Gydomoji kvėpavimo mankšta

Gydomoji kvėpavimo mankšta ne tik palengvina atsikosėjimą, bet ir didina organizmo atsparumą, stiprina kvėpavimo raumenų jėgą, gerina dujų apykaitą plaučiuose. Kvėpavimo mankšta - labai efektyvi gydymo priemonė sergant lėtinėmis bronchų ir plaučių ligomis, profilaktinė priemonė, kai yra polinkis dažnai sirgti ūmiomis respiracinėmis infekcijomis (daugiau kaip 4 kartus per metus). Labai efektyvus pozicinis drenažas, kuriuo galima pradėti kvėpavimo mankštos kompleksą. Pozicinis drenažas atliekamas du kartus per dieną: ryte, tik prabudus, ir vakare prieš miegą. Bronchų drenažo tikslas - surasti tokią kūno padėtį, kad būtų lengviau atkosėti skreplius. Prieš drenažą reikia išgerti stiklinę karštos arbatos ir ½ stiklinės atsikosėjimą lengvinančios vaistažolių arbatos. Po 5-6 minučių pradedamas drenažas.
 

Pozicinis bronchų drenažas


1. Atsigulti ant nugaros be pagalvės ir lėtai verstis ant pilvo, sustojant po kiekvieno apsivertimo 450 kampu.
2. Atsiklaupti, sulenkti rankas per alkūnes. Lėtai lenkti galvą prie delnų.
3. Atsigulti ant lovos krašto ant dešiniojo šono, kairiąją ranką, petį ir galvą nuleisti nuo lovos žemyn, po to tą patį atlikti gulint ant kairiojo šono (1 pav.).
Kiekvienoje padėtyje 4-5 kartus lėtai įkvėpti pro nosį ir stipriai, trumpai (forsuotai) iškvėpti pro burną. Iškvėpimo metu galima 3-4 kartus trumpai pakosėti.
Drenažo trukmė - 30-40 min. Pagyvenusiems žmonėms užtenka tiktai verstis ant šono ir tik lengvai nukarti nuo lovos.
Gydomąją mankštą rekomenduojama atlikti ne mažiau nei 3 kartus per dieną (taip pat ryte ir vakare po pozicinio drenažo).
Pagrindinis principas - ramus įkvėpimas pro nosį ir lėtas užsitęsęs iškvėpimas pro burną (dantys sukąsti). Pratimų tempas lėtas, ramus. Pradedame nuo 6 pratimų ir palaipsniui jų skaičių didiname.


 

Gydomoji mankšta


1. Pradinė padėtis (p.p.) - atsisėsti ant kėdės, dešinioji
ranka ant pilvo, kairioji - ant krūtinės, kojos - pečių plotyje, pečiai atpalaiduoti. Mentes suglaudžiame atgal, atsilenkiam atgal, išpučiam pilvą - įkvėpimas. Lengvai lenkiantis į priekį, aktyviai įtraukiame pilvą - ilgas iškvėpimas. Rankomis kontroliuojame krūtinės ląstos ir pilvo judesius kvėpavimo metu. Kartojame 5-6 kartus. (2 pav.).
2. P.p. - sėdime ant kėdės, kojos - pečių plotyje, rankos sulenktos per alkūnes, delnai uždedami krūtinės ląstos apačioje iš šonų. Pirštų galais suimame krūtinės ląstą iš šonų ir tempdami į šonus įkvepiame. Grįžtame į pradinę padėtį, lenkdami kūną į priekį, įtraukdami pilvą aktyviai spaudžiame delnais apatinę krūtinės ląstos dalį - ilgas iškvėpimas. Kartojame 5-6 kartus. (3 pav.).
3. P.p. - sėdime ant kėdės, rankos sulenktos per alkūnes, delnai į vidų. Keldami rankas į viršų, išsilenkiame - įkvėpimas. Lengvai lenkiamės į priekį, truputį spausdami alkūnėmis krūtinės ląstą, - ilgas iškvėpimas. Kartojame 3-4 kartus.
4. P.p. - sėdime ant kėdės, rankos ant juosmens, kojos - pečių plotyje. Pakaitom keldami kairę ir dešinę ranką į šalis, pasisukdami - įkvėpiame, grįžtame į p.p. - iškvepiame. Kartojame 4-5 kartus.
5. P.p. - sėdime ant kėdės, rankos nuleistos išilgai kūno. Pakeliame rankas į šalis - įkvepiame. Lenkiame dešinę koją per kelį, apkabiname ją rankomis, stipriai pritraukiame prie pilvo - ilgas iškvėpimas. Tą patį kartojame lenkdami kairę koją. Kartojame 4-6 kartus. (4pav.).
6. P.p. - sėdime ant kėdės, rankos nuleistos. Keliame atpalaiduotas rankas į viršų - įkvėpimas. Lengvai lenkdamiesi į priekį, leisdami rankas, atpalaiduojam rankų, pečių, sprando raumenis - iškvėpimas. Kartojame 4-6 kartus.
7. P.p. - sėdime ant kėdės, rankos nuleistos. Lenkdami rankas prieš krūtinę, delnais į viršų jas pakeliame, pasitempiame ir susilaikome - įkvėpimas, nuleisdami rankas į šalis iškvepiame. Kartojame 3-6 kartus. (5 pav.).
8. P. p. - sėdime ant kėdės, rankos nuleistos. Skėsdami rankas į šalis įkvepiame, lenkdamiesi į priekį remiamės delnais į kelius - ilgas iškvėpimas. Kartojame 4-6 kartus. (6 pav.).
9. P. p. - sėdime ant kėdės. Kojos ištiestos į priekį, rankos nuleistos. Keldami rankas į šonus įkvepiame. Sukdami liemenį lenkiamės į priekį, rankomis pasiekiame kairę pėdą - iškvėpimas. Tą patį kartojame į dešinę pusę. Kartojame 4-6 kartus.
10. P. p. - sėdime ant kėdės, rankos už galvos. Lengvai lenkdamiesi į priekį sukamės į kairę ir dešinę. Kvėpuojame laisvai. Kartojame 6-8 kartus.
11. P.p. - sėdime ant kėdės, rankos sulenktos per alkūnes. Tempdami rankas į šonus ir atgal, stengiamės suglausti mentis - įkvėpimas. Lenkdamiesi į priekį nuleidžiame rankas, atpalaiduojame raumenis - iškvėpimas. Kartojame 4-8 kartus.
12. P.p. - sėdime ant kėdės, kojos - pečių plotyje, rankos nuleistos. Kairiąją ranką uždedame ant pakaušio. Lėtai lenkdamiesi į dešinę lengvai dešine ranka paplekšnojam per kairį šoną - įkvėpimas. Grįžtam į p. p. - iškvėpimas. Tą patį darome į priešingą pusę. Kartojame 5-7 kartus. (8 pav.).
13. P. p. - sėdime ant kėdės. Remdamiesi į kėdės atkaltę, visiškai atpalaidavę raumenis, ilsimės 2-3 minutes.

Susiję straipsniai

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai