Šventės be virškinimo sutrikimų

Velykos - džiaugsminga daugeliui mūsų šventė. Po ilgos žiemos mes prisikeliame kartu su atbundančia gamta. Poilsio dienos leidžia atsipūsti nuo kasdienių darbų. Bet neretai svarbiausiu šventiškumo ir poilsio akcentu tampa gausiai skaniausiais valgiais nukrautas stalas. Rezultatas - kančios sutrikus virškinimui. Apie tai, kaip jų išvengti ir ką daryti, jei jau taip atsitiko, kalbamės su Kauno II klinikinės ligoninės gydytoja Egidija Pauriene.
 

Dažniausios gausaus valgymo pasekmės


Kodėl švenčių dienomis pradeda blogiau virškinti? Pagrindinė priežastis - neracionali, pernelyg gausi mityba tomis dienomis. Juk tuomet valgoma daug daugiau nei įprasta riebaus, sunkiai virškinamo maisto, saldumynų. Be to, ilgai sėdima prie stalo beveik nejudant, geriama daugiau alkoholio, kavos. Visa tai skatina virškinamojo trakto sutrikimus.
Dažniausi negalavimai po šventinio “maratono” - pilvo pūtimas, prastas virškinimas, sunkumas viršutinėje pilvo dalyje. Tokiu atveju, jei tikrai žinoma, kad nėra organinių pakitimų, žmogui diagnozuojama dispepsija. Išvertus iš lotynų kalbos tai ir reiškia “sutrikęs virškinimas”. Dėl jo juntami pilvo skausmai, kankina atsirūgimai oru, skrandžio turiniu, maistu, kartais su tulžimi, gali būti jaučiamas deginimas už krūtinkaulio. Neretai atrodo, jog sunku kvėpuoti, vargina mieguistumas.
Neretas sutrikimas yra ir vidurių užkietėjimas arba, atvirkščiai - viduriavimas.
Dar viena dėl nesaikingo valgymo atsirandanti nemaloni problema - dujų kaupimasis, vadinamas meteorizmu. Dažniausiai jis pasireiškia, kai valgomas maistas, kuriame gausu angliavandenių ir “grubios” celiuliozės.
Visi virškinamojo trakto sutrikimai yra tikrai nemalonūs, ir kiekvienam norisi kuo greičiau jų atsikratyti. Be to, negydomi ir ilgai trunkantys gali sukelti komplikacijų.

 

Kaip visa tai įveikti?


Geriausias patarimas - pasimokyti iš blogos patirties ir nebevalgyti taip gausiai. Arba pavalgius bent jau pasivaikščioti, pajudėti. Net ir švenčių metu reiktų kreipti dėmesį į mitybą. Greičiausiai esate pastebėję, nuo kokio maisto jaučiate diskomfortą. Reiktų stengtis jo vengti. Be to, niekas netrukdo valgyti neskubant, palengva, ilgai kramtyti, nepersivalgyti. Tai irgi padeda išvengti ar bent susilpninti nevirškinimo simptomus.
Jei vis dėlto virškinimas jau sutriko, pradžioje, ypač jei simptomai silpni, į pagalbą galite pasitelkti augalines priemones. Norėdami sumažinti pilvo pūtimą, dujų išskyrimą, gerkite pankolio, kmynų, krapų arbatų. Pilvo dieglius padės įveikti ajeras, ramunėlė, raudonėlis. Virškinimą gerina kiečiai, gvazdikai, pelynai.
Yra ir cheminių preparatų, galinčių palengvinti nemalonius simptomus. Esant pilvo pūtimui labai padeda simetikono preparatai (pvz., Espumisan). Jie tinka, kai virškinamajame trakte gaminasi ir kaupiasi daug dujų, kurios pasireiškia meteorizmu.
Preparatų veiklioji medžiaga simetikonas keičia dujų burbuliukų, esančių maiste ir virškinamojo trakto gleivinėje, paviršiaus įtampą, dėl to jie subliūkšta. Atsipalaidavusios dujos rezorbuojamos arba, prasidėjus žarnų peristaltikai, pašalinamos.
Netinkamas ir gausus maistas gali sutrikdyti virškinamojo trakto motoriką. Ne laiku išsiskiria tulžies rūgštys, kasos sultys, o kadangi šie fermentai yra nebrandūs, jų neužtenka maistui suvirškinti. Todėl atsiranda nevirškinimas.
Šiais atvejais rekomenduojami fermentiniai preparatai (pvz., Pangrol, Mezym Forte), vaistai, reguliuojantys motoriką, stimuliuojantys barjerines žarnyno gleivinės funkcijas.


 

Ką reikėtų žinoti apie fermentus


Fermentai dalyvauja baltymų, riebalų, angliavandenių skaldyme ir pasisavinime. Šiuolaikinės fermentinių vaistų formos (pvz., Pangrol) užtikrina gerą virškinimą ir apsaugo nuo nemalonių virškinimo sutrikimų. Pangrolio ypatumas - kapsulėje esančios granulės, turinčios rūgštims atsparų apvalkalėlį. Pati kapsulė skrandyje ištirpsta, ir granulės tolygiai pasiskirsto maiste. Paprastai stiprios rūgštys, esančios skrandyje, greitai suardo fermentus, ir jie tampa neveiklūs. Pangrolio granulių apvalkalėlis apsaugo fermentus nuo suirimo skrandyje, bet greitai ištirpsta šarminėje terpėje, kuri vyrauja žarnyne. Todėl iš skrandžio patekusios į žarnas granulės greitai atpalaiduoja fermentus, ir maistas tolygiai suvirškinamas. Svarbu žinoti, kad kapsules reikia nuryti nekramtant, užsigeriant nedideliu kiekiu vandens, kad nebūtų pažeistas granulių apvalkalėlis. Kitas reikšmingas pangrolio kapsulių privalumas - lengva parinkti dozę pagal poreikį. Fermentai vaikams dozuojami 1000 v.v. vienam kg. Žinodami, kad vienoje pangrolio granulėje yra 500 v.v. fermentų, nesunkiai pagal svorį galime apskaičiuoti reikiamą dozę. Per Velykas valgoma daug baltymų (kiaušinių, mėsos ir kt.) bei angliavandenių (saldainių, sausainių ir kt.). Todėl labiausiai tinka pangrolis, 25 proc. daugiau turintis proteazių (fermentų, skaldančių baltymus) ir 25 proc. daugiau amilazių (fermentų, skaldančių angliavandenius) nei kiti fermentiniai vaistai. Tad per šventes turėkite geltonai žalių kapsulių, garantuojančių, kad maistas bus iki galo suvirškintas.
Šie preparatai gali būti vartojami ir tuomet, kai žmogus atsirūgsta maistu, ypač tada, kai jo skrandžio sulčių sekrecija yra normali.
Kad fermentiniai preparatai efektyviai veiktų, jų reikėtų vartoti valgant, nes būtent tada jie savo efektyvumu gali palengvinti virškinimą. Geriami kitu laiku jie arba būna neefektyvūs, arba poveikis būna pavėluotas. Vartoti valgio metu - tai nereiškia, kad būtinai reikia išgerti tada, kai valgome. Galima išgerti ir šiek tiek (5-10 min.) prieš valgį.
Per šventes naudinga preparato pavartoti kiekvieno valgio metu - per pusryčius, pietus, vakarienę. Žinant, kad teks valgyti daugiau ir ne visai įprasto maisto, galima išgerti fermentų ir profilaktiškai.

Populiariausi straipsniai

Lankytojų komentarai

Margo
2015-02-12 15:04
Atsikėlus ryte, išgerkite 2 stiklines šilto vandens (37 laipsniai) ir iškarto sučiulpkite kelis grūdelius druskos (ant peilio galiuko). Ir taip kiekvieną rytą. O jeigu kyla rūgštys, išgerkite karšto vandens su soda (0,5 a.š. pusei stiklinės), tik jokiu būdu ne šalto. (prof. Neumyvakinas)
Diana
2012-05-07 12:15
labai geras vaistazolinis maisto papildas is rozmarinu, ciberzoliu darziniu, artisoku darziniu,ir pipirmeciu- VERDIN GASTRO COMPLEX, nuo tokio sunkumos skrandije, kitaip dar vadinamos funkcines dispepsijos simptomu tikrai padeda, po motinos dienos(pas mama sventimo :) )teko gerti ,tai mazdaug po 15-20 min susitvarke visi nesklandumai skrandzio, vietoj kokiu geruju bakteriju, ar fermentu tai man labiau patiko.
Moteris
2012-03-13 10:47
reikia nevalgyti kas papuola, sveikiau gyventi ir viskas bus gerai, straipsnyje perskaiciau apie fermentu veiksminguma, bet as esu kitokios nuomones man asmeniskai fermentai nepadeda, galvociau kad geriau kokiom naturaliom priemonem sia beda iveikti,arbatos is zoleliu kurios tvarko virskinima, (pipirmeciu,kmynu,artisoku ir pan.),arba koks nors zolonis preparatas virskinimui tvarkyti.
Justina
2010-07-02 21:54
geriausia virskinima sutvarko, ir viduriavima probiotikas!!! ERCEFLORA DUO superinis probiotikas, jokio kito nenaudoju,ypac kelionese man padeda.
Simona
2009-10-20 15:43
O as tai essentiali geriu tiek virskinimo veiklai tinka tiek kepenu darbui gerinti gerai.
Ramune
2009-10-13 17:26
As igi sutrikus virskinimui geriu maalox vaista, ir virskinima sutvarko ir remeni malsina, o tai senas geras vaistas jau gal 10 metu ji naudoju .
Gita
2009-09-09 22:44
Man tai padeda labai probiotikai, jeigu sutrinka zarnyno veikla ar virskinimo sistema geriu erceflora probiotika, man labai padeda.
liuda
2009-08-13 21:49
geriausias vaistas virskinimo sutrikimams tai lietuviskas angliukas kapsulemis!!!
Mingaile
2009-08-12 10:59
As tai virskinimui ir rugstingumui muraminti visada geriu sena bet gera vaista Maalox suspencija, svelni mikstura bet sutvarko kaip mat virskinimo problemas.
Jule
2009-07-30 11:59
Visuomet virskinimui gerinti vartoju Basica maisto papilda nes jis sutvarko rugsciu sarmu pusiausvyra ir savijauta gera ir virskinimas puikus.
Rodyti daugiau komentarų

Parašykite savo nuomonę

  • :)
  • (happy)
  • :D
  • (super)
  • (hi)
  • (red)
  • (fu)
  • (fool)
  • (weird)
  • :P
  • :(
  • (hooray)
  • (bad)
  • (think)
  • 8|
  • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai