Meno terapija atsirado 1938 m. Šį terminą pasiūlė anglų dailininkas Andrijanas Hillas (Andrian Hill). Kartą, apsilankęs sergančiųjų plaučių ligomis ligoninėje, pajuto ten tvyrojusį liūdesį ir prislėgtą nuotaiką. Jis spontaniškai pasiūlė ligoniams piešti. Po kelių dienų dailininkas pastebėjo, kad piešimo procesas vyresnio amžiaus žmonėms suteikia daug džiaugsmo, netgi skatina gijimą.
Šis pastebėjimas nebuvo pamirštas. Daugelio šalių gydymo įstaigose piešimas, lipdymas, muzika, šokiai imti taikyti kartu su medikamentais. Dabar visame pasaulyje egzistuoja daugybė meno terapijos studijų, mokyklų, net universitetų, kuriuose rengiami meno terapeutai.
Liudmila sakė, kad dabar Rusijoje, Peterburge, itin populiaru turėti savo meno terapeutą. Tai nemažai kainuoja.
Pirminė žodžio „terapeutas“ reikšmė – tai rūpestis, paskui globa ir galiausiai gydymas. „Visuomet sakau, kad meno terapijoje labiausiai atsiskleidžia šio žodžio reikšmė. Meno terapija – tai rūpestis. Jei nors kiek susipažįstama su meno terapija, ji pamilstama. Ji leidžia profesionaliai padėti kitiems ir sau. Už, atrodytų, juokingo piešimo slypi rimta prasmė“, – sakė profesorė. Meno terapija kreipiasi į mūsų emocijas, išlaisvina jausmus. Sakoma, kad piešimas – tai pirmoji kalba, kurią mes išmokome. Dešimt metų studentams meno terapijos niuansus atskleidžianti Liudmila sakė, kad nesvarbu, ką žmogus daro. Svarbu, kokį jausmą jam sukelia ta veikla.
Trijų dienų Liudmilos seminare daugelis patyrė jausmų laviną. Moteris paprastai ir įdomiai kalbėjo apie sudėtingus psichologinius dalykus. Individuali terapija su psichologu gali tęstis metų metus, o grupinėje terapijoje, pasitelkus patrauklias formas, žmogus greičiau suvokia save, savo problemas. „Net ir grįžęs namo jis nelieka vienas. Jis gali piešti, lipdyti, klijuoti popieriukus, megzti, siūti, ir terapija tęsiasi“, – sakė Lebedeva.
Meno terapija niekada nesiūlo išankstinių patarimų. „Keičiasi situacijos, o žmogui nutinka tie patys dalykai. Mes turime kelis elgesio scenarijus, kurių nenorime atsisakyti, nors jie ir blogi. Meno terapija leidžia mums sužinoti savo silpnybes ir stiprybes, ir tas žinojimas jau padeda“, – kalbėjo seminaro vadovė.
Daugybę metų slėptas emocines problemas žmogui nėra paprasta imti ir papasakoti. Piešimas leidžia tą padaryti lengviau. Piešiant iš pasąmonės ima kilti vidiniai konfliktai, vaikystės prisiminimai, išstumti nemalonūs jausmai.
Liudmila prisipažino, kad jai įdomiausia dirbti su žmonėmis, kurie dar nedaug žino ar meno terapijos seminare lankosi pirmą kartą: „Aš visada džiaugiuosi, nes matau neįtikėtinas žmonių permainas. Matau, kaip jie keičiasi, tai nenupasakojami jausmai. Žinau tai, nes ir savo gyvenime ne kartą griebiausi meno terapijos. Kai buvo itin sunku. Dabar meno terapija man yra emocinis poilsis“.
Nemažai seminaro dalyvių prisipažino, kad jie jau yra šiek tiek pažįstami su meno terapija. Daugelis lyg ir netyčia atrado, kad, sunkiu momentu paėmus į ranką pieštuką, tampa lengviau. Meno terapija kviečia atsigręžti į vaiką, esantį kiekviename iš mūsų. Liudmila šypsodamasi žiūri į suaugusiuosius, kurie dar prieš kelias valandas buvo rimtų įstaigų rimti darbuotojai, o meno terapijos seanso metu jie virsta mažais padūkėliais. Beje, visi išsiteplioja piešdami, tačiau meno terapijoje svarbu net, kaip smarkiai tu išsitepi. Išsitepliojimo procesas rodo mūsų suvaržymus, atsineštus iš vaikystės. Meno terapijos seanso metu dažnai verkiama. Pasak Liudmilos, tai „krokodilo ašaros“, jos leidžia išsiprausti dvasiškai.
„Jeigu aš žinau visus aktorius mano gyvenime, o aš esu šio filmo režisierius, tai visada esant reikalui rasiu dublerį,“ – apibūdina ji meno terapijos pritaikymo galimybes.
Liudmila Lebedeva, kartą besisvečiuodama Italijoje, liko be vertėjo ir niekaip negalėjo sužinoti, kada išskrenda lėktuvas. „Po tam tikrą laiką trukusio bendravimo rankomis aš supratau, kad susikalbėti nepavyks. Tada man šovė mintis pasitelkti piešinį, susiradau popieriaus lapą, nupiešiau lėktuvėlį ir visiems rodžiau. Žmonės papildydavo mano piešinį ir pagaliau aš sužinojau, kada jis išskrenda“, – šypsosi prisiminusi dėstytoja.
Jos pažintis su meno terapija buvo netikėta, tačiau tuomet Liudmila labai susižavėjo šiuo metodu. „Pati dalyvavau meno terapijos seminare, po jo manyje buvo tiek jausmų, kad kelias dienas buvau lyg nesava. Emocijoms nuslūgus, kai pradėjau logiškai mąstyti, supratau, kad tai unikalus psichologinis metodas. Norėjau kuo daugiau apie jį sužinoti“, – sakė pašnekovė.
Meno terapijos pėdsakų galima pastebėti ir kasdienybėje. Visi mėgstame pakeverzoti sąsiuvinių paraštėse, iš nuobodžių susirinkimų ir posėdžių išsinešame keistų ženklų primargintus lapus. Liudmilai teko girdėti, jog Amerikoje, Baltuosiuose rūmuose, surenkami visokie senatorių papaišeliojimai ant lapukų. Matyt, tai daroma dėl to, kad iš tų lapukų sumanus meno terapeutas nesunkiai gali suprasti, kaip reagavo tokio piešinuko autorius, t.y. senatorius, į išgirstus dalykus.
Kartą Liudmilai teko vesti meno terapijos seminarą Moldavijoje. Seminare dalyvavo veikli verslo moteris. Jai labai patiko šis seminaras. Moteris pasidarė iš folijos nedidelį žmogeliuką. Išaiškėjo, kad ji yra ištekėjusi už itin pedantiško vyro. Tas pedantiškumas ją vargino. Jų namuose buvo labai švaru, vyras sekdavo kiekvieną jos žingsnį, kad tik ji nieko neištepliotų ir nesugriautų vadinamojo jų namų grožio. Moteris liūdėjo, nes daugelis draugų nustojo lankytis jų namuose dėl šio vyro bruožo. „Mačiau, kaip ji mėgavosi tuo blizgančiu žmogeliuku. Ji išsinešė šį kūrinėlį namo. Vėliau ji pasakojo, kad sprendimas atsinešti tą žmogeliuką namo jai buvo labai svarbus. Žinoma, ji suvokė, kad jos laukė audringa vyro reakcija. Tačiau jos nuostabai (ir mūsų) įžengus jai į namus, rankose išdidžiai laikant tą žmogeliuką, vyras nieko nepasakė. Ta lėlytė, tas žmogeliukas, tapo jos terapeutu. Atrodo, toks nereikšmingas dalykas – lėlytė. Tačiau ta lėlė tapo pradžia didelių ir svarbių permainų jos namuose ir joje pačioje,“ – šypsodami prisimena Liudmila.
Profesorę Liudmilą Lebedevą su Lietuva sieja stiprus jausmas. Daugiau nei prieš dešimt metų pirmą kartą apsilankiusi mūsų šalyje, ji džiūgavo kaip vaikas. Jos laukė susitikimas su Čiurlioniu (taip moteris vadina apsilankymą Čiurlionio paveikslų parodoje). Rusijoje šis žymus lietuvių menininkas turi nemažą būrį jo kūrybos gerbėjų. Liudmila Lebedeva, sužinojusi apie unikalią parodą, ryžosi keliauti į nepažįstamą šalį. „Liko labai geras prisiminimas. Iki šiol prisimenu tą žmonių gerumą. Pasiklausiau pirmo sutikto žmogaus, kaip nueiti iki man reikiamos gatvės. Jis kartu su manim ėjo iki vietos, paskui mane lydėjo kitas žmogus, tada dar kitas. Su tokia „palyda“ aš atėjau į Čiurlionio paveikslų parodą“, – šypsosi prisiminusi Liudmila.
Tada Liudmila aplankė keletą Lietuvos miestų. Po šio interviu jos laukė pasivaikščiojimas Vilniaus senamiesčiu. Matant degančias nekantrumu moters akis, nesinorėjo ilgiau jos sulaikyti. Daugiau nei dešimt metų nematytas miestas tikrai pateiks jai nemažai staigmenų.
Šiuolaikinė homeopatija įgauna vis didesnį populiarumą, nes daug pacientų stengiasi atsigręžti į natūralesnius gydymo būdus, turinčius mažiau nepageidaujamų poveikių. Pateikiame 7 įdomybes apie homeopatiją, kurias verta žinoti kiekvienam, tačiau tikėti šiuo alternatyviu gydymo metodu ar ne – jau tik Jūsų pasirinkimas. ...
Skaityti daugiauPušų eterinis aliejus gaminamas iš visžalių spygliuočių. Pagrindinis ir dažniausiai naudojamas eterinio aliejaus gavybos būdas – distiliavimas vandens garais. Pušų eteriniame aliejuje gausu šių biologiškai aktyvių medžiagų: pineno, kareno, limoneno, kamfeno, mirceno, terpineno, bornilacetato, borneolio ir kt. ...
Skaityti daugiauromantiniai santykiai gali būti žmonių gyvenimą išpildantis ir praturtinantis...
Skaityti daugiauKai kasdienybė tokia įtempta ir diena veją dieną, o darbas veja darbą, žmogus pasijunta įsitempęs ir pavargęs. Labai svarbu tą įtampą vis „nukratyti“, kad stresas nesikauptų organizme. Pristatome keletą paprastų ir greitų atsipalaidavimo technikų, kurios padės lengviau pasiekti harmoniją ir jaustis geriau. ...
Skaityti daugiauPateikiame 10 priežasčių, kodėl namuose, kuriuose yra vaikų, turėtų būti ir kaladėlių bei konstruktorių. Pasirodo, tai puiki investicija ne tik į fizinį, bet ir į emocinį vaiko tobulėjimą. ...
Skaityti daugiauStatistika rodo, kad per karantiną žmonės kur kas intensyviau ieškojo, kaip praskaidrinti kasdienybę. Vienas populiariausių būdų – įsigyti augintinį, kuriuo galėtų džiaugtis ne tik vaikai, bet ir suaugusieji. Panašu, kad daugiausiai žmonės rinkosi šuniukus – pastaruoju metu namuose auginamų šunų itin padaugėjo. Ir tikrai ne be reikalo – pateikiame net 5 priežastis, kodėl tikrai verta auginti šunį ar net keletą jų. ...
Skaityti daugiauHomeopatija Lietuvoje priskiriama netradicinei arba alternatyviajai medicinai. Ją dažnai renkasi tie, kurie ieško natūralesnių gydymo metodų. Vis dėlto neaišku, ar homeopatijos veikimas yra stipresnis nei placebo efektas, kurio vertės tikrai negalime sumenkinti. Pasidalinsime septyniomis įdomybėmis apie homeopatiją, kad apie šią netradicinės medicinos šaką sužinotumėte daugiau. ...
Skaityti daugiauJau daugelį metų ieškoma eliksyro, kuris gali padėti sustabdyti laiką bei išsaugoti jaunystę. Atrodo, laikas eina, tačiau ta stebuklinga piliulė taip ir nebuvo atrasta. O gal priešingai? Dažniausiai geriausi metodai yra tie, kurie – elementariausi, naudojami jau tūkstančius metu ir kuriuos daugelis, sekdamas farmacijos pėdomis, paprasčiausiai pamiršta. Vienas iš tokių unikalių metodų – limfodrenažinis masažas....
Skaityti daugiauJūsų protas ir kūnas reikalauja miego, tačiau dėl streso naktį neužmiegate. Lekiame į pagalbą! Šie paprasti žvaigždžių instruktorės Mandy Ingber jogos pratimai padės atpalaiduoti mintis ir geriau pailsėti....
Skaityti daugiauMalšinti lėtinį vaikų skausmą – tikras iššūkis, mažai esama įrodymų dėl šiai amžiaus grupei taikomų skausmą mažinančio gydymo būdų veiksmingumo. Tačiau, remiantis naujausio tyrimo duomenimis, akupunktūra gali būti toji saugi ir veiksminga gydymo strategija. ...
Skaityti daugiauNorint pristatyti naują masažo būdą ar priminti jau seniau Lietuvoje praktikuojamą visuomet atsiranda rizika, kad skaitytojas jau žino, matė, bandė, gal net nusivylė.. Tačiau šiame informacijos perpildytame pasaulyje labai daug kas žinoma ar bent girdėta. Svarbiau laiku tai prisiminti ir pasinaudoti. Toks požiūris tinka ir kalbant apie masažą. Jo rūšių yra nemažai, dar daugiau vietų, kur jums gali būti atliktas vienoks ar kitoks masažas. ...
Skaityti daugiauPeršalimas yra viena dažniausių ligų, kuria kiekvienas žmogus vidutiniškai serga kartą per metus. Peršalę visada puolame gydytis įvairiomis priemonėmis ir būdais: gerti žolelių arbatas, vartoti vaistus nuo peršalimo, slogos, gerklės skausmo, kosulio ir panašiai. Tačiau prie visų čia išvardintų priemonių yra dar vienas puikus gydymo būdas – inhaliacijos....
Skaityti daugiauNe vien jūra ir saule, ne vien gamta, istorija bei egzotiška virtuve turistus vilioja kelionės į Vietnamą. Tai šalis, kurioje galima pasisemti sveikatos! Vis dažniau nusivylusieji įprastais gydymo būdais, pagalbos ieško Rytuose. ...
Skaityti daugiauKūdikiai masažuojami buvo visais laikais įvairiose kultūrose visame pasaulyje, tam, kad išvengtų ligų, tačiau tai buvo nedovanotinai pamiršta vakarų kultūrose ypač pokario metais. Apie kūdikių masažą ‘priminė’ amerikietė Vimala McClure. 1970 metais ji, būdama studente, dirbo Indijoje, labiausiai nepritekliaus paliestose vietovėse. Ten moterys masažuodavo savo mažylius ir tai buvo tiesiog jų rutinos dalis. Teigiamas prisilietimas suteikė jiems galimybę jaustis saugesniems ir mylimiems....
Skaityti daugiauMokyklos metu: mokoma ugdyti dvasines, dorines ir darnos vertybes, atstatyti ir palaikyti sveikatą, puoselėti žmogiškąsias vertybes, mokoma savistabos ir savikontrolės, judėjimo ir grūdinimosi, kvėpavimo ir meditacijos būdų bei teisingos mitybos, skysčių vartojimo, psichofizinės ir dvasinės savireguliacijos procesų, praktikų, minčių, kūno ir žalingų įpročių higienos, kaitinimosi pirtyje taisyklių. ...
Skaityti daugiauMūsų senoliai pirtį kurdavo talkos dieną, atgaivai po didžiųjų darbų, taip pat kalendorinių švenčių išvakarėse. Žinota, kad gamtos virsmai lengviau įveikiami, kai kūnas parengiamas, kai ir jis patiria pokyčių. Jų esmė – pusiausvyros būsena, o per ją pasirengimas naujam gyvenimo ciklui ir darbams. Šiuolaikine kalba sakant, po pirties žmogaus sąmonė tampa mažiau kontroliuojanti ir mažiau save stebinti. Kartu ji darosi imlesnė idėjoms, atviresnė pokyčiams. Jei taip įvyksta, po pirtelės pasakoma: „Jaučiuosi kaip naujai gimęs.“ ...
Skaityti daugiauVisi norime, kad mūsų mažieji augtų sveiki. Ne kartą teko matyti tėvus, sukančius galvą, ar tinkamai aprengė savo atžalą, ar jam ne per šalta, ar ne per karšta. O kur dar baimė, kad neperpūstų vasaros vėjas ar kondicionierius, be kurio dažnai neįmanoma apsieiti važiuojant automobiliu... Daugelio šių baimių pavyktų išvengti ir su daugeliu problemų susidoroti, jei vaiką tinkamai grūdintume. ...
Skaityti daugiau„Smėlio dėžės metodas – tai simbolinis žaidimas, kuris savaime veikia gydančiai, ir visai nesvarbu, ar vaiką, ar suaugusįjį. Amžius nėra svarbu, kadangi kiekvienas žmogus turi natūralų žaidimo, kūrybiškumo impulsą, – sako Praktinės psichologijos centro jungistinės krypties psichoanalitikė Goda Rukšaitė, paklausta, kodėl žaidimo metodas taikomas suaugusiems žmonėms. Su pašnekove kalbame apie šį dar daug kam mažai žinomą terapijos metodą ir jo taikymą praktikoje....
Skaityti daugiauŽmogaus kaukolės milteliai nervų sistemos ligoms gydyti; budelio aukos, tik ką nukirsdintos turgaus aikštėje, kraujo puodelis sveikatai ir gyvybingumui stiprinti; asilo sėklidžių ištrauka nuo skausmo; žvirblio mėšlo miltelių migla į negaluojančias akis; opijus nuo kosulio suaugusiems ir vaikams... Daugelis būdų ir vaistų, kuriais gydyta senovėje, šiandien kelia šiurpą arba šypseną. ...
Skaityti daugiauJeigu gyvename, vadinasi, ir kvėpuojame – aksioma, atrodytų, nereikalaujanti papildomų aiškinimų ar įrodymų. Bet kvėpuoti galima ne tik instinktyviai, o sąmoningai, kiek skirtingai, priklauso nuo to, kokia veikla užsiimame, kokio tikslo siekiame. Apie kvėpavimo būdus žiniomis dalinasi Kauno klinikų gydytoja pulmonologė dr. Eglė Vaitkaitienė, ilgametė mankštų specialistė Džilda Valaitienė, Kauno jogo studijos vadovas Vytis Zabulėnas ir kineziterapeutas, kvėpavimo specialistas Ignas Zakarauskas....
Skaityti daugiauNors terminai „eteriniai aliejai“, „aromaterapija“ buvo pradėti vartoti tik XX amžiuje, nuo neatmenamų laikų augalų ekstraktai buvo naudojami skausmui mažinti, pirmajai pagalbai, taip pat kaip antibakterinės, aktyvinančios ir savijautą gerinančios medžiagos. „Senovėje žmonės turbūt atsitiktinai sužinojo, kad jų renkami augalų lapai, uogos ir šaknys geba stiprinti sergančiuosius, o šiuolaikinė aromaterapija remiasi naujausiais mokslo pasiekimais bei žiniomis“, – sako vaistininkė provizorė Nijolė Obrikienė....
Skaityti daugiauOranžinė, raudona, žalia, violetinė – spalvos, sukeliančios skirtingas asociacijas, tam tikras nuotaikas. Jos veikia kūną, protą, jausmus, skatina veikti, gali net slėgti. Jau įrodyta, kad spalvos turi įtakos tiek psichologinei, tiek fiziologinei žmogaus būsenai. Spalvų poveikio stoką galime pajusti vėlyvą rudenį ar žiemą be sniego – tuomet spalvoto gyvenimo pasiilgstame labiausiai....
Skaityti daugiauPurvo, arba keloido, terapija – unikali gamtos dovana mūsų kūnui. Terapinis purvo poveikis pagrįstas ir šilumos, ir mechaniniu efektu, tačiau svarbiausia yra unikali cheminė purvo sudėtis – gydomajame purve gausu biologiškai veiklių medžiagų. Paskyrus gydytojui, gali būti atliktos purvo vonios, aplikacijos, dedami purvo tamponai. Kaip atliekamos purvo procedūros ir ką svarbu žinoti pasirinkusiems šį gydymo būdą?...
Skaityti daugiauTikriausiai kiekvienam iš mūsų bent jau vaikystėje yra tekę kvėpuoti „virš puodo“. Kad poveikis būtų geresnis, paprastai būdavo pridedama įvairių žolelių arba eterinių aliejų. Žiūrėk, ir kosulys jau palengvėjo. Tačiau ne viskas taip paprasta, sergant tokiomis ligomis, kaip, pavyzdžiui, astma, tokios inhaliacijos yra netikslingos, čia naudojamos kitos priemonės, sergantieji reguliariai „kvėpuoja“ įvairius vaistus. Netrukus skaitykite apie tai, kaip ilgainiui kito inhaliavimo tradicijos....
Skaityti daugiauAtsivertus laikraštį arba skaitant interneto puslapius, akis dažnai užkliūva už įvairiausių skelbimų, siūlančių brangiausią turtą – sveikatą. Kas nesusigundytų? Ypač jei tradiciniai metodai nėra tokie efektyvūs, kaip mums norėtųsi. Tačiau ar visada viskas taip gražu, kaip mums žadama? Skaitykite apie netradicinę mediciną. Jos pliusus ir minusus....
Skaityti daugiau