Dantų plombavimas

Pačias originaliausias dantų plombavimo medžiagas archeologai atrado indėnų majų gentyse. Priekinių dantų liekanose aptikta net brangakmenių. Viduramžiais Kinijoje plombos buvo gaminamos iš gyvsidabrio, sidabro ir alavo. Tuo pačiu metu Europoje tradicinėmis laikytos plombos iš švino, aukso ir dervos mišinio. Kokia plomba odontologas plombuos, priklauso nuo paciento pageidavimų, kuriuos gali riboti tik finansinės galimybės bei konkrečios klinikos technologijos. Tad iš ko galima rinktis? Į šį klausimą atsakė Kauno medicinos universiteto Burnos priežiūros ir vaikų odontologijos klinikos vadovė doc. Simona Milčiuvienė.
 

Nuolatinės plombos


Ir vaikų, ir suaugusiųjų nuolatiniams dantims gydyti naudojamos tos pačios plombavimo medžiagos. Jas pasirenkant, atsižvelgiama į šiuos veiksnius:
• restauruojamos ertmės klasę ir plombuotai sričiai teksiantį krūvį,
• dantų, ypač neseniai išdygusių nuolatinių, mineralizaciją,
• dantų ėduonies aktyvumą ir paciento burnos higienos būklę,
• estetikos poreikius,
• gydant pieninius dantis - vaiko amžių,
• plombavimo pasirinktąja medžiaga trukmę (ypač - gydant vaikus),
• paslaugos kainos priimtinumą pacientui.
Anksčiau priekiniams kandžiams plombuoti naudotos cemento plombos, tačiau jų medžiagos nebuvo pakankamai tvirtos.
Šiuo metu naudojamos vadinamosios kompozicinės, arba specialių mišinių, plombos. Vienos jų sutvirtėja veikiant intensyvios šviesos šaltiniu (vadinamosios helio plombos), kitos, vadinamosios cheminio tvirtėjimo plombos, per keletą minučių sutvirtėja savaime.
 

Kompozicinių helio plombų privalumai


Šios plombos puikiai tinka estetiniam plombavimui. Palyginti su cheminio kietėjimo plombomis, jos yra tvirtesnės. Be to, kompozicinę helio plombą gydytojas gali reikiamą laiką modeliuoti - kol neveikiama šviesos šaltiniu, plomba nekietėja (cheminio kietėjimo plombos modeliavimo laikas yra ribotas). Didelės kompozicinių plombų atspalvių parinkimo bei derinimo galimybės. Pavyzdžiui, prie danties kaklelio galima naudoti vieno atspalvio, o prie kramtomojo krašto - kito atspalvio medžiagas, galima plombavimo medžiaga dengti visą danties paviršių arba specialia medžiaga - emalio pakaitalu - padengti tik plombą. Taip suteikiamas ypač estetiškas ir natūralus vaizdas.
Kompozicinėmis plombomis galima rekonstruoti ir palyginti didelius defektus. Pastaruoju metu kompozicinės helio plombos naudojamos ir krūminių dantų kramtymo paviršiams rekonstruoti.
Po kelerių metų kompozicinės helio plombos spalva natūraliai pakinta, tad gali tekti ją pakeisti.


 

Kompomerai


Kompomerai - tai medžiagos, naudojamos pieniniams dantims ar ėduonies pažeistiems nuolatinių dantų kakleliams plombuoti, t.y. kur sudėtinga tinkamai išsausinti ertmę, o užplombuoti reikia estetiškai. Jos netinka plombuoti sritims, patiriančioms dideles kramtymo jėgas.
Kompozicinės helio plombos vaikų pieniniams dantims gydyti taip pat gali būti naudojamos, tačiau tai nėra racionalu (jos palyginti brangios). Be to, ilgai trunkančios procedūros odontologijos kabinete vaikams netinka. Rengiantis plombuoti kompozicinėmis medžiagomis, reikia labai gerai išsausinti ertmes. Po to naudojamos vadinamosios ėsdinimo medžiagos - kaulo poroms atverti ir sujungimo medžiagoms geriau įsiskverbti. Kitas etapas - ertmės dengimas sujungimo medžiagomis - stiklo jonomerais ar kompomerais, kurios tarsi sujungia kompozicinę plombą ir danties audinius. Taigi procesas užtrunka.
Pieniniams dantukams gydyti gali būti naudojami ir vadinamieji stiklo jonomerai su fluoru. Fluoras pamažu išsiskiria į danties audinius ir taip juos, dar ne visiškai mineralizuotus, sustiprina. Tai antrinio ėduonies profilaktika. Be to, stiklo jonomerų plombos gali būti spalvotos, todėl vaikas gali pasirinkti norimą plombos spalvą.
 

Amalgamos plombų poreikis mažėja


Amalgama (sidabro, gyvsidabrio bei vario mišinys) odontologijos srityje naudojama jau nuo 1826 m. Amalgamos plombas, kaip ir anksčiau, galima sėkmingai taikyti krūminių dantų kramtomiesiems paviršiams restauruoti. Šios plombos labai tvirtos ir gali atlaikyti dideles kramtymo jėgas. Kai kuriais atvejais, kai sudėtinga ypač gerai išsausinti danties ertmę, gydytojui šią metodiką taikyti patogiau. Vidutiniškai tokios plombos laiko 8-12 metų ir ilgiau. Tačiau ilgainiui amalgama traukiasi, taip gali susidaryti mikroplyšiai, plomba gali aptrupėti ar lūžti. Dėl to gali išsivystyti antrinis ėduonis. Tokiu atveju tenka keisti plombą.
Amalgamos plombos kompozicinėms helio plomboms labiausiai nusileidžia estetinėmis savybėmis. Tačiau dėl amalgamos plombose esančio sidabro, kuris pasižymi stipriu baktericidiniu poveikiu, į mikroplyšius bakterijos įsiskverbia ne taip greitai, kaip į kompozicinių plombų paviršiaus mikroplyšius. Be to, apnašos ant amalgamos plombų kaupiasi ne taip greitai. Bet pastaruoju metu, nepaisant neblogų amalgamos charakteristikų, jų naudojimas odontologijoje yra gerokai sumažėjęs dėl tam tikrų amalgamos paruošimo ir laikymo reikalavimų.
 

Laikinosios plombos


Jos naudojamos, kai prieš plombuojant dantį reikia gydyti. Laikinieji užpildai yra kelių rūšių: iš dirbtinio dentino, su cinko oksidu, fluoru ar kt. medžiagomis. Tokiomis plombomis „pridengiami“ vaistai, įdėti į danties ertmę, gydant uždegimą ar preparuojant danties nervą. Tęsiant gydymą, šias plombas lengva išimti.

Populiariausi straipsniai

Lankytojų komentarai

Olivia
2010-10-28 16:59
Net sunku patikėti, kad XXI amžiuje vis dar rašote apie amalgamo plombas šiame kontekste. Atsitokėkite - nejaugi dar neaišku, kad gyvsidabris, kuris sudaro daugiau nei pusę amalgamo lydinio, yra mirtinas nuodas? Jis visą laiką garuoja, žmogus kasdien kvėpuoja jo nuodus, kurie kaupiasi organizme ir yra daugelio ligų priežastis. Negana to, turint burnoje keletą šių kenksmingų plombų, susidaro sveikatai pavojingas energetinis laukas, t.y. burnoje žmogus nešiojasi bateriją, kuri išreguliuoja žmogaus energetinį balansą.
Kviečiu rašyti apie tai, kokios kenksmingos medžiagos sudaro amalgamo lydynį ir apie tai, kad jas reikėtų visiškai uždrausti. Rašykite apie tai, kad visi, dar turintys dantų su amalgamo plombomis, skubėtų jas saugiai pašalinti, nes tai - tiksinti bomba.

Parašykite savo nuomonę

 • :)
 • (happy)
 • :D
 • (super)
 • (hi)
 • (red)
 • (fu)
 • (fool)
 • (weird)
 • :P
 • :(
 • (hooray)
 • (bad)
 • (think)
 • 8|
 • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai