Visa tiesa apie plaukus nėštumo metu

Nėštumas – visiškai nuostabi būklė – ją visuomet apipina visokiais mitais, prietarais, įvairiausiais patikrintais ir nepatikrintais pasakojimais. Šiandien norėčiau atkreipti dėmesį ir pasikalbėti apie plaukus ir jų priežiūrą nėštumo metu ir netrukus po gimdymo. Taigi sužinokite tiesą ir atsikratykite mitų keliamų baimių.
 

Plaukai nėštumo metu...


Ne veltui, norint pabrėžti nenuspėjamą nėštumo įtaką moters pokyčiams, jos norams ir net charakterio subtilybėms, užtenka tik burbtelėt: „aišku, juk ji nėščia“. Išties nėštumo hormonų įtaka nėščiosios plaukams yra sunkiai nuspėjama. 40–50 procentų moterų nėštumo metu pasireiškia intensyvus plaukų augimas ir jų storėjimas. Kitoms gali nutikti priešingai, rašoma, kad nėštumo metu gali keistis net įprastinės plaukų savybės, tokios kaip plaukų garbanojimasis. Pavyzdžiui, nėštumo metu garbanos gali išsitiesti arba lygūs plaukai pradėti riestis sruogelėmis. Sausėti linkę plaukai gali greičiau riebaluotis ir atvirkščiai.
 

Beje, jei nėštumo metu plaukai ėmė lūžinėti ir slinkti, – tai vienas galimos geležies stokos požymių. Atlikite tyrimus ir žinosite, ar jums nereikia papildomai pavartoti papildų.


Dažyti ar nedažyti?
Nėštumo metu, ypač prasidėjus dekretinėms atostogoms, dažna būsima mamytė laiko turi daugiau, o ir noro kiek „pasitobulinti“ nestinga. Tokių minčių apimtą moterį dažnai galite išvysti keliaujant atnaujinti garderobo arba į kirpyklą. Pastarasis variantas – kaip tik nesvetimas mūsų temai. Taigi, jeigu norite kardinaliai keisti šukuoseną, – pamąstykite. Nėštumo metu veidas neretai būna kiek putlesnis, o plaukai – storesni ir ne tokie paklusnūs. Nusikirpusi juos trumpai (jeigu iki tol turėjote poilgius plaukus), galbūt pajusite palengvėjimą vasaros karščių metu, tačiau galite gailėtis tokio žingsnio dėl plaukų priežiūros ypatumų, kurių galbūt nė nesitikėjote.
Jeigu į kirpyklą užsukate tiesiog patvarkyti šukuoseną, kad greitai augantys plaukai neišduotų, jog natūrali plaukų spalva yra kiek kitokia, tikriausiai jau esate apmąsčiusi, ar tai yra saugu būsimam mažyliui. Štai šiuo klausimu vieningos nuomonės nėra, kadangi atliekant tyrimus su gyvūnais gauta duomenų, jog plaukų dažuose esančios medžiagos gali pasižymėti teratogeniniu poveikiu gyvūnams.
Apsvarsčiusios visus už ir prieš, sveikatos organizacijos laikosi tokios nuomonės: nėštumo metu dažyti plaukus galima, tačiau rekomenduojama tai daryti ne dažniau nei vieną kartą per mėnesį ir nedažyti per pirmas 8 nėštumo savaites (kadangi tuo metu vaisius yra jautriausias neigiamam poveikiui).


Manoma, kad dažant plaukus kenksmingų medžiagų kiekis, patenkantis į organizmą per galvos odą, yra itin mažas, todėl neturėtų sukelti jokių nepageidaujamų poveikių.
 

Gelbėkit! Plinku!


Tokios mintys dažniausiai gali apnikti ne nėštumo metu, bet praėjus 3–4 mėnesiams po gimdymo. Jums gali atrodyti, kad plaukai slenka tiesiog kuokštais ir kad netrukus ant galvos neliks visai nieko. Tačiau nenusiminkite – tai tiesiog normalus organizmo atsakas į tai, kas vyko su jumis nėštumo metu, ir tuos pakitimus, kurie vyksta pagimdžius kūdikį. Tikrai nenupliksite. Tiesiog nėštumo metu vyraujantys hormonai turi įtakos ir jūsų plaukų būklei, t.y. dažniausiai skatina greitesnį jų augimą ir apsaugo plaukus nuo iškritimo.
Pagimdžius hormonų pusiausvyra vėl keičiasi, organizme sumažėja estrogenų ir progesterono kiekis, taigi plaukai nebetenka savo gynėjo, todėl ima slinkti.
Praėjus 6–12 mėnesių po gimdymo, plaukų slinkimas paprastai sustoja be papildomų pastangų.
Pastebėsite, kad nėštumo metu plaukai smarkiai slenka, verčiau pasitarkite su gydytoju, jums gali trūkti kai kurių vitaminų ir mineralinių medžiagų.
Beje, pastebėta, kad plaukų slinkimą nėštumo metu dažniau patiria tos moterys, kurios kontraceptinių tablečių vartojimą nutraukė prieš pat pastodamos.
 

Depiliacija ir kitos intymios subtilybės


Nėštumo metu būsimos mamos pastebi suintensyvėjusį plaukų augimą ne tik galvos srityje, bet ir kitose kūno vietose, kas paprastai yra ne taip pageidaujama.
Plaukų šalinimas skustuvu yra lygiai toks pat saugus kaip ir ne nėštumo metu. Kita vertus, jūs galite įsipjauti, be to, jeigu jūsų oda jautri, po skutimosi ji gali būti sudirginta. Ir dar: skutamo plauko struktūra keičiasi, jie tampa kieti ir šiurkštūs.
Plaukų šalinimas vašku. Nėštumo metu oda gali jautriau reaguoti į plaukų šalinimą vašku, po pašalinimo galite jausti deginimą, nestiprų skausmą, oda ilgiau nei įprastai gali būti įraudusi. Prieš šalindamos plaukus vašku verčiau pasitarkite su savo gydytoju, kadangi gali būti tokių būklių, kurių metu plaukų šalinimas vašku yra draudžiamas.
Plaukų šalinimas depiliacijos kremais. Veikliosios šių kremų medžiagos – bario sulfidas ir kalcio tioglikolatas. Duomenų, kad šios medžiagos nėštumo metu kenksmingos, – nėra, tačiau nėra ir duomenų, patvirtinančių, kad šias medžiagas nėštumo metu naudoti saugu. Taigi į klausimą lieka neatsakyta. Bet kokiu atveju, šio metodo verčiau nenaudoti pirmąjį nėštumo trimestrą. Jeigu vis dėlto pasirinkote šį plaukų šalinimo būdą, pradžioje pamėginkite ant nedidelio odos plotelio, pažiūrėkite, kaip oda reaguoja. Šių kremų nerekomenduojama naudoti bikinio srities depiliacijai, kadangi patekęs ant gleivinės (šiuo metu ji yra dar jautresnė) kremas gali sukelti nudegimus.
Plaukų šalinimas depiliatoriumi. Saugus plaukų šalinimo būdas, tačiau oda gali būti jautresnė, labiau sudirgti po plaukų šalinimo.
Plaukų šalinimas lazeriu. Nėštumo metu šios procedūros verčiau atsisakyti, kadangi tyrimų su nėščiosiomis, t.y. kaip lazerio procedūros gali paveikti jų sveikatą ir nėštumo baigtį, nėra. Taigi, kol neįrodyta, kad tai saugu, yra tikimybė, kad tai nesaugu.
 

Ar tiesa, kad jeigu mama nėštumo metu turi labai ilgus plaukus, jos vaikeliui pritrūksta vitaminų ir mineralinių medžiagų ir jis gimsta mažesnio svorio?


Netiesa – mamos plaukų ilgis niekaip nepaveikia vaikelio augimo. Auga ne plauko galiukai, o plauko folikulas, kuris yra galvos odoje. Taigi, nesvarbu, kokio ilgio yra plaukas, suvartojamas vienodas kiekis mineralinių medžiagų ir vitaminų. Taigi, mielos mamos, džiaukitės ilgais plaukais ir nebijokite, vaikeliui tai tikrai neatsilieps.

 

Populiariausi straipsniai

Parašykite savo nuomonę

 • :)
 • (happy)
 • :D
 • (super)
 • (hi)
 • (red)
 • (fu)
 • (fool)
 • (weird)
 • :P
 • :(
 • (hooray)
 • (bad)
 • (think)
 • 8|
 • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai