Cistito profilaktikos kelias

Cistitas – tai šlapimo pūslės uždegimas, kuris išsivysto į šlapimo pūslę patekus patogeniniams mikroorganizmams. Cistitu dažniau serga moterys nei vyrai, dėl anatomijos skirtumų ir savybių. Tai nemaloni, erzinanti liga, tačiau yra profilaktinių priemonių, kurios galėtų padėti viso to išvengti. Kokių? Ieškokime atsakymų kartu.
 

Kokios priežastys skatina cistito atsiradimą?


Normaliomis sąlygomis šlapimo pūslėje bakterijų nėra, ir šlapimas yra sterilus. Todėl mikroorganizmai, patekę į šlapimo pūslę, gali sukelti jos uždegimą. Dažniausiai uždegimo kaltininkės būna bakterijos, tačiau sukelti jį gali ir grybeliai, virusai, pirmuonys. Dažniausiai cistitą sukeliančios bakterijos yra Escherichia coli, Staphylokoccus saprophyticus, Enterococcus, Proteus mirabilis, Klebsiella pneumoniae. Tačiau, ar sirgsite šia liga, priklauso nuo daugelio priežasčių: organizmo būklės, imuniteto susilpnėjimo, gretutinių ligų, peršalimo ar kitų imunitetą veikiančių veiksnių.
Peršalimas: cistitas gali prasidėti atšalus ne tik kojas ar pilvo sritį, bet ir rankas.
Anatomijos ypatybės: moterys turi trumpesnę šlaplę nei vyrai, šlaplės anga yra arti nuo išangės, todėl žarnyno bakterijos gana lengvai į ją patenka.
Cistitu dažniau susergama vartojant tam tikrus vaistus (antibiotikus) ar apsaugines, kontraceptines priemones (diafragmas, spermicidus), kurios naikina ar pažeidžia natūralią florą, saugančią, kad patogeninių mikroorganizmų nepatektų į šlapimo takus.
Mikroorganizmai į šlapimo pūslę gali patekti atliekant tam tikras medicinos procedūras, pvz., kišant kateterį į šlapimo pūslę.
Kartais moterims cistitas gali atsirasti po pirmų lytinių santykių, nes lytinių santykių metu mikroorganizmai gali patekti į moterų šlapimo pūslę ir sukelti uždegimą.
Cistitas neretai išsivysto prasidėjus menopauzei, kai sumažėja estrogenų kiekis, turintis įtakos šlapimo pūslės ir šlapimo kanalo veiklai.
Šlapimo pūslės uždegimą paskatina bloga tarpvietės higiena, kai sergama hemorojumi, nesilaiko išmatos, atsiranda tarpvietės, makšties įtrūkimų.
Psichologinės priežastys – stresas, kuris veikdamas organizmą, jį alina, išsekina ir todėl susilpnėja imunitetas, atsparumas patogeniniams mikroorganizmams, kurie sukelia cistitą.
Įtakos šlapimo takų infekcijoms gali turėti ir kai kurios ligos (cukrinis diabetas) arba dažniau serga tie, kuriems yra sutrikęs šlapimo nutekėjimas, pvz., sergant inkstų akmenlige.

 

Svarbiausi cistito simptomai yra:


▪ pakitęs šlapinimosi pobūdis (dažnas noras šlapintis po truputį ar nuolatinis noras šlapintis, net esant tuščiai šlapimo pūslei; gali būti nevalingas, pasunkėjęs šlapinimasis);
▪ šlapinimasis labai skausmingas, deginantis;
▪ skausmas pilvo ir lytinių organų srityje;
▪ gali šlapime atsirasti kraujo, pakinta šlapimo spalva, drumstumas, kvapas;
▪ gali pakilti kūno temperatūra.
Negydomas cistitas gali komplikuotis į pielonefritą, o pielonefritas → į inkstų papilinę nekrozę → inkstų abscesus.
 

Norint nesusirgti, svarbiausia – profilaktika


Asmens higiena. Nuo vaikystės mergaites reikia išmokyti tinkamai apsiplauti lytinius organus, valyti išeinamąją angą (iš priekio į užpakalį). Lytinius organus reikia apsiplauti prieš ir po lytinių santykių. Infekcijos padės išvengti ir pasišlapinimas po lytinių santykių.
B]Vengti peršalimų. Šaltuoju laikotarpiu organizmą reikia saugoti nuo peršalimo šilčiau apsirengiant, saugant nugarą, inkstų sritį, rankas ir kojas. Sušalus rekomenduojama kojas pakaitinti karštame vandenyje ir užsimauti šiltas kojines. Apranga turėtų būti natūralaus pluošto, šilta, o ne sintetinė, nes tai puiki terpė patogeniniams mikroorganizmams daugintis.
Mityba. Rekomenduojama kasdien išgerti 2,5–3 litrus skysčių, nes tai skatina šlapimo takų valymąsi ir padės greičiau pasišalinti mikroorganizmams iš šlapimo pūslės. Stengtis nevalgyti aštraus maisto, kuris dirgina šlapimo pūslės gleivinę (pvz., sūraus, aštraus ir labai rūgštaus maisto, koncentruotų baltymų, vengti saldumynų, kavos, citrusinių vaisių sulčių, mineralinio vandens ir gazuotų gėrimų). Reikėtų vengti vidurių užkietėjimą sukeliančių maisto produktų. Puikiai tinka, kas mėgsta kruopų košės, įvairūs daržovių patiekalai, šviežių vaisių ir daržovių sultys.
Vengti žalingų įpročių. Reikėtų atsisakyti alkoholinių gėrimų, nerūkyti.
Estrogenai. Menopauzės metu padidėja rizika susirgti šlapimo organų infekcija. Estrogenai galėtų šia problemą išspręsti, tačiau reikėtų pasitarti su gydytoju, ar estrogenų terapija jums tinkama.
Uroseptikai. Žmonėms, kurie turi polinkį sirgti cistitu, profilaktikai rekomenduojama vartoti uroseptikus, medžiagas, kurios dezinfekuoja šlapimo sistemos takus. Lentelėje pateikiami pagrindiniai uroseptikai ir atskleidžiamos jų savybės šlapimo sistemai.
Uroseptikas -> Poveikis šlapimo sistemai
Spanguolės -> Šiuolaikiniai tyrimai parodė, kad spanguolėse yra daugiausia iš visų uogų antioksidantų, taip pat jose gausu tanino. Taninas stabdo bakterijų dauginimąsi virškinamajame trakte, todėl mažėja rizika susirgti opalige, ir saugo šlapimo takus nuo infekcijos. Spanguolėse yra daug vitaminų C, B1, B2, B6, mikroelementų ir makroelementų, ypač jodo, geležies, mangano, vario, kobalto. Spanguolių ekstraktas mažina šlapimo pH ir trukdo bakterijoms prisitvirtinti prie šlapimo takų gleivinės, todėl slopinamas bakterijų ir mieliagrybių dauginimasis.
Meškauogės -> Šiandieninėje medicinoje meškauogės lapai naudojami šlapimo takų infekcijoms gydyti bei šlapimo išsiskyrimui skatinti. Meškauogės lapuose esantys antimikrobiškai veikiantys junginiai yra įsiurbiami į kraują skrandyje ir pašalinami pro inkstus. Čia jie naikina bakterijas ir slopina uždegimą.
Takažolės -> Takažolių preparatai yra vieni vertingiausių: jie skatina šlapimo išsiskyrimą, apsaugo nuo akmenų susidarymo inkstuose, dezinfekuoja žarnyną, slopina uždegimą, gerina medžiagų apykaitą. Takažolės užpilas vartojamas sergant šlapimo takų uždegimu, kaip šlapimo išsiskyrimą skatinanti priemonė, taip pat pradinėse akmenligės stadijose.
Petražolės -> Natūralios petražolių sultys – puiki priemonė nuo šlapimo kanalų sistemos uždegimo, inkstų bei šlapimo pūslės akmenų, nefrito ir kitų ligų. Petražolės skatina šlapimo išsiskyrimą, valo inkstus.

Susiję straipsniai

Mūsų draugai

Mūsų draugai