Kaip atsikratyti varginančio peties skausmo

Retas keturiasdešimtmetis nėra varginamas nuolatinių ar kartkartėmis užeinančių vieno, rečiau abiejų pečių skausmų. Skausmai gali kamuoti tiek sunkiai kaime dirbančią moterį, tiek jauną ir energija trykštantį sportininką. Maudžiantys pečių juostos skausmai ne tik gadina nuotaiką, mažina darbingumą, bet ir gali būti pirmieji rimtos ligos ženklai. Kaip išvengti skausmo, kada pradėti gydyti ir kaip atsikratyti pečių skausmo, klausiame patyrusios savo srities specialistės Vilniaus universiteto Santariškių klinikų reumatologijos centro gyd. Ritą RUGIENĖS.
 

Ne tik vyresnio amžiaus žmonių problema


Pasak gyd. R. Rugienės, peties sąnario skausmai yra vienas dažniausių reumatologo praktikoje girdimų skundų. Didžiąją peties sąnario skausmų dalį lemia aplink sąnarį esančių struktūrų pažeidimas. Moterims peties sąnarių skausmai pasireiškia daug dažniau nei vyrams. Pasak gydytojos, dažniausiai peties sąnario skausmai prasideda po sunkaus fizinio darbo, kai šiems sąnariams tenka didelis krūvis. Per kelias dienas skausmai praeina. Bet jei jie stiprėja, atsiranda judesių apribojimas ir skausmingumas, sąnario sritis patinsta, parausta, pakinta peties ar žasto struktūra – tuomet nedelsiant būtina kreiptis į medikus. Sunerimti reiktų, jei kartu su sąnario skausmais atsiranda karščiavimas, prakaitavimas ir bendras negalavimas. Tuomet reikalinga specialisto – gydytojo reumatologo ar ortopedo konsultacija, nes yra pūlingo artrito ar net tuberkuliozės tikimybė. Peties skausmas, atsiradęs po traumos, taip pat neturėtų būti gydomas be medikų pagalbos. Tik gydytojas gali nustatyti, ar nėra kaulų lūžio ar neplyšę raiščiai, sausgyslės. Todėl, jei jus kamuoja pečių skausmai, nedelsdami kreipkitės į medikus, jie ne tik nustatys skausmo priežastį, bet ir paskirs tinkamų vaistų.
Ne viena skausmo priežastis
Peties skausmai gali atsirasti dėl daugelio priežasčių. Visų pirma, skausmu pasireiškia sąnario uždegimas – artritas. Tai gali būti vieno sąnario uždegimas, kilęs dėl pūlingo proceso ar dėl tam tikrų kristalų susikaupimo sąnaryje ir aplink jį. Tokios ligos pavyzdys yra destrukcinis sąnario pažeidimas, vadinamasis Milwakee petys. Tai vyresnio amžiaus žmonių liga, kuri pasireiškia labai stipriais skausmais, judesių apribojimu, atlikus rentgenologinį tyrimą, nustatomas ryškus sąnario pažeidimas. Skystyje iš sąnario yra aptinkama hidroksiapatitų kristalų.


Neretai peties skausmu skundžiasi ir reumatinėmis ligomis sergantys ligoniai. Šis sąnarys pažeidžiamas sergant reumatoidiniu ar reaktyviu artritu, psoriazine artropatija, podagra, reumatine polimialgija. Petį gali skaudėti ir dėl sąnarį supančių struktūrų – raiščių, sausgyslių ir raumenų uždegimo. Tai peties sąnario periartritas, atsirandantis dėl ilgalaikės traumos ar infekcinės ligos. Peties periartritu gali pasireikšti širdies ar onkologinės – krūtų, plaučių ir kt. ligos. Ligoniai, sergantys stuburo kaklinės dalies degeneracinėmis ligomis, neretai skundžiasi ir peties skausmu bei judesių apribojimu.


 

Būtina laiku pradėti gydyti


Peties skausmo gydymo taktiką lemia skausmo priežastis. Nustačius sąnario kaulinių struktūrų lūžį, būtina galūnės imobilizacija, o neretai ir operacija. Jei yra reumatinė ar kita liga, sukelianti peties sąnario skausmus, visų pirma reikia gydyti pagrindinę ligą. Po fizinio krūvio atsiradusiam skausmui gydyti rekomenduojama petį tepti uždegimą malšinančiais tepalais. Neretai pagelbsti ir fizinės medicinos gydytojo paskirtos fizioterapijos procedūros – magneto terapija, elektroforezė su novokainu ar hidrokortizonu ir kt.
Ne vienas skausmą bando mažinti mankštindami petį. Tačiau gydytoja įspėja, kad negalima sąnario apkrauti ūmiuoju ligos periodu. Fizinį krūvį ir judesių amplitudę rekomenduojama didinti labai lėtai. Kiekvienu peties skausmo atveju mankšta turėtų būti individuali, rekomenduota gydytojo specialisto.
Jei negelbsti minėtos priemonės, tuomet gydytojai dažniausiai paskiria nesteroidinių vaistų nuo uždegimo (NVNU). Taip pat skiriama raumenis atpalaiduojančių vaistų, B grupės vitaminų. Jei skausmus sukėlė aplink sąnarį esančių audinių uždegimas, gana veiksminga priemonė yra nuskausminamųjų vaistų ar gliukokortikoidų injekcijos į pažeidimo vietą.
 

Kuo geriausia slopinti skausmą?


Pasak gyd. R. Rugienės, NVNU yra dažniausiai vartojami vaistai, esant sąnarių, o kartu ir peties skausmams. Jie pasižymi uždegimą slopinančiu, karščiavimą mažinančiu ir nuskausminamuoju poveikiu. Deja, kiekvienas vaistas turi nepageidaujamą poveikį. Ne išimtis ir šie vaistai. Pagrindinė jų dažno vartojimo komplikacija – virškinamojo trakto pažeidimai. Yra sukurti naujesni preparatai, leidžiantys išvengti jų pirmtakų sukeliamų komplikacijų, tokie kaip meloksimas (vaistinėse parduodami Movalio pavadinimu). Jie, palyginti su klasikiniais, geriau toleruojami ir taip pat veiksmingai slopina skausmą. Jie neturi žalingo poveikio virškinamajam traktui ir pasižymi gleivinę apsaugančiu poveikiu. Dėl to sumažėja kraujavimo iš virškinamojo trakto ir kitų pažeidimų tikimybė tiek jaunesniems, tiek ir vyresnio amžiaus ligoniams. Tačiau šios grupės vaistų nereikėtų vartoti vyresniems pacientams, kurie serga lėtine širdies liga ir didesnė tromboembolinių komplikacijų rizika.

Susiję straipsniai

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai