Gimimo akimirką galime pasirūpinti rytdienos sveikata

Niekas neužginčys fakto, kad žmonės miršta ne nuo senatvės, o nuo ligų. Deja, neretai ir gana jauname amžiuje. Bet mokslas nestovi vietoje. Jei XIX amžiuje perversmą sukėlė antibiotikai, praėjusiame šimtmetyje – iššifruotas DNR kodas, tai pastarųjų metų laimėjimas – kamieninės ląstelės. Tik dešimtmečio klausimas, kada jos bus taikomos dar plačiau. Tačiau tada gali iškilti kitas klausimas: iš kur jų paimti? Vienas saugiausių ir pigiausių kamieninių ląstelių šaltinių – virkštelės kraujas. O gauti jo galima tik kartą gyvenime – naujos gyvybės atėjimo į šį pasaulį metu.

 

Unikali galimybė XXI amžiaus vaikams

 

Kai aplanko kūdikio laukimo stebuklas, mamytė visą dėmesį sutelkia į vaikelio atėjimą. Atsakingai ruošiasi šeimos pagausėjimui, rūpinasi kūdikio ir savo savijauta, rengia mažylio kraitelį. Artėjant šiai jaudinančiai akimirkai nereikėtų pulti į paniką, juk nėštumas ir gimdymas – ne liga, o natūralūs moters organizmui procesai. Daugiau derėtų būti gryname ore, klausytis mėgstamos muzikos... Tiesiog mėgautis nėštumu ir kuo daugiau bendrauti su mažyliu. Medikų teigimu, šalia visų džiaugsmų besilaukianti mama turėtų neužmiršti pagalvoti ir apie neįkainojamą galimybę – gimdymo metu surinkti virkštelės kraujo kamienines ląsteles, kurios ateityje galbūt galės išgelbėti gyvybę.

 

Kamieninės ląstelės – natūrali organizmo apsauga

 

Ankstyvajame vystymosi etape embrionas sudarytas tik iš nediferencijuotų kamieninių ląstelių, kurios vėliau virsta visų audinių ir organų ląstelėmis. Suaugusio žmogaus organizme kamieninių ląstelių yra kraujyje ir kaulų čiulpuose, labai maži kiekiai – kone visuose organuose ir audiniuose. Kadangi šios ląstelės gali transformuotis į bet kurio organo ir audinio ląsteles, jos veikia tarsi greitoji pagalba: įsitraukia į pažeisto organo „remontą“ ir padeda atkurti jo funkcijas. Šia unikalia galimybe stengiasi pasinaudoti ir mokslas, kurdamas įvairias ligų gydymo technologijas bei metodikas. Jau dabar naujausiais tyrimais įrodytas kamieninių ląstelių poveikis gydant itin sudėtingas ligas.

Kamieninės ląstelės mažos, bet galingos, ir būsimieji tėveliai turėtų žinoti apie jų potencialą medicinoje bei galimybę jas išsaugoti. Pats virkštelės kraujo surinkimo procesas – tai saugi ir nesudėtinga procedūra. Išvydęs pasaulį mažylis guldomas mamai ant krūtinės, taip jis jaučiasi saugus, o medikai tuo metu surenka virkštelės kraują. Kamieninių ląstelių surinkimas – tarsi biologinis sveikatos išsaugojimas. Kartą paimtos, jos gali būti saugomos dešimtmečius, o susirgus panaudojamos. Nuo visų pasaulio ligų gal ir neapsisaugosime, tačiau turime galimybę pasirūpinti natūraliu gamtos vaistu, kuriuo kasmet išgydoma vis daugiau ligų ir kuriuo pasinaudoti gali visa ląsteles išsisaugojusi šeima.

 

Kamieninės ląstelės – medicinos dabartis ir ateitis

 

„Ligų, kurias galima gydyti kamieninėmis ląstelėmis, sąrašas nuolat ilgėja. Išsaugojus savo kamienines ląsteles, užsitikrinama galimybė ateityje pasinaudoti ląstelių terapijos gydymo metodais – pačios gamtos sukurta pagalba. Šios ląstelės gali pagelbėti gydant išsėtinę sklerozę, diabetą, kt. Galima teigti, kad gamta ir technologijos suteikė galimybę iš anksto pasirūpinti savo ir savo vaikų išgijimu“, – pažymi akušerė-ginekologė dr. Daiva Bartkevičienė.

„Ląstelių terapija gali būti taikoma ir po miokardo infarkto širdies raumeniui atkurti. Tai perspektyvi sritis, kurioje atliekama daug tyrimų“, – teigia kardiochirurgas prof. habil. dr. Vytautas Jonas Sirvydis.

Sutelktos mokslininkų ir gydytojų pajėgos skelbia vis naujus modernius gydymo metodus, kurių rezultatai įrodo gydymo veiksmingumą. Kamieninėmis ląstelėmis pagrįsta terapija laikoma naujos – regeneracinės – medicinos pagrindu. Siekiama atrasti būdų, kad kamieninių ląstelių dėka organizmas pats atsinaujintų, atkurtų pažeistus audinius, organus. Jau daugelį metų pripažinta, kad kamieninės ląstelės yra nepaprastai efektyvus būdas gydyti kraujo, imuninės sistemos onkologines ligas. Kitoms ligoms gydyti dar atliekami moksliniai tyrimai, tačiau klinikiniai tyrimai skelbia sėkmingus rezultatus gydant cerebrinį paralyžių, išeminį insultą, kaulų, kremzlių defektus. Jeigu kiekvienas žmogus turėtų savo kamieninių ląstelių atsargų, jis kur kas lengviau galėtų išsigydyti daugelį ligų, kuriomis gali susirgti per savo gyvenimą. Šiuolaikinės technologijos leidžia sveikas ir jaunas kamienines ląsteles užšaldyti beveik neribotam laikui, todėl šios ląstelės formuoja naują ateities medicinos kryptį.

Susiję straipsniai

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai