Pasaulyje (Nr. 11)

 Rodiklis, leidžiantis nustatyti sveikatos sutrikimus

 

Europos kovos su nutukimu kongrese pristatyto tyrimo rezultatai rodo, kad tokių rimtų sveikatos sutrikimų, kaip diabetas, aukštas kraujospūdis ar širdies ligos, riziką geriausiai parodo liemens apimties ir ūgio santykis.

Tyrimo autorė Margaret Ashwell iš mokslo konsultacijų firmos „Ashwell Associates“ tvirtina, kad, norint išvengti su nutukimu susijusių ligų grėsmės, liemens apimtis turi nesiekti pusės ūgio.

Šis paprastas matavimas (liemens apimtis padalinta iš ūgio) vienodai tinka bet kokio ūgio žmonėms ir yra tikslesnis rodiklis nei vien liemens apimtis.

 

Vėjaraupių virusas padės išgydyti krūties vėžį?

 

Sukėlėjas, dėl kurio mirė milijonai, jau artimiausiu laiku gali būti panaudotas pavojingiausiai krūties vėžio formai gydyti, teigia JAV mokslininkai. Eksperimentais su pelėmis nustatyta, kad vėjaraupių viruso vakcina gali būti efektyviai panaudota gydant trigubai negatyvų krūties vėžį. Nuo 10 iki 20 procentų visų vėžio atvejų būna būtent ši agresyvaus vėžio forma, ir juo dažniau serga jaunos moterys iki 35 metų amžiaus.

Jis yra sunkiai pagydomas, nes jam nebūdingi trijų tipų molekuliniai „receptoriai“, kuriuos veikia dabartinis gydymas hormonais ir antikūnais. Šio tipo vėžys būna itin agresyvus ir dažnai atsinaujina po chemoterapijos.

 

Nustatyta eunuchų ilgaamžiškumo priežastis

 

Kaip skelbiama „New Scientist“, istorinių dokumentų, susijusių su Kinijos rūmuose tarnavusiais eunuchais, analizė leido suformuluoti hipotezę, kad kastracija gali pailginti gyvenimą.

Tokie kastruoti vyrai rūmuose gyveno nuo 16 a. vidurio iki 19 a. vidurio. Kaip matoma iš dokumentų, mirdavo jie nuo 14 iki 19 metų vyresni nei jų nekastruoti amžininkai gentainiai.  Tyrimo duomenimis, trys iš 81 eunucho buvo perkopę 100 metų ribą.

Korėjos mokslininkų nuomone, jų atrastas kastracijos poveikis yra pats įtikinamiausias įrodymas, kad vyriškas hormonas testosteronas turi įtakos vyrų ilgaamžiškumui. Ši išvada patvirtina teoriją, kad testosterono reprodukcines funkcijos kaina yra sveikata, nes jis padidina širdies ir kraujagyslių ligų ir vėžio riziką ir silpnina imuninę sistemą.

Beje, testosterono stygiumi galima paaiškinti ir silpnesnius eunuchų raumenis ir mažesnį ūgį, tačiau ir mažesnį sergamumą vėžiu bei širdies ir kraujagyslių sistemos ligomis.

Anksčiau eksperimentais buvo nustatyta, kad kastracija ilgina laboratorinių pelių gyvenimo trukmę.

 

Kodėl negalima piktnaudžiauti migdomaisiais

 

Bordo universiteto (Prancūzija) mokslininkai, atlikę ilgalaikį 15 metų trukusį tyrimą su vyresnio amžiaus žmonėmis, priėjo prie išvados, kad raminamieji vaistai benzodiazepinai gali padidinti senatvinės silpnaprotystės (demencijos) išsivystymo riziką.

Įvertinus visus kitus demenciją skatinančius veiksnius, tokius kaip amžius, lytis, išsilavinimas, įvairių vaistų vartojimas, pasirodė, kad tiems, kurie vartojo migdomuosius, tokia rizika padidėja 1,5 karto, palyginti su tais, kurie migdomųjų preparatų nevartoja.

 

Kompiuterinės tomografijos pavojai vaikams

 

JAV mokslininkai nustatė, kad JAV skubios pagalbos skyriuose labai išaugo kompiuterinės tomografijos tyrimo panaudojimas tiriant pilvo skausmo priežastį vaikams. Tačiau šis tyrimas gali pažeisti ląsteles ir taip padidinti vėžio riziką.

Kaip pastebėjo dr. Brigitte Baumann iš Niudžersio Cooper universiteto ligoninės: „Ši rizika gali būti vienam iš 500 ar vienam iš 1000, bet tai ne nulis.“

Dažnai ultragarsinis tyrimas, kuris nedidina vėžio rizikos, yra geresnė alternatyva, tačiau jis taip pat turi savo trūkumų (pavyzdžiui, priklauso nuo tyrimą atliekančio asmens), todėl kartais kompiuterinė tomografija atliekama siekiant išvengti netikslumų.

Dr. Jahan Fahimi iš San Francisko universiteto (Kalifornija) pastebi, kad  prieš darant šį tyrimą būtina įvertinti rizikos ir naudos santykį, be to, prieš atliekant palaukti nuo keturių iki aštuonių valandų, norint įsitikinti, ar vaiko būklė nepagerėja. Ir tik būklei negerėjant imtis kompiuterinės tomografijos tyrimo.

Populiariausi straipsniai

Parašykite savo nuomonę

 • :)
 • (happy)
 • :D
 • (super)
 • (hi)
 • (red)
 • (fu)
 • (fool)
 • (weird)
 • :P
 • :(
 • (hooray)
 • (bad)
 • (think)
 • 8|
 • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Mūsų draugai

Mūsų draugai