Lietuviai – nejudri tauta. Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (LSMU) atliktas suaugusių Lietuvos žmonių gyvensenos tyrimas parodė, kad 2010-aisiais bent keturis kartus per savaitę mankštinosi mažiau nei trečdalis vyrų ir moterų.
Nedžiuginantys ir analogiško vaikų tyrimo duomenys, LSMU gauti apibendrinus Pasaulio sveikatos organizacijos padalinio atliktą tarptautinį mokyklinio amžiaus vaikų gyvensenos ir sveikatos tyrimą. Lietuvoje tik kas antras 11–15 metų amžiaus berniukas ir tik kas penkta mergaitė yra fiziškai aktyvūs. Lietuvos berniukai pagal fizinį aktyvumą tarp beveik 40 Europos ir Šiaurės Amerikos šalių užėmė penktą nuo galo vietą, o mergaitės – trečią. Dar mažiau už lietuvius juda Lenkijos, Estijos, Turkijos ir Makedonijos berniukai ir Turkijos ir Makedonijos mergaitės. Vaikų fizinis aktyvumas buvo vertintas atsižvelgiant į sportavimo ir mankštinimosi ne pamokų metu periodiškumą ir trukmę.
Netinkamas požiūris
LSMU Sveikatos tyrimų instituto vadovas gydytojas psichiatras doc. dr. Aurelijus Veryga, paklaustas, kodėl, jo nuomone, tyrimų rezultatai yra tokie, kokius matome, teigia, kad nors bendrus motyvus suvokti ir komentuoti sunku, tam tikras prielaidas daryti galima.
Pirmiausia, anot pašnekovo, fiziškai judėti žmonių niekas nepripratina: „Mokykloje fizinio lavinimo pamokos, su tam tikromis išimtimis, labiau atgraso nei paskatina fizine veikla užsiimti nuolat. Jų metu vertinami rezultatai, todėl daugeliui „įkalamas“ kompleksas, kad jeigu nesugebi laiku nubėgti, kiek „reikia“ nušokti, esi nevykėlis. Taigi nuo vaikystės daliai žmonių sportas asocijuojasi su nemaloniais dalykas.“
Kita priežastis, pasak doc. dr. Verygos, yra nežinia iš kur susiformavusi nuomonė, kad fiziniam aktyvumui palaikyti reikia daug pinigų. „Tačiau juk galima daryti pratimus namie, pasivaikščioti, pabėgioti lauke, ir tai nieko nekainuoja“, – kalba jis.
Aplinka – neskatina
Nenorą judėti lemia ir aplinka. Kaip teigia pašnekovas, daug pasaulyje atliktų tyrimų rodo, kad ji gali paskatinti fizinį aktyvumą. „Deja, mūsų aplinka to nedaro: net sugalvojus į darbą važiuoti dviračiu ar riedučiais, tai būtų sudėtinga realizuoti. Specialių takų nėra arba jie nepritaikyti, nėra ir pakankamai viešųjų erdvių sportuoti. Juk, stebint kitus žmones judant, ir patiems kyla noras kažkuo užsiimti“, – aiškina specialistas.
Tad ką daryti? Pašnekovo nuomone, norint pakeisti žmonių požiūrį, pirmiausia reikia pertvarkyti fizinio lavinimo pamokas, kad vaikai galėtų rinktis tai, kas jiems įdomu ir patrauklu.
Suaugusius žmones, be miestų ir miestelių aplinkos pritaikymo sportuoti, motyvuoti galėtų ir įtakingų, mėgstamų žmonių, paskatinimas. „Viena iš mažo aktyvumo versijų yra ta, kad žmonės net nebando judėti. Pabandžiusiems dažniausiai patinka ir gera savijauta, ir stimuliavimas pasportavus. Jei apie fizinį aktyvumą pakalbėtų tie, kurių įdomu klausytis, galbūt tai suveiktų?“ – svarsto doc. dr. Veryga.
Protėvių patirtis
Kineziologijos profesorius iš Viskonsino universiteto JAV Lensas Dalekas (Lance C. Dalleckas) yra žinomas savo darbais apie žmonių fizinį aktyvumą, jo raidą ir istoriją. Viename savo naujausių straipsnių jis kalba apie tai, kad jau tūkstančius metų, pradedant agrikultūrine revoliucija ir baigiant šiandieninėmis naujausiomis technologijomis, žmonės tarsi tikslingai ėjo keliu, mažinančiu judėjimą.
Profesorius savo straipsnyje rašo, kad nors mūsų gyvenimas nuo paleolito laikų iki šiandien pasikeitė tiesiog neįtikėtinai, paties žmogaus genomas yra 98,4 proc. identiškas tam, koks buvo prieš 10000 metų. Deja, dingus tiesioginiam poreikiui gyventi aktyviai, žmogaus kūnas susilpnėjo, tapo pažeidžiamesnis.
Klausiantiems, kaip sustiprėti, profesorius siūlo pažvelgti į praeitį, į mūsų protėvius iš paleolito.
Judėjimo poreikis
Mūsų protėvių – medžiotojų ir rinkėjų – gyvenimas sukosi apie vieną ašį, kurią paprasčiausiai galima pavadinti išgyvenimu. Maisto rinkimas, medžiojimas, vandens paieška, drabužių gamyba, gyvenamosios vietos statyba, saugojimasis nuo plėšrūnų ir netgi bendravimas. Visa ši veikla reikalavo prisitaikymo, nuolatinio judėjimo, išgyvenimo žinių ir patirties ir daug sunkaus fizinio darbo.
Kaip rašo prof. Dalekas, primityviosios gentys, ieškodamos maisto ir vandens, vykdavo į kelių dienų keliones. Tokios kelionės (pėsčiomis, žinoma), buvo tiesiog neatskiriama gyvenimo dalis. Vėliau sėkminga medžioklė ar rinkimo išvyka buvo palydimos kitokiomis ilgomis kelionėmis – užsitęsdavusiomis net keliolika ar daugiau kilometrų – lankyti kitų genčių, šeimos narių ir švęsti. Šventimas neapsieidavo be kelių valandų šokių ir judrių žaidimų.
Judėjimas tuo metu, anot profesoriaus, buvo tokia pati gyvenimo dalis, kaip ir kvėpavimas. Nesvarbu, ar darbas, ar malonumas, žmogus nesėdėdavo vienoje vietoje.
Evoliucijos minusai
Tačiau, laikui bėgant ir, kaip rašo prof. Dalekas, gyvenimui besikeičiant, atsirandant jo patobulinimams, naujoms technologijoms, fizinio darbo ir judėjimo poreikis sumažėjo. O per pastaruosius 10000 metų įvyko daugybė svarbių pokyčių. Pradedant agrikultūrine revoliucija, kai žmonės pradėjo gyventi sėslų gyvenimą, dirbti laukus ir atsisakė klajoklių gyvenimo, vėliau Pramonės revoliucija, kai žmogaus darbą keitė mašinos, ir baigiant skaitmenine revoliucija, kurios liudininkai esame mes patys.
Šiandienos žmonės – daugiausia Vakarų šalyse – jau seniai nebešvaisto savo energijos maistui ieškoti. Technologija pažengė taip toli, kad ne tik nebereikia eiti į mišką medžioti, į daržą sodinti ar į parduotuvę pirkti maisto – užtenka jį tiesiog užsisakyti į namus. Judėjimas tapo nebe būtinybe, o asmeniniu pasirinkimu. Tačiau, anot prof. Daleko, kadangi žmogaus genomas liko beveik nepakitęs, išliko ir fizinis kūno poreikis judėti – pranyko tik jį varančioji jėga.
Paleolito treniruotės
Tad kaip vis didėjančią nejudrumo problemą išspręsti? Profesorius Dalekas sako, kad sprendimas glūdi mūsų tolimųjų protėvių gyvenimo būde, ir siūlo naudotis paleolitine mankštinimosi programa. Ji paremta tų laikų gyvenimo principais, tačiau pritaikyta mūsų moderniam pasauliui ir gyvenimo būdui.
Profesorius teigia, kad žmonės yra genetiškai prisitaikę kasdieninėms intensyvaus vaikščiojimo dozėms ir rekomenduoja – pagal išgales – per dieną nueiti bent kelis kilometrus. Geriausiai vaikščioti kuo natūralesnėje aplinkoje, po žolę, žemę.
Taip pat jis skatina užsiimti funkcinėmis treniruotėmis, skirtomis tobulinti žmogaus fizinį pasirengimą kasdieniniams veiksmams atlikti. Funkcinės treniruotės yra intensyvios jėgos treniruotės, skirtos raumenų balansui ir sąnarių stabilumui gerinti, traumų rizikai mažinti, Funkcinių treniruočių metu lavinamos kūno fizinės savybės, atliekami kompleksiniai pratimai, kurių metu apkraunama daug raumenų grupių vienu metu. Taip treniruotis profesorius rekomenduoja 2–3 kartus per savaitę po 30 min.
Praeities atgaivinimas
Tuometiniame pasaulyje ryšys tarp maisto, vandens ir judėjimo buvo neatsiejamas – žmonės, tiesiog sėdėdami oloje, negaudavo nieko. Profesorius Dalekas teigia, kad ir mūsų dienomis būtina atkurti šį ryšį ir nors, žinoma, šimtu procentu to padaryti nepavyks, reikia pabandyti bent iš dalies jį pakartoti. Ką jis siūlo?
• Pasisodinkite ir prižiūrėkite daržą.
• Eikite žvejoti ar medžioti.
• Vykdami apsipirkti, automobilį statykite kuo toliau, o geriausia – eikite pėsčiomis ar važiuokite dviračiu. Nusipirktus produktus neškite rankose, o ne stumkite vežimėlyje.
• Eidami kur nors pasirinkite kuo tolimesnį kelią.
• Kai medžiotojai/rinkėjai nedirbdavo, jie negulėdavo tiesiog prie laužo, tad ir šiandien ilsėkitės aktyviai, kaip ir jie. Bent kartą per savaitę šokite, bendraukite su draugais, užsiimkite aktyvia veikla, sportu.
Šiuolaikinė homeopatija įgauna vis didesnį populiarumą, nes daug pacientų stengiasi atsigręžti į natūralesnius gydymo būdus, turinčius mažiau nepageidaujamų poveikių. Pateikiame 7 įdomybes apie homeopatiją, kurias verta žinoti kiekvienam, tačiau tikėti šiuo alternatyviu gydymo metodu ar ne – jau tik Jūsų pasirinkimas. ...
Skaityti daugiauPušų eterinis aliejus gaminamas iš visžalių spygliuočių. Pagrindinis ir dažniausiai naudojamas eterinio aliejaus gavybos būdas – distiliavimas vandens garais. Pušų eteriniame aliejuje gausu šių biologiškai aktyvių medžiagų: pineno, kareno, limoneno, kamfeno, mirceno, terpineno, bornilacetato, borneolio ir kt. ...
Skaityti daugiauromantiniai santykiai gali būti žmonių gyvenimą išpildantis ir praturtinantis...
Skaityti daugiauKai kasdienybė tokia įtempta ir diena veją dieną, o darbas veja darbą, žmogus pasijunta įsitempęs ir pavargęs. Labai svarbu tą įtampą vis „nukratyti“, kad stresas nesikauptų organizme. Pristatome keletą paprastų ir greitų atsipalaidavimo technikų, kurios padės lengviau pasiekti harmoniją ir jaustis geriau. ...
Skaityti daugiauPateikiame 10 priežasčių, kodėl namuose, kuriuose yra vaikų, turėtų būti ir kaladėlių bei konstruktorių. Pasirodo, tai puiki investicija ne tik į fizinį, bet ir į emocinį vaiko tobulėjimą. ...
Skaityti daugiauStatistika rodo, kad per karantiną žmonės kur kas intensyviau ieškojo, kaip praskaidrinti kasdienybę. Vienas populiariausių būdų – įsigyti augintinį, kuriuo galėtų džiaugtis ne tik vaikai, bet ir suaugusieji. Panašu, kad daugiausiai žmonės rinkosi šuniukus – pastaruoju metu namuose auginamų šunų itin padaugėjo. Ir tikrai ne be reikalo – pateikiame net 5 priežastis, kodėl tikrai verta auginti šunį ar net keletą jų. ...
Skaityti daugiauHomeopatija Lietuvoje priskiriama netradicinei arba alternatyviajai medicinai. Ją dažnai renkasi tie, kurie ieško natūralesnių gydymo metodų. Vis dėlto neaišku, ar homeopatijos veikimas yra stipresnis nei placebo efektas, kurio vertės tikrai negalime sumenkinti. Pasidalinsime septyniomis įdomybėmis apie homeopatiją, kad apie šią netradicinės medicinos šaką sužinotumėte daugiau. ...
Skaityti daugiauJau daugelį metų ieškoma eliksyro, kuris gali padėti sustabdyti laiką bei išsaugoti jaunystę. Atrodo, laikas eina, tačiau ta stebuklinga piliulė taip ir nebuvo atrasta. O gal priešingai? Dažniausiai geriausi metodai yra tie, kurie – elementariausi, naudojami jau tūkstančius metu ir kuriuos daugelis, sekdamas farmacijos pėdomis, paprasčiausiai pamiršta. Vienas iš tokių unikalių metodų – limfodrenažinis masažas....
Skaityti daugiauJūsų protas ir kūnas reikalauja miego, tačiau dėl streso naktį neužmiegate. Lekiame į pagalbą! Šie paprasti žvaigždžių instruktorės Mandy Ingber jogos pratimai padės atpalaiduoti mintis ir geriau pailsėti....
Skaityti daugiauMalšinti lėtinį vaikų skausmą – tikras iššūkis, mažai esama įrodymų dėl šiai amžiaus grupei taikomų skausmą mažinančio gydymo būdų veiksmingumo. Tačiau, remiantis naujausio tyrimo duomenimis, akupunktūra gali būti toji saugi ir veiksminga gydymo strategija. ...
Skaityti daugiauNorint pristatyti naują masažo būdą ar priminti jau seniau Lietuvoje praktikuojamą visuomet atsiranda rizika, kad skaitytojas jau žino, matė, bandė, gal net nusivylė.. Tačiau šiame informacijos perpildytame pasaulyje labai daug kas žinoma ar bent girdėta. Svarbiau laiku tai prisiminti ir pasinaudoti. Toks požiūris tinka ir kalbant apie masažą. Jo rūšių yra nemažai, dar daugiau vietų, kur jums gali būti atliktas vienoks ar kitoks masažas. ...
Skaityti daugiauPeršalimas yra viena dažniausių ligų, kuria kiekvienas žmogus vidutiniškai serga kartą per metus. Peršalę visada puolame gydytis įvairiomis priemonėmis ir būdais: gerti žolelių arbatas, vartoti vaistus nuo peršalimo, slogos, gerklės skausmo, kosulio ir panašiai. Tačiau prie visų čia išvardintų priemonių yra dar vienas puikus gydymo būdas – inhaliacijos....
Skaityti daugiauNe vien jūra ir saule, ne vien gamta, istorija bei egzotiška virtuve turistus vilioja kelionės į Vietnamą. Tai šalis, kurioje galima pasisemti sveikatos! Vis dažniau nusivylusieji įprastais gydymo būdais, pagalbos ieško Rytuose. ...
Skaityti daugiauKūdikiai masažuojami buvo visais laikais įvairiose kultūrose visame pasaulyje, tam, kad išvengtų ligų, tačiau tai buvo nedovanotinai pamiršta vakarų kultūrose ypač pokario metais. Apie kūdikių masažą ‘priminė’ amerikietė Vimala McClure. 1970 metais ji, būdama studente, dirbo Indijoje, labiausiai nepritekliaus paliestose vietovėse. Ten moterys masažuodavo savo mažylius ir tai buvo tiesiog jų rutinos dalis. Teigiamas prisilietimas suteikė jiems galimybę jaustis saugesniems ir mylimiems....
Skaityti daugiauMokyklos metu: mokoma ugdyti dvasines, dorines ir darnos vertybes, atstatyti ir palaikyti sveikatą, puoselėti žmogiškąsias vertybes, mokoma savistabos ir savikontrolės, judėjimo ir grūdinimosi, kvėpavimo ir meditacijos būdų bei teisingos mitybos, skysčių vartojimo, psichofizinės ir dvasinės savireguliacijos procesų, praktikų, minčių, kūno ir žalingų įpročių higienos, kaitinimosi pirtyje taisyklių. ...
Skaityti daugiauMūsų senoliai pirtį kurdavo talkos dieną, atgaivai po didžiųjų darbų, taip pat kalendorinių švenčių išvakarėse. Žinota, kad gamtos virsmai lengviau įveikiami, kai kūnas parengiamas, kai ir jis patiria pokyčių. Jų esmė – pusiausvyros būsena, o per ją pasirengimas naujam gyvenimo ciklui ir darbams. Šiuolaikine kalba sakant, po pirties žmogaus sąmonė tampa mažiau kontroliuojanti ir mažiau save stebinti. Kartu ji darosi imlesnė idėjoms, atviresnė pokyčiams. Jei taip įvyksta, po pirtelės pasakoma: „Jaučiuosi kaip naujai gimęs.“ ...
Skaityti daugiauVisi norime, kad mūsų mažieji augtų sveiki. Ne kartą teko matyti tėvus, sukančius galvą, ar tinkamai aprengė savo atžalą, ar jam ne per šalta, ar ne per karšta. O kur dar baimė, kad neperpūstų vasaros vėjas ar kondicionierius, be kurio dažnai neįmanoma apsieiti važiuojant automobiliu... Daugelio šių baimių pavyktų išvengti ir su daugeliu problemų susidoroti, jei vaiką tinkamai grūdintume. ...
Skaityti daugiau„Smėlio dėžės metodas – tai simbolinis žaidimas, kuris savaime veikia gydančiai, ir visai nesvarbu, ar vaiką, ar suaugusįjį. Amžius nėra svarbu, kadangi kiekvienas žmogus turi natūralų žaidimo, kūrybiškumo impulsą, – sako Praktinės psichologijos centro jungistinės krypties psichoanalitikė Goda Rukšaitė, paklausta, kodėl žaidimo metodas taikomas suaugusiems žmonėms. Su pašnekove kalbame apie šį dar daug kam mažai žinomą terapijos metodą ir jo taikymą praktikoje....
Skaityti daugiauŽmogaus kaukolės milteliai nervų sistemos ligoms gydyti; budelio aukos, tik ką nukirsdintos turgaus aikštėje, kraujo puodelis sveikatai ir gyvybingumui stiprinti; asilo sėklidžių ištrauka nuo skausmo; žvirblio mėšlo miltelių migla į negaluojančias akis; opijus nuo kosulio suaugusiems ir vaikams... Daugelis būdų ir vaistų, kuriais gydyta senovėje, šiandien kelia šiurpą arba šypseną. ...
Skaityti daugiauJeigu gyvename, vadinasi, ir kvėpuojame – aksioma, atrodytų, nereikalaujanti papildomų aiškinimų ar įrodymų. Bet kvėpuoti galima ne tik instinktyviai, o sąmoningai, kiek skirtingai, priklauso nuo to, kokia veikla užsiimame, kokio tikslo siekiame. Apie kvėpavimo būdus žiniomis dalinasi Kauno klinikų gydytoja pulmonologė dr. Eglė Vaitkaitienė, ilgametė mankštų specialistė Džilda Valaitienė, Kauno jogo studijos vadovas Vytis Zabulėnas ir kineziterapeutas, kvėpavimo specialistas Ignas Zakarauskas....
Skaityti daugiauNors terminai „eteriniai aliejai“, „aromaterapija“ buvo pradėti vartoti tik XX amžiuje, nuo neatmenamų laikų augalų ekstraktai buvo naudojami skausmui mažinti, pirmajai pagalbai, taip pat kaip antibakterinės, aktyvinančios ir savijautą gerinančios medžiagos. „Senovėje žmonės turbūt atsitiktinai sužinojo, kad jų renkami augalų lapai, uogos ir šaknys geba stiprinti sergančiuosius, o šiuolaikinė aromaterapija remiasi naujausiais mokslo pasiekimais bei žiniomis“, – sako vaistininkė provizorė Nijolė Obrikienė....
Skaityti daugiauOranžinė, raudona, žalia, violetinė – spalvos, sukeliančios skirtingas asociacijas, tam tikras nuotaikas. Jos veikia kūną, protą, jausmus, skatina veikti, gali net slėgti. Jau įrodyta, kad spalvos turi įtakos tiek psichologinei, tiek fiziologinei žmogaus būsenai. Spalvų poveikio stoką galime pajusti vėlyvą rudenį ar žiemą be sniego – tuomet spalvoto gyvenimo pasiilgstame labiausiai....
Skaityti daugiauPurvo, arba keloido, terapija – unikali gamtos dovana mūsų kūnui. Terapinis purvo poveikis pagrįstas ir šilumos, ir mechaniniu efektu, tačiau svarbiausia yra unikali cheminė purvo sudėtis – gydomajame purve gausu biologiškai veiklių medžiagų. Paskyrus gydytojui, gali būti atliktos purvo vonios, aplikacijos, dedami purvo tamponai. Kaip atliekamos purvo procedūros ir ką svarbu žinoti pasirinkusiems šį gydymo būdą?...
Skaityti daugiauTikriausiai kiekvienam iš mūsų bent jau vaikystėje yra tekę kvėpuoti „virš puodo“. Kad poveikis būtų geresnis, paprastai būdavo pridedama įvairių žolelių arba eterinių aliejų. Žiūrėk, ir kosulys jau palengvėjo. Tačiau ne viskas taip paprasta, sergant tokiomis ligomis, kaip, pavyzdžiui, astma, tokios inhaliacijos yra netikslingos, čia naudojamos kitos priemonės, sergantieji reguliariai „kvėpuoja“ įvairius vaistus. Netrukus skaitykite apie tai, kaip ilgainiui kito inhaliavimo tradicijos....
Skaityti daugiauAtsivertus laikraštį arba skaitant interneto puslapius, akis dažnai užkliūva už įvairiausių skelbimų, siūlančių brangiausią turtą – sveikatą. Kas nesusigundytų? Ypač jei tradiciniai metodai nėra tokie efektyvūs, kaip mums norėtųsi. Tačiau ar visada viskas taip gražu, kaip mums žadama? Skaitykite apie netradicinę mediciną. Jos pliusus ir minusus....
Skaityti daugiau