Aromaterapija – gydomoji kvapų galia

Dar senovėje žmogus kuo puikiausiai suprato jį supančią aplinką ir atkreipė dėmesį į maloniai ar aštriai kvepiančius augalus. Ir šiandien aromaterapija – viena populiariausių alternatyviosios medicinos sričių. Kas lemia vis didėjantį populiarumą? Veikiausiai tai, kad natūralių aromatų dėka sugrįžtame „arčiau gamtos“. Veiksmingi natūralūs aliejai padeda atsipalaiduoti bei pasižymi begale gydomųjų savybių, holistiškai veikiančių žmogaus visumą. Kaip atpažinti natūralius aliejus? Kaip tinkamai panaudoti? Apie tai kalbėjomės su „Femina Bona“ wellness instituto kosmetologe technike Rima BALAIŠIENE.
 

Kaip išsirinkti


Natūralūs eteriniai aliejai gaunami iš augalų lapų, vaisių, žiedų, šaknų, žievės, medienos bei medžio dervų distiliacijos būdu ir yra daugiakomponenčiai, todėl prie jų nepriprantama. Pavyzdžiui, levandos eteriniame aliejuje yra 160 sudedamųjų dalių. Rožių – net 300. Tuo tarpu sintetinis aliejus gali turėti tik 1–2, be to, dar ir nenatūralias sudedamąsias dalis, nes gamtoje susiformavusio junginio, turinčio, tarkim, 160 sudedamųjų dalių, susintetinti, t.y. pakartoti, neįmanoma. Sintetiniai aliejai skleidžia gerą aromatą, tačiau neturi jokio gydomojo poveikio. Tai cheminės sintezės produktai.
Eterinių aliejų gamyba pakankamai brangi, nes reikia daug žaliavos. Pvz., litrui „STYX“ melisos eterinio aliejaus pagaminti reikia apie 7 t žaliavos. Tad rinkdamiesi aliejų turėkite galvoje, kad kokybiški ir natūralūs produktai negali būti labai pigūs.
„STYX Naturcosmetic“ kompanija geriausius augalus žaliavoms perka tiesiogiai iš ūkininkų: importuoja iš šalių, kuriuose jie auginami biologiškai švariuose laukuose. Tarkim, Damasko rožė vežama iš Bulgarijos, levanda – iš Prancūzijos Graso regiono.
Augimą bei derliaus ėmimą, žaliavos patikrinimą, ar nėra pesticidų, herbicidų, fungicidų, bei pačią gamybą kontroliuoja „STYX“ kompanijos specialistai.


 

Kiekvienam savas kvapas


Eterinis aliejus – augalo siela buteliuke – atkuria ne tik fizinę, bet ir mentalinę, emocinę pusiausvyrą. Į organizmą jie patenka pro odą, kvėpavimo takus ir gleivines. Gryni eteriniai aliejai gali smarkiai pažeisti odą, todėl juos būtina tirpinti augaliniuose aliejuose arba spirite. Eterinių aliejų poveikis labai individualus: juk ir kvapai kiekvienam patinka skirtingi. Tačiau tuo ir patraukli aromaterapija – galimybe pagal savo skonį ar pageidaujamą poveikį pasirinkti mėgstamiausią kvapą arba tiesiog susikurti jį pačiam. Eterinių aliejų panaudojimas labai platus: masažui, voniai, odos priežiūrai, pirčiai, buityje – patalpoms, spintoms dezinfekuoti bei gaivinti, drabužiams skalauti, taip pat inhaliacijoms, kompresams ir t.t. Vartojami tiek vieno augalo eteriniai aliejai, tiek jų mišiniai.
 

Vartojimo galimybės beribės


• Jei jaučiate energijos stygių dieną – padėkite sau. Darbo vietoje į aromatinę lempą įlašinkite kelis lašelius „STYX“ čiobrelio, mandarino ar apelsino eterinio aliejaus.
• Masažui atlikti eteriniai aliejai tirpinami natūraliuose „STYX“ augaliniuose aliejuose (migdolų, vynuogių kauliukų, alyvuogių, sojų, kukurūzų ar saulėgrąžų). Jų santykis: kūno masažui – 30 ml augalinio aliejaus ir 10–15 lašų eterinio aliejaus; veido masažui atitinkamai 10 ml ir 2 lašai.
• Kūno ir veido priežiūrai tereikia keletą eterinio aliejaus lašų įlašinti į naudojamas priemones. Odos giluminiam valymui rekomenduojamas smulkios druskos, augalinio bei eterinio aliejaus mišinys. Po šveitimo odą nuplauti šiltu vandeniu.
• Eterinių aliejų vonios puikiai gydo raumenų, sąnarių skausmus, peršalimo ligas, mažina stresą, gerina kraujotaką ir limfos cirkuliaciją. 10–15 lašų eterinio aliejaus ištirpinkite jogurte, stiklinėje pieno ar 2 šaukštuose „STYX“ jūros druskos, taip pat tinka medus ar spiritas, ir supilkite į vonią. Vanduo neturėtų būti karštas, kad nesuprakaituotumėte. Po tokios vonios nusiplauti nereikia.
 

Keletas receptų


• Vonia nuo peršalimo: 2 šaukštai jūros druskos ir keletas lašų „STYX“ pušies spyglių, eukalipto, čiobrelio eterinių aliejų (iš viso 10–12 lašų mišinio) supilti į vonią.
• Nuotaikai skaidrinti: po keletą „STYX“ bergamotės, jazmino, rožės, ylan ylang, apelsino aliejų lašų įlašinti į aromatinę lempą. Galima pasigaminti mišinį iš minėtų aliejų ar pasirinkti vieną labiausiai patinkantį.
• Atsipalaidavimui ir geram miegui: „STYX“ melisos, levandos ar ramunėlių eterinių aliejų įlašinama į aromatinę lempą.

Susiję straipsniai

Video

Mūsų draugai