Šlapimo nelaikymas – botagas gyvenimo kokybei

Čarlzas Šulcas yra pasakęs, kad „jokia problema nėra tiek rimta, kad negalėtum nuo jos pabėgti“. Vis dėlto realybėje nuo problemų ne taip paprasta pasislėpti ir apskritai daugelis pasakys banalią tiesą, kad problemas reikia spręsti, o ne jų vengti.

Ši tiesa tinka ir tiems, kurie užsimerkia ir tiesiog nenori sau pripažinti, kad jų gyvenimo kokybę drumsčia tam tikri sveikatos sutrikimai. Vienas tokių – šlapimo nelaikymas.

 

Apie tai TV 3 laidoje „Sveikas žmogus“ kalbėjomės su vidaus ligų gydytoja Jurgita Knašiene, viešosios įstaigos „Inkocentras“ vadove Jurga Misevičiene ir Lietuvos sergančiųjų prostatos vėžiu draugijos pirmininku Gediminu Žižiu.

 

Sutrikdyta gyvenimo kokybė

 

Jurga Misevičienė. „Sunkų šlapimo nelaikymą galima lyginti su tokiomis ligomis, kaip Alzheimerio liga ir insultas. Tai yra būklė, kuri labai pablogina žmogaus gyvenimo kokybę.

Gediminas Žižys. „Aš kalbėsiu apie vyrus, susiduriančiais su šlapimo nelaikymo problemomis dėl prostatos vėžio gydymo komplikacijų. Ta problema iš tiesų egzistuoja, tik labai gaila, kad mažai kas imasi ją spręsti. Apskritai, kalbant apie urologines ligas, daugeliu atvejų stiprioji lytis tampa labai drovi.“

Jurga Misevičienė. „Šlapimo nelaikymas sukelia tiek medicininių, tiek socialinių, tiek psichologinių ir finansinių problemų.

Iš medicininių galima paminėti odos pažeidimus, tokius kaip paraudimai, pašutimai, jei pacientas yra gulintis..

Socialinės problemos tos, kad asmuo atsisako įprastinės gyvenimo veiklos: kelionių, išvykų, užsisklendžia savyje. Tarkim, moteris, varginama dirglios šlapimo pūslės, išeidama iš namų visuomet privalo numatyti vietas, kuriose galės pasišlapinti. Jei tokių vietų nežino, dažnai apskritai nusprendžia nekelti kojos iš namų.

Kai kurie pacientai priversti su savimi nešiotis papildomų slaugos priemonių ar net drabužių. Dažnai jie renkasi dėmes maskuojančius rūbus.

Vėlyvose stadijos žmogus tampa priklausomas nuo jį slaugančiojo. Prarandamas orumas, savigarba, iškyla didesnė depresijos tikimybė.“

Jurgita Knašienė. „Paciento šlapimo nelaikymas turi įtakos ne tik jo gyvenimo kokybei, bet ir artimųjų.“

Jurga Misevičienė. „Šlapimo nelaikymas atsiliepia ir sergančiojo darbui. Žmogus bijo, kad kolegos pastebės, jog jis dažnai bėgioja į tualetą. O jei dar nespėjo laiku pasikeisti arba iš viso neturėjo įkloto ir apsišlapino...

Praėjusiais metais atliktų Šiaurės Europos šalių tyrimų duomenimis, iki 3 proc. žmonių, turinčių šlapimo nelaikymo problemą, apskritai nebegali dirbti.“

Jurgita Knašienė. „Noriu priminti, kad jei yra bet koks nevalingas šlapimo ištekėjimas, tai jau yra šlapimo nelaikymas. Dauguma galvoja, kad jei vienas lašelis ištekėjo, – normalu. Ne, esant normaliam senėjimui, turi būti ir visiškas šlapimo valdymas.“

 

Būklė ne mirtina, bet žalojanti asmenybę

 

Jurgita Knašienė. „Kas sukelia šlapimo nelaikymą? Priežasčių yra labai daug. Jei kalbame apie vyresnį amžių, tai reikia paminėti amžinius šlapimo sistemos organų pokyčius. Dar vėliau senstant blogėja ir pažintinės funkcijos, kai žmogus nesuvokia poreikio šlapintis ar atidėti šį procesą.

Vyresniame amžiuje ši būklė susijusi su visomis lėtinėmis ligomis: tai ir Alzheimerio, Parkinsono ligos, išsėtinė sklerozė, insultas ir kiti smegenų kraujotakos sutrikimai. Dar galima paminėti širdies ir kraujagyslių nepakankamumą, lėtines plaučių, endokrinines ligas. Įtakos turi ir įvairių vaistų vartojimas.

Įtakos turi ir operacijos, tai ir prostatos šalinimo, ginekologinės operacijos. Taip pat radiacinis gydymas. Moterims šlapimo nelaikymas dažnai pasireiškia menopauzės laikotarpiu ir kaip nėštumo, gimdymo komplikacijos.

Jurga Misevičienė. „Ne paslaptis, kad nuo paciento sklinda nemalonus kvapas, žmonės nuo jo gręžiasi, o jis tai pastebi. Tuomet asmuo jaučiasi dar blogiau. Kad tokių dalykų nebūtų, jis turi naudoti slaugos priemones.

Ši būklė nėra mirtina, todėl valdžios institucijos ne tiek daug dėmesio jai skiria. Pavyzdžiui, žmogui kompensuojama tik 30 vienetų sauskelnių, įklotų ar paklodžių per mėnesį pasirinktinai, o tai yra 1 vnt. per dieną, o Pasaulinė sveikatos organizacija rekomenduoja naudoti 3 vienetus per dieną.“

Gediminas Žižys. „Vyrams, turintiems šių bėdų, problemą būtų galima spręsti atliekant operacijas, kurios įprastos kitose šalyse. Operacijos, Lietuvoje kainuojančios 5000 litų, metu yra įstatomi pošlapliniai raiščiai, kurie Vakaruose kompensuojami, Lietuvoje – ne. Iš tikrųjų ne tiek daug ir reikėtų šių operacijų, mūsų paskaičiavimais – iki 100.“

 

Labiausiai kenčia moterys

 

Jurgita Knašienė. „Šlapimo nelaikymas yra dažna problema, mes net nesusimąstome, kaip plačiai ji paplitusi. Apskaičiuota, kad šlapimo nelaikymas vargina 10 procentų visos populiacijos. Bet noriu pastebėti, kad metams bėgant šie procentai didėja. Jau ir Lietuvoje atlikti tyrimai, kurie rodo, kad daugiau kaip 40 procentų pagyvenusių moterų vargina šlapimo nelaikymas. Vyresniame amžiuje dėl šios ligos kenčia apie pusė pacientų.“

Jurga Misevičienė. „Būtina paminėti, kad yra dar viena sritis, kur ypač moterys jaučia diskomfortą – lytinis gyvenimas. Moteris, turinti dirglią šlapimo pūslę, lytinio akto metu gali nelaikyti šlapimo. Iš tikrųjų sueitis labai pasunkėja, moteris jos vengia. Kyla šeimyninės problemos, barniai.“

Jurgita Knašienė.  „Norėčiau paneigti mitą, kad šlapimo nelaikymas yra išimtinai tik vyresnių žmonių problema. Jis gali varginti įvairaus amžiaus ir lyties žmones.

Vaisingame amžiuje, kai būna nėštumai, gimdymai, dėl šlapimo nelaikymo daugiausia skundžiasi moterys. Net ir pirmas sunkus gimdymas gali turėti tokių pasekmių.

Vyrams jauname amžiuje tik išimtiniais atvejais pasitaiko šių sutrikimų.“

 

Išeitis – ieškokite pagalbos

 

Jurgita Knašienė. „Dar vienas mitas, kad šlapimo nelaikymas yra normalus reiškinys. Reikia sau ir gydytojui pripažinti šią problemą. Juo labiau kad gydymo būdų tikrai yra, tiek medikamentinių, tiek nemedikamentinių ar chirurginių. Taip pat taikomos ir fizioterapijos priemonės.“

Jurga Misevičienė. „Šlapimo nelaikymo varginamiems žmonėms pirmiausia pasiūlyčiau ateiti pas mus. „Inkocentras“ yra įsikūręs Vilniuje, Lukiškių g. 5, 228 kabinete. Čia galite gauti išsamią informaciją apie šlapimo nelaikymą, kur kreiptis gydymo tikslais, kaip su tuo susigyventi, kaip pasirinkti slaugos priemones. Konsultuoja puikūs specialistai.

Jei nedrąsu ateiti, galite rašyti elektroninį laišką, skambinti ar apsilankyti mūsų interneto svetainėje www.būksausas.lt. Čia sužinosite daugiau apie ligą, galėsite užduoti klausimus.“

Jurgita Knašienė. „Iš tikrųjų pripažinti, kad nelaikau šlapimo, yra labai sunku. Pažiūrėkite, kaip poliklinikoje prie gydytojo kabineto žmonės giriasi tokiomis ligomis, kaip artrozė, stuburo išvarža, bet nė vienas nekalba apie šlapimo nelaikymą. Aišku, tai labai intymi problema, bet būtina ieškoti pagalbos ir pasitikėti specialistais.“

Gediminas Žižys. „Svarbiausia neužsidaryti savyje ir nekentėti. Lietuvoje nuo šios problemos kenčia apie 250 tūkstančių gyventojų, daugiausia moterys, dėl to jiems būtina ieškoti pagalbos. Taip pat ir šeimos gydytojai galėtų paklausinėti, ar neturi šlapinimosi problemų. Atsakymai galėtų užkirsti kelią, kad ir prostatos vėžiui.“

Susiję straipsniai

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai