Kai poilsį sugadina darbščioji bitutė

Vasaros atostogas ar savaitgalio poilsį gamtoje gali nepataisomai sugadinti vabzdžiai. Palaimingą poilsio ramybę ne vienam iškylautojui tenka iškeisti į ligoninės lovą ar namų režimą.
 

Nuo paraudimo iki šoko


Normali organizmo reakcija į vabzdžio įkandimą būna nežymi – įkąstoji vieta parausta, patinsta, kurį laiką niežti ir skauda, o po kurio laiko šie nemalonūs pojūčiai praeina.
Tačiau kartais atsitinka taip, kad įgėlus vabzdžiui širdis pradeda dažniau plakti, ima pykinti, įskauda galva, tinimas apima visą kūną. Tinimas gali pasiekti gerklas ir užspausti jas, todėl žmogus gali pradėti dusti ir netekti sąmonės. Paprastai tokia alerginė reakcija pasireiškia per 15–20 minučių po įgėlimo. Tai vadinama anafilaksiniu šoku, kurio ištiktas žmogus, negavęs pagalbos, gali mirti per kelias minutes.

 

Kuo pavojingos bitės?


Nors daugelis paniškai bijo vapsvų ir aklių (žabalių), didžiausią grėsmę kelia darbštuolės „naminės“ bitės, nes jos, pajutusios pavojų, išskiria gana pavojingus nuodus.
Jei bitė įgelia į veidą, kaklą, lūpą, akį, tinimas gali sutrikdyti kvėpavimą. Ypač pavojinga, kai tuo pat metu sugelia kelios bitės, nes į organizmą patenka daug jų išskiriamų nuodų. Bičių nuodai pirmiausia sumažina kraujagyslių tonusą, todėl gali staiga sumažėti kraujospūdis. Vėliau prasideda lygiųjų bronchų raumenų spazmai, dėl kurių sunku kvėpuoti. Šie spazmai gali sukelti ir pilvo skausmą, pykinimą, galvos svaigimą.
 

Ką daryti, kai įgelia bitė?


Vienintelis įgėlimas į ranką ar koją daugeliui žmonių nepavojingas. Svarbu kuo greičiau iš žaizdelės pašalinti geluonį (geriausia pincetu). Geluonies negalima spausti, nes spaudžiant į organizmą patenka dar daugiau nuodų. Žaizdelę reikia nuplauti po stipria vandens srove, patrinti spiritu ir atšaldyti ledu. Pravartu turėti nestipraus priešalerginio tepaliuko. Liaudies išmintis sako, kad įgeltą vietą reikia tepti gysločio sultimis arba dėti šaltą kompresą uždegiminei reakcijai sumažinti. Pavojus gyvybei gresia tada, kai bičių nuodai sukelia alerginę reakciją. Deja, neįgėlus bitei, žmogus dažniausiai net nežino, kad yra kam nors alergiškas.


 

Kaip elgtis ištikus anafilaksiniam šokui?


Kai po 15–20 min. nuo bitės ar kito vabzdžio įgėlimo rausvai išberia, kai išbertas vietas niežti arba oda įgauna pilkšvą atspalvį ir pasireiškia anksčiau minėti simptomai, būdingi alerginei reakcijai, reikia kuo skubiau kviesti greitąją pagalbą. Laukiant, kol ji atvyks, reikia stengtis, kad nukentėjusysis elgtųsi kuo ramiau, nes judėjimas dar labiau paspartina šoko raidą. Ligonį reikia paguldyti ir šiek tiek pakelti jo kojas, o galvą pasukti į šalį, kad lengviau kvėpuotų. Visuomet naudinga po ranka turėti priešalerginių vaistų, kuriuos galite įsigyti vaistinėje. Jie nepašalina iš organizmo bičių nuodų, bet padeda greitai numalšinti alerginę reakciją. Greičiausiai veikia priešalerginių vaistų injekcijos. Priešalerginių (antihistamininių) vaistų galima įsigyti vaistinėse, tik prieš tai būtina pasitarti su šeimos gydytoju.
 

Kaip išvengti bitės įgėlimo?


• Vabzdžius vilioja ryškios spalvos, ypač geltona ir raudona, todėl giedrą vasaros dieną geriau nedėvėti ryškiaspalvių drabužių.
• Negalima pavėsinėje, verandoje ar ant palangės palikti perpjauto arbūzo, prakąsto obuolio ar kriaušės, ar neuždengto indelio su medumi – tai vabzdžiams geriausias masalas.
• Alergiškiems žmonėms geriausia lauke nevalgyti saldumynų, nes yra tikimybė, kad vabzdys gali įkasti į lūpą.
• Nereikia vartoti stipriai kvepiančio dezodoranto ir kvepalų, nes tai privilioja vabzdžius.
• Reikia patikrinti, ar šalia gyvenamosios vietos nėra laukinių bičių ar vapsvų lizdų (juos geriausia sunaikinti ar perkelti).
• Nevaikščioti arti bičių avilių ar vapsvų lizdų. Jokių būdu nedaužyti vabzdžių lazda, nes tai juos provokuoja pulti.
• Pamačius vapsvą ar bitę, reikia nesiblaškyti, neskeryčioti rankomis ir nepanikuoti: jos puola ir gelia tik gindamosi.

 

Susiję straipsniai

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai