fool)
 • (weird)
 • :P
 • :(
 • (hooray)
 • (bad)
 • (think)
 • 8|
 • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai