Eteriniai aliejai - gamtos sukurti produktai

Aromatų naudojimas sveikatai stiprinti ir išsaugoti turi senas ir gilias tradicijas. Tūkstantmečiais žmonės žavėjosi grynais ekstraktais iš aromatinių augalų, vertino jų gydomąsias savybes ir nuostabų aromatą. Aromaterapija, pasitelkdama senovės išmintį, moko, kaip panaudoti terapines aromatinių aliejų savybes norint atpalaiduoti ar stimuliuoti kūną ir dvasią, įveikti negalavimus, pagerinti savijautą.
 

Natūralių gydymo metodų poreikis


Gaila, bet tik paskutinįjį dešimtmetį pradėta kalbėti apie “civilizacijos ligas” (stresą, nutukimą, alergiją, imuninės sistemos susilpnėjimą, paveldimas ligas), apie maisto kokybę, aplinkos užterštumą, atmosferos kenksmingumą. Paaiškėjo, kad natūralią pusiausvyrą gali sutrikdyti įvairūs veiksniai: mityba, gyvensena, metų laikai, mintys ir t.t. Visa tai paskatino ieškoti kompleksinių gydymo, reabilitacijos ir profilaktikos metodų, natūralių gydymo metodų. Visi trokštame sveikatos, tobulos fizinės ir dvasinės gerovės, o tai pasiekti mums gali padėti natūralūs gydymo metodai.
 

Kas yra aromaterapija?


Vienas iš natūralių gydymo metodų, padedantis išsaugoti sveikatą, yra aromaterapija. Šis senovės gydymo metodas tik neseniai tapo alternatyvia medicina. Per paskutiniuosius 30 metų studijuojamos praėjusių šimtmečių aromaterapijos žinios, kuriami nauji preparatai augalinių ir eterinių aliejų pagrindu. Aromaterapijos pagalba organizmą suvokiame kaip tam tikrą visumą, praktiniu požiūriu ji padeda apginti gyvybiškai svarbią imuninę sistemą. Pagrindinis aromaterapijos bruožas - terapinis eterinių aliejų poveikis pro odą ir kvėpavimo takus.
Aromaterapija iš tiesų yra ir holistinė gydymo forma. Kvalifikuoti aromaterapijos specialistai gali padėti kovoti su daugeliu fizinių ir emocinių problemų. Įrodyta, kad ji sėkmingai padeda atsikratyti streso, virškinimo sutrikimų, kvėpavimo, odos ligų ir kitų negalavimų. Ji tinka relaksacijai, pirmajai pagalbai, pagerina mikroklimatą darbe ar namuose, padeda išsaugoti sveikatą ir grožį.


 

Aromaterapijoje naudojamos medžiagos


Pagrindinės medžiagos, naudojamos aromaterapijoje - tai augaliniai ir eteriniai aliejai. Augaliniai aliejai gaunami šalto spaudimo būdu. Eteriniai aliejai išgaunami iš aromatinių augalų frakcinės destiliacijos būdu. Eteriniai aliejai - tai koncentruoti, biologiškai aktyvūs, lakūs augalo fitoorganiniai junginiai. Jie netirpsta vandenyje, bet tirpinami spirite ar augaliniame aliejuje. Kai kurių eterinių aliejų sudėtyje yra iki 100 ir daugiau komponentų. Tokia sudedamųjų dalių gausa lemia platų eterinių aliejų veikimo spektrą.
 

Eterinių aliejų kaupimosi vieta ir sudėtis


Eteriniai aliejai kaupiasi įvairiose augalo dalyse: lapuose (mėtos, eukalipto), sėklose (kmynų, pankolio), vaisiuose (citrusinių augalų), žievėje (cinamono), medienoje (kedro, kamparo).
Eterinių aliejų sudėtis įvairiose augalo vystymosi stadijose kinta. Sudėtis ir kiekis priklauso ir nuo metų ar net paros laiko, nuo to, kokiame aukštyje virš jūros lygio auga augalai, taip pat nuo dirvožemio tipo, klimato sąlygų. Eterinių aliejų kiekis įvairiuose augaluose labai skiriasi.
 

Veikimo spektras ir panaudojimo būdai


Eteriniai aliejai naudojami atliekant įvairias procedūras - tai ir masažas, ir aromatinė vonia, kompresai, įtrynimai, sauna, patalynės aromatizavimas, patalpų dezinfekcija bei aromatizavimas, ir kūno priežiūra, jausmų pasaulis, kosmetika. Svarbi sąlyga - prieš naudojant eterinius aliejus būtina pasikonsultuoti su gydytoju. Beje, prie eterinių aliejų nepriprantama - tai lemia eterinių aliejų sudėties įvairovė.
 

Ryšys tarp sielos ir kūno


Aromaterapija pripažįsta ryšio tarp sielos ir kūno svarbą, t.y. laikomasi nuostatos, kad mūsų emocinė reakcija į išorinį stresą tiesiogiai veikia kūną. Kaip stresai mus veikia, priklauso nuo mūsų organizmo. Kai kuriems žmonėms atsiranda virškinimo sutrikimų, opų, kitus kamuoja nemiga, padidėja kraujospūdis. Aromaterapija atkreipia dėmesį į visus simptomus ir juos gydo.
 

Eterinių aliejų poveikis masažuojant


Masažuojant augalinių ir eterinių aliejų mišiniai įsigeria į odą, todėl pagerėja kraujotaka, atsipalaiduoja ar stimuliuojami raumenys. Tuo pačiu metu aromatai įkvepiami - tai veikia nervų sistemą, švelnina stresą, šalina nemigą, suteikia dvasinių ir fizinių jėgų, gerina daugelio organizmo sistemų funkcionavimą. Eteriniai aliejai, naudojant juos vietiškai, pasiskirsto po visą organizmą per 20 min.
 

Vonios su eteriniais aliejais


Vonios su eteriniais aliejais - tai ne tik nuostabus būdas atsipalaiduoti, jos gali pašalinti daugelį negalavimų. Pagal tai, koks aliejus parenkamas, vonia gali raminti ar sužadinti. Tokia vonia padeda šalinti toksinus, pagerina sąnarių judrumą, padeda peršalus, kilus galvos skausmams, pašalina nuovargį. 5-10 lašų eterinio aliejaus įlašinama į stiklinę pieno ar šaukštą augalinio aliejaus, druskos, medaus. Šios medžiagos padeda eteriniams aliejams susimaišyti su vandeniu. Aromatinė vonia trunka 15-20 min. Esant suskilusioms rankoms, padės vonelė su 3-4 lašais pačiolio. Kojų nuovargį ir prakaitavimą sumažins kojų vonia su 4-5 lašais eterinių aliejų: kipariso, arbatmedžio ar čiobrelio.
 

Kvėpavimas aromatais


Natūralios inhaliacijos būdas - panaudojant aromatinę lempą aromatai įkvepiami. Terapinis poveikis skiriasi: vieni aromatai ramina, kiti suteikia džiaugsmingumo, palengvina kvėpavimą, pašalina nuovargį.
 

Ligų ir negalavimų gydymas


Daugelis eterinių aliejų pasižymi antiseptinėmis savybėmis ir naudojami pirmajai pagalbai bei tolesniam gydymui esant nudegimams, sumušimams, vabzdžių įgėlimams. Kiti pasižymi antibakteriniu, uždegimą slopinančiu poveikiu, todėl gali būti naudojami dermatitų, artritų atveju.
Iš 100 kg augalinės žaliavos galima išgauti:
pelyno žolės - 300-400 g,
eukalipto (sausų lapų) - 3000 g,
kadagio (uogų) - 500-1000 g,
levandos (žolės) - 2800 g,
čiobrelio (žiedų ir lapų) - 1000 g,
apelsino (žiedų) - 50 g.
 

Kambarių aromatizavimas


Kambariams aromatizuoti naudojami eteriniai aliejai sukuria malonią atmosferą, tuo pačiu metu veikia nuotaiką. Kai kurie eteriniai aliejai padeda dezinfekuoti orą sergant infekcinėmis ligomis.
Keletas kambarių aromatizavimo būdų:
• įlašinkite keletą lašelių eterinio aliejaus į indą su džiovintomis gėlėmis,
• užlašinkite keletą lašelių ant servetėlės ir įdėkite į spintą,
• užlašinkite keletą lašelių ant servetėlės ir padėkite ant šilto radiatoriaus,
• kambarius galima aromatizuoti naudojant aromatinę lempą.
Aromaterapija, pasitelkusi fantastines eterinių aliejų savybes, pasižymi unikaliu poveikiu žmogaus sveikatai.
Nuo peršalimų, galvos skausmų, kelionės nuovargio eteriniai aliejai taip pat padės, jei užlašinsite porą lašelių ant nosinės ar servetėlės ir kartkartėmis įkvėpsite.
Pačias seniausias tradicijas turi čiobrelių eterinis aliejus. Jis tinka persišaldžius, sloguojant, didina organizmo atsparumą. Panašiai veikia ir eukalipto eterinis aliejus.
Pipirmėtės aliejus padeda esant galvos skausmams, virškinimo sutrikimui, tinka burnos ertmės priežiūrai.
Arbatos medžio eterinis aliejus stiprina imuninę sistemą.
Pušies spyglių - ramina kosulį, atpalaiduoja spazmus.
Sandalmedžio, pačiolio, ilang-ilang eteriniai aliejai pasižymi afrodiziakalinėmis savybėmis, veikia emocijas, pagerina nuotaiką, padeda nugalėti baimę, suteikia pasitikėjimo.
Mišiniai. Snapučio ir apelsinų lapų eterinių aliejų mišinys balansuoja protą, kūną ir sielą. Eterinių aliejų mišinys “Harmonija” pagerina koncentraciją, sustiprina dėmesį. Specialus eterinių aliejų mišinys “Klimarom” pasižymi antimikrobinėmis, antivirusinėmis savybėmis, efektyvus gripo profilaktikai.
Kvalifikuoti specialistai eterinius aliejus naudoja gydymo ir profilaktikos tikslams, tačiau dauguma eterinių aliejų saugiai ir efektyviai gali būti naudojami ir namų sąlygomis.

Susiję straipsniai

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai