Viso geriausio, dantuk!

Deja, nemaža dalis žmonių stomatologo bijo labiau nei dantų skausmo ir gendant dantims jie verčiau renkasi tylią kančią, o ne šiuolaikinį beskausmį gydymą. Taip prarandamos savaitės ar mėnesiai, kai šių žmonių dantis dar galima nesunkiai išgelbėti. Vėliau stomatologui belieka nuleisti rankas ir paklausti: “o kur jūs buvote iki šiol?”
 

Kada dantį reikia rauti?


Beviltiškai sugedęs dantis nėra vienintelė priežastis jį išrauti. Dažnai reikia rauti kreivai dygstančius ir uždegimą sukėlusius protinius dantis. Kartais raunami visiškai sveiki dantys, pvz., ortodontinio gydymo metu taisyklingą dantų lanką suformuoti sunkiau, jei dantys susigrūdę. Tokiu atveju gali prireikti išrauti dantį, ir taip atsiranda vietos dantų lankui išlyginti. Taip pat gali prireikti šalinti labai paslankius sunkaus periodontito (parodontozės) pažeistus dantis, kurie praradę kramtymo pajėgumą ir kurių neįmanoma išgelbėti konservatyviais metodais. Vaikams neretai reikia rauti per ilgai užsilikusius pieninius dantis. Kartais dantis išraunamas dėl stomatologo klaidos, pvz., didelės šaknies kanalo perforacijos, šaknies lūžio dėl netinkamai pagaminto šaknies įkloto ar kt. Bet kuriuo atveju netekus danties laukia kitas svarbus gydymo etapas - protezavimas.
 

Rizikos grupė


Dažnai gydytojai ne visada spėja išaiškinti, ko galima tikėtis po danties rovimo ir kaip reikėtų elgtis artimiausias 24 val., kad sumažėtų komplikacijų rizika. Nesidrovėkite klausti. Jei sergate bendrinėmis ligomis, tokiomis kaip cukrinis diabetas, inkstų glomerulonefritas, turite dirbtinį širdies vožtuvą; esate sirgęs sunkiomis, ypač širdies ir kraujagyslių sistemos ligomis, pvz., širdies infarktu, insultu; jei jūsų kraujo spaudimas nuolat padidėjęs ar jei esate alergiškas kokiai nors medikamentų grupei, pasakykite stomatologui.
 

Kaip elgtis, kai jums išrovė dantį?


1. Kraujavimas. 30 minučių po danties rovimo laikykite sukandęs marlinį tamponą. Jei kraujavimas nesiliauja, tamponą pakeiskite nauju ir laikykite tvirtai sukandęs dar 20 minučių. Jei reikia, pakartokite tai dar kartą. Nesiliovus kraujavimui, susisiekite su gydytoju.


2. Rūkymas ir alkoholis. Po danties rovimo nerūkykite mažiausiai 12 valandų. Rūkalai kenkia žaizdos gyjimui. Nevartokite alkoholinių gėrimų 24 val. po procedūros.
3. Skalavimai. Išrovimo dieną burnos neskalaukite. Jūs galite gerti nekarštų skysčių, tačiau stipriai neskalaukite ir nespjaudykite, nes iš žaizdos gali pasišalinti kraujo krešulys. Nuo kitos dienos paskalaukite (ypač po valgio) dezinfekuojamaisiais tirpalais. Skalaukite keletą dienų.
4. Patinimas. Kad patinimas būtų mažesnis, prie veido rovimo vietoje reikia priglausti į rankšluostėlį suvyniotą ledo pūslę. Šaltis laikomas 30 minučių su 30 minučių pertraukomis 4-5 valandas.
5. Skausmas. Vidutiniam skausmui malšinti vartokite bet kokį vaistą, neskystinantį kraujo. Jei operacija buvo ilga, reikia išgerti paskirtų vaistų nuo skausmo.
6. Maistas. Pirmąsias 24 valandas rekomenduojamas minkštas maistas.
7. Siūlės. Jei žaizdą reikėjo susiūti ir ji buvo susiūta tirpstančiais siūlais, daugiau pas stomatologą apsilankyti nereikės. Netirpstantys siūlai paprastai išimami po savaitės.
8. Vaistai. Jei jums buvo paskirta vaistų, vartokite juos nurodytomis dozėmis.
9. Higiena. Tinkama burnos higiena pagreitins gijimą. Pirmosiomis dienomis po operacijos būkite atsargus, kad nepažeistumėte operacijos vietos ir siūlių, dantis valykite švelniai.
Atminkite, kad apleistas dantis raunamas paskutiniu atveju, kai jo neįmanoma išgydyti jokiais būdais. Tai yra perspėjimas, kad jei rimčiau nesusirūpinsite savo burnos higiena ir dantų gydymu, panašaus likimo gali sulaukti ir kiti dantys.

Populiariausi straipsniai

Lankytojų komentarai

Kristina
2012-03-06 19:21
sveiki, norejau paklaust ar galima vienu metu rauti du protinius dantis kurie remiasi i soninius danti, tai jau yra problematiska nes reiks pjaut kaulo kad ji istraukt nes jis per didelis. ka apie tai galit pakomentuot?
Remigija Meskenaite
2011-06-18 11:53
norejau paklausti,man danti trauke su dideliu puliniu..praejo jau 3 dienos bet dar labai skauda,dantenos istinusios.gal man kas negerai?
lili
2009-01-24 16:56
antradieni isrove protini danti.dejo dvi dienas tamponus.bet problema negaliu isiziot normaliai apie kieto maisto kramtyma ne kalbos ir dar salia rauto danties paliko skausmngas 7 dantis .ar tai praeis ,nes negaliu jo net priliest siandien jau 5 diena
Jolita
2008-07-21 20:06
Gal galita patarti kaip atlikti burnos higiena dvieju metuku vaikuciui, jam vienu metu istrauke penkis dantukus.

Parašykite savo nuomonę

 • :)
 • (happy)
 • :D
 • (super)
 • (hi)
 • (red)
 • (fu)
 • (fool)
 • (weird)
 • :P
 • :(
 • (hooray)
 • (bad)
 • (think)
 • 8|
 • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai