Impotencija – alkoholio rykštė?

Skandalingas britų psichoterapeutas David Nutt, garsėjantis ne tik savo mokslo pasiekimais, tačiau ir įpročiais tiesiogiai  be potekstės išreikšti savo mintis ir įsitikinimus, teigė, kad nėra daugiau pavojingos žmogui medžiagos negu alkoholis. Pagal ardomojo poveikio laipsnį etanolio spiritas aplenkia daugelį nuodų ir narkotinių medžiagų, tačiau paprotys vakarais išgėrinėti  kažkodėl daugumai žmonių atrodo normalus laisvalaikio leidimo būdas. Viena ar dvi vyno taurės vakarienės metu, alaus bokalas per krepšinio varžybas ar 50 gramų likerio susitikus su savo drauge yra vertinami kaip tinkamas elgesys. Iš tiesų alkoholis yra  pavojingas ar tai tik stereotipas?

Alkoholio grėsmė

Taigi, kokia yra pagrindinė alkoholio grėsmė? Jo apgaulingame nekenksmingume! Kalifornijos mokslininkai teigia, kad mažais kiekiais etilo alkoholis yra visiškai saugus. Tiesa, jie taktiškai tyli, kad dažnai "mažas kiekis" greitai baigiasi  ir prasideda "girtuoklystė". Nėra tokios priklausomybės, kuri prasidėtų savaime - dažnai alkoholizmas gimsta būtent iš įpročio kelti taurę ypatingomis akimirkomis: džiaugsmo ir liūdesio,  draugų ir giminių rate. Ir kalba vyksta ne apie liūdnai pagarsėjusius alkoholikus, kurie ir dieną negali gyventi be pigaus vyno butelio – apie tuos, kurie kasdien gadina savo sveikatą pakankamai intelektualiame rate.

Sunku rasti klastingesnio skysčio negu alkoholis. Jis veikia smegenis kaip serotoninas (natūralus džiaugsmo hormonas), sukeliantis įsivaizduojamą laimės ir pagyvėjimo pojūtį. Būtent šis poveikis yra atsakingas už įpročio atsiradimą - vietoj to, kad mokytis gauti malonumą iš  gyvenimo, lengviau apgauti protą surogatiniais malonumais.

Tačiau šis poveikis greitai pasikeičia į daug mažiau malonų:  sumažėjus gebėjimui kontroliuoti savo emocijas ir veiksmus, girtas žmogus "pasirodo visu savo gražumu". Vieni įgauna akivaizdžios agresijos, kiti pradeda verkti be jokios priežasties, treti elgiasi per daug meiliai ... Girtavimo apraiškų skaičius yra platus, bet nė vienas iš jų neatrodo patraukliai.

Netinkamas elgesys yra ne pats baisiausias apgirtimo kompanionas. Pagal statistiką daugiau kaip pusė eismo įvykių ir trečdalis savižudybių atvejų būna apsvaigus.

Girtaujant ląstelių skaičius smegenų žievėje palaipsniui mažėja, tačiau negrįžtamas poveikis nėra iš karto pastebimas. Pažiūrėkite į asmenį, kuris ilgai ir reguliariai vartojo alkoholį - pozityvios mintys, socialinės normos ir žmogiška samprata palaipsniui pakeičiami banaliais gyvuliškais instinktais ir butelio troškimu. Ir šis procesas yra negrįžtamas - jei sunaikintas kepenis vis dar galima šiek tiek gydyti, smegenų žievė nebus atstatyta. Australijos mokslininkai įrodė, kad net tiems, kurie alkoholio vartoja 2-3 kartus per savaitę, smegenų dydis palaipsniui mažėja, o jų funkcionalumas nyksta. Vidutiniškai 200 ml stipraus 40 laipsnių gėrimo sunaikina 1000-2000 ląstelių.

Žalingas alkoholio poveikis vyrams

Kaip ir  bet kokia medžiaga, sukelianti priklausomybę, alkoholis veikia slapta - iš pradžių jūs nepastebėsite jokių pakeitimų ir nemalonių pasekmių sveikatai, tačiau su laiku, kai atsisakyti taurelės nebus įmanoma, jūs patys suprasite, koks apgaulingas pirmas įspūdis. Ir netgi įsitikinimas, kad butelis padeda atsipalaiduoti ir atsikratyti streso yra tik savęs apgaudinėjimas. Atsipalaidavimo jausmas kyla  paralyžavus dėmesio centrą ir savikontrolę - etanolis, patekęs į kraują, veikia smegenų centrus ir imituoja euforijos jausmą, nustelbdamas visus kitus jausmus, atbukindamas racionalų realybės suvokimą. Taip pat veikia marihuana ar hašišas.

Be to, kino filmų formuojamas stereotipas apie stipresnės lyties asmenybės brutalumą ir vyriškumą  dažnai tiesiogiai susijęs su alkoholinių gėrimų vartojimu. Alaus bokalas, stiklas viskio ar romo  laikomi tikrojo „kietuolio“ atributu, tačiau taip nėra. Tiesa, pirmas stiklas sveikatai nepakenks, tačiau su kiekviena nauja doze kraujagyslės ir kapiliarai taps labiau pažeidžiami ir mažiau elastingi, o širdis  dirbs puse pajėgumo. Tai reiškia, kad po poros „reguliarių vakarų su taure rankose" metų, neišvengiamai sutriks kraujotaka ir, kaip rezultatas, išsivystys impotencija. Taurelė, turėjusi sustiprinti vyriškumo įvaizdį,  jį sumenkins iki minimumo.

Alkoholio žala  moters organizmui

Moteriškasis alkoholizmas yra daug baisesnis nei vyrų. Nors etanolis veikia vienodai destruktyviai abiejų lyčių organizmus, moterų fiziologija surėdyta daug sudėtingiau: pažeidžiamumas, emocionalumas, ir psichologinis jautrumas - išskirtinės savybės, o tai reiškia, kad priklausomybę nuo laimės ir ramybės iliuzijų jos pajaučia daug greičiau. Bandydamos nuo problemų bėgti  į alkoholinę užmarštį, panelės ir ponios nusigeria daug greičiau, nes organizmas negali atsilaikyti stikliuko troškimo polinkiui, o psichologijos ypatumai trukdo proto viršenybei.

Be to, moters kepenys filtruoja etilo alkoholį daug blogiau, tai reiškia, kad kepenys greičiau irsta alkoholio poveikyje. Statistika rodo, kad pirmieji cirozės požymiai moterims pasitaiko po 5 metų priklausomybės nuo alkoholio, o vyrams - po 7.

Alkoholio vartojimo pasekmės Lietuvoje: ligotumas ir mirtingumas

Higienos instituto duomenimis, suskaičiuotais iš Privalomojo sveikatos draudimo informacinės sistemos „Sveidra“, 2016 m. bent viena tiesiogiai su alkoholio vartojimu susijusi diagnozė buvo užregistruota 28,6 tūkst. asmenų. 100 tūkst. gyventojų teko 997,9 sergantys asmenys. Dažniausiai buvo registruojama alkoholinė priklausomybė (658,6 atvejo 100 tūkst. gyventojų), alkoholio toksinis poveikis (193,4 atvejo) ir alkoholinė psichozė (124,6 atvejo 100 tūkst. gyventojų).

Higienos instituto duomenimis, 2016 m. 670 žmonių mirė dėl tiesiogiai su alkoholio vartojimu susijusių priežasčių. Dažniausiai pasitaikiusios tiesiogiai alkoholio vartojimo sukeltos mirties priežastys buvo alkoholinė kepenų liga (46,1 proc.), atsitiktinis apsinuodijimas alkoholiu (28,8 proc.) ir alkoholinė kardiomiopatija (12,2 proc.).

2016 m. vyrų mirtingumas nuo tiesiogiai su alkoholio vartojimu susijusių mirties priežasčių 3,7 karto viršijo moterų. 2016 m. 100 tūkst. miesto gyventojų teko 22,8 mirusiojo dėl šių su alkoholio vartojimu susijusių mirties priežasčių , kaimo – 24,5.

Policijos departamento duomenimis, 2016 m. kas septintą užregistruotą įvykį sukėlė neblaivus asmuo: užregistruoti 445 kelių eismo įvykiai dėl neblaivių asmenų kaltės. Juose žuvo 76 ir buvo sužeisti 726 žmonės. Dėl neblaivių vairuotojų sukeltų kelių eismo įvykių  žuvo 16 ir buvo sužeisti 285 žmonės. 

Parengė: L.Varanavičienė

Populiariausi straipsniai

Parašykite savo nuomonę

  • :)
  • (happy)
  • :D
  • (super)
  • (hi)
  • (red)
  • (fu)
  • (fool)
  • (weird)
  • :P
  • :(
  • (hooray)
  • (bad)
  • (think)
  • 8|
  • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai