Noriu miego, saldaus miego

Kad miegas – geriausias vaistas ligoniui, o sveikam kartais jis atstoja ir maistą, žinoma daugeliui. Kiekviena iš kartos į kartą perduodama tiesa paprastai paremta daugelio metų patirtimi, kurią šiandien įrodo ir moksliniai tyrimai. Ko reikia, kad miegas būtų kokybiškas ir kiekvieną rytą jaustumėtės tarsi iš naujo gimę?
 

Kuo miegas svarbus?


Miego specialistai teigia, kad trečdalį gyvenimo žmogus pramiega. Miego reikšmė žmogaus organizmui yra itin svarbi, juolab kad apie du trečdalius žmonių miega blogai arba yra patyrę miego sutrikimų.

 

Statistika teigia, kad apie 35 proc. vidutinio amžiaus žmonių ryte jaučiasi nepailsėję, o pagyvenusius žmones miego sutrikimai vargina dar dažniau. Kodėl geras miegas toks svarbus ir kodėl reikėtų susirūpinti miego kokybe?


Sapiegos ligoninės, įsikūrusios Vilniuje, Miego laboratorijos gydytoja neurologė Raminta Masaitienė pabrėžia tris svarbiausius dalykus, dėl ko turėtume rūpintis savo miegu.


„Visų pirma, nekokybiškas miegas sukelia įvairių sveikatos problemų – nuovargio jausmą, mieguistumą darbo metu, virškinimo sutrikimus, galvos skausmus ir kt. Be to, silpnėja atmintis, suvokimo ir pažinimo gebėjimai, trukdantys mokytis ir įsisavinti naujas žinias. Taip pat didėja širdies ir kraujagyslių ligų rizika ir kiti sveikatos pavojai. Prastas miegas turi įtakos ir endokrininei sistemai, imuninės sistemos veiklai – tampame neatsparūs virusinėms ir infekcinėms ligoms. Taip pat įrodyta, kad nemigos varginamiems žmonėms rizika susirgti depresija padidėja 4 kartus, palyginti su statistiniu vidurkiu“, – pasakoja miego specialistė.


Antrasis labai svarbus aspektas, pasak R.Masaitienės, kai dėl nekokybiško miego sumažėja atidumas, kūrybingumas, dėmesio koncentracija, sulėtėja reakcija. Yra paskaičiuota, kad per mėnesį dėl nemigos žmogus vidutiniškai praranda 6 darbingas dienas.


Ir trečiasis prasto miego poveikis – padidėjusi rizika patekti į sveikatai ir gyvybei pavojingas situacijas. Žmogaus saugumas tiesiogiai priklauso nuo miego kokybės, nes blogai išmiegoję ar neišsimiegoję žmonės dažniau linkę pakliūti arba patys sukelti nelaimingus atsitikimus tiek darbe, tiek kelyje. Įrodyta, kad maždaug apie 25 proc. avarijų sukelia žmonės, kurie būna mieguisti dienos metu. Be to, blogai miegantys, neišsimiegoję žmonės dažniau pripranta prie alkoholio, narkotikų.


 

Kokybiška lova ir pagalvė – privalu


Jei dažnai neišsimiegate, o ryte jaučiatės nepailsėję ir tai trukdo dirbti, bendrauti su kitais žmonėmis, reikėtų kreiptis į gydytoją. Tačiau ne visada reikia skubėti ieškoti brangių tyrimų ar vaistų – pirmiausia atkreipkite dėmesį į miego higieną.


Miego specialistai tvirtina, kad geram ir ramiam miegui būtina patogi aplinka. Tačiau kiekvienas žmogus tą komfortą supranta savaip. Vienam reikia visiškos tamsos, kitam – idealios tylos... Bet patogi lova, kokybiška pagalvė, tinkama oro temperatūra ir pakankamai tyli, rami aplinka yra pagrindiniai dalykai, kurie reikalingi geram miegui.


Miegas nebus kokybiškas, jei miegosite girgždančioje, kietoje lovoje. Nepatogiame guolyje miegantis žmogus gali manyti, kad išmiega gerai, tačiau prabudęs ryte jaus nuovargį, galvos, nugaros skausmus, bus irzlus. Visa tai – nekokybiško miego pasekmė. Tad, perkant lovą, didžiausią dėmesį reikia skirti čiužinio kokybei. Sveikiausia yra miegoti ant vidutinio kietumo čiužinio.


Kokybiškam miegui labai svarbi pagalvė. Vienam žmogui paprastai užtenka vienos, tačiau kokybiškos pagalvės. Pagalvė neturi būti tokia, kurioje galva „prasmegtų“ – padėjus galvą turi būti lengva kvėpuoti. Pagalvė turi būti nei per minkšta, nei per kieta, aptraukta tankiu medvilniniu ar lininiu prakaitą sugeriančiu užvalkalu. Nepatingėkite ir pasidomėkite pagalvių kokybe – mūsų rinkoje yra patogių gerą miegą garantuojančių ir netgi gydomųjų savybių turinčių pagalvių. Geriau kartą daugiau sumokėti už kokybę garantuojančio gamintojo gaminį nei pirkti abejotinos kokybės. Geras poilsis vertas daugiau nei banknotų kiekis jūsų piniginėje!
 

Miego priešai ir draugai


Aptarę jaukaus guolio sąlygas, t.y. pasikloję lovą, pereikime prie kitų ne mažiau svarbių dalykų.
Gydytojai teigia, kad daugelio žmonių miego kokybei įtakos turi pripratimas prie aplinkos. Jei esate pripratę prie nuolatinio vienodo triukšmo, tai jo beveik nejaučiate, ir tai netrukdo miegoti. Tačiau, jam padidėjus, pavyzdžiui, praskridus lėktuvui, pravažiavus mašinai, žmogus paprastai pabunda, ir tai yra normalu. Tiems, kurie negali išvengti kintančio stiprumo triukšmo, patariama miegant įsijungti ventiliatorių – negarsus jo burzgimas nuslopins kartkartėmis kylantį didelį triukšmą. Įdomu tai, kad vaikai yra mažiau jautrūs triukšmui negu suaugusieji, o vidutinio amžiaus žmonės mažiau jautrūs negu senesni. Toks pat triukšmas labiau trikdo moteris negu vyrus.


Vakare užmigti padeda malonus skaitymas, lengvos muzikos klausymas, nes tai mažina įtampą, atpalaiduoja. Tiesa, televizoriaus žiūrėjimas ar darbas prie kompiuterio turi atvirkštinį poveikį.

 

Miegamajame neturi būti nei televizoriaus, nei kompiuterio – ši patalpa yra skirta tik miegui ir seksui.
Gerai pailsėti padeda reguliarus vidutinio stiprumo fizinis aktyvumas, tačiau sportuoti reikia ne vėliau kaip 2–3 valandas iki eisite miegoti.


Alkis yra miego priešas, ir neginčijama tiesa, kad sotus žmogus lengviau užmiega (matyt, dėl tos pačios priežasties sočiai pavalgius norisi miegoti ir dieną). Naktį miegas sutriks, jei vakare išgersite per daug skysčių, nes norėsis šlapintis.


Vakare nepiktnaudžiaukite alkoholiniais gėrimais. Jeigu išgersite daugiau kaip 3 taures vyno (apie 420 g) arba 3 taureles viskio (84 g) užmigsite lengviau, bet po kelių valandų alkoholio raminamasis poveikis dings, ir jūs prabusite nepailsėję ar netgi sudirgę. Miegą trikdo ir tabako dūmai, nes nikotinas dirgina centrinę nervų sistemą.


„Jeigu dirbame ne per daug, protingai ilsimės, miegame ne mažiau kaip 7–8 valandas (tokia miego trukmė rekomenduotina suaugusiam žmogui ), tai patys pabundame ryte, net žadintuvo nereikia. Ir jaučiamės žvalūs“, – sako gydytoja neurologė R.Masaitienė.


Žvaliems būti linkime ir jums.

Populiariausi straipsniai

Lankytojų komentarai

innga00000@gmail.com
2017-11-17 11:23
Kai perkame baldus, verta atkreit į jų kokybę bei išbandyti. nes dažnai perkant internetu nematai prekės gyvai, todėl neišbandžius nežinai ar verta pirkt.

Parašykite savo nuomonę

 • :)
 • (happy)
 • :D
 • (super)
 • (hi)
 • (red)
 • (fu)
 • (fool)
 • (weird)
 • :P
 • :(
 • (hooray)
 • (bad)
 • (think)
 • 8|
 • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai