Mėlynės: gerųjų savybių kraitelė

Ar visi žino, kiek daug gerųjų ir gydomųjų savybių turi mėlynės? Senoliai manė, kad tuose namuose, kur valgomos mėlynės ir žemuogės, gydytojui nėra kas veikti. Mėlynėse yra daug cukraus, pektino, rauginių ir dažomųjų medžiagų, glikozido mirtilino, rūgščių (citrinos, obuolių, chino, gintaro), vitaminų - karotino, C, P, PP, B1, B2. Mėlynėse daugiau negu kitose uogose ir vaisiuose yra mangano, daug geležies. Augalo lapuose yra rauginių medžiagų, organinių rūgščių, eterinio aliejaus ir glikozidų neomirtilino, erikolino, arbutino.
 

Šviežios uogos


Šviežios mėlynių uogos gerina regėjimą, didina akiplotį, mažina akių nuovargį, greitina akių tinklainės atsinaujinimą. Neatsitiktinai šių uogų yra kosmonautų ir lakūnų racione. Mėlynės gerina atmintį, stiprina raumenų jėgą, gerina pagyvenusių žmonių judesių koordinavimą.

 

Sultys


Šviežių uogų sultimis galima sugrąžinti susilpnėjusį regėjimą: mėlynės (šviežiai rinktos) spaudžiamos tarp dviejų marmuro plokštelių. Sultys skiedžiamos distiliuotu steriliu vandeniu (1:1) ir lašinama į akis po 1-2 lašus keletą kartų per dieną. Rezultatas įspūdingas. Pagrindinis reikalavimas - uogos turi būti ekologiškai švarios.
Mėlynių sultys gerai tinka skalavimams nuo dantenų ir burnos ertmės, ryklės ir gerklų gleivinės uždegimų.
 

Mėlynių vynas


Iš uogų pagamintas mėlynių vynas turi gydomųjų bei dietinių savybių ir rekomenduojamas kaip efektyvus vaistas nuo viduriavimo. Vynas veikia sutraukiančiai, nes uogos turi rauginių medžiagų. Vidurius kietina ir šviežios uogos, uogų vandeniniai antpilai, mėlynių kisielius. Mėlynių uogos - puikus skrandžio ir žarnų veiklos reguliatorius, jos tinka nuo viduriavimo bet kokio amžiaus žmonėms. Vaikams geriau virti mėlynių kisielių.
 

Mėlynių antpilas


Paruošimas: 1-2 arbatiniai šaukšteliai uogų užpilami stikline verdančio vandens. Palaikoma 0,5 val. ir nukošiama. Viduriuojant rekomenduojama gerti ¼ stiklinės 5-8 kartus per dieną, galima pasaldinti cukrumi.
Antpilu galima skalauti gerklę, jis tinka kompresams esant nudegimams, odos ligoms, ypač sergant žvyneline ir egzema.
Liaudies medicina mėlynėmis gydo ir inkstų akmenligę, podagrą, reumatą, mažakraujystę. Tam skirtas džiovintų uogų antpilas (1:20) ruošiamas šaltu būdu (leidžiama nusistovėti 8 val.).


 

Mėlynių lapai


Mėlynių lapai didina skrandžio rūgštingumą, turi
jungiamųjų, kraujavimą stabdančių, uždegimą slopinančių, šlapimą varančių, spazmolitinių savybių. Bet vertingiausia tai, kad mėlynių lapai mažina cukraus kiekį kraujyje ir šlapime, tirpdo inkstų akmenis. Klinikiniai tyrimai įrodė, kad lapų antpilas - gera priemonė cukraus kiekiui mažinti sergant diabetu.
Antpilas gaminamas taip: 2 arbatiniai šaukšteliai lapų užpilami stikline verdančio vandens (taip pat, kaip su uogomis). Mėlynių lapų arbata gerai malšina troškulį. Rekomenduojama kaip profilaktinė priemonė vyresniems nei 30 metų žmonėms.
Mėlynių lapus gerai maišyti su žemuogių, juodųjų serbentų ir kitų augalų lapais.
Galima pagaminti ir sudėtingesnę arbatą, reguliuojančią ir stimuliuojančią medžiagų apykaitą: po 3 dalis žemuogių ir mėlynių lapų, 2 dalys takažolės žolės, po 1 dalį juodųjų serbentų ir čiobrelio žolės. Arbatinį šaukštą mišinio užplikyti stikline verdančio vandens, galima pasaldinti medumi.
 

Uogų rinkimo metas


Uogos renkamos, kaip liaudis sako, kai prinoksta rugiai. Senovėje sakydavo: “Prisirpo mėlynės, prinoko rugiai”. Renkamos tiktai sunokusios, nepažeistos, neapipuvusios uogos ir tik nelietingą dieną. Surinktos uogos perrenkamos, bet jokiu būdu neplaunamos. Jei numatoma ilgai laikyti, uogos džiovinamos pastogėse arba pavėsyje. Gerai išdžiovintos uogos turi būti nesulipusios ir netepti rankų. Saugomos sausoje vietoje.
 

Gurmanams


Mėlynių uogienę išvirti nesudėtinga. Uogas gerai nuplaukite, leiskite nutekėti vandeniui. Įdėkite į karštą cukraus sirupą ir virkite, kol išvirs. 1 kg uogų reikia 1,2 kg cukraus.
Dar lengviau pagaminti trintas mėlynes. Nuplautas uogas ištrinkite dubenėlyje medine grūstuve. Gautą masę apiberkite cukrumi (jo reikia du kartus mažiau nei uogų). Išmaišykite. Pakaitinkite iki 700C, išpilstykite į karštus stiklainius ir pasterizuokite.
Taip pat šviežios mėlynių uogos skanios su pienu ir cukrumi.
Mėlynių sriuba su skrebučiais
Šis receptas skirtas egzotikos mėgėjams.
Į 0,5 l verdančio vandens įdėkite 1,5 valgomojo šaukšto cukraus, 1 citrinos žievelę (džiovintą) ir 120 g nuplautų mėlynių. Virkite, kol išvirs. Nedideliame kiekyje šalto vandens ištirpinkite 0,5 arbatinio šaukštelio krakmolo ir keletą kristalų citrinos rūgšties. Supilkite į sriubą, užvirinkite ir atšaldykite. Patiekite su atskirai išvirtais skrebučiais. Jų receptas: ½ valgomojo šaukšto miltų, 1 valgomasis šaukštas pieno, ½ kiaušinio, 0,3 arbatinio šaukštelio cukraus. Viską gerai išmaišykite.

Populiariausi straipsniai

Lankytojų komentarai

mare
2010-07-21 10:21
eisim pirkt melyniu snd kibiriuka ir uzsaldysim ziemai su cukriuku :)
gitana
2010-07-09 07:53
geras straipsnis!o del temperaturos tikriausiai klaida isivele,ne 700,o 70 turetu buti.
Kestas
2010-07-06 14:55
labai puikus straipsnis bandau truputi sportuoti tai va suzinojau,kad melynes stiprina raumenu jega
Jurgita
2009-07-05 23:28
Puikus straipsnis!

Parašykite savo nuomonę

  • :)
  • (happy)
  • :D
  • (super)
  • (hi)
  • (red)
  • (fu)
  • (fool)
  • (weird)
  • :P
  • :(
  • (hooray)
  • (bad)
  • (think)
  • 8|
  • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai