Mamos ir dukros pašnekesiai intymia tema

Kada ir kaip pamokyti dukrą intymiosios higienos? Apie tai prašome papasakoti UAB „Vaisingumo klinika“ gydytoją akušerę-ginekologę Redą Verbickienę.
 

Kokių intymiosios higienos elementų mergaitę turi pamokyti mama? Nuo kada tai įmanoma?
Lietuvos higienos instituto duomenimis, dauguma moterų šią informaciją yra gavusios iš savo mamų, taip pat – biologijos pamokų metu. Taigi mamos vaidmuo – bene svarbiausias. Kol dukra maža, mama jai apiprausia išorinius lytinius organus tekančiu vandeniu, rankos judesiais nuo priekio užpakaliuko link.
Kai mergaitė „išauga“ sauskelnes, jos apatinis trikotažas turi būti iš 100 proc. medvilnės, jos keičiamos kasdien. Kai ji jau „padaro“ į puoduką ir pradeda mokėti pati nusišluostyti, galima ir reikia pamokyti tai daryti tinkamai – nuo priekio užpakaliuko link, jokiu būdu ne atvirkščiai. Išoriniai lytinai organai plaunami du kartus per dieną (rytą ir vakare) tekančiu vandeniu, be muilo.
Ką mergaitė turi žinoti iki prasidedant lytiniam brendimui ir menstruacijoms?
Prasidėjus lytiniam brendimui, apsiprausti naudotinos intymiajai higienai skirtos specialios priemonės – prausikliai. Jų yra labai įvairių, ir pasirenkamos jos individualiai. Reikėtų išbandyti, kuris prausiklis geriausiai tinka. Renkantis patariama atkreipti dėmesį, ar sudėtyje yra pieno rūgšties, o probleminės odos priežiūrai – ir su ramunėlėmis, alijošiumi (ramina odą, mažina bei šalina niežulį, perštėjimą). Pieno rūgštis – medžiaga, kurios natūraliai yra makštyje; ji svarbi palaikant natūralią terpę arba pH. Vidinių lytinių organų terpės pH yra silpnai rūgštinė.
Kelnaitės turi būti medvilninės ir keičiamos kasdien. Atkreipti dėmesį į įklotus. Mergaitėms, kurioms nėra mėnesinių, higieniniai (kasdieniniai) įklotai nereikalingi. Mėnesinių metu tinkamiausi higieniniai paketai, kurių sudėtyje dominuoja medvilnė. Higienos instituto duomenimis, 71 proc. moterų naudoja sintetinius higieninius paketus. Deja, juos pasirinkti, vadovaujantis užrašais ant pakuotės, galimybių nėra – duomenys apie produkto sudėtį nerašomi, o reklaminiai pranešimai informuoja tik apie tai, kaip priglunda, kiek sugeria ir pan. Norint įsitikinti, ar gaminiai medvilniniai ir ar tinkami konkrečiai merginai, jai tenka išbandyti įvairius paketus ir kaskart stebėti – ir menstruacijų metu, ir po jų, ar naudotos priemonės nesukelia perštėjimo, niežulio, bėrimų ar kitokio diskomforto.


Labai svarbu mergaitei paaiškinti, kodėl reikia kas kelias valandas higieninius paketus keisti, taip pat – sudaryti sąlygas paketams įsigyti bei naudoti pagal poreikį. Taip pat mergaitei būtina priminti, kad ir prieš keičiant paketą, ir pasikeitus reikia nusiplauti rankas, jei yra sąlygos, kaskart, keičiantis paketą, apsiplauti išorinius lytinius organus. Visa tai turi tapti gyvenimo įpročiu. Makšties plauti nereikia, į ją neturi patekti muilo. Makštyje natūraliai yra nuo 5 iki 15 rūšių mikroorganizmų; įvairiais moters amžiaus laikotarpiais – skirtingas kiekis ir įvairi mikroflora. O muilas, kaip žinome iš chemijos, yra šarmai; jie neutralizuoja rūgščią terpę, dėl to, suardžius natūralius apsaugos barjerus, didesnė infekcijos rizika, sausėja oda. Dalis mergaičių ir merginų turi polinkį į alergines reakcijas, ir tai gali provokuoti perštėjimus, diskomfortą išorinių lytinių organų srityje. Neturint prausiklio, apsiplaunama tik tekančiu vandeniu, bet be muilo. Apsiprausti naudojant prausiklį pakanka vieną kartą per dieną, o, jeigu apsiprausiama daugiau kartų, pakanka tekančio vandens. Mėnesinių metu nereikia maudytis vonioje, o nusiprausti po dušu.
Ką turi žinoti sportuojanti, baseiną lankanti mergaitė?
Sportuojančioms mergaitėms patogu naudoti tamponus. Vietoje higieninių paketų naudojami tamponai (juos neretai renkasi jaunos moterys ir merginos; pavyzdžiui, JAV tamponus naudoja 29–30 proc. jauno amžiaus moterų ir merginų) keičiami kas 4–6 val. Taip pat, kaip ir paketai, jie įsidedami nusiplovus rankas. Rankos plaunamos ir pasikeitus. Kaip rodo tyrimai, apie trečdalis moterų rankas plauna tik po to. Tai – klaida, rankas būtina plauti ir prieš ir po paketų ar tamponų keitimo. Kodėl tai svarbu? Jei rankos nešvarios, yra nemaža toksinio šoko rizika. Apie tai įspėjama ir tamponų naudojimo lapeliuose. Nakčiai gali būti naudojami kokybiški didesnio sugėrimo laipsnio tamponai.
Kada naudotini kasdieniniai įklotai?
Kai turi prasidėti mėnesinės ar joms baigiantis, kai neaišku, ar jos baigėsi, toks įklotėlis leidžia jaustis saugiau. Antra, jis reikalingas, jeigu gydymo tikslu tenka naudoti žvakutes. Kasdien įklotai nenaudotini, tačiau gali praversti kelionės metu.
2004 m. Lietuvos higienos institutas paskelbė tyrimo-apklausos „Natūralaus ir sintetinio pluošto higieninių įklotų poveikis moterų sveikatai“ rezultatus.
Tyrimo rezultatai. Beveik trečdalis moterų (iš viso apklausta per 500) patyrė sveikatos sutrikimų dėl anksčiau (31,1 proc.) ar apklausos metu (26,1 proc.) mėnesinių dienomis naudotų higieninių įklotų. Dažniausiai minėti šie su higieninių įklotų naudojimu susiję negalavimai: niežėjimas, peršėjimas, paraudimas bei pašutimas lyties organų srityje. Tik kas ketvirta penkta moteris, patirianti šiuos nemalonius pojūčius, nurodė, kad kreipėsi į specialistą.
Vaisingumo klinika
Šv. Gertrūdos g. 64, Kaunas
Gydytoja akušerė ginekologė Reda Verbickienė
Tel.: (8 ~ 37) 20 22 01; 8 ~ 687 81 378
el. paštas: verbickiene@gmail.com

Populiariausi straipsniai

Lankytojų komentarai

...... aš
2013-01-06 20:53
aš užvakar susirgau.. t.y. 2013-01-04 naktį.... aš sau esu 6 iš klasės kuri sergu.....
mano mama susirgo 14 metų...
pilvą belenkaip skaudėjo... :(:(:(:(:(:(:(:(
nepatariu norėt jom sirgt o visos čia kiek matau pergyvena dėl jų.....
Eneida Mama
2012-12-08 19:51
Į klausimus matau niekas neatrašo, tai kokio velnio juos rašyt??? Ir kam išvis tie komentarai, jei visi taip klausinėja: "Man dvylika gimiau du tūkstantaisiais metais kada man prasidės mėnesines?" "Man trylika draugėms krūtys jau užaugo, o man ne." Viskam savas laikas, sava vieta. Išauksite, ir nezysite.
Ar vienuolikos metų mergaitė gali naudoti tamponus, nes dukra sako jog su paketais labai nepatogu. (think)(fool)
erika
2012-12-04 18:15
ar galetumet kas nors man pakomentuot kaip man belgtis gal galit padet
erika
2012-12-04 18:12
o ar galima pradet naudot iklotus?
erika
2012-12-04 18:09
man 12m. gimiau 2000metais kada man galetu buti manasines?:(
Eneida Mama
2012-11-24 22:09
Ar 11 metu mergaite gali naudoti tamponus, ar geriau naudoti paketus? Mano dukra sako jog su paketais labai nepatogu...(think) (fool)
julija
2012-03-22 10:44
Tamponai, tinkami mylėjimuisi ir aktyviam sportui: http://www.intymu.com/gynotex-wet-tampons.html

Nukopijuokite šią nuorodą į nuorodų laukelį: http://www.intymu.com/gynotex-wet-tampons.html
Adelija
2010-05-20 14:53
Sveiki. Man 13m. Jau rugseji prasidejo menesines , as du kartus sakiau mamai o po to nebesakiau, mama man atrodo kad galvoja kad ju man nera, net nzn kaip jai pasakyt’?
:(ggg
2010-02-22 16:42
man 12m geguze bus 13 o as dar nesergu menesinem nei pas mane neauga krutis o pas mano klasiokes jau senei uzaugo ka man daryt?
oj
2009-08-14 22:54
atsiprasau uz klaidas,labai skubejau :(
To ...12
2009-08-14 22:53
Nesijaudink, man paciau 10 metu, saiap labai plaukiu, noriu tapt kaip mama sako ,,moteryte’’. Kad 12 metu menesiniu nera, nmieko tokio. Sunerimti reikia, jeigu 17 metu ju dar nebus. O iki tol pergyventi nereiktu ;)
Jūratė
2009-08-03 23:06
Dėkoju Daktare už žodelį, kuris mane paguodė. teisingai elguosi. Sveikatos jums!
gelele
2009-06-23 21:38
as sergu jau du menesius ir visi kalba kad tai skausmingas dalykas, kad bega daug kraujo ir panasei, bet man taip nera nieko skausmingo ir visiskai nedaug.. :( ar tai normalu?
14
2009-01-08 14:17
Kokie simptomai prieš mėnesines? man 14.
Ginekologe
2008-10-03 11:34
Saulute: taip, sutinku su tavimi.
Mazute: Jei jauti, kad tau jų reikia naudok, tik ntu pati gali tai nuspręsti.
...: Tai visiškai normalu. Kitoms mergaitėms mėnesinės prasideda ir 14 ir 16 metų tarpsnyje.
...12
2008-08-06 19:07
Man 12 metu, dar neprasidejo menesines ar tai normalu???
mazute
2008-08-03 19:25
man 13m. ar galeciau pradeti naudoti tamponus. menesines prasidejo neseniai.
Saulute
2007-08-07 12:35
paaiskino tikrai gerai,rekomenduoju pasiskaityti.
Rodyti daugiau komentarų

Parašykite savo nuomonę

 • :)
 • (happy)
 • :D
 • (super)
 • (hi)
 • (red)
 • (fu)
 • (fool)
 • (weird)
 • :P
 • :(
 • (hooray)
 • (bad)
 • (think)
 • 8|
 • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai