Kad ausis nesirgtų

Ankstyvas pavasaris - metas, kai susiduriame su įvairiomis peršalimo ligomis. Viena iš jų - ausų uždegimas. Tačiau, kaip teigia specialistai, ši liga - tai kai kurių kitų peršalimo ligų pasekmė. Apie ausų uždegimą, jo eigą ir gydymą kalbėjomės su Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikos Ausų, nosies ir gerklės klinikos vadovu docentu Romu KAŠINSKU.
 


Kuo pavojingas ausų uždegiminis procesas
Iš visų ausies struktūrų problematiškiausia - vidurinė ausis. Kadangi ji ribojasi su smegenimis, laiku nepradėtas gydyti uždegiminis procesas gali pereiti į smegenis, išplinta į gretimus organus. Išplitęs į smegenis, jis gali sukelti meningitą, smegenų abscesus, o tai išgydyti sunku ir komplikacijos gali baigtis mirtimi.
Vidurinės ausies uždegimo simptomai
Skausmas. Vienas iš pagrindinių vidurinės ausies uždegimų simptomų - skausmas. Tiesa, ne visada ausies skausmas reiškia, kad prasidėjo vidinės ausies uždegimas. Ausies skausmas gali pasireikšti ir esant išorinės ausies uždegimui ar net tuo atveju, kai pažeista ne ausis, o gretimi organai. Esant pulpitui, sinusitui, anginai taip pat gali skaudėti ausį, nes nervinis skausmas nukeliauja būtent į šį organą.
Susilpnėjusi klausa. Susilpnėjusi klausa yra kitas būdingas ausies uždegimui simptomas.
Išskyros iš ausies. Esant ūminiam otitui, išskyros būna skaidrios, kartais gleivingos ar net su krauju, nes trūksta ausies būgnelis. Tuomet skausmas susilpnėja, sumažėja temperatūra.
Bekvapiai pūliai. Vidurinės ausies uždegimui būdingi bekvapiai pūliai. Nemalonų kvapą turintys pūliai dažniau būdingi išoriniam otitui. Dvokiantys pūliai būdingi ir sergant lėtiniu otitu.
Klaidingai suprantamos vidurinės ausies uždegimo priežastys
Dažniausiai galvojame, kad vidurinės ausies uždegimo priežastis - skersvėjis ar peršalimas. Tačiau, pasak specialistų, tai - klaidingas manymas. Vidurinės ausies uždegimo priežastis - sloga. "Vidurinė ausis yra sujungta su nosiarykle, - sako doc. R.Kašinskas. - Susirgus sloga, mikrobų patenka į vidurinę ausį, čia jie dauginasi, ir taip vystosi uždegimas".
Taigi visiškai be reikalo vaikų ausis nuo vėjo saugome vatos kamščiais, bijodami, kad nepasikartotų jau kartą buvęs ausų uždegimas.


Ką daryti, jei ant ausies "užmynė dramblys"
Prasidėjus ausies skausmui, pirmiausia patartina uždėti ant jos šildomą kompresą. Tačiau, kaip perspėja doc. R.Kašinskas, jokiu būdu negalima į ausį lašinti jokių vaistų ar liaudies medicinos priemonių. Geriausia - tuoj pat kreiptis į gydytoją.
Tačiau ką daryti, jei tuoj pat nueiti pas gydytoją nėra galimybės, o simptomai rodo, kad prasidėjo uždegimas? Ausų uždegimui gydyti tinka išorinio naudojimo lašeliai. Otipax - fenazono ir lidokaino sudėtinis preparatas naudingas tuo, kad anestetikas vietiškai mažina skausmą, o fenazonas slopina uždegimą. Jį galima vartoti net kūdikiams. Iš nepageidaujamų poveikių minimos tik alerginės reakcijos. Otinum - uždegimą slopinantis preparatas, turintis ir skausmą mažinančių savybių. Vaikams be gydytojo paskyrimo vartoti nerekomenduojama. Gali sukelti alergines reakcijas. Otomize - aerozolinės formos vaistas, slopinantis uždegimą, pasižymintis nuskausminamuoju poveikiu ir antimikrobiniu veikimu. Tropex - lašeliai nuo uždegimo.
Esant reikalui ir gresiant komplikacijoms vartojami antibiotikai. Iš antibiotikų, skirtų vidurinės ausies uždegimui gydyti paminėtinas Augmentin ("GlaxoSmithKline"). Tai - sudėtinis amoksicilino ir klavulaninės rūgšties preparatas. Kadangi klavulaninė rūgštis slopina bakterijų b laktamazes, o amoksicilinas neatsparus jų poveikiui, gaunamas stipresnis efektas vartojant gana mažas amoksicilino dozes.
Ausies būgnelis - jautri žmogaus kūno dalis
"Esant ausies uždegimui, būgnelis trūksta tikrai ne visada, - tvirtina doc. R.Kašinskas. - Jei žmogus laiku kreipiasi į gydytoją, vartojant antibiotikų ir antihistamininių preparatų, būgnelis išlieka nepažeistas". Tačiau būna uždegimo atvejų, kai medikai patys prapjauna būgnelį. "Jei paskiriama visų uždegimui numalšinti reikalingų vaistų, o būklė nepagerėja, būgnelis pučiasi, tuomet mes pjaunam būgnelį, - sako doc. R.Kašinskas. - Po pjūvio jis geriau sugyja nei tada, kai trūksta savaime".
Pasak doc. R.Kašinsko, tai, kad kartais būgnelis trūksta, dar nieko blogo. "Kadangi ausyje yra pūlinys, geriau jei jis trūksta ir išteka į išorę, nei procesas nueitų į smegenis", - tvirtina doc. R.Kašinskas. Tačiau, pasak docento, išvalius pūlius jau reikia į ausį lašinti vaistų - antibiotikų.
"Pavojingiausias metas" ausiai
Užsienio specialistai išskiria tris pavojingus laikotarpius, kurių metu dažniausiai susergama ausų uždegimais: spalio pabaiga, sausis ir kovas.

Susiję straipsniai

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai