Kaip atsispirti stresui?

Stresas


Stresas – tai žmogaus fiziologinės ir psichinės įtampos būsena, kurią sukelia išoriniai ir vidiniai dirgikliai. Šie dirgikliai, su kuriais organizmas tarsi ginčijasi, vadinami stresoriais. Stresas yra natūrali organizmo reakcija ir į vidinį, ir į išorinį, teigiamą ir neigiamą dirginimą. Būdamas įprastiniu mūsų gyvenimo reiškiniu stresas skatina veiklumą, išradingumą, kūrybiškumą. Tačiau ilgai trunkantis nekontroliuojamas stresas išsekina psichiką bei imuninę organizmo sistemą ir gali tapti įvairių ligų priežastimi.
Neretai stresą sukelia blogas oras, triukšmas, konfliktai šeimoje ar darbe, kasdieniai rūpesčiai, nesaugumo pojūtis, socialinės problemos.
Maždaug trečdalis mūsų regiono gyventojų kenčia dėl oro. Jautrumas jo permainoms atsiranda dėl oro slėgio svyravimų atmosferoje. Kai krinta oro slėgis, krinta slėgis ir žmogaus cirkuliacinėje sistemoje, galintis sukelti pykinimą, galvos skausmą ir nepasitenkinimą.
 

Streso požymiai


Fiziniai – padidėjęs kraujospūdis, širdies plakimas, padažnėjęs pulsas ir kvėpavimas, kojų ir rankų šalimas, skrandžio spazmai, prakaitavimas, nuovargis, oro trūkumas. Dėl suaktyvėjusios sekrecinės funkcijos kraujuje ir paros šlapime net 1,5 – 2 kartus padidėja katecholaminų (adrenalino, ypač noradrenalino) koncentracija.
Psichiniai – prislėgtumas, nuotaikos kaita, nerimas, įtampa, pablogėjusi atmintis, neviltis. Jei stresorių intensyvumas darbo metu didelis, informacijos apdorojimo greitis sumažėja net 30 - 50 procentų.
Elgsenos pokyčiai – miego, apetito sutrikimai, dažnesnis rūkymas, alkoholio, vaistų vartojimas, pykčio protrūkiai, irzlumas, agresyvumas, verksmingumas.

{banner-25}

Tipiškos streso sukeltos ligos yra hipertoninė liga, skrandžio ir dvylikapirštės žarnos opaligė, migrena, širdies (miokardo) infarktas, kai kurios imuninės alerginės ligos.
Tyrimai įtikinamai rodo, kad žmonių, kuriuos ilgą laiką veikia intensyvus stresas, sergamumo ir mirtingumo nuo šių ligų rodikliai yra 1,8 – 2,2 karto aukštesni.
 

Kaip atsispirti stresui?


Streso neįmanoma visai išvengti, nes niekas negali mūsų apsaugoti nuo nemalonumų, jaudulį keliančių įvykių, įtampos ir pavojų. Tačiau neigiamų pasekmių sveikatai galima išvengti arba jas sumažinti, padidinus atsparumą stresui. Dažnam mūsų reikėtų keisti pasaulėžiūrą, įpročius, pradėti pozityviai mąstyti ir laikytis sveikos gyvensenos nuostatų.
* Daugiau sportuokime: mankšta, fizinis darbas, vaikščiojimas, bėgiojimas ir kita fizinė veikla yra natūraliausias būdas „sudeginti“ streso metu organizme susikaupusias kenksmingas medžiagas, sustiprinti organizmą, nervų sistemą, pagerinti nuotaiką.
* Sveikai maitinkimės: vartokime daugiau vaisių ir daržovių, ypač produktų, kuriuose yra magnio, venkime riebalų, alkoholio ir kofeino, valgykime reguliariai ir saikingai.
* Išmokime džiaugtis saulės šviesa, draugyste ir tūkstančiu kitų dalykų, kurių dažnai nepastebime prislėgti kasdienių rūpesčių.
* Gebėkime atsipalaiduoti: kelias minutes dienos metu skirkime kvėpavimo pratimams, raumenų atpalaidavimui, autogeninei treniruotei, jogai, savitaigai. Pasistenkime mąstyti apie gerus dalykus.
* Sveikai ilsėkimės: gerai išsimiegokime, nedirbkime be pertraukų iki išsekimo, dažniau būkime gryname ore, bendraukime su draugais. Atminkime, kad sveikiausio miego valandos - prieš vidurnaktį.
* Pažinkime save: įvertinkime būdo netolygumus ir kitus trūkumus. Nemanykime, kad mūsų silpnybės tai likimo bausmė. Jos duotos tam, kad jas įveiktume, todėl nekeikime likimo, nesigraužkime dėl savo trūkumų, bet stenkimės pasikeisti. Puoselėkime gerąsias būdo savybes. Atlaidumas, kantrybė, pagarba, dėkingumas ir meilė gydo sielą, padeda darniai sugyventi su savimi ir kitais žmonėmis.
Šypsena ir juokas - geriausi streso priešnuodžiai!

 

Populiariausi straipsniai

Lankytojų komentarai

x
2010-01-08 12:33
Esu baigusi masazo kursus, kelis metus praktikuojuosi masazo srityje. Atlieku gydomuosius bei atpalaiduojancius masazus uz aukas. Galiu pagelbeti zmonems po traumu ar turintiems kitokiu problemeliu. Dauguma sako, kad turiu stebuklingas rankas, tad kvieciu visus , norincius bent keleta gyvenimo akimirku pasijusti palaimingai :) Rasykite i masaz.edita7@gmail.com
16metis
2009-12-31 01:06
Nemanau, kad tabletės ar panašūs vaistai gali sumažint stresą, taip tik atsitas pripratimas prie jų
Rimute
2009-12-08 11:02
Labai geras preparatas yra streso valdymui Regustress,pati ji vartoju ir tikrai jis labai padeda.
temide
2009-05-28 19:45
jei as jau matau, kad man slogu, tai einu pabegioti, labai padeda iveikti itampa. aisku, kartais persistengiu ir traumu patiriu, bet jua fastum isigijau, svelnus, greitai isigeria
tante
2009-03-07 18:29
mano mama Tonussan vartoja, ir sakė, kad jai jis labai gerai padeda - energizuoja, be to ir streso ji nebepatiria tiek, kiek anksčiau tekdavo, sako. Beje, kad nebrangus, tai šitass irgi teisybė!
calibra
2009-03-01 16:44
as tai irgi pritariu, kad tonussan yra vertas dėmesio maisto papildas, kovojantis su stresu ir itampa. gerina jis darbinguma, gelbeja nuo is sekimo yra augalinis ir pigus. vat.
Hermis
2009-03-01 15:15
is patirties sakau, kad su streso, nuovargio ir nedarbingumo bedomis geriausiai kovoti padeda tonussan maisto papildas
17mete
2007-05-18 16:39
zynau is savo patirties kad jokie vaistai nepades!!!o jai pades lb laikinai ,cia yra psichologiniai dalykai ,geriau vaiksiokit pas osihologe , pradekite lankyti baseina ar kitus burelius kurie jums suteiktu dziaugsmo .ir keiskite mastyma !!man niekas nepadejo jokie vaistai ,magnei ,kol pati nesusiemiau ,beabejo visa sirdimi dekoju savo mamai ,kuri buvo mano psihologe !!Ji padejo man susiimt i rankas.
Prisimenu ta siauba kuri iskenciau 2savaites be miego buvau ..nieko nevalgiau ,buvau susirgus lengva depresijos forma ...ek ir kokia as kvaila buvau ...juk tiek graziu dalyku gyvenime yra ...gaila tu dienu ..praleidau veltui .. :)
banga
2006-12-02 11:35
gal pirmiausia reiktu pabandyti straipsnyje minimais patarimais pasinaudoti, o jei nepadeda, tada tik griebtis vaistu
Rasa
2006-10-17 17:08
Taigi kitame sios temos straipsnyje yra patariama vartoti xanaxa, bet man atrodo jo be recepto neduoda
Inga
2006-08-12 23:41
Kokius galetumete pasiulyti vaistus mazinancius stresa ir jauduli?
Rodyti daugiau komentarų

Parašykite savo nuomonę

 • :)
 • (happy)
 • :D
 • (super)
 • (hi)
 • (red)
 • (fu)
 • (fool)
 • (weird)
 • :P
 • :(
 • (hooray)
 • (bad)
 • (think)
 • 8|
 • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Naujausi gydytojų atsakymai

Mūsų draugai