Inhaliuojamoji terapija gydant kvėpavimo takų ligas

Visų pirma inhaliatoriai naudojami ūminėms kvėpavimo takų ligoms, kurios pasireiškia kosuliu, burnos džiūvimu, gerklės perštėjimu ar skausmu, gydyti. Naudojant inhaliatorius pasveikstama daug greičiau, taip pat trumpiau vargina minėti simptomai. Kita ligų grupė, kai inhaliacija tiesiog būtina, – lėtiniai kvėpavimo takų uždegimai (pvz., lėtinis bronchitas, faringitas, laringitas, astma).
 

Inhaliuojamosios terapijos pranašumai


Inhaliacijomis galima betarpiškai ir greitai paveikti uždegimo pažeistą gleivinę, taip greičiau sušvelnėja ligos simptomai ir greičiau pasveikstama. Galima vartoti kombinuotus preparatus, kartu metu taikyti deguonies inhaliaciją. Inhaliuojamoji medžiaga beveik nesirezorbuoja į kraują ir nesukelia šalutinių poveikių, kaip būna geriant tabletes ar injekcijų metu. Inhaliacija inhaliatoriumi – vienintelis galimas metodas aerozolinėje terapijoje vaikams iki 5-erių metų bei daugeliui vyresnių žmonių. Gaminami kišeninio dydžio inhaliatoriai, kurie telpa bet kokioje rankinėje ar krepšyje, yra ypač patogūs. Taip pat jie dirba labai tyliai, todėl galima naudoti tuomet, kai reikalinga ramybė, pvz., miegančiam mažyliui. Naujos technologijos leidžia naudoti inhaliatorius ir horizontalioje, ir vertikalioje padėtyje.


 

Inhaliatorių tipai


Šiuo metu medicinos praktikoje naudojami trijų tipų inhaliatoriai: gariniai, ultragarsiniai ir kompresoriniai.
Garinių inhaliatorių veikimo principas yra vaistinės medžiagos tirpalo išgarinimas. Todėl galima naudoti tik lakius tirpalus, dažniausiai eterinius aliejus. Tai smarkiai sumažina galimybę panaudoti įvairesnius komponentus inhaliacijai, bet pagrindinis garinių inhaliatorių trūkumas yra maža inhaliuojamos medžiagos koncentracija, o tai lemia mažesnį veiksmingumą.
Ultragarsiniai inhaliatoriai išpurškia tirpalą ultragarso virpesiais. Jie yra kompaktiški, dirba be triukšmo ir yra patikimi. Tačiau kai kurie gydomieji preparatai (antibiotikai ir medžiagos, sugeriančios drėgmę) ultragarsinėje aplinkoje suardomi ir negali būti naudojamos su šio tipo inhaliatoriais.
Kompresoriniai inhaliatoriai suformuoja aerozolinį debesį naudojant kompresorių. Vaistų dalelės tolygiai pasiskirsto tiek viršutiniuose, tiek apatiniuose kvėpavimo takuose. Papildomai drėkinamos kvėpavimo takų sienelės. Naudojantis kompresoriniais inhaliatoriais mažiau vaistų nusėda ant burnoje, kartu susilpnėja šalutinių poveikių galimybės, pagerėja vaistų pasisavinimas. Kompresoriniai inhaliatoriai ypač tinka lėtinėmis ligomis sergantiems ligoniams, vaikams bei pagyvenusiems žmonėms.
Lengvesnių ligų atvejais galima vartoti fiziologinį tirpalą ar negazuotą mineralinį vandenį.

Susiję straipsniai

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai